Jak usunąć ransomware Clown z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Clown
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Clown

Czym jest Clown?

Clown to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako ransomware. Zostało odkryte przez GrujaRS. To malware służy do szyfrowania danych zainfekowanych systemów, a następnie żądania zapłaty za ich deszyfrowanie. Gdy Clown szyfruje, nazwy plików, których to dotyczy, są całkowicie zmieniane przy użyciu wzoru "[[email protected]][id=1E857D00]ORIGINAL_FILENAME.clown+" Na przykład plik pierwotnie nazwany "1.jpg" będzie po szyfrowaniu wyglądał jak "[[email protected]][id=1E857D00]1.jpg.clown+". Po tym procesie na pulpicie ofiary zostawiana jest aplikacja HTML - "!!! READ THIS !!!.hta" i plik tekstowy "HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt".

Pliki utworzone na pulpicie są praktycznie identycznymi notatkami z żądaniami okupu. Informują użytkowników, że wszystkie ich dane zostały zaszyfrowane. Aby je odzyskać - użytkownicy muszą nawiązać kontakt z programistami Clown za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Wiadomości ofiar muszą mieć podany w polu tematu swój identyfikator (znajduje się w plikach "!!! READ THIS !!!.hta", "HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt" oraz w zmienionych nazwach plików). Odzyskanie wymaga oprogramowania i kluczy do odszyfrowania, które można kupić od cyberprzestępców stojących za tym ransomware. Użytkownicy są ostrzegani, że nie powinni nie zwlekać z kontaktem z programistami, ponieważ ich klucze do odszyfrowania będą przechowywane tylko przez tydzień. W związku z tym po tym okresie odszyfrowanie nie będzie już możliwe. Ponadto szybkość, z jaką ofiary zareagują, będzie decydowała o wysokości okupu. Płatności trzeba będzie dokonać w kryptowalucie Bitcoin. Obie notatki zawierają linki szczegółowo opisujące, jak i skąd uzyskać tę cyfrową walutę. Przed dokonaniem płatności użytkownicy mogą wysłać jeden zaszyfrowany plik w celu przetestowania odszyfrowania. Zostanie on przywrócony do pierwotnego stanu, co gwarantuje, że odzyskiwanie jest możliwe. Plik nie może być większy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany) i nie może zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.). Ostrzega się użytkowników, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy - może doprowadzić do trwałej utraty danych. Prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware, bez ingerencji osób odpowiedzialnych za nie - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma kluczowe wady/błędy. Bez względu na okoliczności odradza się spełnianie wymagań cyberprzestępców. Często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowywania swoich plików. Dlatego pozostają one zaszyfrowane i bezużyteczne. Usunięcie Clown zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w innym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Clown decrypt instructions (!!! READ THIS !!!.hta)

Ransomware służy do szyfrowania danych i wyłudzania płatności. WannaScream, m461c14n, Roll Safe to kilka przykładów takiego złośliwego oprogramowania. Jednak infekcje mają pewne różnice - algorytm kryptograficzny (symetryczny czy asymetryczny) wykorzystywany do szyfrowania i wysokość okupu. Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych - kopie zapasowe należy przechowywać na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Idealnie byłoby, gdyby wiele kopii zapasowych było przechowywanych w kilku różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Najczęstsze sposoby rozprzestrzeniania się złośliwych materiałów (ransomware i innego malware) to trojany, kampanie spamowe, nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania), nielegalne aktualizatory i niewiarygodne kanały pobierania. Trojany są rodzajem malware, które może powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobierać/instalować dodatkowe malware). Masowe kampanie spamowe służą do wysyłania e-maili z dołączonymi do nich zainfekowanymi plikami (lub linkami w wiadomościach). Te wiadomości są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" itd. Załączniki są w różnych formatach (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.). Po otwarciu tych plików rozpoczyna się proces infekcji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe programy zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizatory powodują infekcje poprzez nadużywanie wad nieaktualnego oprogramowania i/lub po prostu instalowanie malware, a nie obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) i inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować złośliwe treści (np. prezentowane jako zwykłe programy i/lub dołączone do nich) .

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Clown
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .clown+ (nazwy plików są kompletnie zmienione poprzez dodanie do nich adresu e-mail deweloperów i unikatowego ID)
Wiadomość z żądaniem okupu !!! READ THIS !!!.hta i HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (DeepScan:Generic.Ransom.DMR.B29526), McAfee (Artemis!4F4135FC5B67), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Clown, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych/nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców. Wszelkie załączniki (lub linki) znalezione w podejrzanej poczcie - nigdy nie powinny być otwierane, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Oprogramowanie powinno być aktywowane i aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi dostarczanych przez prawdziwych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są uważane za niosące ze sobą wysokie ryzyko i dlatego odradza się korzystanie z nich. Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto należy używać go do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Clown, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w aplikacji HTML ("!!! READ THIS !!!.hta") ransomware Clown: :

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane przy użyciu najsilniejszego szyfrowania. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail: [email protected]

W temacie wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00

W twoim interesie jest jak najszybszy kontakt w celu odzyskania plików, ponieważ nie będziemy przechowywać kluczy do odszyfrowania na naszym serwerze dłużej niż tydzień. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Tutaj możesz kupić bitcoiny:

hxxps:localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących tutaj:

hxxp:www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Używanie innych narzędzi może uszkodzić twoje pliki. W przypadku korzystania z oprogramowania innych firm nie dajemy gwarancji, że pełne odzyskanie jest możliwe, więc używaj ich na własne ryzyko.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Clown ("HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt"):

Clown ransomware text file (HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Ransomware Clown

 

Twój unikalny identyfikator: „1E857D00"

Wszystkie pliki osobiste na twoim komputerze są zaszyfrowane!

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki.

Bez oryginalnego odzyskania klucza nie jest to możliwe.

Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zapłacić w Bitcoin.

Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz.

Jeśli chcesz odzyskać pliki, napisz do nas na e-mail: „[email protected]"

W twoim interesie jest jak najszybsze skontaktowanie się z nami w celu odzyskania plików, ponieważ ze względu na nasze bezpieczeństwo nie będziemy przechowywać kluczy do odszyfrowania na naszym serwerze dłużej niż tydzień.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja:

Przed zapłaceniem wyślij nam do 1 pliku do bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar pliku musi być mniejszy niż 1 Mb (plik nie powinien być dla ciebie ważny).

Tutaj możesz kupić Bitcoiny:

hxxps://localbitcoins.net/buy_bitcoins
hxxps://libertyx.com/
hxxps://www.coinmama.com/buy

Możesz znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących tutaj:
hxxps://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins

UWAGA!
1-Użycie innych narzędzi może uszkodzić twoje pliki. W przypadku korzystania z oprogramowania innej firmy, nie gwarantujemy, że możliwe będzie pełne odzyskanie twoich plików.

2- Jeśli twoje pliki są dla ciebie ważne, nie zmieniaj nazw plików ani rozszerzeń plików!

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Clown (rozszerzenie ".clown+"):

Files encrypted by Clown ransomware (.clown+ extension)

Usuwanie ransomware Clown:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Clown: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Clown. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Clown. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Clown).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecane oprogramowanie usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Clown.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Clown są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Clown możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Clown.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Clown:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16736-clown-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Clown kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Clown na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Clown dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.