FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware LEAKDB (.LEAKDB) – opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Wirus LEAKDB
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest LEAKDB?

Badając nowe zgłoszenia do VirusTotal, nasz zespół badawczy odkrył kolejne ransomwarerodziny Phobos o nazwie LEAKDB. Złośliwe oprogramowanie należące do tej kategorii szyfruje dane i żąda zapłaty za ich odszyfrowanie.

Na naszej maszynie testowej ransomware LEAKDB zaszyfrowało pliki i zmieniło ich nazwy. Do oryginalnych nazw plików dołączony został unikalny identyfikator przypisany ofierze, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie „.LEAKDB". Na przykład plik początkowo nazwany „1.jpg" pojawił się jako „1.jpg.id[9ECFA84E-3143].[pcsupport@skiff.com].LEAKDB".

Po zakończeniu procesu szyfrowania, w okienku pop-up („info.hta") i pliku tekstowym („info.txt") utworzone zostały notatki z żądaniem okupu, które zostały upuszczone do każdego zaszyfrowanego katalogu i na pulpit. Z zawartych tam komunikatów wynika, że LEAKDB jest skierowany do firm, a nie do użytkowników domowych.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware LEAKDB:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware LEAKDB (rozszerzenie .LEAKDB)

Przegląd notatki z żądaniem okupu

Wiadomości z żądaniem okupu informują ofiarę, że jej pliki zostały zaszyfrowane i pobrane. W uwagach przestrzega się przed korzystaniem z narzędzi odszyfrowujących dostępnych w internecie lub zwracaniem się o pomoc do osób trzecich, gdyż może to skutkować trwałą utratą danych.

Ofiara ma dwa dni na skontaktowanie się z napastnikami i sugeruje się, że domaga się on zapłaty. Wiadomości szczegółowo opisują zagrożenia związane z wyciekiem danych firmy, do którego może dojść, jeśli ofiara odmówi spełnienia żądań cyberprzestępców.

Przegląd ransomware LEAKDB

Złośliwe programy należące do rodziny ransomware Phobos, takie jak LEAKDB, potrafią szyfrować zarówno pliki lokalne, jak i pliki udostępniane w sieci. To malware potrafi nawet uniknąć wyjątków w szyfrowaniu plików uznawanych za „w użyciu", kończąc procesy, które je otworzyły (np. programy baz danych, czytniki dokumentów itp.).

LEAKDB unika szyfrowania kluczowych plików systemowych, ponieważ ich naruszenie spowodowałoby, że zainfekowane urządzenie przestałoby działać. Podejmowane są także próby zapobiegania podwójnemu szyfrowaniu plików, na które wpływa już inne ransomware. Proces ten nie jest nieomylny, ponieważ opiera się na liście wykluczeń, która nie obejmuje wszystkich znanych ransomware.

Co więcej, programy te potrafią usuwać kopie woluminu w tle – jako środek zapobiegający odzyskiwaniu plików. To ransomware wykorzystuje również mechanizmy zapewniające trwałość, które obejmują kopiowanie się do ścieżki %LOCALAPPDATA% i rejestrowanie go za pomocą określonych kluczy Uruchom. Inna zaimplementowana technika umożliwia automatyczne uruchamianie złośliwego oprogramowania po każdym ponownym uruchomieniu systemu.

Ataki te mogą być ukierunkowane, ponieważ ransomware może uzyskać dane geolokalizacyjne. Dzięki temu atakujący mogą przeprowadzić infekcje, które prawdopodobnie przyniosą zysk (ponieważ ofiara pochodzi z regionu, który jest w stanie ponieść koszty) lub takie, które są zgodne z ich motywacjami geopolitycznymi.

W większości przypadków odzyskanie plików zaszyfrowanych przez ransomware jest niemożliwe bez ingerencji cyberprzestępców. Co więcej, pomimo spełnienia żądania okupu ofiary często nie otrzymują kluczy/narzędzi do odszyfrowania. Dlatego zdecydowanie odradzamy tę opcję, ponieważ odzyskanie danych nie jest gwarantowane, a płacenie również wspiera tę nielegalną działalność.

