Jak odinstalować ransomware Dewar z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Dewar
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Dewar

Czym jest Dewar?

Dewar to złośliwy program należący do rodziny ransomware Phobos. Systemy zainfekowane tym malware mają zaszyfrowane dane i otrzymują żądania okupu za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania wszystkie pliki, których dotyczy problem, są przywracane według tego wzoru: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".dewar". Na przykład plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id[1E857D00-2718].[[email protected]].dewar". Zaktualizowane warianty tego ransomware używają do zaszyfrowanych plików rozszerzenia".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar", ".[[email protected]].dewar" i ".[[email protected]].dewar". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie zostawiany jest plik tekstowy "info.txt" i aplikacja HTML "info.hta". Oba te pliki zawierają uwagi dotyczące okupu.

Plik tekstowy stwierdza, że ​​dane ofiar zostały zaszyfrowane. Aby uzyskać dalsze instrukcje, jak je odszyfrować, muszą nawiązać kontakt z cyberprzestępcami odpowiedzialnymi za infekcję - za pośrednictwem poczty e-mail, Telegramu lub komunikatorów Jabber. Notatka z żądaniem okupu w oknie pop-up („info.hta") zawiera więcej informacji. Powtarza wstępną instrukcję dotyczącą zaszyfrowania plików. Dodaje również, że podczas inicjowania kontaktu z twórcami ransomware użytkownicy powinny zawrzeć swój identyfikator (znajdujący się w okienku pop-up i nazwach plików każdego zaszyfrowanego pliku). Chociaż wysokość okupu nie jest podana (będzie zależała od tego, jak szybko zostanie nawiązany kontakt). Ofiary są informowane, że będzie musiała zostać zapłacona w kryptowalucie Bitcoin. Podane są linki przedstawiające, w jaki sposób i skąd można uzyskać Bitcoiny. Ostrzega się użytkowników, że zmiana nazwy zainfekowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą narzędzi/oprogramowania innych firm - mogą spowodować trwałą utratę danych. Przed zapłaceniem ofiary mogą przetestować odszyfrowanie, wysyłając do 5 zaszyfrowanych plików. Rozmiar tych plików testowych nie może przekroczyć łącznie 4 Mb. Ponadto nie mogą być zarchiwizowane i/lub zawierać cennych informacji (np. baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy programu Excel itp.). Istnieją długie instrukcje dotyczące instalowania i tworzenia konta w Jabber (klienta komunikatora Pidgin). Jeśli te wskazówki są niejasne, notatka sugeruje poszukanie samouczków instalacyjnych na YouTube. Niestety w większości przypadków infekcji ransomware - odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji odpowiedzialnych przestępców. Może tak być, jeśli malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym razie odradza się płacenie cyberprzestępcom. Często pomimo spełnienia wymagań okupu ofiary nie otrzymują obiecanego narzędzia/oprogramowania do odszyfrowania. Dlatego ich dane nie tylko pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe, ale także ponoszą one znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Dewar, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Dewar decrypt instructions (info.hta)

2NEW, The Cursed Murderer, Alka to kilka przykładów innych programów ransomware. Złośliwe programy w tej kategorii służą do szyfrowania danych i żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Pomiędzy tymi programami są dwie główne różnice – używany algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie wahają się od trzy do czterocyfrowych (w USD). Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonym urządzeniu pamięci (najlepiej w kilku oddzielnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware dystrybuują się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych źródeł pobierania. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobierać/instalować dodatkowe malware). Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy zwodniczych e-maili z dołączonymi do nich (lub połączonymi) linkami. Załączniki te są w różnych formatach (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.). Otwarcie złośliwych plików rozpoczyna proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Nielegalne aktualizatory infekują system, wykorzystując wady nieaktualnych programów i/lub po prostu pobierając/instalując złośliwe oprogramowanie, a nie obiecane aktualizacje. Nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), narzędzia pobierania stron trzecich i inne niewiarygodne źródła - mogą oferować złośliwe programy do pobrania (np. ukryte i/lub dołączone do zwykłego oprogramowania).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Dewar
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .dewar (do nazw plików dodawane jest również unikatowe ID ofiay i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta i info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected], @hpdec (Telegram), [email protected] (Jabber)
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:Variant.Ransom.Phobos.62), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Dewar, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych e-maili. Wszelkie załączniki (lub linki) obecne w podejrzanej poczcie nigdy nie powinny być otwierane, ponieważ może to spowodować infekcję. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Oprogramowanie powinno być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji, pod warunkiem, że pochodzą od oryginalnych programistów. Nie zaleca się używania narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizatorów stron trzecich, ponieważ mogą one powodować infekcje wysokiego ryzyka. Najważniejsza jest integralność urządzenia. Należy mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto należy go używać do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Dewar, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w okienku pop-up ransomware Dewar ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail: [email protected] i ten e-mail: [email protected]ta.com

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00-2718

Nasz operator jest dostępny w komunikatorze Telegram: hxxps://telegram.org/. Aby nas znaleźć, wpisz alias @hpdec w polu wyszukiwania komunikatora.

Możesz zainstalować klienta Jabber i napisać do nas na poparcie [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (niezarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących tutaj:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Instrukcje instalacji klienta Jabber:

Pobierz klienta Jabber (Pidgin) z hxxps://pidgin.im/download/windows/

Po instalacji klient Pidgin poprosi cię o utworzenie nowego konta.

Kliknij „Dodaj"

W polu „Protokół" wybierz XMPP

W „Nazwa użytkownika" - wymyśl dowolną nazwę

W polu „domena" - wpisz dowolny serwer jabber, jest ich wiele, na przykład - exploit.im

Stwórz hasło

Na dole zaznacz „Utwórz konto"

Kliknij dodaj

Jeśli wybrałeś „domenę" - exploit.im, powinno pojawić się nowe okno, w którym będziesz musiał ponownie wprowadzić swoje dane:

Użytkownik

Hasło

Musisz podążać za linkiem do captcha (tam zobaczysz postacie, które musisz wpisać w polu poniżej)

Jeśli nie rozumiesz naszych instrukcji instalacji klienta Pidgin, możesz znaleźć wiele samouczków instalacyjnych na youtube - youtube - hxxps://www.youtube.com/results?search_query=pidgin+jabber+install

Zrzut ekranu pliku tekstowego Dewar ("info.txt"):

Dewar ransomware text file (info.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected] i ten: [email protected]

Aby ułatwić komunikację, możesz zainstalować komunikator Telegram.

Witryna komunikatora hxxps://telegram.org/

Aby nas znaleźć, wpisz alias @hpdec w polu wyszukiwania komunikatora.

jabber: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Dewar (rozszerzenie ".dewar"):

Files encrypted by Dewar ransomware (.dewar extension)

Usuwanie ransomware Dewar:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Dewar: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Dewar. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Dewar. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Dewar).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Dewar.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Dewar są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Dewar możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Dewar.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Dewar:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16964-dewar-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Dewar kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Dewar na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Dewar dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.