FacebookTwitterLinkedIn

Niechciana aplikacja Smart Mac Booster (Mac)

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja Smart Mac Booster
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Smart Mac Booster" z Mac?

Czym jest "Smart Mac Booster"?

Smart Mac Booster jest bardzo podobna do innych aplikacji tego typu, takich jak Auto Mac Booster, Auto Mac Speedup, Speedup Mac Pro i wielu innych. Powinna ona działać jako narzędzie optymalizacyjne. Aby być bardziej precyzyjnym, powinna znaleźć i naprawić różne błędy, oczyścić komputery Mac z niepotrzebnych danych oraz sprawić, by systemy operacyjne MacOS działały szybciej i płynniej. Jest jednak sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA). Jest promowana za pomocą zwodniczej (podejrzanej) witryny i metody „sprzedaży wiązanej". Oznacza to, że istnieje wiele przypadków, w których ludzie pobierają/instalują tę aplikację takiego zamiaru.

Smart Mac Booster scam

Po uruchomieniu Smart Mac Booster pozwala uruchomić skanowanie, które po zakończeniu znajduje różne problemy, które można rozwiązać tylko wtedy, gdy aplikacja zostanie aktywowana. Aby ją aktywować, należy ją kupić. Mówiąc po prostu, bezpłatna wersja umożliwia tylko skanowanie. Jednak zakup nie musi oznaczać, że będzie ona w stanie usunąć/naprawić wykryte problemy. Rzecz w tym, że PUA, które są promowane przez podejrzane witryny i używają metody „sprzedaży wiązanej", której nie można ufać. Często są one przeznaczone do uruchamiania fałszywych skanów, które wykrywają nieistniejące problemy. Deweloperzy PUA projektują je w taki sposób, aby skłonić ludzi do zapłacenia za swoje aplikacje. Nie wiadomo, czy Smart Mac Booster jest jedną z tych aplikacji, jednak większość aplikacji promowanych za pomocą wyżej wymienionych kanałów (sposobów) do takich należy. Witryna promująca Smart Mac Booster to jedna z tych witryn, które wyświetlają fałszywe powiadomienia o wirusach. Nie należy ufać takim witrynom. Ponadto aplikacje promowane metodą „sprzedaży wiązanej" często są instalowane razem z innymi niechcianymi aplikacjami, takimi jak porywaczami przeglądarki, aplikacjami typu adware itd. Jeśli są zainstalowane, PUA tego typu karmią użytkowników natrętnymi reklamami, powodują niechciane przekierowania do różnych podejrzanych witryn i zbierają różne informacje. Zalecamy odinstalowanie Smart Mac Booster i sprawdzenie, czy w domyślnej przeglądarce nie zainstalowano niechcianych aplikacji (rozszerzeń, wtyczek lub dodatków), które również należy usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPotencjalnie niechciana aplikacja Smart Mac Booster
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jest wiele potencjalnie niechcianych aplikacji, które mogą być zaprojektowane tak, aby działały inaczej, jednak większość z nich jest prezentowana jako uzasadniona i wartościowa. Problem polega na tym, że większość z nich ma na celu generowanie przychodów dla ich programistów. Innymi słowy, gdy są używane, nie zapewniają użytkownikom żadnych obiecanych funkcji/narzędzi.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Istnieje (podobno) oficjalna strona internetowa, która może być użyta do pobrania Smart Mac Booster i przynajmniej jedna zwodnicza witryna (która wyświetla fałszywy alert wirusowy i uruchamia fałszywe skanowanie antywirusowe), która prowadzi do innej witryny, z której również można ją pobrać. Tak czy inaczej, korzystanie z tych stron internetowych wymagałoby celowego pobrania Smart Mac Booster. Problem polega na tym, że większość użytkowników instaluje tego typu aplikacje nieumyślnie. Dzieje się tak, gdy klikają natrętne reklamy lub programiści używają wyżej wspomnianej metody „sprzedaży wiązanej". Jest to zwodnicza metoda marketingowa stosowana do nakłaniania ludzi do pobierania i instalowania niechcianych aplikacji wraz z oprogramowaniem, które celowo pobierają lub instalują (dobrowolnie). Aby nakłonić ich do pobierania i/lub instalacji, programiści ukrywają PUA w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach pobierania lub instalacji oprogramowania. Mają nadzieję, że użytkownicy przejdą przez te procesy bez sprawdzania dostępnych ustawień. Podsumowując, niechciane pobieranie i instalacje zwykle zdarzają się osobom, które klikają podejrzane (natrętne) reklamy i pobierają/instalują oprogramowanie bez zmiany jakichkolwiek dostępnych ustawień konfiguracji.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby pobierać oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych stron internetowych (źródeł, którym można zaufać) i bezpośrednich linków. Nie zalecamy używania narzędzi, takich jak klienci torrentów, eMule i inne sieci peer-to-peer, nieoficjalne (podejrzane) witryny, programy do pobierania stron trzecich (i instalatory) lub inne tego typu źródła. Wszystkie pliki do pobrania i instalacje należy traktować ostrożnie: nie zalecamy ich kończyć bez sprawdzania wszystkich ustawień (takich jak „Zaawansowane", „Niestandardowe" itd.) oraz odznaczania ofert zainstalowania/pobrania niechcianego oprogramowania. Różne pojawiające się reklamy zazwyczaj wyglądają na uzasadnione, jednak nie wszystkim z nich można zaufać. Zazwyczaj są to te, które są wyświetlane na podejrzanych witrynach. Po kliknięciu reklamy często otwierają zwodnicze, potencjalnie złośliwe strony internetowe, takie jak z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią i inne podejrzane witryny. Jeśli te przekierowania zdarzają się losowo lub często pojawiają się różne podejrzane, natrętne reklamy, istnieje możliwość zainstalowania potencjalnie niechcianej aplikacji w przeglądarce internetowej lub systemie operacyjnym. Zalecamy sprawdzenie listy zainstalowanych aplikacji przeglądarki (rozszerzeń, wtyczek, dodatków) i jak najszybsze usunięcie niechcianych, podejrzanych aplikacji. Niechciane programy zainstalowane w systemie operacyjnym MacOS również powinny zostać odinstalowane. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Zrzut ekranu zwodniczej witryny zachęcającej do przeprowadzenia skanowania antywirusowego:

deceptive website first page displaying fake virus alert

Witryna zachęcająca do pobrania Smart Mac Booster po fałszywym skanowaniu w poszukiwaniu wirusów:

deceptive website encouraging to download smart mac booster

Wygląd zwodniczej witryny, która wyświetla fałszywe powiadomienie wirusowe i fałszywy skan w poszukiwaniu wirusów (GIF):

deceptive website and its fake virus scan

Zrzut ekranu instalatora Smart Mac Booster:

smart mac booster installer setup

Zrzut ekranu aplikacji Smart Mac Booster:

smart mac booster application

Wygląd Smart Mac Booster (GIF):

appearance of smart mac booster

WAŻNA UWAGA! Smart Mac Booster dodaje się do listy aplikacji uruchamianych automatycznie po zalogowaniu się każdego użytkownika. Dlatego przed rozpoczęciem wykonaj następujące czynności:

  • Przejdź do Preferencje systemowe -> Użytkownicy i grupy.
  • Kliknij swoje konto (znane również jako bieżący użytkownik).
  • Kliknij pozycje logowania.
  • Szukaj wpisu „Smart Mac Booster". Wybierz go i kliknij przycisk „-", aby go usunąć.

Smart Mac Booster PUA system preferences

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć niechcianą aplikację Smart Mac Booster przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W oknie aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja smart mac booster:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja smart mac booster z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja smart mac booster z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja smart mac booster z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja smart mac booster z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja Smart Mac Booster kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja Smart Mac Booster na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.