FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać oszukańcze e-maile używane do oszukania odbiorców do zainstalowania ScreenConnect?

Znany również jako: Phising kontroli zdalnej ConnectWise
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest oszustwo ScreenConnect (ConnectWise) Client?

Oszuści wykorzystują wszelkiego rodzaju sposoby wyłudzania informacji lub pieniędzy od osób i rozsyłania szkodliwych programów za pośrednictwem e-maili. W tym artykule opisano przypadki, w których oszuści wykorzystują e-maile, aby nakłonić odbiorców do zainstalowania ConnectWise (wcześniej znanego jako ScreenConnect). To oprogramowanie umożliwia cyberprzestępcom wykonywanie złośliwych działań na komputerach. Metoda wykorzystywania legalnych narzędzi zdalnego dostępu (takich jak TeamViewer, UltraViewer i podobne) do kontrolowania komputerów ofiar jest dość powszechna wśród oszustów, ponieważ łatwo jest nakłonić osoby do zainstalowania legalnego i rozpoznawalnego oprogramowania.

Oszustwo e-mailowe ScreenConnect (ConnectWise) Client

Więcej informacji o kliencie ScreenConnect (ConnectWise) i oszustów, którzy wykorzystują go w niewłaściwy sposób

ConnectWise to legalne oprogramowanie, narzędzie do zarządzania usługami informatycznymi, które umożliwia użytkownikom kontrolę i dostęp do komputerów lub serwerów. Zaobserwowano oszustów wykorzystujących e-maile w celu nakłonienia odbiorców do pobrania i zainstalowania programu ConnectWise na ich komputerach. Niektórzy oszuści mogą używać w swoich oszustwach nazwy ScreenConnect zamiast ConnectWise.

Przykładem e-maila używanego do nakłaniania użytkowników do zainstalowania ConnectWise jest "oszustwo e-mailowe Geek Squad". Te e-maile zwykle twierdzą, że subskrypcja została odnowiona, aby nakłonić odbiorców do zadzwonienia pod podane numery. Po wezwaniu oszuści instruują ludzi, aby pobrali i zainstalowali ConnectWise.

Ponadto oszuści stojący za tymi e-mailami mogą prosić o podanie danych osobowych (np. danych karty kredytowej lub dowodu osobistego).

Po zainstalowaniu oprogramowania ConnectWise na komputerach i połączeniu sesji oszuści mogą rozpocząć złośliwe działania. Zwykle próbują uzyskać poufne informacje lub pobrać malware (np. ransomware lub malware wydobywającego kryptowalutę) na komputery. Wiadomo, że ConnectWise jest lub był używany do dystrybucji ransomware ZEPPELIN.

Możliwe jest również, że cyberprzestępcy mogą używać nazwy oprogramowania ConnectWise (lub ScreenConnect) w celu zamaskowania swojego malware. Mogą rozsyłać złośliwe oprogramowanie, udając instalatory legalnego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa ScreenConnect (ConnectWise) Client Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Subskrypcja została odnowiona
Przebranie Wiadomość od Geek Squad lub innej legalnej firmy
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile i strony internetowe (np. oszukańcze strony pomocy technicznej).
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Inne oszustwa wykorzystywane do uzyskania zdalnego dostępu do komputerów

Oszustwa pop-up są również wykorzystywane do nakłaniania użytkowników do zapewnienia zdalnego dostępu do ich komputerów. W takich przypadkach oszuści wykorzystują oszukańcze strony internetowe, twierdząc, że komputer jest zainfekowany lub występuje inny problem, który należy natychmiast naprawić. Zwykle strony te wyświetlają fałszywe ostrzeżenia o wirusach, alerty o błędach i inne wiadomości oraz podają fałszywe numery pomocy technicznej.

Przykłady e-maili i stron internetowych używanych do nakłaniania użytkowników do zadzwonienia do oszustów to "Norton Subscription Will Renew Today", "oszustwo e-mailowe Norton Cloud Subscription Activated", "oszustwo POP-UP Your Windows Got Corrupted Due To Virus" i "oszustwo POP-UP Pirated Windows Software Detected In This Computer".

Cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać e-maile, aby nakłonić odwiedzających do zainfekowania komputerów bez instalowania oprogramowania do zdalnej administracji.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail używane do dystrybucji malware zawierają złośliwe załączniki lub linki. Stojący za nimi cyberprzestępcy mają na celu zwabienie odbiorców do otwarcia złośliwych stron lub plików. W większości przypadków użytkownicy infekują komputery za pośrednictwem złośliwego pakietu MS Office, dokumentów PDF, plików wykonywalnych, plików JavaScript, archiwów takich jak ZIP lub RAR oraz plików ISO.

Warto wspomnieć, że użytkownicy infekują komputery za pośrednictwem złośliwych dokumentów MS Office, włączając polecenia makr (edycję lub zawartość). MS Office 2010 i inne wersje wydane później zawierają tryb „Widoku chronionego", który zapobiega infekowaniu komputerów przez złośliwe dokumenty zaraz po ich otwarciu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Pobieraj oprogramowanie (i pliki) z oficjalnych stron internetowych. Unikaj pobierania z sieci P2P, za pomocą zewnętrznych programów do pobierania, podejrzanych witryn, witryn z bezpłatnym hostingiem plików itp. Uważaj na e-maile zawierające złośliwe linki lub załączniki. Nie otwieraj ich treści bez upewnienia się, że są bezpieczne, zwłaszcza gdy nie są one istotne i zostały wysłane z nieznanych adresów.

Używaj renomowanego oprogramowania antywirusowego do ochrony komputera i regularnie skanuj system za jego pomocą. Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąc zainfekowane malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Oszuści wysłali tę samą wiadomość do wszystkich odbiorców. Zwykle e-maile tego rodzaju nie są osobiste (nie są ukierunkowane).

Jaki jest cel tego oszustwa?

Oszuści używają takich wiadomości i zwodniczych stron, aby nakłonić odbiorców do zadzwonienia do nich i zainstalowania oprogramowania do zdalnej administracji na ich komputerach.

Co mogą zrobić oszuści, mając zdalny dostęp do mojego komputera?

Mogą uzyskiwać poufne informacje, przejmować konta online, dokonywać nieuczciwych zakupów, infekować komputery malware, usuwać pliki i wykonywać inne złośliwe działania.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie każde znane złośliwe oprogramowanie. Należy przeprowadzić pełne skanowanie systemu w celu wykrycia (i usunięcia) zaawansowanego malware. Zwykle złośliwe oprogramowanie tego rodzaju ukrywa się głęboko w systemie operacyjnym.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Phising kontroli zdalnej ConnectWise kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Phising kontroli zdalnej ConnectWise na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.