Jak usunąć wirusa Buran?

Znany również jako: Wirus Buran
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Buran

Czym jest Buran?

Po raz pierwszy odkryte przez badacza malware nao_sec, Buran jest ransomware wysokiego ryzyka dystrybuowanym za pomocą zestaw eksploitów Rig. Jest to nowy wariant kolejnej infekcji ransomware o nazwie Vega. Po pomyślnej infiltracji systemu Buran szyfruje większość przechowywanych plików i dołącza do ich nazwy unikalny identyfikator ofiary (np. nazwa "sample.jpg" może zostać zmieniona na "sample.jpg.48E7EE9F-3B50-B177-0614-DF09178EE722"). Po udanym szyfrowaniu Buran generuje plik tekstowy ("!!! YOUR FILES ARE ENCRYPTED !!!.TXT") i zapisuje go na pulpicie. Plik zawiera wiadomość z żądaniem okupu.

Wiadomość mówi, że dane są zaszyfrowane i że do ich odzyskania niezbędny jest unikalny klucz deszyfrujący. Niestety te informacje są prawdziwe. Obecnie nie jest znany rodzaj algorytmu szyfrowania wykorzystywanego przez Buran, jednak dla każdej ofiary generowany jest unikalny klucz odszyfrowywania. Ofiary nie mają dostępu do swoich kluczy, ponieważ są one przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. Aby otrzymać klucze (a raczej narzędzia deszyfrujące z wbudowanymi kluczami), użytkownicy muszą zapłacić okup. Koszt nie jest określony – takie dane są przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jednak wysokość okupu zwykle waha się między 500 $ a 1 500 $ w Bitcoinach, Monero, Ethereum, DASH lub innej kryptowalucie. Bez względu na koszty, nie płać. Badania pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują swoje ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Dlatego płacenie nie przynosi pozytywnych rezultatów, a użytkownicy są oszukiwani. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie Buran i bezpłatnie odzyskać dane. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej, jeśli została utworzona.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Buran decrypt instructions

Istnieją dziesiątki infekcji ransomware, które są podobne do Buran. Lista przykładów obejmuje (ale nie ogranicza się do) Luboversova148, Davda, Dodger i Stone. Infekcje te są opracowywane przez różnych cyberprzestępców, jednak ich zachowanie jest praktycznie identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Jedyne główne różnice to wysokość okupu i zastosowany algorytm szyfrowania. Niestety infekcje ransomware często wykorzystują RSA, AES i inne kryptografie, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. W takich przypadkach manualne odszyfrowanie bez udziału programistów (nie jest to zalecane) jest niemożliwe, chyba że wirus jest nadal w fazie rozwoju lub ma pewne błędy/wady. Takie ransomware, jak Buran, stanowi mocny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych. Jednak przechowuj je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane wraz ze zwykłymi danymi. Ponadto zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia serwerów/sprzętu.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jak wspomniano powyżej, Buran jest rozsyłany za pomocą zestawu eksploitów Rig. Jednak infekcje ransomware są również często rozprzestrzeniane za pomocą spamowych kampanii e-mail, zewnętrznych źródeł pobierania oprogramowania, fałszywych aktualizacji/narzędzi łamania oprogramowania i trojanów. Przestępcy wykorzystują kampanie spamowe do wysyłania setek tysięcy zwodniczych e-maili zawierających złośliwe załączniki (linki i/lub pliki) oraz zwodnicze wiadomości zachęcające odbiorców do ich otworzenia. Przestępcy często prezentują te załączniki jako ważne dokumenty, takie jak paragony, faktury, rachunki i tym podobne. Są to próby sprawienia wrażenia bycia uzasadnionymi i zwiększenia szansy na nakłonienie odbiorców do otwarcia plików. W podobny sposób wykorzystywane są również nieoficjalne źródła pobierania (sieci peer-to-peer [P2P], witryny z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania itp.). Przestępcy wykorzystują te źródła do rozsyłania malware, prezentując złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W ten sposób użytkownicy są nakłaniani do ręcznego pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Fałszywe aktualizacje oprogramowania zazwyczaj infekują komputery, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualizacji. To samo dotyczy fałszywych narzędzi do „łamania oprogramowania". Zamiast włączać płatne funkcje, narzędzia te wprowadzają malware do systemu. Trojany to złośliwe aplikacje, które potajemnie infiltrują komputery w celu pobrania/zainstalowania dodatkowego złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Buran
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzene zaszyfrowanych plików Unikalne ID ofiary.
Wiadomość z żądaniem okupu !!! YOUR FILES ARE ENCRYPTED !!!.TXT
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), DrWeb (Trojan.Encoder.28441), ESET-NOD32 (wariant Generik.EJUVIDP), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Inhibitins Allowance 1871 Signify Cntrt (nazwa procesu może się różnić).
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie ofiary wyświetlająca jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Dodatkowe informacje Kryminaliści dystrybuują to ransomware używając zestawu eksploitów Rig.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Buran, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są słaba znajomość tych zagrożeń i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Ostrożnie obchodź się ze wszystkimi otrzymanymi załącznikami do wiadomości e-mail. Pliki/linki, które są nieistotne lub nie dotyczą ciebie, nigdy nie powinny zostać otwarte. To samo dotyczy załączników otrzymanych z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Nigdy nie należy używać zewnętrznych programów do pobierania/instalacji. Bardzo ważne jest również, aby regularnie aktualizować zainstalowane aplikacje i systemy operacyjne. Należy to jednak robić wyłącznie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnionych przez oficjalnych programistów. Łamanie zainstalowanych aplikacji jest nielegalne - piractwo oprogramowania jest cyberprzestępczością, a ryzyko infekcji jest niezwykle wysokie. Nigdy nie próbuj łamać zainstalowanego oprogramowania. Zawsze miej zainstalowane i uruchomione sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware, ponieważ narzędzia te wykrywają i eliminują malware, zanim system zostanie uszkodzony. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Buran, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Buran ("!!! YOUR FILES ARE ENCRYPTED !!!.TXT"):

