Jak usunąć ransomware 0day0 z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus 0day0
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware 0day0

Czym jest 0day0?

0day0 to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Odkrycie tego malware jest przypisywane dnwls0719. 0day0 szyfruje dane, aby żądać okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania nazwy plików są zmieniane według tego wzoru: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator przypisany ofierze, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".0day0". Na przykład plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].0day0" itd. Dotyczy to wszystkich zainfekowanych plików. Po zakończeniu tego procesu tworzone są notatki z żądaniem okupu w oknie pop-up i pliku tekstowym "FILES ENCRYPTED.txt".

Plik tekstowy („FILES ENCRYPTED.txt") informuje użytkowników, że ich dane zostały zaszyfrowane. Jeśli chcą odzyskać pliki, ofiary są proszone o nawiązanie kontaktu z cyberprzestępcami stojącymi za ransomware 0day0, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tekst prezentowany w oknie pop-up zawiera więcej informacji. Dodaje, że użytkownicy powinni podać w wiadomości przypisany im identyfikator. Ponadto notatka ostrzega, że ​​zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy - mogą spowodować trwałą utratę danych. W wielu przypadkach ataków ransomware, bez ingerencji odpowiedzialnych za nie przestępców - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może tak być, jeśli malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym przypadku odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Często, pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. W związku z tym ponoszą straty finansowe, a ich pliki pozostają zaszyfrowane - w zasadzie bezwartościowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez 0day0, należy je usunąć z systemu operacyjnego. Niestety usunięcie go nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej. Będzie to możliwe jedynie, gdy kopia zapasowa została utworzona przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu (aby nie miał na niego wpływu 0day0).

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

0day0 decrypt instructions (pop-up)

Himynameisransom, Trix, Best Recovery i Noblis to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Są zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieją między nimi dwie główne różnice: stosowany przez nich algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość żądanej sumy. Te ostatnie wahają się od trzy- do czterocyfrowych w USD. Zwykle do okupów wykorzystywane są cyfrowe waluty (np. kryptowaluty, kupony przedpłacone itp.), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Najczęstsze metody rozsyłania malware (w tym ransomware) to: kampanie spamowe, trojany, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), fałszywe aktualizacje i podejrzane kanały pobierania. Termin „kampania spamowa" jest używany do określenia operacji na dużą skalę, podczas której wysyłane są tysiące oszukańczych/zwodniczych e-maili. Te wiadomości są zwykle maskowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne", „priorytetowe" i podobne. Wiadomości te mają dołączone złośliwe pliki lub zawierają linki do pobierania takich plików. Zakaźne pliki mogą być w różnych formatach, np. dokumentów Microsoft Office i PDF, archiwów (ZIP, RAR), plików wykonywalnych (.exe, .run), JavaScript itp. Gdy są uruchamiane, wykonywane lub w inny sposób otwierane - rozpoczyna się pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania. Trojany to złośliwe programy, których niektóre typy mogą powodować infekcje łańcuchowe (np. pobieranie/instalowanie dodatkowego malware). Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt. Nielegalne aktualizacje powodują infekcje poprzez wykorzystywanie wad nieaktualnych produktów i/lub instalowanie malware zamiast obiecanych aktualizacji. Szkodliwe programy mogą zostać przypadkowo pobrane z niewiarygodnych źródeł, takich jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus 0day0
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .0day0 (do nazwy plików dodawane jest unikalne ID ofiary i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żadają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie ich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus 0day0, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie wolno otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych e-maili, a w szczególności zawartych w nich załączników lub linków - może to prowadzić do infekcji wysokiego ryzyka. Zaleca się, aby zawsze pobierać pliki i programy z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie produktów za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są odradzane, ponieważ są często wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Aby chronić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, niezbędne jest zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto oprogramowanie to musi być aktualizowane, używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany 0day0, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware 0day0:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je przywrócić, kliknij ten link: wyślij e-mail na [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego 0day0 ("FILES ENCRYPTED.txt"):

0day0 ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Wyślij e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez 0day0 (rozszerzenie ".0day0"):

Files encrypted by 0day0 ransomware (.0day0 extension)

Usuwanie ransomware 0day0:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus 0day0: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus 0day0. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem 0day0. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware 0day0).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki 0day0.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty 0day0 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez 0day0 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak 0day0.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware 0day0:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17747-0day0-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus 0day0 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus 0day0 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus 0day0 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.