Ochroń komputery przed atakami ransomware FTCODE

Znany również jako: Wirus FTCODE
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware FTCODE

Czym jest FTCODE?

Ransomware FTCODE jest zaprojektowane do szyfrowania danych i zmuszania ofiar do zapłacenia jego twórcom okupu (zakupu oprogramowania i klucza do odszyfrowania). Zmienia nazwę zaszyfrowanych plików, dodając do nazwy każdego pliku rozszerzenie ".FTCODE". Przykładowo, zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.FTCODE" itd. Ponadto FTCODE tworzy plik o nazwie "READ_ME_NOW.htm", który zawiera instrukcje, jak zapłacić okup.

„READ_ME_NOW.htm" zawiera osobisty identyfikator ofiary, klucz oraz link zawierający dalsze instrukcje. Twierdzi się, że ofiary nie powinny zmieniać nazwy ani próbować odszyfrować swoich plików za pomocą innego oprogramowania, ponieważ spowoduje to trwałą utratę danych. Aby uzyskać dalsze instrukcje dotyczące zakupu oprogramowania i klucz deszyfrujący, ofiary muszą pobrać przeglądarkę Tor i otworzyć podany link. Jak podano na stronie Tor, cena odszyfrowywania wynosi 0,06 Bitcoina, jednak zostanie ona podwyższona po 72 godzinach (3 dniach) po szyfrowaniu. Im dłużej ofiary nie zapłacą okupu, tym wyższa będzie cena za odszyfrowanie. Ofiary mogą korzystać z tej witryny, aby odszyfrować jeden plik bezpłatnie, przesyłając go za pośrednictwem dostarczonego narzędzia. Zasadniczo zachęca się ofiary do jak najszybszego zapłacenia cyberprzestępcom. Jednak nie jest to zalecane, ponieważ mogą nie zapewnić oprogramowania ani klucza deszyfrującego. Innymi słowy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ludzie, którzy zaufają tym cyberprzestępcom/zapłacą im, zostaną oszukani. Niestety, nie można odszyfrować plików bez narzędzi, które mają tylko programiści FTCODE. Zazwyczaj programy ransomware szyfrują pliki za pomocą silnych algorytmów szyfrujących, których nie można „złamać". W większości przypadków jedynym sposobem uniknięcia konieczności zapłacenia okupu (zakupu narzędzi deszyfrujących od cyberprzestępców) i odzyskania plików bezpłatnie jest przywrócenie ich z utworzonej kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

FTCODE decrypt instructions

Istnieje wiele innych programów typu ransomware, które działają podobnie do FTCODE. Oto kilka przykładów: Badday, Galacti-Crypter i Local. Zazwyczaj te złośliwe programy blokują pliki i używają ich do szantażowania ofiar, zmuszając je do zapłacenia okupu. Najczęstszymi (i głównymi) różnicami są zwykle cena za odszyfrowanie i rodzaj wykorzystanego algorytmu kryptograficznego (symetrycznego czy asymetrycznego) używanego do szyfrowania plików. Z reguły odszyfrowanie plików nie jest możliwe bez narzędzi, które mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali ransomware, chyba że nie zostało ono ukończone (zawiera błędy, wady itp.). Dlatego zawsze warto tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu magazynującym. Posiadanie kopii zapasowej staje się bardzo przydatne w takich sytuacjach oraz pomaga uniknąć strat pieniężnych i danych.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer??

