FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware Sodinokibi

Znany również jako: Wirus Sodinokibi
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Sodinokibi

Czym jest Sodinokibi?

Sodinokibi to program ransomware stworzony przez cyberprzestępców. Używają go do szyfrowania plików przechowywanych na komputerze ofiary. Innymi słowy, robią to, aby uniemożliwić ludziom dostęp do ich plików, dopóki nie zapłacą okupu. To ransomware zostało odkryte przez S!Ri. Badacze malware nazwali go Sodinokibi, jednak jego twórcy nie nadali mu jeszcze żadnej oficjalnej nazwy. Ten ransomware zostawia notatki z żądaniem okupu w folderach zawierających zaszyfrowane pliki. Nazwa pliku tekstowego zależy od rozszerzenia dodanego do zaszyfrowanego pliku. Przykładowo, jeśli rozszerzenie to ".686l0tek69" (a zaszyfrowany plik ma zmienioną nazwę, na przykład "1.jpg" zmienia się na "1.jpg.686l0tek69"), wówczas notatka z żądaniem okupu zostanie "686l0tek69-HOW-TO-DECRYPT.txt". Sodinokibi zmienia również tapetę ofiary.

Jak wyjaśniono w notatce z żądaniem okupu, ludzie, którzy zainfekowali swoje komputery ransomware, mogą odszyfrować (odzyskać) swoje pliki wyłącznie zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez cyberprzestępców, którzy je opracowali. Aby odszyfrować dane, należy odwiedzić ich strony internetowe za pomocą jednego z dwóch linków. Jeden powinien zostać otworzony za pomocą przeglądarki Tor, inny za pomocą innej przeglądarki, takiej jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer lub Microsoft Edge. Wspomina się, że link/strona internetowa otworzona na dowolnej innej przeglądarce niż Tor, może zostać zablokowana przez przeglądarkę. Tak czy inaczej, po otwarciu ich witryny proszą o skopiowanie i wklejenie klucza podanego w notatce z żądaniem okupu (pliku .txt) i wprowadzenie nazwy rozszerzenia (która jest dostępna w tym samym pliku tekstowym). Następnie otwierają kolejną stronę informującą, że ofiary mają dwa dni na zapłacenie okupu w wysokości 2500 $. Później cena zostanie podwojona do 5000 $. Okup musi zostać zapłacony na podany adres portfela Bitcoin (musi być zapłacony w kryptowalucie). Według cyberprzestępców, po dokonaniu płatności ofiary powinny otrzymać trzy potwierdzenia. Następnie powinni ponownie załadować stronę, która utworzy link do pobrania narzędzia deszyfrującego. Ofiary ponagla się, by nie próbowały odszyfrowywać swoich plików za pomocą innych narzędzi (stron trzecich), według cyberprzestępców, skorzystanie z nich może spowodować trwałą utratę danych. Jednak nie zaleca się płacenia osobom, które opracowały to ransomware. Zazwyczaj cyberprzestępcy współpracują tylko do momentu otrzymania okupu. Następnie większość z nich ignoruje swoje ofiary i nie wysyła narzędzi/kluczy wymaganych do odszyfrowania danych. Mówiąc wprost, ludzie zostają oszukani. Niestety, nie ma narzędzia, które mogłoby bezpłatnie odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Sodinokibi. Zwykle cyberprzestępcy, którzy opracowali określone ransomware, są jedynymi, którzy mogą dostarczyć narzędzia do deszyfrowania. W większości przypadków algorytmy szyfrowania używane do szyfrowania plików są niemożliwe do „złamania" bez użycia określonych kluczy/narzędzi deszyfrujących. Najlepszą opcją w takich przypadkach jest odzyskanie plików przy użyciu kopii zapasowej danych, która została (jeśli była) utworzona przed zaszyfrowaniem wszystkich plików za pomocą programu ransomware.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Sodinokibi decrypt instructions

