Jak odinstalować ransomware Happychoose z komputera?

Znany również jako: Wirus Happychoose
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Happychoose

Czym jest Happychoose?

Happychoose jest częścią rodziny ransomware GlobeImposter. Zwykle oprogramowanie tego typu szyfruje pliki, zmienia ich nazwy i tworzy notatkę z żądaniem okupu. Happychoose zmienia nazwy plików, dodając do nich rozszerzenie ".happychoose". Na przykład zmienia "1.jpg" na "1.jpg.happychoose" itd. Tworzy również plik „Decryption INFO.html" (notatkę z żądaniem okupu) i zostawia go w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane dane.

Jak wyjaśniono w notatce z żądaniem okupu "Decryption INFO.html" zaszyfrowane pliki można odszyfrować za pomocą określonego narzędzia do odszyfrowania. Aby uzyskać instrukcje dotyczące zakupu, ofiary muszą wysłać jeden zaszyfrowany obraz lub plik tekstowy na [email protected] lub [email protected] i podać przypisany im identyfikator. Następnie programiści Happychoose powinni wysłać odszyfrowany plik, podać cenę narzędzia do odszyfrowania i instrukcje, jak za nie zapłacić. Ponadto ofiary są ostrzegane, aby nie próbowały usuwać programu (ransomware), uruchamiać narzędzi antywirusowych ani próbować samodzielnie odszyfrować plików, ponieważ spowoduje to trwałe uszkodzenie zaszyfrowanych plików. Często zdarza się, że ofiary płacące okup zostają oszukane. Innymi słowy, nie otrzymują narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania, nawet jeśli za nie zapłacili. Dlatego nie należy ufać cyberprzestępcom stojącym za programami typu ransomware. Niestety, ransomware jest rodzajem oprogramowania, które zwykle jest zaprojektowane do szyfrowania danych za pomocą silnego algorytmu szyfrowania, a jego twórcy są jedynymi, którzy mają narzędzia, które mogą odszyfrować zaszyfrowane pliki. W większości przypadków jedynym sposobem na odzyskanie plików bez ich narzędzi jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary odinstalują ransomware z systemu operacyjnego. Jednak jego usunięcie zapobiega dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Happychoose decrypt instructions (Decryption INFO.html)