Usunięcie ransomware z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu – usunięcie nie przywróci już zablokowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej (jeśli jest dostępna).

Dlatego ogólną radą dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa danych jest przechowywanie kopii zapasowych w kilku różnych lokalizacjach, takich jak zdalne serwery, odłączone urządzenia pamięci masowej i inne.

Przykłady ransomware

Jazi, Jawr, RedProtection, MuskOff (Chaos) i Blackoutware to tylko niektóre przykłady ransomware, które ostatnio przeanalizowaliśmy. Sposób działania tego szkodliwego oprogramowania jest praktycznie identyczny, tj. szyfruje pliki i żąda zapłaty za ich odszyfrowanie.

Programy te mają jednak dwie istotne różnice pomiędzy nimi. Ransomware może używać różnych algorytmów szyfrowania (symetrycznych lub asymetrycznych) do szyfrowania danych. Okupy różnią się drastycznie – od 3- do 8-cyfrowych (w USD) – w zależności od zamierzonej ofiary, tj. użytkownika domowego czy dużego podmiotu (firmy, organizacji, instytucji itp.).

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

LEAKDB jest częścią rodziny ransomware Phobos i programy te najczęściej infekują systemy poprzez podatne na ataki usługi RDP (protokołu zdalnego pulpitu).

Zwykle infekcje obejmują ataki wymuszania i słownika, które umożliwiają infiltrację sieci o słabym zarządzaniu danymi uwierzytelniającymi konta. Te programy typu ransomware potrafią także wyłączać zaporę sieciową.

Warto wspomnieć, że można zastosować również inne metody dystrybucji. Ogólnie rzecz biorąc, malware jest dystrybuowane poprzez wykorzystanie technik phishingu i socjotechniki.

Złośliwe oprogramowanie jest zwykle ukrywane pod postacią zwykłych programów/plików multimedialnych lub dołączane do nich. Mogą to być pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (ZIP, RAR itp.), dokumenty (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), JavaScript itd. Po otwarciu zakaźne pliki uruchamiają procesy pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania.

Do najpowszechniej stosowanych metod dystrybucji należą: pobrania metodą drive-by (podstępne/oszukańcze), złośliwe załączniki lub linki w wiadomościach/mailach spamowych, oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P, itp.), fałszywe aktualizacje i nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń) oprogramowania.

Co więcej, niektóre złośliwe programy mogą samodzielnie rozsyłać się poprzez sieci lokalne i wymienne urządzenia pamięci masowej (np. zewnętrzne dyski twarde, dyski flash USB itp.).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus LEAKDB
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .LEAKDB (do plików dołączony jest również unikalny identyfikator i adres e-mail cyberprzestępcy)
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta, info.txt
Dostępne bezpłatne narzędzie do odszyfrowania? Nie
Kontakt z cyberprzestępcami pcsupport@skiff.com, pctalk01@tutanota.com
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Phobos-D [Ransom]), Combo Cleaner (Trojan.Ransom.PHU), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.Win32.Phobos.vho), Microsoft (Ransom:Win32/Phobos.PM), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze. Wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (np. my.docx.locked). Na pulpicie jest wyświetlana wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) za odblokowanie plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maili (makra), strony torrentowe, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Wraz z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Obejmuje to stosowanie skutecznych praktyk zarządzania danymi uwierzytelniającymi. Zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu oryginalnych narzędzi/funkcji, ponieważ te uzyskane od stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Ze względu na legalny i nieszkodliwy wygląd fałszywych i niebezpiecznych treści online – zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania sieci. Należy ostrożnie traktować przychodzące e-maile i inne wiadomości. Nie wolno otwierać załączników ani łączy znalezionych w wątpliwych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą być złośliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów należy używać oprogramowania zabezpieczającego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany LEAKDB, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Zrzut ekranu okna pop-up ransomware LEAKDB ("info.hta"):

Notatka z żądaniem okupu LEAKDB (info.hta)

Tekst prezentowany w tej wiadomości:

Your data is encrypted and downloaded!


