Ransomware GANDCRAB 5.3

Znany również jako: Wirus GANDCRAB 5.3
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GANDCRAB 5.3

Czym jest GANDCRAB 5.3?

Odkryte przez Jakuba Kroustek, GANDCRAB 5.3 (znane również jako GANDCRAB V5.3) to ransomware wysokiego ryzyka należące do rodziny malware GANDCRAB. Po udanej infiltracji, GANDCRAB 5.3 szyfruje większość zapisanych danych i dołącza do nazwy plików rozszerzenie z losowym ciągiem. Na przykład, zaszyfrowany plik „sample.jpg" zmienia nazwę na coś w rodzaju "sample.jpg" zmienia nazwę na coś w rodzaju "sample.jpg.awqrsj". Dodatkowo GANDCRAB 5.3 zmienia tapetę pulpitu ofiary i umieszcza plik tekstowy (np. "AWQRSJ-MANUAL.txt") w każdym istniejącym folderze.

Tapeta pulpitu GANDCRAB 5.3 zawiera krótką wiadomość z informacją, że dane są zaszyfrowane i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego narzędzia do deszyfrowania (stworzonego przez twórców GANDCRAB 5.3), który ofiary muszą zakupić. Tapeta zachęca również ofiary do przeczytania utworzonego pliku tekstowego w celu uzyskania szczegółowych instrukcji. Plik tekstowy stwierdza również, że dane są zaszyfrowane i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego klucza deszyfrującego, który ponownie należy kupić. Podsumowując, cyberprzestępcy próbują sprzedać ofiarom narzędzie deszyfrujące z wbudowanym kluczem. Cena nie jest określona - wszystkie szczegóły są wysyłane e-mailem. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy zazwyczaj żądają 500–1500 USD, a okup musi zostać zapłacony za pomocą Bitcoinów, Monero, Ethereum lub innej kryptowaluty. Jednak bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nie należy jej nigdy płacić. Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Innymi słowy, płatność zazwyczaj nie daje pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Z tego powodu wszystkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, powinny być ignorowane. Niestety, obecnie nie ma żadnego narzędzia zdolnego do złamania szyfrowania GANDCRAB 5.3 i odzyskania danych za darmo. Jednak Bitdefender opracował narzędzie do deszyfrujące dla poprzednich wersji ransomware GANDCRAB, co oznacza, że ​​sytuacja może się ostatecznie zmienić. Niemniej jednak, na razie jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej, jeśli taka istnieje.

Zrzut ekranu komunikatu zachęcającego użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

GANDCRAB 5.3 decrypt instructions

Istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są do siebie podobne. Cube, Gotcha i Guvara to tylko kilka przykładów z długiej listy. Zauważ, że mimo iż programiści są inni, zachowanie jest wciąż dokładnie takie samo - infekcje te infekują dane (zazwyczaj poprzez szyfrowanie) i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie. Problem polega na tym, że większość takich infekcji wykorzystuje szyfrowania generujące unikalne klucze deszyfrowania. Tak więc, jeśli wirus nie jest jeszcze w fazie rozwoju i/lub ma pewne błędy/wady, manualne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Ransomware stanowi mocny argument za regularnym tworzenie kopii zapasowych danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na odłączonych urządzeniach pamięci masowej lub zdalnych serwerach, ponieważ lokalne kopie zapasowe będą zagrożone wraz z regularnymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware jest zwykle rozsyłane za pomocą kampanii spamowych e-mail, źródeł pobierania oprogramowania firm trzecich, fałszywych programów aktualizowania/złamanego oprogramowania i trojanów. Kampanie spamowe są w zasadzie wykorzystywane do wysyłania setek tysięcy wiadomości e-mail, które składają się ze zwodniczych wiadomości i złośliwych załączników. Wiadomości prezentują załączniki jako „ważne dokumenty" (np. rachunki, faktury, paragony itp.) i zachęcają użytkowników do otwarcia. Niemniej jednak, otwarcie ich skutkuje różnymi infekcjami systemu. Nieoficjalne źródła pobierania prezentują szkodliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, co skłania użytkowników do ręcznego pobierania i instalowania malware. Fałszywe aktualizacje są przeznaczone do infekowania systemów poprzez wykorzystywanie błędów/luk nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobieranie i instalowanie malware zamiast rzeczywistych aktualizacji. To samo dotyczy złamanego oprogramowania. Ideą narzędzi do łamania jest aktywowanie płatnego oprogramowania za darmo. Jednak większość tych narzędzi jest fałszywa, a oszuści wykorzystują je do rozsyłania malware, dlatego użytkownicy są bardziej skłonni do infekowania komputerów niż uzyskiwania dostępu do płatnych funkcji. Ostatnie, ale nie mniej ważne, są trojany. Są to złośliwe aplikacje, które potajemnie infiltrują komputery i nadal wprowadzają dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Nazywa się to „infekcjami łańcuchowymi".

