Usuwanie infekcji typu ransomware Adame

Znany również jako: Wirus Adame
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Adame

Czym jest Adame?

Adame to kolejna odmiana ransomware wysokiego ryzyka o nazwie Phobos. Po raz pierwszy zostało ono odkryte przez badacza malware Amigo-A. Po udanej infiltracji Adame szyfruje większość przechowywanych danych, w wyniku czego stają się one całkowicie bezużyteczne. Ponadto Adame dołącza do nazwy każdego pliku unikalny identyfikator ofiary, adresu e-mail programisty i rozszerzenie ".Adame" (np. "sample.jpg" zostaje zmieniona na coś w rodzaju "sample.jpg.id[1E857D00-2275].[[email protected]].Adame"). Po udanej aplikacji Adame generuje dwa pliki  ("info.hta" [aplikację HTML, która wyświetla okno pop-up] i "info.txt") oraz zostawia je na pulpicie ofiary.

Utworzony plik tekstowy zawiera krótką wiadomość stwierdzającą, że pliki są zaszyfrowane, a ofiary muszą wysłać e-mail do programistów Adame w celu ich odzyskania. Z drugiej strony okno pop-up zapewnia więcej szczegółów. Komunikat informuje, że pliki są zagrożone i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego narzędzia do deszyfrowania. Niestety to fakt, że programiści Adame są jedynymi, którzy mogą odzyskać dane. Adame szyfruje dane za pomocą algorytmu, który generuje unikalny klucz deszyfrowania dla każdej ofiary. Teraz problem polega na tym, że wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. Dlatego, aby otrzymać narzędzie deszyfrujące z kluczem wbudowanym dla każdej ofiary, należy skontaktować się z tymi osobami i zapłacić okup za pomocą kryptowaluty Bitcoin. Cena nie jest określona - wszystkie szczegóły są dostarczane pocztą elektroniczną. Powinniśmy jednak wspomnieć, że programiści ransomware zazwyczaj żądają 500-500 $. Ponadto ofiary mogą dołączać do 5 plików (łącznie do 4 MB, nie archiwizowanych). Pliki te zostaną następnie odzyskane i odesłane jako gwarancja, że ​​odszyfrowanie jest rzeczywiście możliwe. Niemniej jednak nigdy nie powinieneś ufać tym osobom. Deweloperzy ransomware są znani z ignorowania ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Oznacza to, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że płacenie nie przyniesie żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostaną oszukani. Dlatego wszystkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, powinny być ignorowane. Niestety, nie ma żadnych narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania Adame i odzyskania danych za darmo. Dlatego jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu komunikatu zachęcającego użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Adame decrypt instructions