Unlocking your data is possible only with our software.
Important! An attempt to decrypt it yourself or decrypt it with third-party software will result in the loss of your data forever.
Contacting intermediary companies, recovery companies will create the risk of losing your data forever or being deceived by these companies. Being deceived is your responsibility! Learn the experience on the forums.


Downloaded data of your company
Data leakage is a serious violation of the law. Don't worry, the incident will remain a secret, the data is protected.
After the transaction is completed, all data downloaded from you will be deleted from our resources. Government agencies, competitors, contractors and local media not aware of the incident.
Also, we guarantee that your company's personal data will not be sold on DArkWeb resources and will not be used to attack your company, employees and counterparties in the future.
If you have not contacted within 2 days from the moment of the incident, we will consider the transaction not completed. Your data will be sent to all interested parties. This is your responsibility.


Contact us
Write us to the e-mail: pcsupport@skiff.com
In case of no answer in 24 hours write us to this e-mail:pctalk01@tutanota.com
Write this ID in the title of your message -
If you have not contacted within 2 days from the moment of the incident, we will consider the transaction not completed. Your data will be sent to all interested parties. This is your responsibility.


Attention!
Do not rename encrypted files.
Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.

Zrzut ekranu pliku tekstowego LEAKDB ("info.txt"):

Plik tekstowy ransomware LEAKDB (info.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Your data is encrypted and downloaded!


Unlocking your data is possible only with our software.
Important! An attempt to decrypt it yourself or decrypt it with third-party software will result in the loss of your data forever.
Contacting intermediary companies, recovery companies will create the risk of losing your data forever or being deceived by these companies.
Being deceived is your responsibility! Learn the experience on the forums.


Downloaded data of your company.


Data leakage is a serious violation of the law. Don't worry, the incident will remain a secret, the data is protected.
After the transaction is completed, all data downloaded from you will be deleted from our resources. Government agencies, competitors, contractors and local media
not aware of the incident.
Also, we guarantee that your company's personal data will not be sold on DArkWeb resources and will not be used to attack your company, employees
and counterparties in the future.
If you have not contacted within 2 days from the moment of the incident, we will consider the transaction not completed.
Your data will be sent to all interested parties. This is your responsibility.


Contact us.


Write us to the e-mail:pcsupport@skiff.com
In case of no answer in 24 hours write us to this e-mail:pctalk01@tutanota.com
Write this ID in the title of your message: -
If you have not contacted within 2 days from the moment of the incident, we will consider the transaction not completed.
Your data will be sent to all interested parties. This is your responsibility.


Do not rename encrypted files
Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.

Film pokazujący, jak usunąć ransomware LEAKDB przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie ransomware LEAKDB:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak włamano się do mojego komputera i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Ofiary same często otwierają pliki wykonywalne ransomware, ponieważ zwykle są one zamaskowane jako zwykłe oprogramowanie/pliki multimedialne. Ten i inne rodzaje malware są dystrybuowane głównie poprzez pobrania typu drive-by, pocztę spamową, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalne narzędzia aktywacji programów („łamania" zabezpieczeń), fałszywe aktualizacje, oszustwa internetowe i złośliwe reklamy.

Jak otworzyć pliki „.LEAKDB"?

Dalsze korzystanie z plików wymaga odszyfrowania. Innymi słowy, zaszyfrowanych plików nie można otworzyć/wykorzystać, chyba że zostaną odszyfrowane.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania ransomware LEAKDB?

Jeśli doświadczyłeś infekcji ransomware, radzimy odwiedzić stronę internetową projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie świadczymy usług tego typu. Należy wspomnieć, że poza przypadkami dotyczącymi poważnie wadliwego ransomware, odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji osób atakujących. Dlatego strony trzecie oferujące płatne odszyfrowanie często oszukują lub pośredniczą między ofiarami a przestępcami.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware LEAKDB?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twój system i usunie aktywne infekcje ransomware. Pamiętaj, że pierwszym krokiem w procesie odzyskiwania danych i systemu po ataku ransomware jest użycie oprogramowania antywirusowego – programy zabezpieczające nie mogą przywrócić zaszyfrowanych plików.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus LEAKDB kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus LEAKDB na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.