Ransomware .shadow

Znany również jako: Wirus .shadow
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware .shadow

Czym jest .shadow?

.shadow to infekcja komputerowa zaklasyfikowana jako ransomware. Jest to nowa odmiana wirusa ransomware STOP Podobnie jak wiele innych infekcji tego typu, .shadow ma na celu szyfrowanie danych przechowywanych na komputerze ofiary i żądanie zapłaty okupu. Nazwy wszystkich zainfekowanych plików jest zmieniana poprzez dodanie rozszerzenia ".shadow" na przykład: nazwa pliku "1.jpg", jestpo zaszyfrowaniu zmieniana na "1.jpg.shadow" itd. Wiadomość z żądaniem okupu jest prezentowana w pliku tekstowym o nazwie "!readme.txt".

Zgodnie z wiadomością z żądaniem okupu w pliku "!readme.txt", wszystkie pliki ofiary .shadow są zaszyfrowane i aby je odblokować, należy skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem podanego adresu [email protected] lub [email protected] Po skontaktowaniu się twórcy ransomware podadzą cenę narzędzia deszyfrującego, które zostanie przesłane ich ofiarom po zapłaceniu okupu. Oferują również bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku (który nie zawiera cennych informacji) jako dowodu, że można im zaufać i że są zdolni do odszyfrowania. Ponadto, programiści .shadow oferują rabat w wysokości 50% dla ofiar, które skontaktują się z nimi w ciągu mniej niż 72 godzin. Nakłaniają również użytkowników, aby nie korzystali z żadnych innych narzędzi do deszyfrowania danych niż ich własnego. Według nich spowoduje to trwałą utratę danych. Niestety, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że deweloperzy .shadow są jedynymi, którzy mogą zapewnić swoim ofiarom narzędzie deszyfrujące. Z reguły cyberprzestępcy używają algorytmów generujących unikalne klucze deszyfrowania, które są przechowywane na zdalnych serwerach (kontrolowanych wyłącznie przez nich). Dzięki temu nie można odszyfrować danych bez udziału cyberprzestępców (w szczególności programistów ransomware). Zwykle jednak ignorują oni swoje ofiary, nawet jeśli zostaną spełnione ich żądania zapłaty okupu. Dlatego nie zalecamy kontaktowania się z nimi, a zwłaszcza płacenia okupu. W takiej sytuacji najlepszym (i jedynym) rozwiązaniem jest użycie istniejącej kopii zapasowej danych i odtworzenie wszystkiego z tego miejsca.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

.shadow decrypt instructions

.shadow nie różni się zbytnio od innych wirusów tego typu. Innymi przykładami są Bkpx, Dablio i GandCrab 5.0.9. Większość infekcji ransomware ma na celu szyfrowanie danych i utrzymywania ich w tym stanie do momentu zapłacenia okupu/opłaty za narzędzie lub klucz do deszyfrowania. Największymi różnicami są cena za odszyfrowanie i algorytm szyfrowania używany do blokowania/szyfrowania plików. Niemniej jednak, najczęściej te infekcje są niemożliwe do złamania, chyba że ciągle są w stanie rozwoju (w pełni rozwinięte) i mają pewne błędy, wady. Zawsze dobrze jest regularnie tworzyć kopie zapasowe i przechowywać je na odłączonych urządzeniach pamięci lub zdalnych serwerach. Jest to dobra ochrona przed cyberprzestępcami, którzy szyfrują je razem z innymi regularnymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Trudno powiedzieć, jakiej dokładnie metody używają cyberprzestępcy do dystrybucji tego ransomware. Jednak większość z nich wykorzystuje mniej więcej taką samą taktykę. Zazwyczaj używają oni spamowych kampanii e-mailowych, trojanów, fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania lub niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania. Spamowe kampanie e-mailowe to wiadomości e-mail z zainfekowanymi załącznikami. Te załączniki, po otwarciu (uruchomieniu), infekują komputery określonym wirusem. Trojany to złośliwe programy wykorzystywane do infekowania komputerów, powodując infekcje łańcuchowe. Mówiąc prosto, obecność zainstalowanego w systemie trojana najprawdopodobniej spowoduje również inne infekcje. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania wykorzystują błędy/luki nieaktualnego oprogramowania itd. Mogą również pobierać i instalować wirusy wysokiego ryzyka zamiast aktualizacji. Podejrzane źródła pobierania oprogramowania to m.in. różne sieci peer-to-peer, narzędzia pobierania stron trzecich, witryny z bezpłatnymi plikami do pobrania i strony z hostingiem plików. Cyberprzestępcy wykorzystują te źródła jako narzędzia do przedstawiania swoich wirusów jako legalnych plików wykonywalnych (lub innych). Pobierając i instalując je, użytkownicy są skazani na infekcje komputerowe.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus .shadow
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus .shadow, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Pobieraj dowolne oprogramowanie korzystając wyłącznie z wiarygodnych witryn, a nie z sieci peer-to-peer, zewnętrznych dostawców lub innych podejrzanych źródeł. Zauważ, że różne nieuczciwe konfiguratory (pobrane przy użyciu niewiarygodnych źródeł) mogą być używane do dystrybucji niechcianych aplikacji lub infekcji. Unikaj pobierania i otwierania załączników (oraz linków) z wiadomości e-mail otrzymanych z nieznanych, podejrzanych adresów e-mail lub jeśli wiadomości te są nieistotne. Aktualizuj oprogramowanie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Korzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego zainstalowanego na komputerze i miej je cały czas uruchomione. Takie narzędzia są dobre w zapobieganiu infekcjom systemów przez różne wirusy. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany.shadow, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware .shadow:

------------------WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE----------------

Nie martw się, możesz otrzymać z powrotem wszystkie swoje pliki!

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dokumenty są zaszyfrowane z użyciem najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikatowego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie twoje zaszyfrowane pliki.

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera, a odszyfrujemy go bezpłatnie.

Możemy jednak odszyfrować tylko 1 plik za darmo. Nie może on zawierać cennych informacji

Nie próbuj używać narzędzi deszyfrowania innych firm, ponieważ spowoduje to zniszczenie plików.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

--------------------------------------------------------------

Aby uzyskać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:
[email protected]

Rezerwowy adres e-mail do kontaktu z nami:
[email protected]

Twoje osobiste ID:
012jxBsekmbsbWq95KRBM2C58yQsZj6GVAPi2VPoUGy

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez .shadow (rozszerzenie ".shadow"):

Files encrypted by .shadow

Usuwanie ransomware .shadow ransomware:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus .shadow: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus .shadow. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem .shadow. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware .shadow).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki .shadow.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty .shadow są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez .shadow możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak .shadow.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware .shadow:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14152-shadow-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus .shadow kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus .shadow na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus .shadow dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.