Ransomware GandCrab 5.1

Znany również jako: Wirus GandCrab 5.1
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GandCrab 5.1

Czym jest GandCrab 5.1?

GandCrab 5.1 to nowy wariant rodziny ransomware GANDCRAB, który został odkryty przez TMMalAnalyst. Jest to wirus wysokiego ryzyka, który służy do szyfrowania danych i wyświetlania informacji o okupie w pliku "[ID_ofiary]-DECRYPT.txt" oraz na zmienionej tapecie pulpitu. Wygenerowany plik tekstowy jest umieszczany w każdym istniejącym folderze. Ransomware zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając nowe rozszerzenie, które jest unikalnym identyfikatorem ofiary. Na przykład, jeśli ID ofiary to .hjnakliq", to GandCrab 5.1 zmienia nazwę pliku na "1.jpg" na "1.jpg.hjnakliq" itd.

Jak twierdzi się na tapecie pulpitu zmienionej przez ransomware GandCrab 5.1, pliki ofiary zostały zaszyfrowane przy użyciu silnego algorytmu szyfrowania. W celu ich odzyskania wymagane jest wykupienie "deszyfratora" (narzędzia odszyfrowywania). Instrukcje dotyczące zakupu znajdują się w pliku tekstowym "[ID_ofiary]-DECRYPT.txt". Jak wspomnieliśmy na początku, ten plik tekstowy można znaleźć w każdym istniejącym (i zaszyfrowanym) folderze. Zgodnie z notatką dotyczącą okupu, nie należy jej usuwać do czasu odzyskania danych/zakupu narzędzia deszyfrującego. Wspomniano również, że cyberprzestępcy, którzy opracowali to ransomware, są jedynymi, którzy mogą zapewnić to narzędzie. Aby je otrzymać, ofiary GandCrab 5.1 muszą pobrać przeglądarkę Tor, a następnie otworzyć w niej podany link. Dalsze instrukcje są wyświetlane na tej stronie. Najpierw otwiera się stronę "Uwierzytelniania", która wymaga odnalezienia i przesłania pliku "*-DECRYPT.txt" lub "*-DECRYPT.html" - ("*" to rozszerzenie, unikalny identyfikator zaszyfrowanego pliku). Twierdzi się również, że nie należy zmieniać nazwy zaszyfrowanych plików. Na koniec wyświetlana jest kolejna strona zawierająca więcej szczegółów dotyczących płatności itd. Jak podano na tej stronie, cena narzędzia deszyfrującego ("deszyfratora GandCrab") to 1200 $. Jeśli jednak płatność nie zostanie zrealizowana do wyznaczonego dnia i godziny (można go zobaczyć na górze strony), cena zostanie podwojona. Okup musi zostać opłacony poprzez przesłanie równoważnej kwoty w kryptowalutcie (Bitcoin lub DASH) na podany adres portfela. Nie jest jasne, jakiego algorytmu szyfrowania (symetrycznego czy asymetrycznego) używają programiści ransomware GandCrab 5.1 do zaszyfrowania danych ofiary, jednak większość cyberprzestępców używa silnych szyfrów, których nie można "złamać". Oznacza to, że twierdzenia o tym, że są jedynymi narzędziami wymaganymi do odszyfrowania, najprawdopodobniej będą prawdziwe. Większość cyberprzestępców używa szyfrowania, które generuje unikalne klucze. Są one zwykle przechowywane na serwerach zdalnych i nie mogą być dostępne dla nikogo innego poza programistami ransomware. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestępcom można zaufać. Wręcz przeciwnie, większość z nich ignoruje swoje ofiary, gdy otrzymają żądaną kwotę okupu. Ponieważ nie ma narzędzia, które mogłoby pomóc ofiarom GandCrab 5.1 w odszyfrowaniu, jedynym bezpłatnym rozwiązaniem jest użycie utworzonej kopii zapasowej danych i odtworzenie z niej plików.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

