Jak usunąć ransomware Ninja z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Ninja
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Ninja

Czym jest Ninja?

Odkryty przez Jakuba Kroustek, Ninja to złośliwy program, sklasyfikowany jako ransomware. Należy do rodziny malware Dharma/Crysis Ninja działa poprzez szyfrowanie danych i żądanie okupu za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania do wszystkich plików dołączany jest unikalny identyfikator (generowany indywidualnie dla każdej ofiary), adres e-mail programisty i rozszerzenie ".ninja". Dlatego plik taki jak"1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].ninja" itd. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy ("FILES ENCRYPTED.txt") i wyświetlane jest okno pop-up.

Plik tekstowy zawiera wiadomość informującą, że wszystkie dane użytkownika zostały zablokowane i jeśli chce je odzyskać, musi napisać do programistów Ninja. Okno pop-up zawiera bardziej szczegółową informację o okupie. Informuje ofiary o szyfrowaniu i mówi im, że jeśli chcą odszyfrować swoje dane, muszą użyć wymienionych adresów e-mail. Jeśli cyberprzestępcy nie odpowiedzą w ciągu 24 godzin, podany zostanie alternatywny adres e-mail. Wiadomość użytkownika musi zawierać jego identyfikator (zapisany w nazwie pliku każdego zaszyfrowanego pliku oraz w oknie pop-up) w polu tytuł/temat. Cena narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania (okupu) nie jest podana, jednak przypuszczalnie będzie zależała od tego, jak szybko ofiara nawiąże kontakt. Kryptowaluta Bitcoin jest tym, czego przestępcy żądają do dokonania płatności. W tym celu podane są linki, które zawierają instrukcje, jak zdobyć Bitcoiny. Po zapłaceniu okupu użytkownik otrzymuje narzędzia deszyfrujące, które przywrócą jego dane. Jako dowód na to, że odzyskiwanie danych jest możliwe, oferowane jest bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku. Ten plik testowy nie może być większy niż 1 MB i nie może zawierać cennych informacji (np. baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excel itp.). Notatka kończy się ostrzeżeniami. Ostrzega się ofiarę, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i próba ręcznego odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy spowoduje trwałą utratę danych. Niestety prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware ręczne odszyfrowanie jest niemożliwe. Zazwyczaj tylko program używany do zaszyfrowania plików - może je odszyfrować. Mimo to zdecydowanie odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Często, mimo że ofiary płacą - nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania, a ich dane są zasadniczo bezwartościowe. Chociaż usunięcie Ninja nie przywróci zainfekowanych plików, uniemożliwi dalsze szyfrowanie. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed atakiem i była przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Ninja decrypt instructions

Peet, Major, 2Hamlampampom, M3g4c0rtx to kilka przykładów innych złośliwych programów, podobnych do Ninja. Każde ransomware służy do szyfrowania danych i żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie deszyfrujące. Istotne różnice obejmują algorytm szyfrowania, którego używają (symetryczny czy asymetryczny) oraz wysokość okupu. Sumy te zwykle zawierają się między tobą a czterema cyframi (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ takie transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. O ile pewne ransomware nie jest jeszcze w pełni opracowane i/lub ma kluczowe wady/błędy, odszyfrowanie danych bez udziału jego twórców jest niemożliwe. Zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci - w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. Idealnie byłoby, gdyby wiele kopii zapasowych było przechowywanych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Złośliwe oprogramowanie (ransomware i inne rodzaje malware) rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, niewiarygodnych źródeł pobierania, fałszywych aktualizacji oprogramowania i narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania. Trojany są rodzajem złośliwego oprogramowania zaprojektowanego w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Kampanie spamowe na dużą skalę służą do wysyłania zwodniczych e-maili z zainfekowanymi załącznikami (lub zawierają linki prowadzące do zainfekowanych plików). Te wiadomości są często oznaczane jako „oficjalne", „ważne", „priorytetowe" i podobne. Załączniki mogą być w różnych formatach (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.). Po otwarciu - inicjują proces infekcji (tj. pobierają/instalują złośliwe programy). Nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne podmioty pobierania stron trzecich są uważane za niewiarygodne. Kanały pobierania tego rodzaju częściej oferują malware zamaskowane jako zwykłe produkty i/lub oprogramowanie dołączone do pożądanych programów. Zwodnicze programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnego oprogramowania lub instalując malware zamiast aktualizacji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) powodują infekcje w podobny sposób, pobierając/instalując złośliwe programy zamiast aktywować licencjonowany produkt.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Ninja
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .ninja (do zaszyfrowanych plików dodawane jest również rozszerzenie z unikatowym ID ofiary i adresem e-mail twórców)
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt i okno pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Emsisoft (Trojan.Ransom.Crysis.E (B)), McAfee (Ransom-Dharma!D52DB0915AF4), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoin).
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Ninja, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych/nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców. Załączniki (i linki) znajdujące się w nich - nigdy nie powinny być otwierane, ponieważ pliki te są źródłem potencjalnej infekcji systemu. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Aktywacji i aktualizacji programu należy dokonywać za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów; nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania") i zewnętrzne programy pobierania są uważane za wysokie ryzyko, dlatego nie powinny być używane. Zdecydowanie zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Produkty te powinny być używane do regularnego skanowania systemu i eliminowania wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ninja, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Ninja:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je przywrócić, napisz do nas na e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności prześlemy ci narzędzie deszyfrujące, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Ninja ("FILES ENCRYPTED.txt"):

Ninja text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Ninja (rozszerzenie ".ninja"):

Files encrypted by Ninja

Usuwanie ransomware Ninja:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Ninja: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Ninja. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Ninja. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Ninja).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Ninja.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Ninja są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Ninja możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Ninja.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Ninja:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16327-ninja-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Ninja kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Ninja na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Ninja dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.