Jak usunąć infekcję ransomware BORISHORSE?

Znany również jako: Wirus BORISHORSE
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware BORISHORSE

Czym jest BORISHORSE?

BORISHORSE to kolejny wariant infekcji ransomware Dharma. Celem tego złośliwego oprogramowania jest niewidzialna infiltracja systemów i szyfrowanie przechowywanych danych. Robiąc to, BORISHORSE zmienia nazwy każdego pliku, dodając do nich unikalny identyfikator ofiary, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".BORISHORSE" stąd nazwa ransomware). Na przykład nazwa "1.jpg" zostanie zmieniona na "1.jpg.id[1E857D00-2271].[[email protected]].BORISHORSE". Dodatkowo BORISHORSE generuje dwa pliki: "info.hta" (aplikacja HTML, która wyświetla okno pop-up) i "info.txt", zostawiają je na pulpicie ofiary. BORISHORSE został po raz pierwszy odkryty przez Raby.

Utworzony plik tekstowy zawiera krótką wiadomość informującą ofiary o szyfrowaniu i zachęcającą je do skontaktowania się z cyberprzestępcami, jeśli chcą odzyskać dane. Tymczasem okno pop-up (aplikacja HTML) zawiera znacznie więcej szczegółów. Mówi, że programiści są jedynymi, którzy mogą odszyfrować zainfekowane dane. Aby otrzymać narzędzie deszyfrujące, każda ofiara musi zapłacić okup. Cena nie jest określona - wszystkie instrukcje dotyczące płatności/deszyfrowania są przesyłane pocztą elektroniczną. Powinniśmy jednak poinformować ofiary, że wysokość okupu zwykle waha się między 500 a 1 500 $. Jedyną rzeczą, na którą zwraca uwagę wiadomość, jest to, że płatność musi zostać przesłana przy użyciu kryptowaluty Bitcoin. Programiści BORISHORSE oferują również bezpłatne odszyfrowanie 3 plików. Pliki nie mogą jednak zawierać żadnych cennych informacji, a ich całkowity rozmiar nie może przekraczać 4 MB (niezarchiwizowane). Oszuści robią to z zamiarem zdobycia zaufania ofiary. Jednak nigdy nie należy ufać tym osobom, ponieważ programiści ransomware są powszechnie znani z ignorowania ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Innymi słowy, ogromna większość ofiar wysyła pieniądze i nic nie otrzymuje w zamian. Z tego powodu wszelkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, należy zignorować. Niestety, nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie BORISHORSE i odzyskać dane za darmo. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

BORISHORSE decrypt instructions

Istnieją setki infekcji ransomware, które są podobne do BORISHORSE (tj. Masok, ERIS RANSOMWARE v2, GermanWiper. Prawie wszystkie z nich mają na celu infekowanie danych (zazwyczaj przez szyfrowanie), aby programiści mogli żądać okupu. Jedyne główne różnice dotyczą wysokości okupu i rodzaju zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety, szyfrowanie jest często wykonywane przy użyciu takich kryptografii, jak RSA, AES i innych, które generują unikatowe klucze odszyfrowywania. Z tego powodu odzyskanie danych bez ingerencji programistów jest praktycznie niemożliwe. Możliwymi scenariuszami są nadal rozwijane ransomware i / lub występujące pewne błędy/wady (np. klucz jest przechowywany lokalnie, zakodowany na stałe itp.). Ransomware stanowi silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Przechowywanie ich na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej jest bardzo ważne, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe będą szyfrowane wraz ze zwykłymi danymi. Zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia używanego serwera/urządzenia pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Infekcje typu ransomware są zwykle rozsyłane przy użyciu wiadomości e-mail zawierających spam, źródeł pobierania oprogramowania stron trzecich, trojanów oraz fałszywych programów aktualizacji/łamania oprogramowania. Wykorzystywane są kampanie spamowe wysyłające setki tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki i wiadomości prezentujące je jako ważne dokumenty (np. faktury, rachunki, pokwitowania itp.) Oszuści robią to, aby stworzyć wrażenie legalności i nakłonić odbiorców do ich otwarcia. Nieoficjalne źródła pobierania (sieci peer-to-peer [P2P] [np. torrenty, eMule itp.], witryny z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z freeware do pobrania i podobne) są również wykorzystywane w podobny sposób. Cyberprzestępcy prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne/oryginalne oprogramowanie, tym samym nakłaniając odbiorców do manualnego pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Trojany, które są złośliwymi, lekkimi aplikacjami, które potajemnie infiltrują komputery w celu pobrania i zainstalowania dodatkowego złośliwego oprogramowania. Fałszywe aktualizatory oprogramowania zwykle infekują systemy, nadużywając błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając/instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. To samo dotyczy fałszywych narzędzi do łamania zabezpieczeń, które wprowadzają złośliwe oprogramowanie, a nie zapewniają użytkownikom dostępu do płatnych funkcji oprogramowania. Podsumowując, głównymi przyczynami infekcji komputerowych jest słaba wiedza i nieostrożne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus BORISHORSE
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .BORISHORSE (to ransomware dodaje również do nazwy plików unikalne ID ofiary oraz adres e-mail deweloperów).
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta (aplikacja HTML), info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected] (klient Jabber), [email protected] (klient Jabber)
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:Variant.Ulise.39944), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie swoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware zainstalowane moga zostać trojany i inne infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus BORISHORSE, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Na wstępie użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas przeglądania Internetu, a także pobierania, instalowania i aktualizowania oprogramowania. Zawsze bądź ostrożny ze wszystkimi załącznikami wiadomości e-mail. Pliki/linki otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nigdy nie powinny być otwierane. To samo dotyczy załączników, które są nieistotne i nie dotyczą ciebie. Pożądane oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Najważniejsza jest również odpowiednia konserwacja oprogramowania. Oznacza to, że należy zawsze aktualizować zainstalowane aplikacje, a do tego celu należy używać wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Zewnętrzne programy pobierania/instalacji/aktualizacji zwykle zawierają fałszywe aplikacje, dlatego nie należy ich używać. Użytkownicy powinni również wiedzieć, że piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością. Jakby tego było mało, ryzyko infekcji jest niezwykle wysokie, ponieważ większość narzędzi do łamania zabezpieczeń jest fałszywa. Ostatecznie, zawsze powinieneś mieć zainstalowane i uruchomione sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware – jest bardziej niż prawdopodobne, że narzędzia tego typu wykryją i wyeliminują większość infekcji, zanim spowodują one uszkodzenie systemu. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany BORISHORSE, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware BORISHORSE ("info.hta" - aplikacja HTML):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00-2271