Adame ma wiele podobieństw z Pox, Godes, Rodentia i dziesiątkami innych infekcji ransomware. Prawie każda z nich ma na celu zainfekowanie danych (zazwyczaj w celu ich zaszyfrowania), aby programiści mogli żądać okupu, oferując ich płatne odzyskanie. Problem polega na tym, że szyfrowanie jest zwykle wykonywane przy użyciu takich kryptografii jak RSA, AES i innej, która generują unikalne deszyfrowanie. Dlatego, jeśli wirus został opracowany bezbłędnie, ręczne odzyskiwanie danych jest niemożliwe. Ransomware stanowi mocny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Niemniej jednak, pamiętaj, aby przechowywać je na zdalnym serwerze lub jednym z odłączonych urządzeń pamięci masowej, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe również będą zagrożone, tak jak każdy inny zwykły plik. Dodatkowo należy pamiętać, że zawsze istnieje szansa, że ​​używany sprzęt/serwer zostanie uszkodzony. Z tego powodu zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych danych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Istnieje pięć najpopularniejszych narzędzi/metod, które programiści zwykle wykorzystują do rozsyłania takiego ransomware, jak Adame. Lista obejmuje konie trojańskie, fałszywe programy aktualizujące i narzędzia łamania oprogramowania, źródła pobierania oprogramowania innych firm oraz kampanie spamowe e-mail. Trojany są w zasadzie złośliwymi aplikacjami zaprojektowanymi do wywoływania tzw. „infekcji łańcuchowych". Potajemnie infiltrują komputery i wprowadzają do nich dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Fałszywe narzędzia do aktualizacji infekują systemy, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując złośliwe oprogramowanie, a nie prawdziwe aktualizacje. To samo dotyczy fałszywych narzędzi łamania oprogramowania, które wprowadzają do systemu złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować płatne aplikacje. Witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania/darmowym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (P2P) (torrenty, eMule itp.) i inne podobne źródła pobierania często prezentują szkodliwe oprogramowanie jako legalne, co skłania użytkowników do samodzielnego pobierania i instalowania malware. Ostatnie, ale nie mniej ważne, są kampanie spamowe e-mail. Oszuści używają ich do wysyłania setek tysięcy fałszywych wiadomości e-mail zawierających zwodnicze wiadomości, które zachęcają odbiorców do otworzenia załączonych linków/plików. Te załączniki są często prezentowane jako ważne dokumenty (np. paragony, faktury, rachunki itp.), aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi. Ponieważ jednak te załączniki są złośliwe, otwarcie oczywiście powoduje infekcję komputera. Podsumowując, główne przyczyny infekcji komputerowych to niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Adame
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .Adame (to ransomware zmienia również nazwy plików dodając do nich unikalne ID ofiary oraz adres e-mail swoich twórców).
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta (aplikacja HTML), plik tekstowy info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.32150067), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Kryptik.SET), Kaspersky (HEUR:Backdoor.MSIL.Androm.gen), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu "The App that Reminds You to Move More"
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane również trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Adame, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec takiej sytuacji, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Należy zawsze postępować ostrożnie ze wszystkimi załącznikami do wiadomości e-mail. Pliki/linki otrzymane z podejrzanych/niewiarygodnych adresów nigdy nie powinny być otwierane. To samo dotyczy załączników, które są nieistotne i nie dotyczą ciebie. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej za pomocą bezpośrednich linków do pobrania. Narzędzia pobierania/instalacji innych firm często zawierają fałszywe aplikacje i dlatego nigdy nie powinny być używane. Właściwa obsługa oprogramowania jest również niezwykle ważna. Zawsze na bieżąco aktualizuj zainstalowane aplikacje, a także system operacyjny. Jednak, aby osiągnąć ten cel, używaj tylko wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Wszyscy powinni wiedzieć, że łamanie zainstalowanego oprogramowania jest nielegalne (piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością) i bardzo ryzykowne, ponieważ większość narzędzi do łamania zabezpieczeń jest fałszywa. Z tego powodu nigdy nie należy próbować aktywować zainstalowanych aplikacji przy użyciu nieoficjalnych/nielegalnych narzędzi. Na koniec należy mieć pewność, że cały czas posiada się zainstalowanego i uruchomione oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Pomoże ono wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie, zanim uszkodzi ono system. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Adame, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w aplikacji HTML ransomware Adame ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemów z bezpieczeństwem na twoim komputerze. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00-2275

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas piszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed dokonaniem płatności możesz wysłać do 5 plików do bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 MB (niezarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excel itp.)

Jak uzyskać Bitcoiny

Najprostszym sposobem zakupu Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Tutaj znajdziesz także inne miejsca, w których możesz kupić Bitcoiny i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/ Uwaga!

Nie zmieniaj nazwy zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrowywać danych za pomocą oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików przy pomocy osób trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Adame ("info.txt"):

Adame text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

!!!Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane!!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Adame (rozszerzenie ".Adame"):

Files encrypted by Adame

Usuwanie ransomware Adame:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Adame: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Adame. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Adame. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Adame).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Adame.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Adame są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Adame możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Adame.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Adame:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15414-adame-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Adame kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Adame na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Adame dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.