Jak usunąć infekcję ransomware Guesswho?

Znany również jako: Wirus Guesswho
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Guesswho

Czym jest Guesswho?

Odkryta przez GrujaRS, Guesswho jest infekcją ransomware wysokiego ryzyka (potencjalnie nową wersją ransomware Rapid), która potajemnie infiltruje komputery i szyfruje większość przechowywanych danych. Robiąc to, Guesswho zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku na losowy ciąg i dodaje do niej rozszerzenie ".guesswho". Na przykład nazwa "1.jpg" zostałaby zmieniona na "3STT6YHZTC.guesswho". Zaszyfrowane pliki natychmiast stają się bezużyteczne i nie do odróżnienia. Dodatkowo Guesswho tworzy plik tekstowy ("How Recovery Files.txt") oraz skrót ([email protected]), który automatycznie otwiera aplikację e-mail i tworzy nowy list z adresem e-mail programistów Guesswho jako adresata.

Utworzony plik tekstowy zawiera krótką wiadomość, że pliki są zaszyfrowane, a ofiary muszą skontaktować się z twórcami Guesswho, jeśli chcą je odzyskać. Zauważ, że po zaszyfrowaniu, Guesswho również automatycznie otwiera identyczny plik tekstowy o nazwie "recovery.txt". Nie ma obecnie żadnych dodatkowych informacji odnośnie rodzaju kryptografii używanej przez Guesswho. W każdym razie każda ofiara otrzymuje unikalny klucz deszyfrujący, który jest niezbędny do odzyskania danych. Cyberprzestępcy przechowują wszystkie klucze na zdalnym serwerze, co pozwala im szantażować ofiary - po skontaktowaniu się z tymi osobami ofiary będą mogły wykupić klucze. Cena jest obecnie niepotwierdzona, ale wiadomo, że oszuści zwykle żądają 500 - 1500 $ w Bitcoinach, Monero, Ethereum, DASH lub innej kryptowalucie. Niemniej jednak, bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nigdy nie powinna być płacona. Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Z tego powodu wszystkie zachęty do kontaktu z tymi osobami, a zwłaszcza do dokonania płatności, powinny być ignorowane. Niestety, nie ma żadnych narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania Guesswho i odzyskania danych za darmo. Dlatego jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu komunikatu zachęcającego użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Guesswho decrypt instructions

Guesswho jest praktycznie identyczny z dziesiątkami innych infekcji typu ransomware, takich jak Isolated, Besub, Dcom. Prawie każde ransomware zostało zaprojektowane do szyfrowania danych. Zazwyczaj występują pomiędzy nimi tylko dwie główne różnice: 1) cena deszyfrowania; 2) rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety, szyfrowanie jest zazwyczaj wykonywane przy użyciu RSA, AES i innych podobnych wysokiej klasy kryptografii, które generują unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego też, jeśli malware jest w pełni rozwinięte i/lub nie zawiera żadnych błędów/wad, ręczne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Dlatego zdecydowanie zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach (np. zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści dystrybuują Guesswho, jest obecnie nieznany. Jednak infekcje tego typu są zwykle rozpowszechniane za pomocą kampanii spamowych e-mail, źródeł pobierania oprogramowania innych firm, trojanów i fałszywych programów aktualizujących, a także narzędzi łamania oprogramowania. Kampanie spamowe służą do wysyłania setek tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających szkodliwe załączniki (linki i/lub pliki), a także zwodnicze komunikaty zachęcające odbiorców do ich otwarcia. Załączniki mogą być również prezentowane jako ważne dokumenty (paragony, faktury, rachunki itp.) - robi się to, aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi i zwiększyć szansę oszukania odbiorców. Witryny z bezpłatnymi plikami do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (P2P) i inne źródła pobierania oprogramowania innych firm często prezentują szkodliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W ten sposób użytkownicy zostają oszukani do manualnego pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Trojany są w istocie złośliwymi aplikacjami, które potajemnie infiltrują komputery w celu wprowadzenia do nich dodatkowego malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast rzeczywistych aktualizacji. Fałszywe narzędzia do łamania oprogramowania zachowują się bardzo podobnie. Zamiast zapewniać użytkownikom dostęp do płatnych programów, wprowadzają złośliwe oprogramowanie do systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Guesswho
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Generic.Ransom.Rapid2.6E832924), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Rapid.A), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.px), Pełna lista (VirusTotal)
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .guesswho
Wiadomość z żądaniem okupu How Recovery Files.txt, recovery.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Guesswho, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Zawsze bądź bardzo ostrożny podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Pamiętaj, aby pobierać programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji oprogramowania innych firm najprawdopodobniej będą zawierać nieuczciwe oprogramowanie i dlatego nie powinny być używane. Ponadto należy pobierać programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Najważniejsze jest również aktualizowanie na bieżąco zainstalowanych aplikacji/systemu operacyjnego. Jednak powinno to zostać osiągnięte tylko dzięki wbudowanym funkcjom lub narzędziom dostarczonym przez oficjalnego autora. Łamanie zainstalowanych aplikacji jest nielegalne (piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością). Co więcej, jest to bardzo ryzykowne. Z tego powodu nigdy nie należy próbować łamać żadnych zainstalowanych programów. Zachowaj ostrożność podczas obsługi wszystkich załączników do wiadomości e-mail. Pliki/linki otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nie powinny być otwierane. To samo dotyczy załączników, które są nieistotne i nie dotyczą ciebie. Na koniec należy zawsze mieć zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware, ponieważ pomoże ono wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie przed uszkodzeniem systemu.

Zrzut ekranu pliku tekstowego ("recovery.txt") automatycznie otworzonego po szyfrowaniu:

Guesswho ransomware recovery.txt

Tekst prezentowany w plikach "How Recovery Files.txt" i "recovery.txt" ransomware Guesswho:

Witaj drogi Przyjacielu!

Wszystkie twoje pliki zostały ZASZYFROWANE

Czy na pewno chcesz je odzyskać?

Napisz na nasz e-mail - [email protected], [email protected],[email protected] lub [email protected], [email protected]

i podaj nam swój unikalny identyfikator - ID-H4AOTYMR

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Guesswho (rozszerzenie ".guesswho"):

Files encrypted by Guesswho

Usuwanie ransomware Guesswho:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Guesswho: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Guesswho. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Guesswho. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Guesswho).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Guesswho.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Adame są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Guesswho możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Guesswho.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Guesswho:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15384-guesswho-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Guesswho kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Guesswho na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Guesswho dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.