Usuwanie ransomware CASH z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus CASH
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware CASH

Czym jest CASH?

CASH to złośliwe oprogramowanie należące do rodziny malware Crysis/Dharma. Odkryty przez Jakuba Kroustek, ten program jest sklasyfikowany jako ransomware. Działa poprzez szyfrowanie danych i utrzymywanie ich w zablokowanym stanie, aż do zapłacenia okupu. Gdy CHASH szyfruje pliki, zmienia ich nazwy przy użyciu unikalnego numeru identyfikacyjnego ofiary, adresu e-mail programisty i rozszerzenia ".CASH". Na przykład nazwa pliku "1.jpg" zostanie zmieniona na coś podobnego do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].CASH" itd. Po zakończeniu szyfrowania CASH tworzy plik tekstowy „FILES ENCRYPTED.txt" na pulpicie użytkownika, którego dotyczy problem. Dodatkowo CASH otwiera okno podręczne.

Plik tekstowy informuje użytkowników, że ich dane zostały zablokowane i jeśli chcą je odzyskać, muszą skontaktować się z twórcami CASH za pośrednictwem podanych adresów e-mail. Okno pop-up zawiera szczegółowe informacje o okupie. Podaje instrukcje, w jaki sposób ofiary mają skontaktować się z cyberprzestępcami i odzyskiwać zaszyfrowane pliki. Użytkowników informuje się, że e-mail, który mają wysłać przestępcom, musi zawierać w tytule unikalny numer identyfikacyjny. Aby odzyskać swoje dane, ofiary muszą kupić od nich narzędzie deszyfrujące. Komunikat mówi, że im dłużej użytkownicy będą czekać, aby skontaktować się z programistami CASH, tym większa będzie wysokość okupu. Płatności należy dokonać w kryptowalucie Bitcoin, a notatka zawiera instrukcje dotyczące ich uzyskania. Jako gwarancję, cyberprzestępcy oferują odszyfrowanie jednego pliku za darmo. Plik musi być niezarchiwizowany i nie może być większy niż 1 MB. Ponadto nie może zawierać cennych informacji (np. baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy programu Excel itp.). Ofiary są ostrzegane przed zmianą nazwy zaszyfrowanych plików i przed próbą ręcznego odszyfrowania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałej utraty danych. Niestety prawdą jest, że programy typu ransomware używają silnego szyfrowania, którego nie można złamać za pomocą bezpłatnych narzędzi/oprogramowania. W większości przypadków tylko cyberprzestępcy, którzy szyfrują pliki, mogą je odszyfrować. Jednak zdecydowanie odradza się użytkownikom spełnianie żądań okupu. Często twórcy tych złośliwych programów nie zapewniają żadnych narzędzi/oprogramowania deszyfrującego, mimo że są opłacani. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe. Jedynym realnym rozwiązaniem jest przywrócenie plików z kopii zapasowej; pod warunkiem, że została wykonana przed infekcją i jest osobno przechowywana.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

CASH decrypt instructions

Większość oprogramowania ransomware ma pewne podobieństwa. Reco, Local, OmniSphere, Athena865 to kilka przykładów złośliwych programów podobnych do CASH. Praktycznie każde ransomware szyfruje dane i wymaga zapłaty za ich odszyfrowanie. Między tymi programami istnieją dwie kluczowe różnice - algorytm kryptograficzny, którego używają (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Bez ingerencji cyberprzestępców, którzy szyfrują pliki, ich odszyfrowanie jest niemożliwe. Można to zrobić tylko wtedy, gdy ransomware jest nadal w fazie rozwoju lub zawiera błędy/wady. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, użytkownikom zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej wielu kopii w różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe oprogramowanie jest zwykle rozpowszechniane za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, niewiarygodnych źródeł pobierania, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania i fałszywych aktualizacji. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych (tj. pobierania/instalowania dodatkowego złośliwego oprogramowania). Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy zwodniczych e-maili. Wspomniane e-maile zawierają złośliwe załączniki i są zwykle oznaczone jako „ważne", „oficjalne" i podobne. Załączniki mogą być w różnych formatach plików (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów PDF i dokumentów Microsoft Office, JavaScript itp.), a po otwarciu powodują infekcję. Sieci wymiany peer-to-peer, bezpłatny hosting plików i nieoficjalne strony internetowe oraz inne podmioty pobierające strony trzecie są uważane za niegodne zaufania. Takie źródła mogą oferować oszukańcze lub podobne treści. Narzędzia do łamania oprogramowania mogą instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizacje oprogramowania wykorzystują błędy nieaktualnych programów i/lub po prostu instalują złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CASH
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .CASH (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary i adres e-mail).
Wiadomość z żądaniem okupu Okno pop-up (aplikacja HTML), FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki zostały zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware zainstalowane zostały dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus CASH, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy czytać podejrzanych i nieistotnych e-maili otrzymanych od nieznanych nadawców. Wszelkie znalezione w nich załączniki nie mogą być nigdy otwierane, ponieważ umożliwi im to pobranie/instalację złośliwego oprogramowania. Zdecydowanie zaleca się używanie wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych źródeł do pobierania. Zainstalowane programy powinny być aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oficjalnego programistę. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) mogą instalować złośliwe programy. Użytkownikom zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. To oprogramowanie powinno być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CASH, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up CASH:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten adres: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności prześlemy ci narzędzie deszyfrujące, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących tutaj:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Próby odszyfrowania twoich plików za pomocą stron trzecich mogą spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut pliku tekstowego CASH ("FILES ENCRYPTED.txt"):

CASH text file

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware CASH:

Wszystkie twoje dane zostały zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez CASH (rozszerzenie ".CASH"):

Files encrypted by CASH

Usuwanie ransomware CASH:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus CASH: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus CASH. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem CASH. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware CASH).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki CASH.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty CASH są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez CASH możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak CASH.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware CASH:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16040-cash-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CASH kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CASH na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus CASH dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.