Ransomware DataWait

Znany również jako: Wirus DataWait
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware DataWait

Czym jest DataWait?

DataWait to wirus wysokiego ryzyka (typu ransomware) zaprojektowany do szyfrowania danych przechowywanych na komputerach. Został wykryty przez MalwareHunterTeam i jest odmianą ransomware SAVEfiles. Gdy komputer zostanie zainfekowany przez DataWait, blokuje on pliki i zmienia ich nazwy, dodając rozszerzenie ".DATAWAIT". Przykładowo, jeśli plik przed szyfrowaniem był nazwany "sample.jpg", to po zaszyfrowaniu DataWait nazywa go "sample.jpg.DATAWAIT" itd. Tworzy się również plik tekstowy "!readme.txt" z wiadomością z żądaniem okupu.

Zgodnie z żądaniem okupu w pliku tekstowym "!readme.txt", DataWait zaszyfrował wszystkie pliki, w tym zdjęcia, dokumenty i różne inne pliki. Aby odzyskać (odszyfrować) pliki, ofiary DataWait muszą kupić narzędzie deszyfrujące, które wygeneruje unikalny klucz deszyfrowania. Według twórców DataWait są oni jedynymi, którzy mogą zapewnić swoim ofiarom narzędzie potrzebne do odszyfrowania ich danych. Aby je otrzymać, należy skontaktować się z cyberprzestępcami poprzez adres e-mail [email protected] i podać unikalny identyfikator, aby mogli oni zidentyfikować konkretną ofiarę. Twórcy DataWait oferują swoim ofiarom bezpłatne odszyfrowanie 1-3 plików jako gwarancję, że można im zaufać. Oferują nawet narzędzie odszyfrowywania z 50% zniżką dla ofiar, które skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin po zaszyfrowaniu. Należy pamiętać, że cyberprzestępcom nie należy ufać, nawet jeśli oferują oni bezpłatne odszyfrowanie niektórych plików lub inne „przysługi". Z reguły cyberprzestępcy ignorują swoje ofiary, nawet jeśli kupią narzędzia potrzebne do odszyfrowania, zapłacą wymagany okup itd. Niestety, obecnie nie ma żadnego narzędzia, które mogłoby bezpłatnie złamać szyfrowanie DataWait. Nie wiadomo, czy deweloperzy DataWait używają algorytmu szyfrowania symetrycznego czy asymetrycznego. Jeśli istnieje kopia zapasowa utworzona przed infekcją DataWait, zalecamy jej użycie i odtworzenie plików.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

DataWait decrypt instructions

Istnieje wiele różnych wirusów typu ransomware, na przykład XUY, DelphiRansomware, Adobe itd. Większość wirusów ransomware jest bardzo podobnych, ich twórcy używają ich do szyfrowania plików użytkownika i żądania okupu. Zazwyczaj jedynymi różnicami są wykorzystany algorytm szyfrowania i kwota pieniędzy potrzebna do odszyfrowania. Niestety, najczęściej wirusy ransomware są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do złamania, o ile wirus nie jest w pełni rozwinięty i ma kilka błędów/wad, które wciąż nie są naprawione. Z tego powodu zalecamy regularne wykonywanie kopii zapasowych i przechowywanie ich na odłączonych urządzeniach magazynujących lub zdalnych zdalnych.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie wiadomo, w jaki sposób cyberprzestępcy rozprzestrzeniają wirusa DataWait, jednak istnieje kilka typowych sposobów. Bardzo często programiści ransomware używają do rozsyłania trojanów e-mailowych kampanii spamujących, źródeł pobierania oprogramowania stron trzecich i fałszywych aktualizacji oprogramowania. Cyberprzestępcy wykorzystują kampanie e-mailowe do spamowania, wysyłając e-maile zawierające złośliwe załączniki. Głównym celem tej metody jest nakłonienie użytkowników do otworzenia prezentowanych złośliwych załączników, które zwykle są plikami wykonywalnymi, archiwalnymi (takimi jak RAR), plikami PDF, dokumentami Microsoft Office itp. Po pobraniu i otwarciu te złośliwe załączniki infekują komputery różnymi wirusami. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane do rozsyłania innych wirusów. Innymi słowy, aby wywołać infekcje łańcuchowe. Witryny z bezpłatnym hostingiem plików, strony z freeware do pobrania, sieci typu peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule i inne źródła pobierania oprogramowania innych firm często przedstawiają złośliwe pliki (pliki wykonywalne) jako uzasadnione. Odbywa się to w celu nakłonienia użytkowników do samodzielnego pobrania i zainstalowania szkodliwych programów. Fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania mogą być również używane do dystrybucji różnych wirusów. Takie uaktualnienia infekują systemy, pobierając malware zamiast aktualnych aktualizacji lub wykorzystując błędy/luki nieaktualnego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus DataWait
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus DataWait, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec zainfekowaniu komputera przez ransomware, ważne jest, aby ostrożnie przeglądać strony internetowe, pobierać, instalować i aktualizować oprogramowanie. Unikaj otwierania załączników wiadomości e-mail prezentowanych w wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych lub podejrzanych adresów. Innymi słowy, jeśli wiadomość e-mail wygląda nieistotnie, nie otwieraj załącznika (jeśli taki jest). Pobieraj oprogramowanie korzystając z oficjalnych, godnych zaufania źródeł i bezpośrednich linków. Unikaj używania zewnętrznych programów pobierających, instalatorów i innego podobnego oprogramowania. Dość często narzędzia te są wykorzystywane do rozsyłania fałszywych aplikacji lub innego niechcianego oprogramowania. Nigdy nie używaj nieoficjalnych narzędzi do aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. Korzystanie z takich narzędzi może skutkować przypadkową instalacją niechcianego oprogramowania, a nawet wirusów. Używaj narzędzi (funkcji) dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Ważne jest również zainstalowanie i posiadanie uruchomionego oprogramowania antywirusowego i/lub antyszpiegowskiego. Posiadanie takiego oprogramowania jest ważne, aby móc zapobiec zainfekowaniu komputerów różnymi wirusami. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany przez DataWait, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware DataWait:

==================================!UWAGA!===========================================

Twoje bazy danych, pliki, zdjęcia, dokumenty i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .DATAWAIT

Jedyną metodą odzyskiwania plików jest zakup oprogramowania do odszyfrowywania i unikalnego klucza prywatnego.

Po zakupie rozpoczniesz odszyfrowywanie oprogramowania, wpiszesz swój unikalny klucz prywatny i odszyfrujesz wszystkie swoje dane.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Musisz skontaktować się z nami poprzez e-mail [email protected] i wysłać nam swój osobisty identyfikator oraz czekać na dalsze instrukcje.

Dla pewności, że możemy odszyfrować twoje pliki - możesz wysłać nam 1-3 niezbyt duże zaszyfrowane pliki, a my odeślemy ci je w oryginalnej formie BEZPŁATNIE.

Dostępna jest 50% zniżka jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

===============================================================================================

Nasz e-mail kontaktowy:
[email protected]

Nasz rezerwowy e-mail kontaktowy:
[email protected]

Twoje osobiste ID:
3svBe0NhBTfIsk27q15yodMHglkv7Epg0VkvBznX

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez DataWait (rozszerzenie ".DATAWAIT"):

Files encrypted by DataWait

Usuwanie ransomware DataWait:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus DataWait: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus DataWait. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem DataWait. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: line: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware DataWait).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki DataWait.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty DataWait są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy uzyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez DataWait możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak DataWait.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware DataWait:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14036-datawait-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus DataWait kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus DataWait na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus DataWait dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.