GandCrab 5.1 decrypt instructions

GandCrab 5.1 jest podobny do innych infekcji komputerowych tego typu, takich jak Anatova, Ppam, [email protected] i wielu innych. Programy te są zwykle zaprojektowane do szyfrowania danych i szantażowania ich ofiar (żądania okupu). Najczęstsze różnice między nimi to cena za narzędzie deszyfrujące i rodzaj użytego szyfrowania. Niestety, w większości przypadków odszyfrowanie bez ingerencji cyberprzestępców jest niemożliwe, chyba że ransomware ma kilka błędów, wad i jest nadal w stanie rozwoju. Tak czy inaczej, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na serwerach zdalnych lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Wiadomo, że jedną z metod dystrybucji GandCrab 5.1 są kampanie spamowe e-mail. Cyberprzestępcy korzystają z nich, aby wysyłać e-maile zawierające złośliwe załączniki, zwykle pliki archiwum zawierające złośliwy plik JavaSript. Głównym celem jest oszukanie odbiorców wiadomości e-mail do otworzenia załącznika. Otwarcie powoduje to pobranie i instalację określonej infekcji komputerowej. Jeśli plik zostanie otworzony, ten plik JavaScript rozpoczyna proces instalacji ransomware GandCrab 5.1. Cyberprzestępcy często używają fałszywych aktualizacji oprogramowania, trojanów i niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, aby również dystrybuować infekcje ransomware. Fałszywe programy do aktualizacji oprogramowania oferują użytkownikom możliwość naprawiania różnych błędów oprogramowania, jednak zamiast tego, pobierają i instalują infekcje komputerowe. W innych przypadkach wykorzystują błędy lub usterki zainstalowanego nieaktualnego oprogramowania. Trojany to złośliwe programy powodujące infekcje łańcuchowe. Zainstalowane trojany mogą instalować inne infekcje, takie jak ransomware. Różne źródła pobierania oprogramowania stron trzecich, takie jak sieci typu peer-to-peer (torrenty, eMule itp.), witryny z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, nieoficjalne/niezależne programy do pobierania oprogramowania mogą być wykorzystywane do oszukiwania użytkowników do pobierania i zainstalowania malware. Inaczej mówiąc, korzystając z tych źródeł cyberprzestępcy często nakłaniają użytkowników do samodzielnego instalowania wirusów.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus GandCrab 5.1
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus GandCrab 5.1, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Unikaj otwierania załączników lub linków prezentowanych w wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych, podejrzanych adresów i/lub gdy wiadomość e-mail jest nieistotna. Pobieraj oprogramowanie korzystając z oficjalnych, wiarygodnych źródeł, a nie bezpośrednich linków do różnych podejrzanych źródeł, o których wspominaliśmy wcześniej. Aktualizuj oprogramowanie za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji, które są zapewniane tylko przez oficjalnych programistów. Po zainstalowaniu i włączeniu sprawdzonego oprogramowania antyspyware lub antywirusowego, narzędzia tego typu zazwyczaj są w stanie wykryć i usunąć wirusy, zanim wyrządzą jakiekolwiek szkody w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany programem GandCrab 5.1, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes to, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware GandCrab 5.1 ("[ID_ofiary]-DECRYPT.txt"):

---= GANDCRAB V5.1 =---

***********************W ŻADNYM WYPADKU NIE USUWAJ TEGO PLIKU AŻ DO ODZYSKANIA WSZYSTKICH SWOICH DANYCH***********************

*****NIEPOWODZENIE W ZROBIENIU TEGO I BŁĘDY SZYFROWANIA SPOWODUJĄ ZNISZCZENIE TWOJEGO SYSTEMU*****

 

Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .HJNAKLIQ

Jedyną metodą ich odzyskania jest zakup unikalnego klucza prywatnego. Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Serwer z kluczem znajduje się w zamkniętej sieci TOR. Możesz tam dotrzeć w następujący sposób:

----------------------------------------------------------------------------------------

| 0. Pobierz przeglądarkę Tor - https://www.torproject.org/

| 1. Zainstaluj przeglądarkę Tor
| 2. Otwórz przeglądarkę Tor
| 3. Otwórz link w przeglądarce TOR: http://gandcrabmfe6mnef.onion/da9ad04e1e857d00
| 4. Wykonaj instrukcje na tej stronie

----------------------------------------------------------------------------------------

Na naszej stronie zobaczysz instrukcje dotyczące płatności i otrzymasz możliwość odszyfrowania 1 pliku za darmo.

