FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie akamaihd.net z ustawień przeglądarki

Znany również jako: Porywacz przeglądarki akamaihd.net
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć akamaihd.net z ustawień przeglądarki na Mac?

Czym jest akamaihd.net?

Akamaihd.net to adres promowany przez potencjalnie niechcianą aplikację (PUA), sklasyfikowaną jako porywacz przeglądarki. Nazwa tego porywacza przeglądarki jest nieznana, jednak badania pokazują, że jest on powiązany z inną aplikacją tego typu o nazwie Search Pulse, ponieważ akamaihd.net jest przeznaczony do przekierowywania użytkowników do fałszywej wyszukiwarki (home.searchpulse.net lub search.searchpulse.net), która jest promowana przez wspomnianego porywacza przeglądarki. Z reguły aplikacje tego typu promują fałszywe wyszukiwarki i adresy, takie jak akamaihd.net, zmieniając ustawienia przeglądarki. Ponadto większość z nich służy do zbierania danych przeglądania.

akamaihd.net browser hijacker on a Mac computer

Zazwyczaj porywacze przeglądarki służą do zmiany takich ustawień przeglądarki, jak adres domyślnej wyszukiwarki, strona główna i nowa karta. W takim przypadku ustawienia te zostają zmienione na akamaihd.net, która prowadzi odwiedzających do home.searchpulse.net (search.searchpulse.net), adresu fałszywej wyszukiwarki, która nie generuje unikalnych wyników. Badania pokazują, że przynosi ona wyniki generowane przez Yahoo, przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com. Z reguły osoby, które mają porywacza przeglądarki zainstalowanego w przeglądarce i/lub systemie operacyjnym, są zmuszone odwiedzić określony adres (w tym przypadku akamaihd.net, a następnie home.searchpulse.net lub search.searchpulse.net), gdy otworzą nowe okno, kartę lub wprowadzą wyszukiwane hasła w pasku adresu URL. Zwykle jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest odinstalowanie porywacza przeglądarki, ponieważ aplikacje tego typu przypisują swoje ustawienia po każdej próbie cofnięcia zmiany. Mówiąc najprościej, nie pozwalają użytkownikom zmienić ustawień, które zostały przez nich wyznaczone. Ponadto większość porywaczy przeglądarki zbiera różne informacje, np. geolokalizacje, adresy odwiedzanych witryn, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy IP itd. Zawsze istnieje możliwość, że zebrane informacje mogą również zawierać dane osobowe i wrażliwe. Tak czy inaczej ich programiści sprzedają zebrane dane stronom trzecim, które niewłaściwie wykorzystują je do generowania przychodów. Możliwe, że sprzedadzą je cyberprzestępcom.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki akamaihd.net
Typ zagrożenia Porywcz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Pełna lista (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 104.91.166.56
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Search.landslidesearch.com, search.pizgetz.com i search.gravenday.com to przykłady innych fałszywych wyszukiwarek, które są promowane za pośrednictwem PUA (porywaczy przeglądarki). Zazwyczaj te aplikacje (i fałszywe wyszukiwarki) powinny być przydatne, zapewniać dokładne wyniki wyszukiwania i inne funkcje. Jednak większość z nich nie działa tak, jak były reklamowane, a ich celem jest wyłącznie pomoc deweloperom w generowaniu przychodów. Poza tym przy użyciu fałszywych wyszukiwarek i porywaczy przeglądarki użytkownicy mogą doświadczać problemów związanych z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością, a nawet stać się ofiarami kradzieży tożsamości.

Jak zainstalowałem akamaihd.net na moim komputerze?

Większość osób nie pobiera i/lub nie instaluje celowo porywaczy przeglądarki i innych PUA. Zwykle dzieje się tak, gdy klikają zwodnicze reklamy zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów lub gdy aplikacje te są dystrybuowane poprzez dołączenie ich do różnych konfiguratorów pobierania i/lub instalacji. Ta metoda dystrybucji nazywa się „sprzedażą wiązaną" i jest wykorzystywana do oszukiwania ludzi do pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji wraz z oprogramowaniem, które ludzie zazwyczaj chętnie pobierają i instalują. Z reguły informacje o dodatkowo dołączonych aplikacjach można znaleźć w takich ustawieniach, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe" itd. Jednak ludzie często pozostawiają je bez zmian i w ten sposób nieświadomie pozwalają na pobranie i/lub zainstalowanie dołączonych PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Każde oprogramowanie i pliki powinny być pobierane wyłącznie z oficjalnych, wiarygodnych stron internetowych, a nie za pośrednictwem zewnętrznych programów do pobierania oprogramowania, sieci peer-to-peer (np. klientów torrent, eMule), podejrzanych stron i innych podobnych kanałów. Nie należy również używać zewnętrznych instalatorów. Ważne jest również, aby nie pozostawiać niezaznaczonych takich ustawień, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane". Jeśli zawierają oferty pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji, należy je odrzucić. Co więcej, często natrętne reklamy (zwłaszcza jeśli są wyświetlane na podejrzanych stronach) mają na celu otwieranie podejrzanych witryn lub powodowanie niechcianych pobrań, instalacji. Dlatego takich reklam nie należy klikać. Jeśli często pojawiają się niechciane reklamy lub często występują przekierowania, warto sprawdzić, jakie aplikacje są zainstalowane w przeglądarce i usunąć z niej wszystkie nieznane, podejrzane rozszerzenia, dodatki lub wtyczki. To samo powinno dotyczyć aplikacji tego typu, które są instalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania akamaihd.net:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z akamaihd.net z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki akamaihd.net:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki akamaihd.net z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki akamaihd.net z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki akamaihd.net z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki akamaihd.net z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki akamaihd.net kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki akamaihd.net na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.