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus GANDCRAB 5.3
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików losowy ciąg
Wiadomość z żądaniem okupu tapeta pulpitu, plik tekstowy
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Generic.Ransom.GandCrab5.5B2B9420), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.GandCrab.F), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłacenia okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makta), witryny z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Z infekcją ransomware moga zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus GANDCRAB 5.3, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy powinien wiedzieć, że główną przyczyną infekcji komputerowych jest niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Z tego powodu konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Nigdy nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeśli nie są one istotne lub nadawca wygląda podejrzanie/nie rozpoznajesz go. Ponadto pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji innych firm często zawierają fałszywe aplikacje, dlatego nie należy z nich korzystać. Aktualizowanie zainstalowanych aplikacji i systemu operacyjnego jest również najważniejsze. Aby to osiągnąć, używaj wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnionych przez oficjalnego programistę. Pamiętaj, że piractwo komputerowe jest uważane za cyberprzestępczość. Ponadto ryzyko infekcji jest bardzo wysokie. Z tego powodu nigdy nie należy próbować łamać żadnych zainstalowanych aplikacji. Na koniec zawsze korzystaj z renomowanego pakietu antywirusowego/antyspyware - narzędzia te pomogą ci wykryć i wyeliminować malware przed uszkodzeniem systemu. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany GANDCRAB 5.3, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware GANDCRAB 5.3:

---= GANDCRAB V5.3 =---

***********************POD ŻADNYM POZOREM NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ SWOICH DANYCH***********************

*****NIEPOWODZENIE W ZROBIENIU TEGO BĘDZIE SKUTKOWAŁO ZNISZCZENIEM TWOJEGO SYSTEMU, JEŚLI WYSTĄPIĄ BŁĘDY W DESZYFROWANIU*****

Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .AWQRSJ

Jedyną metodą odzyskania twoich plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego. Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Tylko my możemy odzyskać twoje pliki

Musisz postępować zgodnie z następującymi instrukcjami:

----------------------------------------------------------------------------------------

1. Wyślij do nas e-mail na następny adres z tą adnotacją:113737081e857d00 ADRES: [email protected]

----------------------------------------------------------------------------------------

Wyślemy ci instrukcje płatności.
---POCZĄTEK KLUCZA GANDCRAB---
-
---KONIEC KLUCZA GANDCRAB---

--- POCZĄTEK DANYCH PC--
-
---KONIEC DANYCH PC---

Zrzut ekranu tapety pulpitu GANDCRAB 5.3:

GANDCRAB 5.3 wallpaper

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez GANDCRAB 5.3 (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by GANDCRAB 5.3

Usuwanie ransomware GANDCRAB 5.3:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus GANDCRAB 5.3: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus GANDCRAB 5.3. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GANDCRAB 5.3 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GANDCRAB 5.3 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus GANDCRAB 5.3 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.