Oto kilka przykładów innych programów ransomware: BellevueCollegeEncryptor, Hceem i Hrosas. Większość z nich jest tworzona w celu zaszyfrowania plików użytkownika i blokowania ich, chyba że zapłacono okup. Głównymi różnicami jest zazwyczaj cena deszyfrowania i algorytm szyfrowania, który został użyty do zaszyfrowania danych. Niestety w większości przypadków nie da się ich złamać, chyba że ransomware nie jest w pełni rozwinięte, ma pewne błędy/wady. Aby zapobiec utracie danych (i stratom finansowym) spowodowanej przez ransomware, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Do najczęściej używanych sposobów rozsyłania ransomware i różnych innych szkodliwych programów należą kampanie spamowe, trojany, fałszywe aktualizacje oprogramowania, niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania i narzędzia do „łamania" oprogramowania. W pierwszym przypadku cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail zawierające zainfekowane załączniki, prezentując je jako oficjalne i ważne oraz próbują nakłonić ludzi do otwarcia załączonych plików. Te załączniki to zwykle dokumenty Microsoft Office i PDF, archiwa takie jak ZIP, pliki RAR, pliki JavaScript, pliki wykonywalne (.exe i inne) itd. Po otwarciu pobierają i instalują ransomware lub inne malware wysokiego ryzyka. Jeśli na komputerze jest już zainstalowany trojan, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on zaprojektowany do rozsyłania różnych zagrożeń. Programy tego typu często powodują infekcje łańcuchowe. Fałszywe aktualizacje oprogramowania, jeśli są używane, rozsyłają malware, instalując je zamiast oczekiwanych aktualizacji lub poprawek. Te narzędzia mogą być używane do wykorzystania błędów i wad nieaktualnego oprogramowania. Niewiarygodne źródła pobierania (takie jak sieci peer-to-peer, witryny do hostowania bezpłatnych plików, strony z freeware do pobrania, nieoficjalne strony internetowe i inne podobne kanały) mogą być również używane do dystrybucji ransomware. Cyberprzestępcy wykorzystują te kanały do ​​przedstawiania swojego malware jako nieszkodliwych plików. Gdy ludzie je pobierają i otwierają, instalują same szkodliwe programy. Używając różnych narzędzi do „łamania" oprogramowania, ludzie często ryzykują zainstalowanie szkodliwych programów. Te narzędzia mają ominąć płatne aktywacje, jednak często powodują niechciane instalacje/infekcje komputerowe.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Sodinokibi
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików Losowy ciąg znaków
Wiadomość z żądaniem okupu Plik tekstowy, tapeta pulpitu, witryna.
Kwota okupu 2 500$/5 000%
Kontakt z cyberprzestępcami Czat na stronie internetowej
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.31927370), ESET-NOD32 (wariant Win32/GenKryptik.DGSJ), Kaspersky (Exploit.Win32.Nekto.lr), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Showing Mcga Wmv Photo Ramsey Married
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki zostały zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone przez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Unikaj otwierania załączników w wiadomościach e-mail otrzymywanych z nieznanych/podejrzanych adresów. To samo dotyczy linków internetowych. Te e-maile są zazwyczaj prezentowane jako ważne i uzasadnione, jednak w większości przypadków są również nieistotne. Ponadto zalecamy korzystanie z oficjalnych i wiarygodnych witryn podczas pobierania dowolnego oprogramowania i aktualizowanie oprogramowania przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Uwaga: narzędzia, które pozwalają ludziom uniknąć płacenia za oprogramowanie, są nielegalne i często powodują infekcje komputerowe. Aby uniknąć zainfekowania komputerów, zalecamy zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego. Poza tym nie powinno się go wyłączać bez uzasadnionego powodu. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Sodinokibi, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Sodinokibi (random-string-HOW-TO-DECRYPT.txt):

--=== Witamy. Jeszcze raz.===---

[+] Co się stało? [+]

Twoje pliki są zaszyfrowane i obecnie niedostępne. Możesz to sprawdzić: wszystkie pliki na twoim komputerze mają rozszerzenie 686l0tek69.

Przy okazji, wszystko to jest możliwe do odzyskania (przywrócenia), ale musisz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. W przeciwnym razie nie będziesz mógł odzyskać swoich danych (NIGDY).

[+] Jakie masz gwarancje? [+]

To tylko biznes. Absolutnie nie zależy nam na tobie i twoich umowach, z wyjątkiem otrzymywania korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszych interesach.

Aby sprawdzić możliwość odzyskania plików, powinieneś przejść na naszą stronę internetową. Tam możesz odszyfrować jeden plik za darmo. To jest nasza gwarancja.

Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem – nie ma to dla nas znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, ponieważ tylko my mamy klucz prywatny. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

[+] Jak uzyskać dostęp na stronie? [+]

Masz dwa sposoby:

1) [Zalecane] Korzystanie z przeglądarki TOR!

a) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę TOR z tej strony: hxxps://torproject.org/

b) Otwórz naszą stronę internetową: hxxp://aplebzu47wgazapdqks6vrcv6zcnjppkbxbr6wketf56nf6aq2nmyoyd.onion/913AED0B5FE1497D

2) Jeśli TOR jest zablokowana w twoim kraju, spróbuj użyć VPN! Możesz też skorzystać z naszej dodatkowej strony internetowej. W tym celu:

a) Otwórz dowolną przeglądarkę (Chrome, Firefox, Opera, IE, Edge)

b) Otwórz naszą dodatkową stronę internetową: http://decryptor.top/913AED0B5FE1497D

Ostrzeżenie: druga strona może zostać zablokowana, dlatego pierwszy wariant jest znacznie lepszy i bardziej dostępny.

Po otwarciu naszej strony internetowej wprowadź następujące dane w formularzu wejściowym:

Klucz:

-

Nazwa rozszerzenia:

6860tek69

-----------------------------------------------------------------------------------------

!!! ZAGROŻENIE !!!

