Jak odinstalować Credo z komputera?

Znany również jako: Wirus Credo
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Credo

Czym jest Credo?

Credo należy do rodziny ransomware Dharma i zostało odkryte przez dnwls0719. Credo to typowe ransomware: szyfruje pliki, zmienia ich nazwy i generuje notatkę z żądaniem okupu. Zmienia nazwę zaszyfrowanych plików, dodając do niej identyfikator ofiary, adres e-mail [email protected] i rozszerzenie ".credo". Na przykład zmienia plik o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].credo", "2.jpg" na "2.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].credo" itd. Credo generuje dwie notatki z żądaniem okupu: jedną wyświetla w oknie pop-up, a drugą tworzy w pliku tekstowym o nazwie "FILES ENCRYPTED.txt".

Jak napisano w oknie pop-up, które ma wyświetlać Credo, ofiary mogą odzyskać pliki, postępując zgodnie z instrukcjami, które można otrzymać, wysyłając e-mail na adres [email protected] Zwykle, gdy ofiary kontaktują się z cyberprzestępcami, otrzymują takie informacje, jak cena narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania oraz sposób zapłaty. Największym problemem związanym z atakami ransomware jest to, że cyberprzestępcy stojący za nimi są jedynymi, którzy mogą pomóc ofiarom w odszyfrowaniu plików. Innymi słowy, w większości przypadków tylko cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali ransomware, mają narzędzia, które mogą odszyfrować zaszyfrowane pliki. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Credo, przynajmniej w tej chwili. W takich przypadkach ofiary mogą odzyskać swoje pliki bezpłatnie tylko poprzez przywrócenie ich z kopii zapasowej. Zdecydowanie zaleca się, aby nie ufać cyberprzestępcom (nie płacić im okupu), ponieważ w większości przypadków ofiary, które im ufają, zostają oszukane - nie otrzymają żadnych narzędzi do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. Warto wspomnieć, że można zapobiec szyfrowaniu niezaszyfrowanych plików przez zainstalowane malware (powodujące dalsze szyfrowanie) przez odinstalowanie go. Chociaż pliki, które są już zaszyfrowane, pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ransomware nie będzie już zainstalowane.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Credo decrypt instructions (pop-up)

Fob, Moba i Pykw to kolejne przykłady tego rodzaju malware (ransomware). Zwykle takie programy mają na celu blokowanie dostępu do plików poprzez ich szyfrowanie i dostarczanie ofiarom instrukcji, jak skontaktować się z cyberprzestępcami stojącymi za nim. Dwie główne i najczęstsze zmienne to cena narzędzia (i/lub klucza) do odszyfrowania oraz algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany przez ransomware do szyfrowania plików. Większość programów typu ransomware szyfruje pliki za pomocą silnych algorytmów szyfrujących, co oznacza, że nie można ich odszyfrować bez narzędzi, które mają tylko ich programiści. W większości przypadków odzyskanie danych bez ingerencji cyberprzestępców jest możliwe tylko wtedy, gdy ransomware zawiera błędy i wady itp. Niestety zdarza się to dość rzadko. Dlatego ważne jest, aby zawsze wykonać kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Najpopularniejszymi sposobami rozsyłania szkodliwych programów są wiadomości e-mail (kampanie spamowe), niewiarygodne kanały pobierania, fałszywe aktualizacje oprogramowania, trojany i nieoficjalne aktywatory. Gdy cyberprzestępcy próbują nakłonić użytkowników do zainstalowania malware za pośrednictwem kampanii spamowych, wysyłają e-maile zawierające złośliwe załączniki (lub linki do stron internetowych służące do pobierania złośliwych plików). Zwykle wysyłają wiadomości e-mail zawierające złośliwy dokument Microsoft Office, plik archiwum, taki jak ZIP, RAR, plik PDF, plik wykonywalny, taki jak .exe, plik JavaScript. Otwierając takie załączniki, odbiorcy pozwalają im instalować malware. Innym sposobem rozsyłania malware jest korzystanie z zewnętrznych programów do pobierania, sieci peer-to-peer (klientów torrent, eMule itp.), stron z bezpłatnym hostingiem plików, stron z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania itp. Z reguły złośliwe pliki są maskowane jako legalne i regularne. Gdy użytkownicy pobierają i otwierają (wykonują) je za pośrednictwem wyżej wymienionych kanałów, powodują instalację złośliwego oprogramowania. Fałszywe aktualizatory oprogramowania powodują uszkodzenia przez instalowanie malware zamiast aktualizacji, poprawek lub wykorzystywanie błędów, wad niektórych nieaktualnych programów zainstalowanych w systemie operacyjnym. Trojan jest rodzajem złośliwego oprogramowania, które często ma na celu wywoływanie infekcji łańcuchowych: gdy komputer jest zainfekowany trojanem, to złośliwe oprogramowanie instaluje więcej tego rodzaju oprogramowania. Narzędzia do łamania oprogramowania (nieoficjalne aktywatory) to programy, które mają nielegalnie aktywować licencjonowane oprogramowanie. Jednak dość często takie programy są projektowane jako programy do dalszej dystrybucji malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Credo
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .credo
Wiadomość z żądaniem okupu Okno pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [okup]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Meetody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Credo, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Załączniki i linki do stron internetowych w nieistotnych e-mailach nie powinny być otwierane. Zwłaszcza jeśli takie wiadomości są otrzymane z nieznanych i podejrzanych adresów e-mail. Często e-maile tego rodzaju są wysyłane przez cyberprzestępców, którzy próbują nakłonić odbiorców do zainstalowania malware na swoich komputerach. Każde oprogramowanie i pliki należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i poprzez bezpośrednie linki. Korzystanie z innych kanałów, takich jak zewnętrzne programy pobierania, nieoficjalne strony, sieci peer-to-peer itp. nie jest bezpieczne. Oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane wyłącznie za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Warto wspomnieć, że aktywacja licencjonowanego oprogramowania za pomocą jakichkolwiek narzędzi do „łamania" (nieoficjalnej aktywacji) jest nielegalna. Ponadto zaleca się regularne skanowanie komputera renomowanym pakietem antywirusowym lub antyspyware oraz zawsze usuwanie wykrytych zagrożeń, gdy tylko proces skanowania zostanie zakończony. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Credo, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Credo:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz przywrócić wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je przywrócić, kliknij ten link: e-mail [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas na adres e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Credo ("FILES ENCRYPTED.txt"):

Credo ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Wyślij e-mail na [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Credo (rozszerzenie ".credo"):

Files encrypted by Credo ransomware (.credo extension)

Usuwanie ransomware Credo:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Credo: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Credo. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Credo. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Credo).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Credo.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Credo są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Credo możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Credo.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Credo:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/18218-credo-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Credo kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Credo na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Credo dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.