Jak odinstalować ransomware Baraka Team z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Baraka Team
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Baraka Team

Czym jest Baraka Team?

Odkryta przez dnwls0719, Baraka Team to nazwa szkodliwego oprogramowania sklasyfikowanego jako ransomware. Systemy zainfekowane tym malware mają zaszyfrowane dane, dzięki czemu można żądać okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Większość programów typu ransomware zmienia nazwy zainfekowanych plików i/lub dołącza do nich rozszerzenie podczas procesu szyfrowania. Jednak złośliwe oprogramowanie Baraka Team nie zmienia nazw plików. Po zakończeniu szyfrowania na pulpicie zostawiana jest wiadomość z żądaniem okupu ("ReadmeCrypto.txt") i jego tapeta również jest zmieniana.

Krótka wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane. Aby odzyskać plik, wiadomość instruuje użytkowników, aby nawiązali kontakt e-mailowy z cyberprzestępcami stojącymi za Baraka Team. Ponadto ofiary muszą podać przypisany im niepowtarzalny identyfikator, ponieważ jest on konieczny do odszyfrowania. W większości przypadków infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez udziału osób za nie odpowiedzialnych, chyba że malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma poważne wady/błędy. W każdym przypadku odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań związanych z okupem. Nigdy nie można im ufać. Mimo płacenia ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania swoich plików. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i bezużyteczne, a także ponoszą straty finansowe. Usunięcie złośliwego programu Baraka Team z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak nie przywróci już danych, których dotyczy problem. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie plików z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Baraka Team decrypt instructions (ReadmeCrypto.txt)

Ransomware służy do szyfrowania plików zainfekowanych systemów i żądania zapłaty okupu za ich odszyfrowanie. SepSys, Happychoose i MaMo434376 to inne przykłady takiego malware. Istnieją pomiędzy nimi dwie główne różnice: zastosowany algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie mogą wahać się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Okupy są zazwyczaj płatne w walutach cyfrowych (przede wszystkim w kryptowalutach), ponieważ takie transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby uniknąć trwałej utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w kilku oddzielnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Podstawowymi źródłami infekcji ransomware i innego malware są kampanie spamowe, trojany, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), fałszywe programy aktualizujące i niewiarygodne kanały pobierania. Termin „kampania spamowa" określa oszukańcze/zwodnicze e-maile wysyłane na masową skalę. Wiadomości te są prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" i podobne. Są do nich dołączono złośliwe pliki (lub wiadomości zawierające linki do nich). Zakaźne pliki mogą być w różnych formatach (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.). Gdy zostaną uruchomione, wykonane lub w inny sposób otwarte, inicjowana jest infekcja (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowane produkty, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, nadużywając wad nieaktualnych programów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania (np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P [BitTorrent, eMule, Gnutella itp.]) i inne zewnętrzne programy pobierania mogą oferować złośliwe programy zamaksowane jako zwykłe produkty lub dołączone do takich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Baraka Team
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku Zmieniane są nazwy plików.
Wiadomość z żądaniem okupu ReadmeCrypto.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.42681104), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.Autoit.AG), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Encoder.hhi), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Baraka Team, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Podejrzane lub nieistotne wiadomości e-mail nie powinny być otwierane, zwłaszcza te otrzymane od podejrzanych/nieznanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki lub linki obecne w podejrzanej poczcie mogą po otwarciu powodować infekcje wysokiego ryzyka. Używaj wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Ważne jest również, aby aktywować i aktualizować programy za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów, w przeciwieństwie do nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania) lub aktualizacji stron trzecich. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, zainstaluj sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie powinno być aktualizowane i używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Baraka Team, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Baraka Team ("ReadmeCrypto.txt"):

baraka team
Twoje pliki są zaszyfrowane. Aby je odzyskać, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Twój identyfikator użytkownika to: Tnlx3O6. Będziemy go potrzebować, aby pomóc ci odzyskać twoje pliki.

Zrzut ekranu tapety pulpitu Baraka Team:

Baraka Team ransomware wallpaper

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Baraka Team:

Files encrypted by Baraka Team ransomware (no extension)

Usuwanie ransomware Baraka Team:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Baraka Team: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Baraka Team. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Baraka Team. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Baraka Team).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Baraka Team.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Baraka Team są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Baraka Team możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Baraka Team.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Baraka Team:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17162-baraka-team-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Baraka Team kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Baraka Team na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Baraka Team dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.