Jak odinstalować ransomware Cuba z komputera?

Znany również jako: Wirus Cuba
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Cuba

Czym jest Cuba?

Cuba zostało odkryte przez Raby, Szyfruje pliki, zmienia ich nazwy, dodając do nich rozszerzenie ".cuba" i tworzy plik tekstowy "!!FAQ for Decryption!!.txt" (notatkę z żądaniem okupu). Zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.cuba" itd. Zwykle osoby, których komputer jest zainfekowany takim ransomware, jak Cuba, nie mogą używać/uzyskiwać dostępu do zaszyfrowanych plików, chyba że odszyfrują je za pomocą określonego narzędzia do odszyfrowywania i/lub klucza, który można kupić od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali program.

Aby skontaktować się z cyberprzestępcami, którzy zaprojektowali Cuba, ofiary ransomware mają napisać do nich wiadomość e-mail na adres [email protected] Następnie powinny otrzymać takie informacje, jak cena narzędzia do odszyfrowywania i/lub klucza, instrukcje zapłacenia za nie itd. Ponadto ofiary są ostrzegane, aby nie zmieniać nazwy zaszyfrowanych plików ani nie próbować ich odszyfrować za pomocą innego oprogramowania (strony trzeciej). Twierdzi się, że w ten sposób mogą spowodować trwałą utratę danych. Z reguły cyberprzestępcy stojący za konkretnym ransomware są jedynymi, którzy dysponują narzędziem i/lub kluczem, który może odszyfrować pliki ofiary. Niestety dotyczy to również ransomware Cuba. Nie ma bezpłatnych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez to ransomware, przynajmniej w tej chwili. Jednak nie zaleca się płacenia okupu twórcom ransomware. Istnieje wiele przypadków, w których ludzie, którzy zaufali cyberprzestępcom (zapłacili im okup) zostali oszukani - nie otrzymali narzędzia i/ani klucza do odszyfrowania. Zwykle jedynym sposobem na odzyskanie plików bez konieczności korzystania z narzędzi do odszyfrowania, które mogą zostać udostępnione wyłącznie przez twórców określonego ransomware, jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto również wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane nawet po usunięciu ransomware. Po usunięciu go z systemu operacyjnego ofiary wyłącznie zapobiegną dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Cuba decrypt instructions (!!FAQ for Decryption!!.txt)

To, co łączy większość programów ransomware, polega na tym, że uniemożliwiają dostęp do plików poprzez ich szyfrowanie oraz tworzenie i/lub wyświetlanie notatek z żądaniem okupu zawierających instrukcje dotyczące skontaktowania się z programistami, zapłacenia okupu i/lub inne informacje. Dwie główne zmienne to zwykle algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany przez ransomware do szyfrowania oraz cena narzędzia i/lub klucza deszyfrującego. Oto kilka przykładów innych programów ransomware: Makop, Ragnarok i Devos. W większości przypadków odszyfrowanie plików jest niemożliwe bez narzędzia i/lub klucza, które mogą być dostarczone przez niektórych cyberprzestępców. Można tego uniknąć tylko w przypadkach, gdy ransomware zawiera pewne błędy, wady lub inne słabości. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci. Jest ona naprawdę przydatna w przypadku ataków ransomware, a zwykle staje się jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie danych.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W większości przypadków cyberprzestępcy rozsyłają szkodliwe programy w następujący sposób: poprzez kampanie spamowe, trojany, niewiarygodne źródła/kanały pobierania oprogramowania, narzędzia do łamania oprogramowania i fałszywe aktualizacje. Gdy robią to za pomocą kampanii spamowych, wysyłają wiadomości e-mail zawierające złośliwe załączniki lub linki internetowe, które po otwarciu pobierają złośliwy plik. Bardzo często pliki dołączane do e-maili to niektóre dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR), pliki wykonywalne (.exe i inne) oraz pliki JavaScript. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Po zainstalowaniu instalują inne złośliwe programy, takie jak ransomware. Przykładami niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania są różne bezpłatne strony z hostingiem plików, bezpłatne strony do pobierania, sieci peer-to-peer (takie jak eMule, klienci torrent), narzędzia pobierania stron trzecich, nieoficjalne witryny internetowe itp. Zwykle cyberprzestępcy używają ich jako narzędzi do hostowania złośliwych plików, które są prezentowane jako zwykłe i nieszkodliwe. Ludzie, którzy otwierają pliki pobrane za pośrednictwem takich kanałów, ryzykują samodzielną instalację złośliwych programów. Fałszywe aktualizacje oprogramowania zwykle infekują systemy, wykorzystując błędy i wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego na komputerze lub instalując malware zamiast poprawek, aktualizacji itd. Narzędzia do łamania oprogramowania (mające omijać płatną aktywację licencjonowanego oprogramowania) są często zaprojektowane do rozsyłania szkodliwych programów. Mówiąc wprost, korzystając z nich, ludzie ryzykują zainstalowanie malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Cuba
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .cuba
Wiadomość z żądaniem okupu !!FAQ for Decryption!!.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMetagen [Malware]), BitDefenderTheta (Gen:[email protected]@Zeei), ESET-NOD32 (A Variant Of Generik.FVDMMRL), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Gen.vkz), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu ListDrop list merging/converting tool
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Cuba, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Pliki dołączone do nieistotnych wiadomości e-mail otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Warto wspomnieć, że cyberprzestępcy często prezentują swoje e-maile jako oficjalne, ważne itd. Linki do stron internetowych i załączniki zawarte w e-mailach powinny być otwierane wyłącznie wtedy, gdy nie ma powodu, aby sądzić, że jest to niebezpieczne. Każde oprogramowanie (i pliki) należy pobierać z oficjalnych i wiarygodnych witryn internetowych. Nie powinno się ufać żadnym innym źródłom. Przykłady tego rodzaju źródeł wymieniono w poprzednim akapicie. Ponadto wszystkie zainstalowane programy muszą być aktualizowane za pomocą narzędzi i/lub funkcji udostępnianych przez oficjalnych twórców oprogramowania, a nie narzędzi stron trzecich. Jeśli zainstalowane oprogramowanie wymaga aktywacji, należy to zrobić poprawnie. Różne narzędzia do łamania zabezpieczeń (nieoficjalne aktywatory) są nielegalne i często powodują instalację różnych szkodliwych programów. Ostatecznie, ważne jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i upewnianie się, że jest zawsze aktualne. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Cuba, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Cuba ("!!FAQ for Decryption!!.txt"):

Dzień dobry. Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane. Skontaktuj się z nami w celu ich odszyfrowania.

Napisz tutaj [email protected] [mailto: [email protected]]

Informujemy również, że twoje bazy danych, serwer ftp i serwer plików zostały przez nas pobrane na nasze serwery.

* Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

* Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Zrzut ekranu złośliwego procesu Cuba działającego w Menedżerze Zadań jako "ListDrop merging/converting tool":

cuba malicious process ListDrop merging converting tool in task manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Cuba (rozszerzenie ".cuba" extension):

Files encrypted by Cuba ransomware (.cuba extension)

Usuwanie ransomware Cuba:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Cuba: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Cuba. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Cuba. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Cuba).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Cuba.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Cuba są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Cuba możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Cuba.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Cuba:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16861-cuba-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Cuba kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Cuba na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Cuba dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.