Usuwanie ransomware Kronos z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Kronos
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Kronos

Czym jest Kronos?

Kronos to malware, nowy wariant ransomware Ouroboros Zostało zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania okupu za ich odzyskanie (tj. zapłatę za narzędzia/oprogramowanie deszyfrujące). Podczas procesu szyfrowania do wszystkich plików dołączane jest rozszerzenie z adresem e-mail twórców tego ransomware, unikalnym numerem identyfikacyjnym ofiary oraz ".KRONOS" - ".Email=[[email protected]]ID=[victim's_ID].KRONOS". Dlatego, przykładowo plik "1.jpg wyglądałby podobnie do "1.jpg.Email=[[email protected]]ID=[ALEohfnsVHCbRp8].KRONOS". Po zakończeniu tego procesu tworzony jest kafelkowy plik tekstowy "HowToDecrypt.txt", który jest zostawiany w każdym folderze, którego dotyczy problem.

Plik tekstowy zawiera wiadomość z żądaniem okupu. Mówi ona, że wszystkie pliki ofiary zostały zaszyfrowane i ofiara musi zapłacić, jeśli chce je odszyfrować. Podawane są również instrukcje, jak to zrobić. Po pierwsze, użytkownicy powinni skontaktować się z cyberprzestępcami stojącymi za Kronos, pod podanym adresem e-mail. Adres e-mail musi zawierać unikalny identyfikator (który każdy zaszyfrowany plik zawiera w pliku kafelkowym) lub plik „HowToDecrypt.txt". Jako dowód ich zdolności do odzyskania danych, przestępcy oferują odszyfrowanie jednego pliku za darmo. Ten plik nie może być większy niż 1 MB i nie może zawierać cennych informacji (np. bazy danych, kopii zapasowej lub arkuszu programu Excel). Wysokość okupu nie jest podana, jednak pożądaną walutą jest kryptowaluta Bitcoin. Po zakończeniu transakcji ofiarom obiecuje się narzędzia, które odszyfrują ich dane. Ostrzega się także użytkowników, aby nie próbowali odszyfrowywać plików za pomocą oprogramowania innych firm i/lub innych narzędzi do odzyskiwania - ponieważ spowoduje to trwałe uszkodzenie danych. Wiadomość z żądaniem okupu kończy się linkami do stron, które szczegółowo opisują sposób zakupu Bitcoinów. Zazwyczaj programy typu ransomware używają silnych szyfrowań, których nie można złamać bez udziału osób, które je zaszyfrowały. Niezależnie od tego odradza się spełniania żądań okupu i komunikowania się z cyberprzestępcami. Często pomimo płacenia ofiary nie otrzymują żadnych narzędzi/oprogramowania deszyfrującego, przez co ich dane są zaszyfrowane i bezwartościowe. Usunięcie tego złośliwego programu nie przywróci plików, których dotyczy problem. Zapobiegnie to jednak dalszemu szyfrowaniu Kronos. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, pod warunkiem, że została wykonana przed infekcją i przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Kronos decrypt instructions

Elder, DEADMIN LOCKER, oo7 to kilka przykładów ransomware podobnego do Kronos. W rzeczywistości każde malware tego typu ma kluczowe cechy; wszystkie szyfrują dane i żądają zapłaty. Główne różnice między nimi obejmują używany algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Zwykle te ostatnie mieszczą się w przedziale od trzycyfrowych do czterocyfrowych sum. Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone kupony itp.), Ponieważ takich transakcji nie można prześledzić/jest to trudne, o ile ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma pewne wady/błędy - ręczne odszyfrowanie (bez ingerencji cyberprzestępców) nie jest możliwe. Aby chronić pliki przed zaszyfrowaniem danych lub szkodliwymi infekcjami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Ze względu na to, że oba są podatne na uszkodzenia, najlepiej przechowywać wiele kopii zapasowych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe malware są rozsyłane głównie poprzez kampanie spamowe, trojany, niewiarygodne kanały pobierania, fałszywe aktualizacje oprogramowania i narzędzia do „łamania" (aktywacji). Tysiące zwodniczych e-maili jest wysyłanych za pomocą kampanii spamowych. Te wiadomości są często wyróżniane jako „ważne", „oficjalne", „pilne" lub w inny sposób oznaczone jako priorytetowe. Zawierają one zainfekowane załączniki (lub prowadzące do nich linki internetowe), mogą być w różnych formatach plików (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów PDF i dokumentów Microsoft Office, JavaScript itp.). Gdy wymienione pliki zostaną uruchomione lub otwarte w inny sposób - powodują infekcję poprzez pobranie/instalację złośliwego oprogramowania. Trojany są rodzajem malware, które działa, powodując infekcje łańcuchowe. Sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, narzędzia pobierania stron trzecich są uważane za niewiarygodne; dlatego bardziej prawdopodobne jest, że będą oferować zwodnicze lub podobne treści. Wykorzystując słabości nieaktualnych programów, fałszywe aktualizacje powodują infekcje. Mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji. Nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania (do „łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować żądany produkt.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Kronos
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .KRONOS (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary oraz adres e-mail deweloperów).
Wiadomość z żądaniem okupu HowToDecrypt.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (DeepScan:Generic.Ransom.Ouroboros.8663), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Ouroboros.D), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crypren.afyf), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestepcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją malware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Kronos, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy odczytywać nieistotnych i podejrzanych e-maili, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców (adresów). Załączników znajdujących się w tej wiadomości nie wolno uruchamiać, wykonywać ani otwierać w inny sposób. To samo dotyczy linków internetowych wymienionych w tych podejrzanych e-mailach - nie można ich klikać. Otwarcie złośliwych załączników spowoduje rozpoczęcie pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Zdecydowanie zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Różne sieci udostępniania i narzędzia pobierania stron trzecich mogą oferować malware przebrane za legalne produkty i/lub zwykłe programy powiązane z malware. Oprogramowanie powinno być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez oryginalnych programistów, a nie za pomocą narzędzi do łamania zabezpieczeń lub aktualizacji stron trzecich. Zdecydowanie zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. To oprogramowanie powinno być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Kronos, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Kronos ("HowToDecrypt.txt"):

Twoje pliki zostały zaszyfrowane

Jeśli potrzebujesz swoich plików, powinieneś zapłacić cenę za ich odszyfrowanie

Kroki do uzyskania narzędzia do deszyfrowania:

1-Wyślij identyfikator plików lub HowtoDecrypt.txt na nasz e-mail

2-Wyślij 1 MB plik do testowego odszyfrowania, aby upewnić się, że możesz odzyskać swoje pliki z nami (plik testowy nie powinien zawierać cennych danych, takich jak bazy danych Arkusze Excel lub kopie zapasowe)

3- Zapłać cenę odszyfrowania (płatność powinna być za pomocą Bitcoinów)

4- Pobierz narzędzie deszyfrujące z kluczem

Uwaga:

Korzystanie z aplikacji innych firm lub narzędzi do odzyskiwania może trwale uszkodzić twoje pliki

Twój identyfikator: -

Nasz e-mail: [email protected]

 

Możesz dowiedzieć się, jak kupić Bitcoiny z poniższych linków

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

hxxps://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Kronos (rozszerzenie ".KRONOS"):

Files encrypted by Kronos

Usuwanie ransomware Kronos:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Kronos: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Kronos. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Kronos. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Kronos).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Kronos.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Kronos są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Kronos możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Kronos.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Kronos:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16198-kronos-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Kronos kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Kronos na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Kronos dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.