!!!TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE !!!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne informacje

pliki są zaszyfrowane.

Nie jesteś w stanie samodzielnie ich odszyfrować! Jedyna metoda

odzyskania plików polega na zakupie unikalnego klucza prywatnego.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Aby mieć pewność, że mamy deszyfrator i działa, możesz wysłać

do nas e-mail na [email protected], a odszyfrujemy jeden twój plik za darmo. Plik ten powinien jednak być mało istotny!

Naprawdę chcesz odzyskać swoje pliki?

Napisz na adres [email protected], [email protected]

Twój osobisty identyfikator: -

Uwaga!

* Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

* Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm, gdyż

może to spowodować trwałą utratę danych.

* Odszyfrowanie twoich plików przy pomocy stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Inny wariant pliku tekstowego ransomware Buran ("!!! YOUR FILES ARE ENCRYPTED !!!.TXT"):

Buran update text file sample 2

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne informacje

pliki są zaszyfrowane.

Nie jesteś w stanie samodzielnie ich odszyfrować! Jedyna metoda

odzyskania plików polega na zakupie unikalnego klucza prywatnego.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Aby mieć pewność, że mamy deszyfrator i on działa, możesz wysłać e-mail na [email protected], a odszyfrujemy jeden twój plik za darmo. Jednak plik powinien być nieistotny!

Naprawdę chcesz odzyskać swoje pliki?

Napisz na e-mail [email protected]

Twój osobisty identyfikator: 1525CB79-46F7-C3A2-B2D8-B049C42D7257

Uwaga!

* Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

* Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm, gdyż może to spowodować trwałą utratę danych.

* Odszyfrowanie twoich plików przy pomocy stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu procesu ransomware Buran ("Inhibitins Allowance 1871 Signify Cntrt") w Menedżerze Zadań Windows:

Buran ransomware running under Inhibitins Allowance 1871 Signify Cntrt name in Windows Task Manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Buran (unikalny identyfikator ofiary jako rozszerzenie pliku):

Files encrypted by Buran

Usuwanie ransomware Buran:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Buran: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Buran. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Buran. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Buran).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Buran.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Buran są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Buran możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Buran.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Buran:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15177-buran-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Buran kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Buran na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Buran dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.