NIE próbuj samodzielnie zmieniać plików. NIE używaj oprogramowania innych firm do odzyskania danych lub rozwiązań antywirusowych - może to pociągnąć za sobą uszkodzenie klucza prywatnego, a w rezultacie utratę wszystkich danych.

!!! !!! !!!

RAZ JESZCZE: Odzyskanie plików leży w twoim interesie. Z naszej strony, my (najlepsi specjaliści) robimy wszystko, aby je odzyskać, ale nie powinieneś przeszkadzać.

!!! !!! !!!

Zrzut ekranu witryny Sodinokibi (pierwsza strona):

sodinokibi ransomware website first page

Zrzut ekranu witryny Sodinokibi (drugiej strony):

sodinokibi website second page

Tekst prezentowany na stronie otworzonej przez Tor (druga strona):

Twój komputer został zainfekowany!

Zaszyfrowane są twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki.

Aby odszyfrować swoje pliki, musisz kupić nasze specjalne oprogramowanie - 686l0tek69-Decryptor

Możesz to zrobić teraz. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Ale pamiętaj, że nie masz dużo czasu

Koszt 686l0tek69-Decryptor

Masz 2 dni, 23:59:17

* Jeśli nie zapłacisz na czas, cena zostanie podwojona

* Czas kończy się 3. maja, 10:44:08

Aktualna cena

Po upływie czasu

0.47528863 btc
ò 2,500 USD
0.95057726 btc
ò 5,000 USD

Status: Brak dostępu do pobrania 686l0tek69-Decryptor.

Adres otrzymania BTC: 324VH5nPXCKCUGAMAn23nogm2Z6ph97evh

Obsługa czatu z instrukcjami

Jak kupić 686l0tek69-Decryptor?

Utwórz portfel Bitcoin (zalecamy Blockchain.info)

Kup niezbędną ilość Bitcoinów. Aktualna cena zakupu wynosi 0,47528863 btc

Wyślij 0,47528863 btc na następujący adres Bitcoin:

324VH5nPXCKCUGAMAn23nogm2Z6ph97evh

*Ten adres odbiorczy został stworzony dla ciebie, aby zidentyfikować twoje transakcje

Poczekaj na 3 potwierdzenia

Załaduj ponownie bieżącą stronę i pobierz link do pobrania 686l0tek69-Decryptor

Gwarancje?

Prześlij plik na test 686l0tek69-Decryptor.

* Ten plik powinien być zaszyfrowanym obrazem. Przykład

your-file-name.jpg.686l0tek69
your-file-name.png.686l0tek69
your-file-name.gif.686l0tek69

Wygląd witryny Sodinokibi otworzonej przez Tor (GIF):

sodinokibi web appearance

Zrzut ekranu tapetu pulpitu Sodinokibi:

Sodinokibi wallpaper

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Sodinokibi (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Sodinokibi

Zrzut ekranu procesu ransomware Sodinokibi w Menedżerza Zadań Windows ("Showing Mcga Wmv Photo Ramsey Married")

sodinokibi process in task manager

Zrzuty ekranu czatu z cyberprzestępcami o nazwie ransomware:

sodinokibi chat window 1 sodinokibi chat window 2

Tekst na czacie:

Badacz Tomas: Skąd jesteście?
Badacz Tomas: Jaka jest nazwa waszego ransomware?
Cyberprzestępca: Nie mamy nazwy, nie pisz tutaj.
Badacz Tomas: Badacze nazywają to – ransomware "Sodinokibi". To niekoniecznie dobra nazwa, może chcielibyście używać czegoś innego?
Cyberprzestępca: pokaż mi
Badacz Tomas: hxxps://www.youtube.com/watch?v=MlfYEqAjXUE&feature=youtu.be
Badacz Tomas: Mógłbyś pomyśleć o fajniejszej nazwie niż "Sodinokibi".
Cyberprzestępca: Hm, skąd taka nazwa?
Badacz Tomas: Mogę się domyślać, że pochodzi od nazwy pliku wykonywalnego (hxxps://twitter.com/GrujaRS/status/1122051853657739265/photo/1)
Badacz Tomas: Jakiej nazwy chcielibyście używać?
Cyberprzestępca:: nie mamy nazwy, ale daj nam kilka dni na zastanowienie się nad nią
Badacz Tomas: ok, super.

Aktualizacja, 3. maja 2019 roku - Badania wykazały, że cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać lukę Oracle WebLogic Servers (CVE-2019-2725), aby wprowadzić różne złośliwe oprogramowanie, w tym malware GANDCRAB, Sodinokibi i różnych innych górników, botnety itp. Na szczęście Oracle wydało już poprawkę do naprawy tej luki. Jeśli jesteś właścicielem takiego serwera, natychmiast pobierz i zainstaluj poprawkę. Szczegółowe informacje i łącze do pobierania poprawki znajdują się w tym artykule.

Usuwanie ransomware Sodinokibi:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Sodinokibi kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Sodinokibi na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.