Ransomware Sodinokibi

Znany również jako: Wirus Sodinokibi
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Sodinokibi

Czym jest Sodinokibi?

Sodinokibi to program ransomware stworzony przez cyberprzestępców. Używają go do szyfrowania plików przechowywanych na komputerze ofiary. Innymi słowy, robią to, aby uniemożliwić ludziom dostęp do ich plików, dopóki nie zapłacą okupu. To ransomware zostało odkryte przez S!Ri. Badacze malware nazwali go Sodinokibi, jednak jego twórcy nie nadali mu jeszcze żadnej oficjalnej nazwy. Ten ransomware zostawia notatki z żądaniem okupu w folderach zawierających zaszyfrowane pliki. Nazwa pliku tekstowego zależy od rozszerzenia dodanego do zaszyfrowanego pliku. Przykładowo, jeśli rozszerzenie to ".686l0tek69" (a zaszyfrowany plik ma zmienioną nazwę, na przykład "1.jpg" zmienia się na "1.jpg.686l0tek69"), wówczas notatka z żądaniem okupu zostanie "686l0tek69-HOW-TO-DECRYPT.txt". Sodinokibi zmienia również tapetę ofiary.

Jak wyjaśniono w notatce z żądaniem okupu, ludzie, którzy zainfekowali swoje komputery ransomware, mogą odszyfrować (odzyskać) swoje pliki wyłącznie zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez cyberprzestępców, którzy je opracowali. Aby odszyfrować dane, należy odwiedzić ich strony internetowe za pomocą jednego z dwóch linków. Jeden powinien zostać otworzony za pomocą przeglądarki Tor, inny za pomocą innej przeglądarki, takiej jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer lub Microsoft Edge. Wspomina się, że link/strona internetowa otworzona na dowolnej innej przeglądarce niż Tor, może zostać zablokowana przez przeglądarkę. Tak czy inaczej, po otwarciu ich witryny proszą o skopiowanie i wklejenie klucza podanego w notatce z żądaniem okupu (pliku .txt) i wprowadzenie nazwy rozszerzenia (która jest dostępna w tym samym pliku tekstowym). Następnie otwierają kolejną stronę informującą, że ofiary mają dwa dni na zapłacenie okupu w wysokości 2500 $. Później cena zostanie podwojona do 5000 $. Okup musi zostać zapłacony na podany adres portfela Bitcoin (musi być zapłacony w kryptowalucie). Według cyberprzestępców, po dokonaniu płatności ofiary powinny otrzymać trzy potwierdzenia. Następnie powinni ponownie załadować stronę, która utworzy link do pobrania narzędzia deszyfrującego. Ofiary ponagla się, by nie próbowały odszyfrowywać swoich plików za pomocą innych narzędzi (stron trzecich), według cyberprzestępców, skorzystanie z nich może spowodować trwałą utratę danych. Jednak nie zaleca się płacenia osobom, które opracowały to ransomware. Zazwyczaj cyberprzestępcy współpracują tylko do momentu otrzymania okupu. Następnie większość z nich ignoruje swoje ofiary i nie wysyła narzędzi/kluczy wymaganych do odszyfrowania danych. Mówiąc wprost, ludzie zostają oszukani. Niestety, nie ma narzędzia, które mogłoby bezpłatnie odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Sodinokibi. Zwykle cyberprzestępcy, którzy opracowali określone ransomware, są jedynymi, którzy mogą dostarczyć narzędzia do deszyfrowania. W większości przypadków algorytmy szyfrowania używane do szyfrowania plików są niemożliwe do „złamania" bez użycia określonych kluczy/narzędzi deszyfrujących. Najlepszą opcją w takich przypadkach jest odzyskanie plików przy użyciu kopii zapasowej danych, która została (jeśli była) utworzona przed zaszyfrowaniem wszystkich plików za pomocą programu ransomware.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Sodinokibi decrypt instructions

