FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa, jak oszustwo e-mailowe "Geek Squad"

Znany również jako: Oszustwo Geek Squad
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe "Geek Squad"?

Po zbadaniu e-maila odkryliśmy, że jest on zamaskowany jako wiadomość od Geek Squad, spółki zależnej Best Buy (korporacji elektroniki użytkowej). Celem tego e-maila jest nakłonienie odbiorców do zadzwonienia na podany numer (skontaktowania się z oszustami). Trzeba tę wiadomość zignorować. Geek Squad nie ma z nią nic wspólnego.

Oszustwo e-mailowe Geek Squad

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Geek Squad"

Wiadomość e-mail twierdzi, że Greek Squad automatycznie odnowił subskrypcję Geek Total Protection. Twierdzi, że za usługi naliczono 499,99 $. Zawiera również fałszywy numer faktury, datę odnowienia i nazwę usługi.

Oszustwa te odnoszą sukces, gdy odbiorcy uważają, że zostali obciążeni opłatą za coś, czego nie kupili (w tym przypadku subskrypcja Geek Total Protection). Oszuści stojący za tym e-mailem próbują nakłonić odbiorców do zadzwonienia pod numer +1-808-666-6112.

Zwykle kontaktując się z oszustami, proszą o podanie danych osobowych (np. imię i nazwisko, dane karty kredytowej, numer PESEL) lub uiszczenie opłaty „anulacyjnej" (lub innej). W innych przypadkach próbują nakłonić użytkowników do pobrania malware lub zapewnienia zdalnego dostępu do ich komputerów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Geek Squad Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Subskrypcja Geek Squad Total Protection została odnowiona
Numer telefonu oszusta +1-808-666-6112
Przebranie Wiadomość z Geek Squad
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości, infekcje komputerowe
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o oszustwach e-mailowych

Zwykle oszuści kryjący się za takimi e-mailami mają na celu kradzież tożsamości i kont osobistych, wyciąganie pieniędzy itp. Maskują wiadomości e-mail jako oficjalne/ważne/pilne wiadomości od legalnych firm lub innych organizacji. Warto wiedzieć, że e-maile wysyłane przez cyberprzestępców mogą być wykorzystywane do dystrybucji malware.

Przykładami oszustw e-mailowych są "Norton Subscription Will Renew Today", "oszustwo e-mailowe Mail Delivery Successful" i "oszustwo e-mailowe CANADIAN LOTTERY".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail używane do dystrybucji złośliwego oprogramowania zawierają złośliwe załączniki lub linki. Infekcje malware powstają po uruchomieniu złośliwego pliku (np. dokumentu MS Office, dokumentu PDF, pliku wykonywalnego, pliku w archiwum ZIP, pliku archiwum RAR, pliku JavaScript).

Warto wspomnieć, że otwieranie złośliwych dokumentów MS Office nie infekuje komputerów, chyba że włączone są polecenia makr. Jednak dokumenty otwierane za pomocą wersji MS Office wydanych przed 2010 rokiem nie zawierają trybu Widoku chronionego – infekują komputery po ich otwarciu.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie otwieraj załączników ani linków prezentowanych w nieistotnych e-mailach wysłanych z nieznanych adresów. Pobieraj oprogramowanie i pliki z oficjalnych stron internetowych. Nie używaj sieci P2P, nieoficjalnych stron, zewnętrznych konfiguratorów pobierania itp. jako źródeł pobierania jakiegokolwiek oprogramowania.

Aktualizuj system operacyjny i zainstalowane programy. Aktywuj je i aktualizuj za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez ich oficjalnych programistów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Wygląd oszustwa e-mailowego "Geek Squad" (GIF):

Wygląd oszustwa e-mailowego geek squad

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail "oszystwa e-mailowego Geek Squad":

Subject:

Greek Squad

Dear Customer,

Thank You for choosing Geek Total Protection.
We have renewed your Subscription as per your electronic consent.
Hope you are with us.
This email is to inform you that an amount of $499.99 has been charged for the services.
For any assistance, please call: +1-808-666-6112.

Order details:
Invoice Number: GS-93404-0841036
Registered Email: -
Service: Geek Total Protection
Renewal Date: May 20, 2022
Next Renewal: May 20, 2023
Item Price:  $499.99
Shipping: $0.0
Total Price: $499.99
Note: For any service activation queries or support or if you want to cancel the subscription please call us within 24 Hours for easy assistance.
We are here to assist you with every aspect.

 warm regards,
 Geek Squad Team
+1-808-666-6112
Copyright © Geek Squad Team | 2022

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Otrzymałeś ten e-mail, nawet jeśli nie korzystasz z żadnej z usług świadczonych przez Geek Squad. Oszuści wysłali tę samą wiadomość na wszystkie adresy w swojej bazie danych. Zwykle uzyskują adresy e-mail, gdy wyciekają po wycieku danych.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś jakiekolwiek dane uwierzytelniające do konta, natychmiast zmień wszystkie hasła. Jeśli podałeś inne dane osobowe (np. dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego) lub przesłałeś pieniądze oszustom, jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości e-mail służącej do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To zależy od typu pliku. Jeśli otworzyłeś plik wykonywalny, prawdopodobnie twój komputer jest już zainfekowany. W innych przypadkach mogłeś uniknąć infekcji.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, komputery nie mogą być zainfekowane przez e-maile. Zarażają się po otwarciu linków lub plików w e-mailach.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do e-maila?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Zwykle wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie ukrywa się głęboko w systemie operacyjnym. W związku z tym, wymagane jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu, aby je usunąć.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo Geek Squad kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo Geek Squad na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.