Jak usunąć ransomware payB z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus payB
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware payB

Czym jest payB?

payB to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Odkrycie tego malware jest przypisywane dnwls0719. Ransomware payB działa poprzez szyfrowanie danych i żądanie zapłaty za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania nazwy wszystkich plików, których dotyczy problem, są zmieniane zgodnie z następującym wzorem: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator przypisany ofierze, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".payB". Na przykład plik o nazwie "1.jpg" po szyfrowaniu wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].payB". Po zakończeniu tego procesu tworzone są notatki z żądaniem okupu w oknie pop-up i pliku tekstowym "FILES ENCRYPTED.txt".

Tekst przedstawiony w „FILES ENCRYPTED.txt" stwierdza, że ​​wszystkie dane ofiar zostały zablokowane. Aby przywrócić je do pierwotnego stanu, użytkownicy mają skontaktować się z cyberprzestępcami stojącymi za atakiem za pośrednictwem e-maila. Okienko pop-up zawiera więcej informacji dotyczących infekcji. Wyjaśnia, że ​​pliki zostały zaszyfrowane i powtarza instrukcję o nawiązaniu kontaktu. Ofiary proszone są o dołączenie przypisanego im ID. Jeśli nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 12 godzin, powinny napisać na alternatywny adres e-mail. Ta notatka kończy się ostrzeżeniami, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba odzyskania ich za pomocą narzędzi do odszyfrowania innych firm mogą doprowadzić do trwałej utraty danych. Niestety, w wielu przypadkach infekcji ransomware, bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może się tak zdarzyć, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma poważne błędy (wady). W każdym przypadku wyraźnie odradza się komunikowanie się i/lub płacenie przestępcom. Ponieważ często, pomimo spełnienia wymagań okupu - ofiary nie otrzymują obiecanego narzędzia/oprogramowania do odszyfrowania. Dlatego oboje ponoszą straty finansowe, a ich dane pozostają zaszyfrowane. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez payB, należy je usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

payB decrypt instructions (pop-up)

CovidWorldCry, Covm, BANG to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Są zaprojektowane do szyfrowania plików zainfekowanego systemu i żądania okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Między tymi programami/infekcjami istnieją dwie podstawowe różnice: stosowane przez nich algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Aby uniknąć utraty danych, zdecydowanie zaleca się tworzenie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w kilku różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), nielegalnych aktualizacji i niewiarygodnych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy, których niektóre typy mogą powodować infekcje łańcuchowe (np. pobieranie/instalowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania). Termin „kampania spamowa" jest używany do zdefiniowania operacji na dużą skalę, podczas której wysyłanych jest tysiące oszukańczych/zwodniczych e-maili. Te wiadomości zawierają zakaźne pliki, jako załączniki lub linki do pobierania. Zakaźne pliki mogą być w różnych formatach (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.). Gdy są wykonywane, uruchamiane lub w inny sposób otwierane – uruchamia się proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzia „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować malware. Fałszywe aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Szkodliwe programy mogą zostać przypadkowo pobrane z podejrzanych źródeł pobierania, takich jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz innych zewnętrznych programów pobierania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus payB
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .payB (do nazwy plików dodawane jest unikalne ID i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [okup]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus payB, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Odradza się otwieranie podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, szczególnie załączonych w nich załączników lub linków, ponieważ może to prowadzić do infekcji systemu wysokiego ryzyka. Ponadto wszystkie pobrania plików muszą być wykonane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie produktów za pomocą narzędzi/funkcji zapewnianych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są odradzane, ponieważ są powszechnie używane do dystrybucji malware. Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, niezwykle ważne jest zainstalowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto oprogramowanie to musi być aktualizowane, używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany payB, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware payB:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: e-mail [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego payB ("FILES ENCRYPTED.txt"):

payB ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane
Chcesz je odzyskać?
Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez payB (rozszerzenie ".payB"):

Files encrypted by payB ransomware (.payB extension)

Usuwanie ransomware payB:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus payB: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus payB. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem payB. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware payB).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki payB.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty payB są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez payB możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak payB.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware payB:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17916-payb-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus payB kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus payB na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus payB dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.