FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować adware ElementaryOptimizer

Znany również jako: Reklamy ElementaryOptimizer
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć adware ElementaryOptimizer z komputerów Mac

Czym jest adware ElementaryOptimizer?

ElementaryOptimizer to aplikacja typu adware, która ma również cechy porywacza przeglądarki. Po udanej instalacji prowadzi natrętne kampanie reklamowe i wprowadza zmiany w ustawieniach przeglądarki w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. ElementaryOptimizer promuje w ten sposób (poprzez akamaihd.net) Safe Finder. Jest wysoce prawdopodobne, że ElementaryOptimizer ma również możliwości śledzenia danych, które są wspólne dla aplikacji typu adware i porywaczy przeglądarki. Dodatkowo, ze względu na podejrzane techniki wykorzystywane do rozpowszechniania ElementaryOptimizer, jest ona sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA).

Adware ElementaryOptimizer

Adware dostarcza różne niechciane i szkodliwe, natrętne reklamy, takie jak pop-up, banerowe, kuponowe, ankietowe i inne. Mają one znaczący wpływ na wygodę przeglądania, ponieważ zmniejszają szybkość przeglądania i ograniczają widoczność strony internetowej. Po kliknięciu, natrętne reklamy przekierowują do witryn opartych na sprzedaży/promocyjnych, nieuczciwych, porwanych, zwodniczych/oszukańczych i złośliwych. Klikanie może również powodować, że reklamy potajemnie pobiorą/zainstalują fałszywe oprogramowanie (np. PUA). Porywacze przeglądarki przypisują adresy fałszywych wyszukiwarek jako stronę główną, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna. Dlatego po zainstalowaniu tego typu oprogramowania każda otwarta nowa karta/okno przeglądarki i każde zapytanie wpisane w pasku adresu URL przekierowuje na promowany adres. ElementaryOptimizer promuje w ten sposób akamaihd.net poprzez Safe Finder Fałszywe wyszukiwarki rzadko są w stanie samodzielnie wygenerować wyniki wyszukiwania, więc przekierowują do Yahoo, Bing, Google i innych oryginalnych witryn. Co więcej, odzyskanie przeglądarki, której dotyczy problem, jest niemożliwe bez usunięcia porywającego ją oprogramowania. Większość programów typu adware i porywaczy przeglądarki zapisuje informacje związane z przeglądaniem, a to prawdopodobnie obejmuje ElementaryOptimizer. Te niechciane aplikacje mogą zwykle śledzić aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wpisywane zapytania wyszukiwania itp.) i zbierać zdobyte z nich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i inne szczegóły). Wrażliwe dane są często udostępniane i/lub sprzedawane stronom trzecim. Podsumowując, obecność na urządzeniach produktów służących do śledzenia danych może skutkować stratami finansowymi, poważnymi problemami prywatności, a nawet kradzieżą tożsamości. Aby chronić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, bezzwłocznie usuń wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy ElementaryOptimizer
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac.
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Reklamy ElementaryOptimizer, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

LeadingAdviseSearchManagerBoost i OperativeField to kilka przykładów innych aplikacji typu adware. Często wydają się uzasadnione i przydatne, a użytkownicy są zachęcani do ich pobrania/instalacji ofertami „przydatnych" funkcji. Te funkcje rzadko działają i dotyczy to większości PUA. Te niechciane aplikacje mają tylko jeden cel: generowanie zysku kosztem użytkowników. PUA generują natrętne kampanie reklamowe, zmieniają przeglądarki, powodują przekierowania i śledzą prywatne dane.

Jak zainstalowano ElementaryOptimizer na moim komputerze?

Niektóre PUA mają swoje „oficjalne" promocyjne strony internetowe, z których można je pobrać. Te aplikacje można również pobrać/zainstalować z innymi produktami. Ta zwodnicza technika marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych dodatków do zwykłego oprogramowania nosi nazwę „sprzedaży wiązanej". Przyspieszanie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków itp.) zwiększa ryzyko niezamierzonego dopuszczenia dołączonych produktów do systemu. Natrętne reklamy również dystrybuują te aplikacje. Po kliknięciu mogą uruchamiać skrypty, aby pobierać/instalować PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików (bezpłatnych), sieci udostępniania peer-to-peer i inne programy do pobierania stron trzecich mogą oferować złośliwe i dołączone produkty, a zatem nie można im ufać. Zalecamy, aby podczas pobierania/instalacji zapoznać się z warunkami, sprawdzić wszystkie możliwe opcje, skorzystać z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy mogą wydawać się uzasadnione i nieszkodliwe, jednak mogą przekierowywać do podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.). Jeśli napotkasz tego rodzaju reklamy/przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń z niego wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ElementaryOptimizer, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji ElementaryOptimizer:

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji ElementaryOptimizer

ElementaryOptimizer przekierowujące użytkowników do witryny Safe Finder poprzez akamaihd.net:

ElementaryOptimizer przekierowuje użytkowników do witryny Safe Finder za pośrednictwem akamaihd.net

Folder instalacyjny adware ElementaryOptimizer:

Folder instalacyjny adware ElementaryOptimizer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Reklamy ElementaryOptimizer: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Reklamy ElementaryOptimizer. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware ElementaryOptimizer:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z ElementaryOptimizer z twojego folderu "Aplikacje":

usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy elementaryoptimizer:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy elementaryoptimizer z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy elementaryoptimizer z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy elementaryoptimizer z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy elementaryoptimizer z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy ElementaryOptimizer kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy ElementaryOptimizer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Reklamy ElementaryOptimizer dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.