 

UWAGA!

ABY ZAPOBIEC ZNISZCZENIU DANYCH:

* NIE ZMIENIAJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW
* NIE ZMIENIAJ PONIŻSZYCH DANYCH

---POCZĄTEK KLUCZA GANDCRAB---
******
---KONIEC KLUCZA GANDCRAB---

---POCZĄTEK DANYCH PC---
******
---KONIEC DANYCH PC---

Zrzut ekranu tapety pulpitu GandCrab 5.1:

GandCrab 5.1 wallpaper

Tekst prezentowany na tej tapecie:

ZASZYFROWANE PRZEZ GANDCRAB 5.1

DROGI [nazwa użytkownika]

TWOJE PLIKI SĄ ZABEZPIECZONE PRZEZ NASZE OPROGRAMOWANIE. ABY JE ODZYSKAĆ NALEŻY KUPIĆ DESZYFRATOR

Aby uzyskać dalsze kroki, przeczytaj [ID_ofiary] -DECRYPT.txt, który znajduje się w każdym zaszyfrowanym folderze

Zrzut ekranu witryny GandCrab 5.1 (Uwierzytelnienia):

grandcrab 5.1 ransomware authentication website

Tekst prezentowany na stronie Uwierzytelnienia:

Uwierzytelnienie

W celu autoryzacji, znajdź i wyślij * -DECRYPT.txt lub * -DECRYPT.html.

* - to rozszerzenie zaszyfrowanych plików.

Nazwa pliku i treść nie powinny być zmieniane

Zrzut ekranu strony głównej ransomware GandCrab 5.1:

grandcrab5.1 website payment part

Tekst prezentowany na tej stronie:

Jeśli płatność nie zostanie dokonana do 18. stycznia 2019 roku, 11:11:06, koszt za odszyfrowanie plików zostanie podwojony

Odliczanie do podwójnej ceny: 1 dzień, 00:44:24

O co chodzi?

Twój komputer został zainfekowany ransomware GandCrab.

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane i nie można ich odszyfrować samodzielnie.

Aby odszyfrować pliki, musisz kupić deszyfrator GandCrab

Cena to - 1200 USD

Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pliki?

Powinieneś kupić nasze oprogramowanie deszyfrator GandCrab. Przeskanuje ono twój komputer, udział sieciowy, wszystkie podłączone urządzenia, sprawdzi zaszyfrowane pliki i odszyfruje je. Aktualna cena: 1200 USD. Akceptujemy kryptowalutę DASH i Bitcoin

Jakie gwarancje możesz mi dać?

Aby mieć pewność, że mamy deszyfrator i on działa, możemy odszyfrować za darmo jeden plik.

Plik musi być obrazem, ponieważ obrazy zwykle nie są cenne.

Nie mam Bitcoin (BTC) ani DASH (DSH). Jak mogę dokonać płatności?

To łatwe. Lista najpopularniejszych usług wymiany:

BuyBitcoin
CoinMonitor.io
LocalBitcoins
CoinMama
Changelly.com
PAYEER
CEX.IO

Pełna lista usług wymiany Bitcoin tutaj, a dla DASH tutaj.

Utwórz konto

Doładuj saldo za pomocą karty kredytowej lub systemu PayPal

Kup żądaną ilość monet (Bitcoin lub DASH)

Dokonaj wypłaty na nasz adres

Uwaga

Nie usuwaj pliku * -DECRYPT.txt przed pełnym odzyskaniem swojego komputera.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez GandCrab 5.1 (w naszym przykładzie z rozszerzeniem ".hjnakliq"):

Files encrypted by GandCrab 5.1

Usuwanie ransomware GandCrab 5.1:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus GandCrab 5.1: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus GandCrab 5.1. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem GandCrab 5.1. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware GandCrab 5.1).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki GandCrab 5.1.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty GandCrab 5.1 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez GandCrab 5.1 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak GandCrab 5.1.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware GandCrab 5.1:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14320-grandcrab-51-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GandCrab 5.1 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GandCrab 5.1 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus GandCrab 5.1 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.