Ransomware SAVEfiles

Znany również jako: Wirus SAVEfiles
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware SAVEfiles

Czym jest SAVEfiles?

SAVEfiles to ransomware wysokiego ryzyka, odkryte przez badacza bezpieczeństwa malware, Michaela Gillespiego. Po pomyślnym przeniknięciu do systemu, SAVEfiles szyfruje większość przechowywanych danych i dołącza do nazwy plików rozszerzenie ".SAVEfiles". Przykładowo, nazwa "sample.jpg" zostaje zmieniona na "sample.jpg.SAVEfiles". Zaszyfrowane dane natychmiast stają się bezużyteczne. Oprócz szyfrowania plików, SAVEfiles generuje również plik tekstowy (o nazwie "!!!SAVE_FILES_INFO!!!.txt") i umieszcza go w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, utworzony plik tekstowy zawiera komunikat, że dane są zaszyfrowane i można je odzyskać wyłącznie za pomocą unikalnego klucza odszyfrowywania. Niestety, to prawda. Chociaż obecnie nie wiadomo, czy SAVEfiles używa szyfrowania symetrycznego czy asymetrycznego, możemy zapewnić, że każda z ofiar otrzyma unikalny klucz deszyfrujący, który jest niezbędny do odzyskania danych. Jest to trudna część. Cyberprzestępcy (programiści ransomware SAVEfiles) ukrywają wszystkie klucze na zdalnym serwerze. Dlatego, aby otrzymać klucz (lub raczej narzędzie deszyfrujące z wbudowanym kluczem), użytkownicy muszą zapłacić okup w wysokości 300 $ w Bitcoinach. Wiadomość mówi, że cena wzrośnie po 72 godzinach. Ponadto ofiary mogą dołączyć do 3 „małych" plików, które następnie zostaną przywrócone i odesłane do ofiary w celu zagwarantowania, że ​​odszyfrowanie jest rzeczywiście możliwe. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcom nigdy nie można ufać. Programiści ransomware często ignorują swoje ofiary po dokonaniu płatności. Innymi słowy, płacenie zazwyczaj nie przynosi pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Z tego powodu zalecamy ignorowanie wszelkich zachęt do dokonania płatności, a także do zapłacenia okupu. Niestety nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania SAVEfiles i odzyskania danych za darmo. Dlatego jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

SAVEfiles decrypt instructions

Internet jest pełen wirusów ransomware, które są podobne do SAVEfiles. Scarab-Hitler, Suri, OPdailyallowance, BadNews - to tylko kilka przykładów z długiej listy. Pomimo tego, że wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, ich zachowanie jest dokładnie takie samo - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Zazwyczaj są pomiędzy nimi dwie główne różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj wykorzystanego algorytmu szyfrowania. Niestety większość z tych wirusów wykorzystuje algorytmy generujące unikalne klucze deszyfrujące (np. AES, RSA itp.). Tym samym, chyba że wirus jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma pewne błędy/luki (na przykład, klucze są zakodowane, przechowywane lokalnie albo coś podobnego), odzyskanie danych bez kontaktu z twórcami jest niemożliwe. Ransomware stanowi silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Należy jednak przechowywać je na serwerze zdalnym (np. w chmurze) lub w odłączonym urządzeniu pamięci masowej. W przeciwnym razie malware zaszyfruje kopie zapasowe wraz ze zwykłymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W celu dystrybucji wirusów, cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe, trojany, fałszywe narzędzie aktualizacji oprogramowania (P2P), sieci peer-to-peer i nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania. Kampanie spamowe rozsyłają szkodliwe załączniki, które po otwarciu pobierają i instalują wirusy. Trojany są zaprojektowane do infekcji łańcuchowych (jeden wirus dystrybuuje inny). Fałszywe programy do aktualizacji oprogramowania mają na celu infekowanie systemu poprzez wykorzystanie błędów/wad oprogramowania lub po prostu pobieranie i instalowanie malware zamiast aktualnych aktualizacji. Sieci P2P (torrenty, eMule itd.) oraz inne źródła pobieranie stron trzecich (strony z bezpłatnym hostingiem, strony z freeware do pobrania itd.) promują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. Dlatego użytkownicy sami pobierają i instalują wirusy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus SAVEfiles
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus SAVEfiles, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy powinien wiedzieć, że brak wiedzy i nieostrożne zachowanie są głównymi przyczynami infekcji komputerowych. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego, aby zapobiec infiltracji oprogramowania przez ransomware, użytkownicy muszą zachować dużą ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie każdego załącznika wiadomości e-mail. Jeśli plik jest nieistotny i/lub został otrzymany z podejrzanego adresu e-mail, nie powinien nigdy zostać otwarty. Ponadto należy pobrać pożądane programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często dołączają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie należy z nich korzystać. Bardzo ważne jest również regularne aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Należy jednak pamiętać, aby korzystać wyłącznie z wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Niezbędne jest również posiadanie zainstalowanego i uruchomionego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, ponieważ takie narzędzia bardzo często wykrywają i eliminują malware, zanim wykona jakiekolwiek działanie. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany SAVEfiles, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware SAVEfiles:

OSTRZEŻENIE!

Twoje pliki, zdjęcia, dokumenty, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .SAVEfiles

Jedyną metodą ich odzyskania jest zakup oprogramowania do odszyfrowywania i unikalnego klucza prywatnego.

Po zakupie otrzymasz oprogramowanie deszyfrujące, wpiszesz swój unikalny klucz prywatny i odszyfrujesz wszystkie swoje dane.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Musisz skontaktować się z nami poprzez email [email protected], wysłać nam swój osobisty identyfikator i czekać na dalsze instrukcje.

Dla pewności, że możemy odszyfrować twoje pliki - możesz wysłać nam 1-3 niezbyt dużych zaszyfrowanych plików, a my odeślemy ci je w oryginalnej formie BEZPŁATNIE.

Cena za odszyfrowanie to 300 $.

Ta cena obowiązuje, jeśli skontaktujesz się z nami przez pierwsze 72 godziny.

 

Adres e-mail do kontaktu z nami:
[email protected]

 

Rezerwowy e-mail do kontaktu z nami:
[email protected]

 

Twoje osobiste ID:
[email protected]

Proces ransomware SAVEfiles w Menedżerze Zadań Windows:

SAVEfiles ransomware in task manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez SAVEfiles (rozszerzenie ".SAVEfiles"):

Files encrypted by SAVEfiles

Usuwanie ransomware SAVEfiles:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus SAVEfiles: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus SAVEfiles. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem SAVEfiles. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware SAVEfiles).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki SAVEfiles.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty SAVEfiles są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu trybu awaryjnego z obsługą sieci. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez SAVEfiles możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak SAVEfiles.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware SAVEfiles:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13571-savefiles-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus SAVEfiles kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus SAVEfiles na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus SAVEfiles dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.