FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie Smbstrhlpr z systemu operacyjnego

Znany również jako: Niechciana aplikacja Smbstrhlpr
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć Smbstrhlpr z Mac?

Czym jest Smbstrhlpr?

Użytkownicy komputerów Mac, którzy zaktualizowali swoje systemy MacOS do Catalina, często widzą pop-up z wiadomością ""smbstruninstall" will damage your computer. You should move it to the Bin.". Badania pokazują, że ten pop-up pojawia się, gdy niechciana aplikacja Smbstrhlpr jest zainstalowana w systemach operacyjnych. Ta aplikacja jest instalowana razem z inną potencjalnie niechcianą aplikacją (PUA) o nazwie Smart Mac Booster. Zdecydowanie zalecamy jak najszybsze usunięcie zarówno Smbstrhlpr, jak i Smart Mac Booster.

Smbstrhlpr scam

Smart Mac Booster to jedna z wielu PUA, które są reklamowane za pośrednictwem zwodniczych witryn. Aplikacjom promowanym na podejrzanych witrynach nigdy nie należy ufać. Ponadto bardzo często ich konfiguratory obejmują inne PUA, takie jak adware, porywacze przeglądarki itd. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Smbstrhlpr jest jedną z tych aplikacji. Tak czy inaczej, nie ma powodu, aby nie usuwać takich aplikacji z systemu. Zainstalowanie takich aplikacji może prowadzić do niechcianych pobrań, instalacji, mogą one być zaprojektowane do wyświetlania niechcianych reklam, zbierania różnych informacji itd. Smbstrhlpr i Smart Mac Booster można usunąć, skanując system operacyjny za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego (na przykład Combo Cleaner). Aby całkowicie usunąć Smbstrhlpr z systemu, konieczne jest usunięcie wszystkich jego plików. Poniżej podaliśmy listę tych plików i instrukcje, jak je usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Niechciana aplikacja Smbstrhlpr
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Niechciana aplikacja Smbstrhlpr, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Smbstrhlpr nie jest jedyną niechcianą aplikacją, która powoduje ten sam problem. Kilka innych przykładów to Helpermcp i Helperamc. Wiadomo, że aplikacje te instalowane są głównie w systemach zaktualizowanych do Catalina (nowej wersji MacOS). Możliwe jednak, że użytkownicy innych wersji mogą je również zainstalować. Przykładami niechcianych aplikacji zaprojektowanych do dystrybucji wyżej wymienionych programów są Advanced Mac Cleaner i Mac Cleanup Pro.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Aby nakłonić ludzi do pobrania i zainstalowania niechcianych aplikacji, programiści zwykle wykorzystują zwodniczą metodę marketingową o nazwie „sprzedaż wiązana". Innymi słowy, dołączają takie aplikacje w konfiguratorach innego oprogramowania. Programiści ukrywają informacje o tych aplikacjach (ofertach ich pobrania lub instalacji) w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych opcjach/ustawieniach konfiguracji innych programów. Zazwyczaj, gdy ludzie pozostawiają takie ustawienia bez zmian (nie odrzucają ofert pobierania lub instalowania niechcianych aplikacji), umożliwiają pobranie lub zainstalowanie niechcianych aplikacji wraz z pożądanym oprogramowaniem. W niektórych przypadkach PUA można pobrać lub zainstalować, klikając zwodnicze reklamy.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zalecamy pobieranie programów (i plików) z oficjalnych stron internetowych i unikanie korzystania z zewnętrznych instalatorów, programów do pobierania, sieci peer-to-peer, takich jak klienci torrent, eMule itd. Innym sposobem uniknięcia niechcianych pobrań lub instalacji jest nie klikanie reklam wyświetlanych na podejrzanych stronach. Radzimy również, aby nie kończyć żadnego procesu pobierania lub instalacji bez sprawdzenia dostępnych „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawień oraz odrzucenie ofert pobrania dodatkowego, niechcianego oprogramowania. Jeśli twoja przeglądarka powoduje przekierowania do podejrzanych witryn i/lub wyświetla natrętne reklamy, wszystkie podejrzane, niechciane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki, które są na niej zainstalowane, powinny zostać jak najszybciej usunięte. Jeśli to nie powstrzyma wyświetlania reklam lub niechcianych przekierowań, niechciane programy zainstalowane w systemie operacyjnym również powinny zostać usunięte. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

„smbstruninstall" uszkodzi twój komputer.

Powinieneś przenieść go do kosza.

Ten plik został pobrany w nieznanym dniu.

Zgłoś złośliwe oprogramowanie Apple, aby chronić innych użytkowników

Zrzut ekranu plików Smbstrhlpr w folderze "~/Library/Application Support/smbstr":

Smbstrhlpr installation folder

Lista plików powiązanych z Smbstrhlpr, które powinny zostać usunięte z systemu operacyjnego:

  • ~/Library/Application Support/smbstr/smbstrhlpr
  • ~/Library/Application Support/smbstr/smbstruninstall
  • ~/Library/Application Support/smbstr/com.smbstrhlpr.smbstrhlpr.plist
  • ~/Library/Application Support/smbstr/com.smbstruninstall.smbstruninstall.plist
  • ~/Library/LaunchAgents/com.smbstrhlpr.smbstrhlpr.plist

WAŻNA UWAGA! Usunięcie aplikacji Smbstrhlpr, jest dość skomplikowanym procesem, ponieważ usunięcie tej aplikacji bez uprzedniego zakończenia powiązanego z nią procesu jest niemożliwe - proces jest automatycznie ponownie uruchamiany natychmiast po jego zakończeniu. Dlatego, aby usunąć tę aplikację, musisz wykonać następujące kroki:

1) Przejdź do katalogu "~/Library/Application Support/smbstr/", prawym przyciskiem myszy kliknij aplikację "smbstrhlpr" i wybierz "Pokaż zawartość paczki":

Smbstrhlpr Show Package Contents

2) Przejdź do katalogu "Contents/MacOS" i usuń aplikację "smbstrhlpr":

Smbstrhlpr delete executable

3) Po wykonaniu poprzednich kroków proces związany z aplikacją Smbstrhlpr nie będzie już automatycznie ponownie uruchamiany i będzie można go łatwo zakończyć oraz usunąć pozostałe pliki aplikacji:

Smbstrhlpr process in Activity Monitor

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Niechciana aplikacja Smbstrhlpr: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Niechciana aplikacja Smbstrhlpr. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z niechciana aplikacja smbstrhlpr:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki niechciana aplikacja smbstrhlpr z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z niechciana aplikacja smbstrhlpr z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z niechciana aplikacja smbstrhlpr z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z niechciana aplikacja smbstrhlpr z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Niechciana aplikacja Smbstrhlpr kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Niechciana aplikacja Smbstrhlpr na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Niechciana aplikacja Smbstrhlpr dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.