Ransomware GANDCRAB 5.3

Znany również jako: Wirus GANDCRAB 5.3
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GANDCRAB 5.3

Czym jest GANDCRAB 5.3?

Odkryte przez Jakuba Kroustek, GANDCRAB 5.3 (znane również jako GANDCRAB V5.3) to ransomware wysokiego ryzyka należące do rodziny malware GANDCRAB. Po udanej infiltracji, GANDCRAB 5.3 szyfruje większość zapisanych danych i dołącza do nazwy plików rozszerzenie z losowym ciągiem. Na przykład, zaszyfrowany plik „sample.jpg" zmienia nazwę na coś w rodzaju "sample.jpg" zmienia nazwę na coś w rodzaju "sample.jpg.awqrsj". Dodatkowo GANDCRAB 5.3 zmienia tapetę pulpitu ofiary i umieszcza plik tekstowy (np. "AWQRSJ-MANUAL.txt") w każdym istniejącym folderze.

Tapeta pulpitu GANDCRAB 5.3 zawiera krótką wiadomość z informacją, że dane są zaszyfrowane i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego narzędzia do deszyfrowania (stworzonego przez twórców GANDCRAB 5.3), który ofiary muszą zakupić. Tapeta zachęca również ofiary do przeczytania utworzonego pliku tekstowego w celu uzyskania szczegółowych instrukcji. Plik tekstowy stwierdza również, że dane są zaszyfrowane i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego klucza deszyfrującego, który ponownie należy kupić. Podsumowując, cyberprzestępcy próbują sprzedać ofiarom narzędzie deszyfrujące z wbudowanym kluczem. Cena nie jest określona - wszystkie szczegóły są wysyłane e-mailem. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy zazwyczaj żądają 500–1500 USD, a okup musi zostać zapłacony za pomocą Bitcoinów, Monero, Ethereum lub innej kryptowaluty. Jednak bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nie należy jej nigdy płacić. Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Innymi słowy, płatność zazwyczaj nie daje pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Z tego powodu wszystkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, powinny być ignorowane. Niestety, obecnie nie ma żadnego narzędzia zdolnego do złamania szyfrowania GANDCRAB 5.3 i odzyskania danych za darmo. Jednak Bitdefender opracował narzędzie do deszyfrujące dla poprzednich wersji ransomware GANDCRAB, co oznacza, że ​​sytuacja może się ostatecznie zmienić. Niemniej jednak, na razie jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej, jeśli taka istnieje.

Zrzut ekranu komunikatu zachęcającego użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

GANDCRAB 5.3 decrypt instructions

Istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są do siebie podobne. Cube, Gotcha i Guvara to tylko kilka przykładów z długiej listy. Zauważ, że mimo iż programiści są inni, zachowanie jest wciąż dokładnie takie samo - infekcje te infekują dane (zazwyczaj poprzez szyfrowanie) i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie. Problem polega na tym, że większość takich infekcji wykorzystuje szyfrowania generujące unikalne klucze deszyfrowania. Tak więc, jeśli wirus nie jest jeszcze w fazie rozwoju i/lub ma pewne błędy/wady, manualne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Ransomware stanowi mocny argument za regularnym tworzenie kopii zapasowych danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na odłączonych urządzeniach pamięci masowej lub zdalnych serwerach, ponieważ lokalne kopie zapasowe będą zagrożone wraz z regularnymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware jest zwykle rozsyłane za pomocą kampanii spamowych e-mail, źródeł pobierania oprogramowania firm trzecich, fałszywych programów aktualizowania/złamanego oprogramowania i trojanów. Kampanie spamowe są w zasadzie wykorzystywane do wysyłania setek tysięcy wiadomości e-mail, które składają się ze zwodniczych wiadomości i złośliwych załączników. Wiadomości prezentują załączniki jako „ważne dokumenty" (np. rachunki, faktury, paragony itp.) i zachęcają użytkowników do otwarcia. Niemniej jednak, otwarcie ich skutkuje różnymi infekcjami systemu. Nieoficjalne źródła pobierania prezentują szkodliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, co skłania użytkowników do ręcznego pobierania i instalowania malware. Fałszywe aktualizacje są przeznaczone do infekowania systemów poprzez wykorzystywanie błędów/luk nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobieranie i instalowanie malware zamiast rzeczywistych aktualizacji. To samo dotyczy złamanego oprogramowania. Ideą narzędzi do łamania jest aktywowanie płatnego oprogramowania za darmo. Jednak większość tych narzędzi jest fałszywa, a oszuści wykorzystują je do rozsyłania malware, dlatego użytkownicy są bardziej skłonni do infekowania komputerów niż uzyskiwania dostępu do płatnych funkcji. Ostatnie, ale nie mniej ważne, są trojany. Są to złośliwe aplikacje, które potajemnie infiltrują komputery i nadal wprowadzają dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Nazywa się to „infekcjami łańcuchowymi".