Oto kilka przykładów innych programów ransomware: BellevueCollegeEncryptor, Hceem i Hrosas. Większość z nich jest tworzona w celu zaszyfrowania plików użytkownika i blokowania ich, chyba że zapłacono okup. Głównymi różnicami jest zazwyczaj cena deszyfrowania i algorytm szyfrowania, który został użyty do zaszyfrowania danych. Niestety w większości przypadków nie da się ich złamać, chyba że ransomware nie jest w pełni rozwinięte, ma pewne błędy/wady. Aby zapobiec utracie danych (i stratom finansowym) spowodowanej przez ransomware, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Do najczęściej używanych sposobów rozsyłania ransomware i różnych innych szkodliwych programów należą kampanie spamowe, trojany, fałszywe aktualizacje oprogramowania, niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania i narzędzia do „łamania" oprogramowania. W pierwszym przypadku cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail zawierające zainfekowane załączniki, prezentując je jako oficjalne i ważne oraz próbują nakłonić ludzi do otwarcia załączonych plików. Te załączniki to zwykle dokumenty Microsoft Office i PDF, archiwa takie jak ZIP, pliki RAR, pliki JavaScript, pliki wykonywalne (.exe i inne) itd. Po otwarciu pobierają i instalują ransomware lub inne malware wysokiego ryzyka. Jeśli na komputerze jest już zainstalowany trojan, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on zaprojektowany do rozsyłania różnych zagrożeń. Programy tego typu często powodują infekcje łańcuchowe. Fałszywe aktualizacje oprogramowania, jeśli są używane, rozsyłają malware, instalując je zamiast oczekiwanych aktualizacji lub poprawek. Te narzędzia mogą być używane do wykorzystania błędów i wad nieaktualnego oprogramowania. Niewiarygodne źródła pobierania (takie jak sieci peer-to-peer, witryny do hostowania bezpłatnych plików, strony z freeware do pobrania, nieoficjalne strony internetowe i inne podobne kanały) mogą być również używane do dystrybucji ransomware. Cyberprzestępcy wykorzystują te kanały do ​​przedstawiania swojego malware jako nieszkodliwych plików. Gdy ludzie je pobierają i otwierają, instalują same szkodliwe programy. Używając różnych narzędzi do „łamania" oprogramowania, ludzie często ryzykują zainstalowanie szkodliwych programów. Te narzędzia mają ominąć płatne aktywacje, jednak często powodują niechciane instalacje/infekcje komputerowe.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Sodinokibi
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików Losowy ciąg znaków
Wiadomość z żądaniem okupu Plik tekstowy, tapeta pulpitu, witryna.
Kwota okupu 2 500$/5 000%
Kontakt z cyberprzestępcami Czat na stronie internetowej
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.31927370), ESET-NOD32 (wariant Win32/GenKryptik.DGSJ), Kaspersky (Exploit.Win32.Nekto.lr), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Showing Mcga Wmv Photo Ramsey Married
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki zostały zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone przez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Sodinokibi, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Unikaj otwierania załączników w wiadomościach e-mail otrzymywanych z nieznanych/podejrzanych adresów. To samo dotyczy linków internetowych. Te e-maile są zazwyczaj prezentowane jako ważne i uzasadnione, jednak w większości przypadków są również nieistotne. Ponadto zalecamy korzystanie z oficjalnych i wiarygodnych witryn podczas pobierania dowolnego oprogramowania i aktualizowanie oprogramowania przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Uwaga: narzędzia, które pozwalają ludziom uniknąć płacenia za oprogramowanie, są nielegalne i często powodują infekcje komputerowe. Aby uniknąć zainfekowania komputerów, zalecamy zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego. Poza tym nie powinno się go wyłączać bez uzasadnionego powodu. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Sodinokibi, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Sodinokibi (random-string-HOW-TO-DECRYPT.txt):

--=== Witamy. Jeszcze raz.===---

[+] Co się stało? [+]

Twoje pliki są zaszyfrowane i obecnie niedostępne. Możesz to sprawdzić: wszystkie pliki na twoim komputerze mają rozszerzenie 686l0tek69.

Przy okazji, wszystko to jest możliwe do odzyskania (przywrócenia), ale musisz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. W przeciwnym razie nie będziesz mógł odzyskać swoich danych (NIGDY).

[+] Jakie masz gwarancje? [+]

To tylko biznes. Absolutnie nie zależy nam na tobie i twoich umowach, z wyjątkiem otrzymywania korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszych interesach.

Aby sprawdzić możliwość odzyskania plików, powinieneś przejść na naszą stronę internetową. Tam możesz odszyfrować jeden plik za darmo. To jest nasza gwarancja.

Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem – nie ma to dla nas znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, ponieważ tylko my mamy klucz prywatny. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

[+] Jak uzyskać dostęp na stronie? [+]

Masz dwa sposoby:

1) [Zalecane] Korzystanie z przeglądarki TOR!

a) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę TOR z tej strony: hxxps://torproject.org/

b) Otwórz naszą stronę internetową: hxxp://aplebzu47wgazapdqks6vrcv6zcnjppkbxbr6wketf56nf6aq2nmyoyd.onion/913AED0B5FE1497D

2) Jeśli TOR jest zablokowana w twoim kraju, spróbuj użyć VPN! Możesz też skorzystać z naszej dodatkowej strony internetowej. W tym celu:

a) Otwórz dowolną przeglądarkę (Chrome, Firefox, Opera, IE, Edge)

b) Otwórz naszą dodatkową stronę internetową: http://decryptor.top/913AED0B5FE1497D

Ostrzeżenie: druga strona może zostać zablokowana, dlatego pierwszy wariant jest znacznie lepszy i bardziej dostępny.

Po otwarciu naszej strony internetowej wprowadź następujące dane w formularzu wejściowym:

Klucz:

-

Nazwa rozszerzenia:

6860tek69

-----------------------------------------------------------------------------------------

!!! ZAGROŻENIE !!!

NIE próbuj samodzielnie zmieniać plików. NIE używaj oprogramowania innych firm do odzyskania danych lub rozwiązań antywirusowych - może to pociągnąć za sobą uszkodzenie klucza prywatnego, a w rezultacie utratę wszystkich danych.