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi z naszej poczty, możesz zainstalować klienta Jabber i napisać do nas na adres [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1-3 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (niezarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.
hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins
Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Instrukcje instalacji klienta Jabber:

Pobierz klienta Jabber (Pidgin) z hxxps://pidgin.im/download/windows/

Po instalacji klient Pidgin poprosi cię o utworzenie nowego konta.

Kliknij „Dodaj"

W polu „Protokół" wybierz XMPP

W „Nazwa użytkownika" - wymyśl dowolną nazwę

W polu „domena" - wpisz dowolny serwer Jabber. Jest ich wiele, na przykład - exploit.im

Stwórz hasło

Na dole zaznacz „Utwórz konto"

Kliknij dodaj

Jeśli wybrałeś „domenę" - exploit.im, powinno pojawić się nowe okno, w którym będziesz musiał ponownie wprowadzić swoje dane:

Użytkownik

Hasło

Musisz podążać za linkiem do captcha (tam zobaczysz znaki, które musisz wpisać w polu poniżej)

Jeśli nie rozumiesz naszych instrukcji instalacji klienta Pidgin, możesz znaleźć wiele samouczków instalacyjnych na youtube - hxxps://www.youtube.com/results?search_query=pidgin+jabber+install

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego BORISHORSE ("info.txt"):

BORISHORSE text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Chcesz odzyskać swoje pliki? Napisz na nasze konto xmpp - [email protected]

Najprostszy sposób - zarejestruj się tutaj hxxps://www.xmpp.jp/signup

Po pobraniu klienta pidgin hxxps://pidgin.im/

Naciśnij Dodaj konto, wybierz protokół xmpp i wpisz nazwę użytkownika z xmpp.jp, gdzie się rejestrujesz

Domena - xmpp.jp

Wpisz hasło i naciśnij dodaj

Po zalogowaniu naciśnij Znajomy-> Dodaj znajomego -> i w nazwie użytkownika Znajomego wpisz beautydonkey xmpp.jp

Gdy zobaczysz dodane konto [email protected], kliknij dwukrotnie i napisz wiadomość

Możesz przesłać nam 1-3 plików testowych. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 10 Mb (nie zarchiwizowany),

Odszyfrujemy je i prześlemy ci, abyś wiedział, że jesteśmy prawdziwi.

Jeśli masz problem z xmpp, możesz napisać na nasz adres [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez BORISHORSE (rozszerzenie ".BORISHORSE"):

Files encrypted by BORISHORSE

Usuwanie ransomware BORISHORSE:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus BORISHORSE: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus BORISHORSE. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem BORISHORSE. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware BORISHORSE).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki BORISHORSE.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty BORISHORSE są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez BORISHORSE możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak BORISHORSE.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware BORISHORSE:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15574-borishorse-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus BORISHORSE kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus BORISHORSE na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus BORISHORSE dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.