Jak usunąć ransomware LX i zapobiec jego przyszłemu szyfrowaniu?

Znany również jako: Wirus LX
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware LX

Czym jest LX?

LX to złośliwe oprogramowanie należące do rodziny ransomware Crisis/Dharma. Odkrycie przypisuje się Jakubowi Kroustek. Działa poprzez szyfrowanie danych zainfekowanych systemów w celu żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Gdy to malware szyfruje, wszystkie pliki, których dotyczy problem, są przywracane według tego wzoru: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator, adres e-mail cyberprzestępców i ".LX". Na przykład plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].LX" itd. Następnie na pulpicie tworzony jest plik tekstowy - "FILES ENCRYPTED.txt" i wyświetlane jest okno pop-up.

Notatka z żądaniem okupu w pliku tekstowym („FILES ENCRYPTED.txt") informuje ofiary, że ich dane zostały „zablokowane" i aby je odzyskać, muszą napisać na adresy e-mail cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję. Tekst prezentowany w oknie pop-up zawiera nieco więcej informacji. Wyjaśnia, że ​​pliki ofiar zostały zaszyfrowane, ale można je je odzyskać. Aby odzyskać zaszyfrowane dane, powtarza się, że użytkownicy muszą nawiązać kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ich wiadomość musi zawierać przypisany im niepowtarzalny identyfikator. Jeżeli ofiary nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 12 godzin, powinny użyć drugiego adresu e-mail. Uwaga w okienku pop-up kończy się ostrzeżeniami. Użytkownicy są ostrzegani, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą narzędzi stron trzecich mogą prowadzić do trwałej utraty danych. Niestety, w większości przypadków infekcji ransomware, bez udziału osób za odpowiedzialnych - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może tak być, jeśli malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym przypadku wyraźnie odradza się kontaktowania się z cyberprzestępcami i/lub spełniania żądań okupu. Ponieważ często, pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. Dlatego ich pliki pozostają zaszyfrowane i ponoszą straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez ransomware LX - należy je usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie go nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest odzyskanie go z kopii zapasowej, jeśli utworzono ją przed infekcją i przechowywano w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

LX decrypt instructions (pop-up)

Tongda2000, R44s, DECP, Uzuvnkyh to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Są zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za odszyfrowanie. Są między nimi pewne zasadnicze różnice: algorytm szyfrowania użyty do szyfrowania i wysokość żądanego okupu. Te ostatnie wahają się od trzy do czterocyfrowych (w USD). Zwykle do tych płatności używane są waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, kupony przedpłacone itp.), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zdecydowanie zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach (najlepiej w kilku oddzielnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są rozsyłane głównie poprzez trojany, kampanie spamowe, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), nielegalne aktualizacje i niewiarygodne źródła pobierania. Trojany to złośliwe programy o różnych zdolnościach, które mogą obejmować potajemne pobieranie/instalację dodatkowego złośliwego oprogramowania. Termin „kampania spamowa" określa zwodnicze/oszukańcze e-maile wysyłane na masową skalę. Wiadomości te są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „priorytetowe" i podobne. Mają dołączone do nich (lub zawarte w nich) zainfekowane pliki. Złośliwe pliki mogą mieć różne formaty (np. dokumentów PDF i Microsoft Office, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.). Kiedy zostaną otworzone – rozpoczynają proces infekcji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizatory powodują infekcje poprzez nadużywanie wad nieaktualnych produktów i/lub po prostu instalują złośliwe oprogramowanie, a nie obiecane aktualizacje. Niewiarygodne kanały pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz inne aktualizatory stron trzecich - mogą oferować złośliwe programy do pobrania, zamaskowane jako zwykłe produkty lub dołączone do takich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus LX
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .LX (do plików dodaje się również unikalne ID i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [okup]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), PEłna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus LX, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie zaleca się otwierania podejrzanych i/lub nieistotnych e-maili, zwłaszcza znajdujących się w nich załączników (lub linków) - może to spowodować infekcję wysokiego ryzyka. Wszystkie pobrania plików powinny być wykonywane wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie oprogramowania za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Do rozsyłania malware często wykorzystywane są narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich. Aby chronić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto takich programów należy używać do uruchamiania regularnych skanowań systemu i usuwania wszystkich wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany LX, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware LX:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: e-mail [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego LX ("FILES ENCRYPTED.txt"):

LX ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez LX (rozszerzenie ".LX"):

Files encrypted by LX ransomware (.LX extension)

Usuwanie ransomware LX:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus LX: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus LX. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem LX. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC wirusem ransomware LX).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki ransomware LX.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty LX są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez LX możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak LX.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware LX:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17361-lx-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus LX kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus LX na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus LX dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.