!!! !!! !!!

RAZ JESZCZE: Odzyskanie plików leży w twoim interesie. Z naszej strony, my (najlepsi specjaliści) robimy wszystko, aby je odzyskać, ale nie powinieneś przeszkadzać.

!!! !!! !!!

Zrzut ekranu witryny Sodinokibi (pierwsza strona):

sodinokibi ransomware website first page

Zrzut ekranu witryny Sodinokibi (drugiej strony):

sodinokibi website second page

Tekst prezentowany na stronie otworzonej przez Tor (druga strona):

Twój komputer został zainfekowany!

Zaszyfrowane są twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki.

Aby odszyfrować swoje pliki, musisz kupić nasze specjalne oprogramowanie - 686l0tek69-Decryptor

Możesz to zrobić teraz. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Ale pamiętaj, że nie masz dużo czasu

Koszt 686l0tek69-Decryptor

Masz 2 dni, 23:59:17

* Jeśli nie zapłacisz na czas, cena zostanie podwojona

* Czas kończy się 3. maja, 10:44:08

Aktualna cena

Po upływie czasu

0.47528863 btc
ò 2,500 USD
0.95057726 btc
ò 5,000 USD

Status: Brak dostępu do pobrania 686l0tek69-Decryptor.

Adres otrzymania BTC: 324VH5nPXCKCUGAMAn23nogm2Z6ph97evh

Obsługa czatu z instrukcjami

Jak kupić 686l0tek69-Decryptor?

Utwórz portfel Bitcoin (zalecamy Blockchain.info)

Kup niezbędną ilość Bitcoinów. Aktualna cena zakupu wynosi 0,47528863 btc

Wyślij 0,47528863 btc na następujący adres Bitcoin:

324VH5nPXCKCUGAMAn23nogm2Z6ph97evh

*Ten adres odbiorczy został stworzony dla ciebie, aby zidentyfikować twoje transakcje

Poczekaj na 3 potwierdzenia

Załaduj ponownie bieżącą stronę i pobierz link do pobrania 686l0tek69-Decryptor

Gwarancje?

Prześlij plik na test 686l0tek69-Decryptor.

* Ten plik powinien być zaszyfrowanym obrazem. Przykład

your-file-name.jpg.686l0tek69
your-file-name.png.686l0tek69
your-file-name.gif.686l0tek69

Wygląd witryny Sodinokibi otworzonej przez Tor (GIF):

sodinokibi web appearance

Zrzut ekranu tapetu pulpitu Sodinokibi:

Sodinokibi wallpaper

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Sodinokibi (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Sodinokibi

Zrzut ekranu procesu ransomware Sodinokibi w Menedżerza Zadań Windows ("Showing Mcga Wmv Photo Ramsey Married")

sodinokibi process in task manager

Zrzuty ekranu czatu z cyberprzestępcami o nazwie ransomware:

sodinokibi chat window 1 sodinokibi chat window 2

Tekst na czacie:

Badacz Tomas: Skąd jesteście?
Badacz Tomas: Jaka jest nazwa waszego ransomware?
Cyberprzestępca: Nie mamy nazwy, nie pisz tutaj.
Badacz Tomas: Badacze nazywają to – ransomware "Sodinokibi". To niekoniecznie dobra nazwa, może chcielibyście używać czegoś innego?
Cyberprzestępca: pokaż mi
Badacz Tomas: hxxps://www.youtube.com/watch?v=MlfYEqAjXUE&feature=youtu.be
Badacz Tomas: Mógłbyś pomyśleć o fajniejszej nazwie niż "Sodinokibi".
Cyberprzestępca: Hm, skąd taka nazwa?
Badacz Tomas: Mogę się domyślać, że pochodzi od nazwy pliku wykonywalnego (hxxps://twitter.com/GrujaRS/status/1122051853657739265/photo/1)
Badacz Tomas: Jakiej nazwy chcielibyście używać?
Cyberprzestępca:: nie mamy nazwy, ale daj nam kilka dni na zastanowienie się nad nią
Badacz Tomas: ok, super.

Aktualizacja, 3. maja 2019 roku - Badania wykazały, że cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać lukę Oracle WebLogic Servers (CVE-2019-2725), aby wprowadzić różne złośliwe oprogramowanie, w tym malware GANDCRAB, Sodinokibi i różnych innych górników, botnety itp. Na szczęście Oracle wydało już poprawkę do naprawy tej luki. Jeśli jesteś właścicielem takiego serwera, natychmiast pobierz i zainstaluj poprawkę. Szczegółowe informacje i łącze do pobierania poprawki znajdują się w tym artykule.

Usuwanie ransomware Sodinokibi:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Sodinokibi: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Sodinokibi. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

 • Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

 • W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

 • Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

 • Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

 • Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

 • Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

 • Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

 • Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

 • Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

 • Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

 • Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

 • Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

 • Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Sodinokibi kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Sodinokibi na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Sodinokibi dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.