Badania pokazują, że cyberprzestępcy rozsyłają FTCODE za pośrednictwem wiadomości e-mail. Wysyłają e-maile z dołączonymi do nich złośliwymi plikami i mają nadzieję, że odbiorcy je otworzą. Zazwyczaj otwieranie załączonych plików prowadzi do instalacji ransomware lub innego złośliwego oprogramowania. Przykłady plików, które zwykle dołączają cyberprzestępcy, to: dokumenty PDF i Microsoft Office, pliki JavaScript, pliki wykonywalne (takie jak .exe), pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR itd. Ponadto rozsyłają FTCODE za pośrednictwem trojanów GootKit i JasperLoader. Trojany to złośliwe programy, które zwykle infekują systemy po ich instalacji. Po zainstalowaniu trojan zaczyna rozsyłać inne malware, instalując je na już zainfekowanych komputerach. Wyżej wymienione trojany można jednak wykorzystać do infekowania systemów również innym malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus FTCODE
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .FTCODE
Wiadomość z żądaniem okupu READ_ME_NOW.htm i witryna Tor
Kwota okupu 500 $/2 500 $/5 000 $/25 000 $
Adres portfela Bitcoin 1PAgEJnSxur6s6MdzCG611SY84GUWXXnEQ
Nazwy wykrycia ALYac (Trojan.Ransom.Powershell), ESET-NOD32 (PowerShell/Filecoder.V), GData (Script.Trojan.Agent.6KV82P), Microsoft (Ransom:VBS/Ftcode!MSR), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), trojany GootKit i JasperLoader, witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus FTCODE, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec zainfekowaniu komputerów ransomware lub innym złośliwym oprogramowaniem, zalecamy unikanie korzystania z różnych zewnętrznych programów do pobierania/instalowania lub innych niewiarygodnych źródeł pobierania, takich jak sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule itp.), nieoficjalne strony itd. Najbezpieczniejszym sposobem pobierania plików i programów jest korzystanie z oficjalnych witryn i bezpośrednich linków. Ponadto zalecamy również unikanie używania nieoficjalnych/fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania. Oprogramowanie powinno być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Załączniki (lub linki internetowe) prezentowane w nieistotnych wiadomościach nie powinny być otwierane. Zwłaszcza jeśli zostały otrzymane z nieznanych/podejrzanych adresów. Jeśli zainstalowane oprogramowanie nie jest bezpłatne (wymaga płatnej aktywacji), należy je poprawnie aktywować. Oznacza to, że nie należy do tego używać żadnych nieoficjalnych narzędzi stron trzecich. Aktywacja programów za ich pośrednictwem jest nielegalna, a narzędzia te często prowadzą do instalacji malware. Jeszcze jednym sposobem na bezpieczeństwo systemów (i plików) jest ich ochrona poprzez zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware oraz regularne skanowanie komputerów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany FTCODE, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku .htm ransomware FTCODE ("READ_ME_NOW.htm")

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Twój osobisty identyfikator: -

Twój osobisty KLUCZ: -

1. Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/download/

2. Zainstaluj przeglądarkę Tor

3. Otwórz przeglądarkę Tor

4. Otwórz link w przeglądarce TOR: hxxp://qvo5sd7p5yazwbrgioky7rdu4vslxrcaeruhjr7ztn3t2pihp56ewlqd.onion/?guid=a1ba97b1-8713-427c-828a-b056ae7fe9b8

5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

***** Ostrzeżenie *****

Nie zmieniaj nazw plików

Nie próbuj tworzyć kopii zapasowej danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych (jeśli nam nie wierzysz i nadal próbujesz - wykonaj kopie wszystkich plików, abyśmy mogli ci pomóc, jeśli oprogramowanie innych firm wyrządzi im szkody )

Jako dowód możemy bezpłatnie odzyskać jeden plik

Narzędzia deszyfrowania innych użytkowników nie nadają się do tworzenia kopii zapasowych plików - klucz szyfrujący jest tworzony na komputerze podczas uruchamiania programu - jest unikalny.

Zrzut ekranu witryny Tor FTCODE:

FTCODE website

Tekst na tej stronie:

Cena klucza prywatnego i oprogramowania do odszyfrowywania wynosi 0,06 Bitcoina (~500 $)!

Tak, możesz odszyfrować zaszyfrowane pliki!!!

Dostępne zniżki

Pierwsze 3 dni 500 $

3 - 5 dni 2 500 USD

5-10 dni 5000 $

10-30 dni 25 000 $

Usuń swój klucz prywatny :-(

 

Pozostało: 2 dni 23 godziny 59 minut 5 sekund

Dostępna jest 90% zniżka. Jeśli skontaktujesz się z nami przez pierwsze 72 godziny, cena dla ciebie wyniesie ~500 $

BEZPŁATNE AUTOMATYCZNE ODSZYFROWANIE! Kilka sekund. Rozmiar pliku <1mb

Zaszyfrowany plik:

 

Jak kupić Bitcoin

Wyślij 0,06 Bitcoina na: 1PAgEJnSxur6s6MdzCG611SY84GUWXXnEQ

Nie zmieniaj nazw plików

Nie próbuj tworzyć kopii zapasowej danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych (jeśli nam nie wierzysz i nadal próbujesz - wykonaj kopie wszystkich plików, abyśmy mogli ci pomóc, jeśli oprogramowanie innych firm wyrządzi im szkody)

Narzędzia deszyfrowania innych użytkowników nie nadają się do tworzenia kopii zapasowych plików - klucz szyfrujący jest tworzony na komputerze podczas uruchamiania programu - jest unikalny.

Złośliwy załącznik, który jest używany do dystrybucji złośliwego FTCODE (plik .doc w języku włoskim):

email attachment that is used to infect computers with FTCODE

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez fFTCODE (rozszerzenie ".FTCODE"):

Files encrypted by FTCODE

Usuwanie ransomware FTCODE:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus FTCODE: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus FTCODE. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem FTCODE. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware FTCODE).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki FTCODE.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty FTCODE są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez FTCODE możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak FTCODE.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępou do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware FTCODE:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15998-ftcode-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus FTCODE kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus FTCODE na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus FTCODE dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.