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus GANDCRAB 5.3
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików losowy ciąg
Wiadomość z żądaniem okupu tapeta pulpitu, plik tekstowy
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Generic.Ransom.GandCrab5.5B2B9420), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.GandCrab.F), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłacenia okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makta), witryny z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Z infekcją ransomware moga zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus GANDCRAB 5.3, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy powinien wiedzieć, że główną przyczyną infekcji komputerowych jest niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Z tego powodu konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Nigdy nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeśli nie są one istotne lub nadawca wygląda podejrzanie/nie rozpoznajesz go. Ponadto pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji innych firm często zawierają fałszywe aplikacje, dlatego nie należy z nich korzystać. Aktualizowanie zainstalowanych aplikacji i systemu operacyjnego jest również najważniejsze. Aby to osiągnąć, używaj wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnionych przez oficjalnego programistę. Pamiętaj, że piractwo komputerowe jest uważane za cyberprzestępczość. Ponadto ryzyko infekcji jest bardzo wysokie. Z tego powodu nigdy nie należy próbować łamać żadnych zainstalowanych aplikacji. Na koniec zawsze korzystaj z renomowanego pakietu antywirusowego/antyspyware - narzędzia te pomogą ci wykryć i wyeliminować malware przed uszkodzeniem systemu. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany GANDCRAB 5.3, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware GANDCRAB 5.3:

---= GANDCRAB V5.3 =---

***********************POD ŻADNYM POZOREM NIE USUWAJ TEGO PLIKU DOPÓKI NIE ODZYSKASZ SWOICH DANYCH***********************

*****NIEPOWODZENIE W ZROBIENIU TEGO BĘDZIE SKUTKOWAŁO ZNISZCZENIEM TWOJEGO SYSTEMU, JEŚLI WYSTĄPIĄ BŁĘDY W DESZYFROWANIU*****

Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .AWQRSJ

Jedyną metodą odzyskania twoich plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego. Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Tylko my możemy odzyskać twoje pliki

Musisz postępować zgodnie z następującymi instrukcjami:

----------------------------------------------------------------------------------------

1. Wyślij do nas e-mail na następny adres z tą adnotacją:113737081e857d00 ADRES: [email protected]

----------------------------------------------------------------------------------------

Wyślemy ci instrukcje płatności.
---POCZĄTEK KLUCZA GANDCRAB---
-
---KONIEC KLUCZA GANDCRAB---

--- POCZĄTEK DANYCH PC--
-
---KONIEC DANYCH PC---

Zrzut ekranu tapety pulpitu GANDCRAB 5.3:

GANDCRAB 5.3 wallpaper

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez GANDCRAB 5.3 (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by GANDCRAB 5.3

Usuwanie ransomware GANDCRAB 5.3:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus GANDCRAB 5.3: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus GANDCRAB 5.3. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem GANDCRAB 5.3. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware GANDCRAB 5.3).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki GANDCRAB 5.3.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty GANDCRAB 5.3 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez GANDCRAB 5.3 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak GANDCRAB 5.3.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęo do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware GANDCRAB 5.3:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14896-gandcrab-5-3-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GANDCRAB 5.3 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GANDCRAB 5.3 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus GANDCRAB 5.3 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.