W większości przypadków złośliwe programy, takie jak Happychoose, są bardzo podobne. Kilka przykładów innych programów ransomware to MARRACRYPT, Jerry_glanville i MaMo434376. Z reguły szyfrują one dane, tworzą i/lub wyświetlają notatkę z żądaniem okupu. Dwie główne zmienne to zwykle algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny), który ransomware wykorzystuje do szyfrowania plików oraz cena narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania. Odszyfrowanie plików bez konieczności używania narzędzi, które mają tylko cyberprzestępcy, jest możliwe wyłącznie, gdy ransomware nie jest idealnie zaprogramowane: ma pewne błędy lub wady. Niestety nie jest to częsty przypadek. W większości przypadków odzyskiwanie danych z kopii zapasowej jest jedynym sposobem na przywrócenie plików za darmo, dlatego dane powinny być zawsze archiwizowane i przechowywane na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu magazynującym.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Cyberprzestępcy wykorzystują więcej niż jedną metodę, aby nakłonić użytkowników do zainstalowania ransomware lub innego malware w systemie operacyjnym. Dość często wysyłają e-maile zawierające link do strony internetowej przeznaczone do pobrania złośliwego pliku lub załącznika. Zwykle prezentują swoje wiadomości jako oficjalne, ważne i mają nadzieję, że odbiorcy otworzą złośliwy plik/załącznik. Po otwarciu instaluje on malware (w tym przypadku ransomware). Niektóre przykłady plików, które cyberprzestępcy zwykle dołączają do swoich e-maili, to dokumenty Microsoft Office, PDF, pliki JavaScript, pliki wykonywalne (takie jak .exe i inne pliki) oraz pliki archiwalne, takie jak ZIP, RAR. Innym sposobem dystrybucji złośliwego oprogramowania jest rozpowszechnianie/hostowanie złośliwych plików przez różne pliki, kanały pobierania oprogramowania oraz czekanie, aż ktoś je pobierze i uruchomi. Niektóre przykłady niewiarygodnych źródeł i kanałów pobierania to nieoficjalne strony, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), zewnętrzne programy pobierania (lub instalacji), strony z bezpłatnym hostingiem plików i strony pobierania freeware. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), które mają pomóc użytkownikom w ominięciu aktywacji oprogramowania, są często przeznaczone do instalowania malware. Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania działają podobnie. Pobierają, instalują złośliwe programy zamiast aktualizacji, poprawek lub wykorzystują błędy, wady niektórych nieaktualnych programów zainstalowanych w systemie operacyjnym. Systemy operacyjne są również infekowane przez trojany. Jednak tylko wtedy, gdy te złośliwe programy są już na nich zainstalowane. Zainstalowane trojany zwykle mają na celu rozprzestrzenianie/instalowanie innych złośliwych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Happychoose
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .happychoose
Wiadomość z żądaniem okupu Decryption INFO.html
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Generic.Ransom.GlobeImposter.BA9433BD), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.FV), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład example, my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki sa zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Happychoose, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie powinno się ufać nieistotnym wiadomościom e-mail zawierającym załączniki (i/lub linki do stron) i otrzymanym z nieznanego, podejrzanego adresu. Dość często takie e-maile są wysyłane przez cyberprzestępców i wykorzystywane do rozsyłania malware. Każde zainstalowane oprogramowanie musi być na bieżąco aktualizowane z użyciem wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych przez jego oficjalnych twórców. Oprogramowanie (i pliki) należy pobierać z wiarygodnych, oficjalnych stron internetowych oraz poprzez bezpośrednie linki. Często do rozsyłania niechcianego i potencjalnie złośliwego oprogramowania wykorzystywane są różne zewnętrzne programy do pobierania, instalatory, podejrzane strony i inne podobne źródła. Często do dystrybucji malware wykorzystywane są narzędzia do nieoficjalnej aktywacji („łamania"), dlatego nigdy nie należy ich używać do aktywacji jakiegokolwiek oprogramowania. Poza tym omijanie aktywacji programów licencjonowanych za pomocą nieoficjalnych narzędzi jest nielegalne. Jeszcze jednym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa komputerów jest zainstalowanie na nich sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego i regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Happychoose, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w notatce z żądaniem okupu prezentowanej przez ransomware Happychoose ("Decryption INFO.html"):

TWOJE ID
-

ANGIELSKI (tłumaczenie)
WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE!

WSZYSTKIE WAŻNE DANE ZOSTAŁY ZASZYFROWANE.

Aby odzyskać dane, potrzebujesz narzędzia do odszyfrowania.

Aby uzyskać narzędzie do odszyfrowania, powinieneś:

Wysłać 1 zdjęcie testowe lub plik tekstowy na [email protected] lub [email protected]

Do wiadomości dołączyć SWOJE ID (patrz na początek tego dokumentu).

Prześlemy ci odszyfrowany plik i podamy cenę za odszyfrowanie wszystkich plików

Po wysłaniu ci instrukcji, jak zapłacić za odszyfrowanie, oraz po dokonaniu płatności otrzymasz narzędzie do odszyfrowania i instrukcje. Możemy odszyfrować jeden plik jako dowód, że mamy narzędzie do odszyfrowania.

Uwaga!

Tylko [email protected] lub [email protected] mogą odszyfrować twoje pliki

Nie ufaj nikomu [email protected] lub [email protected]

Nie próbuj usuwać programu ani uruchamiać narzędzi antywirusowych

Próby samodzielnego odszyfrowania plików spowodują utratę danych

Narzędzia odszyfrowania innych użytkowników nie są kompatybilne z twoimi danymi, ponieważ unikalny klucz szyfrowania każdego użytkownika

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Happychoose (rozszerzenie ".happychoose"):

Files encrypted by Happychoose ransomware (.happychoose extension)

Usuwanie ransomware Happychoose:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Happychoose: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Happychoose. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Happychoose. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Happychoose).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Happychoose.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Happychoose są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Happychoose możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Happychoose.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Happychoose:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17159-happychoose-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Happychoose kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Happychoose na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Happychoose dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.