Ransomware Rumba

Znany również jako: Wirus Rumba
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Rumba

Czym jest Rumba?

Rumba to infekcja komputerowa wysokiego ryzyka sklasyfikowana jako ransomware, jest to nowa odmiana ransomware Djvu i została odkryta przez Michael'a Gillespie. Programy tego typu mają na celu szyfrowanie danych (sprawiają, że nie można ich używać) i utrzymywanie ich w ten sposób, chyba że zostanie zapłacony okup. Aby odzyskać pliki, należy kupić narzędzie deszyfrujące. Po zaszyfrowaniu wszystkie pliki są zmieniane poprzez dodanie rozszerzenia ".rumba". Na przykład, jeśli plik przed szyfrowaniem był nazwany" 1.jpg", to jego nazwa po zaszyfrowaniu zostanie zmieniona na "1.jpg.rumba" itd. Instrukcje dotyczące odszyfrowywania plików można znaleźć w pliku tekstowym "_openme.txt" (wiadomości okupu).

Jak informują cyberprzestępcy w wiadomości o okupie, Rumba zaszyfrowało wszystkie pliki przy użyciu najsilniejszego szyfrowania. Jedynym sposobem na odzyskanie plików zaszyfrowanych przez Rumbę jest zakup konkretnego narzędzia deszyfrującego. Jako gwarancja, że ​​je posiadają i można im ufać, cyberprzestępcy oferują bezpłatne odszyfrowanie 1 pliku. Oprócz tego oferują swoim ofiarom nawet 50% zniżki, jeśli skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin. Wymagane jest, aby napisać do nich wiadomość e-mail na adres [email protected] lub [email protected] Powinna ona zawierać osobisty numer identyfikacyjny podany w pliku "_openme.txt". Większość cyberprzestępców używa algorytmów szyfrowania, których nie można "złamać" bez użycia odpowiedniego narzędzia (narzędzia deszyfrowania lub klucza). Cyberprzestępcy wykorzystują szyfrowanie (symetryczne czy asymetryczne), które generuje unikalne klucze. Przechowują te klucze na zdalnych serwerach, do których tylko oni mają dostęp. Oznacza to, że nie ma innego wyjścia niż kontakt z cyberprzestępcami. Jednak większości z nich nie można ufać. Zwykle ignorują swoje ofiary, gdy dostaną pieniądze (zostanie zapłacony okup), a ludzie zostaną oszukani. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest użycie kopii zapasowej danych (jeśli taka istnieje) i odtworzenie wszystkiego z tego miejsca.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Rumba decrypt instructions

Większość infekcji ransomware jest bardzo podobna: są one przeznaczone do szyfrowania danych i żądania okupu. Najczęstsze różnice to cena za narzędzie deszyfrujące i algorytm szyfrowania używany do zaszyfrowania danych. Oto przykłady innych programów typu ransomware: Dharma-Gif, GandCrab 5.1 i Obfuscated. W większości przypadków odszyfrowanie bez ingerencji cyberprzestępców jest niemożliwe. Jednak czasami te programy mają pewne błędy i/lub wady oraz nie są jeszcze ukończone. Tak czy inaczej, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich na serwerach zdalnych lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej. W przeciwnym razie program ransomware będzie mógł zaszyfrować również je.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jest kilka sposobów dystrybuowania infekcji, takich jak Rumba. Większość cyberprzestępców wykorzystuje kampanie spamowe e-mail, trojany, niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania lub fałszywe aktualizacje oprogramowania. Używają kampanii spamowych do dystrybucji ransomware (lub innych infekcji), wysyłając e-maile zawierające złośliwe załączniki. Te załączniki to często dokumenty Microsoft Office, pliki PDF, pliki archiwów, pliki wykonywalne (pliki .exe) itd. Od momentu ich otwarcia, złośliwe załączniki pobierają i instalują wirusy. Trojany to złośliwe programy, które po zainstalowaniu powodują infekcje łańcuchowe. Głównym celem tych programów jest dystrybuowanie innych infekcji. Sieci peer-to-peer (P2P) (takie jak torrenty, eMule itp.), witryny z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, nieoficjalne witryny i inne niewiarygodne źródła pobierania są używane do infekowania systemów, przedstawiając złośliwe pliki jako uzasadnione. Korzystając z tych źródeł cyberprzestępcy nakłaniają ludzi do samodzielnego pobrania i zainstalowania wirusów. Fałszywe aktualizacje oprogramowania powodują infekcje komputerów poprzez wykorzystanie wad lub błędów nieaktualnego oprogramowania bądź pobieranie i instalowanie wirusów zamiast obiecanych aktualizacji, poprawek i innych.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus Rumba
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Rumba, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec zainfekowaniu komputera ransomware lub innym złośliwym oprogramowaniem, zalecamy ostrożność podczas przeglądania Internetu, a zwłaszcza podczas pobierania, instalowania lub aktualizowania dowolnego oprogramowania. Nigdy nie otwieraj żadnych plików (załączników) ani linków prezentowanych w wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych/podejrzanych adresów e-mail. Takie wiadomości nie mają zwykle znaczenia. Ponadto, pobieraj oprogramowanie korzystając wyłącznie z oficjalnych źródeł i bezpośrednich linków do pobierania. Nie należy używać różnych programów pobierania i instalacji innych firm. Często są one przeznaczone do dystrybuowania nieuczciwych aplikacji. Bieżące aktualizowanie oprogramowania jest ważne, jednak powinno się odbywać przy użyciu wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnych programistów. Równie ważne jest posiadanie zainstalowanego i działającego dobrego programu antywirusowego/antyspyware: narzędzia tego typu z wysokim prawdopodobieństwem będą w stanie wykryć i wyeliminować zagrożenia, zanim wyrządzą one jakiekolwiek szkody. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany przez Rumbę, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Rumba ("_openme.txt"):

------------------------ WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE ------------------------

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dokumenty są zaszyfrowane najsilniejszym szyfrowaniem i unikalnym kluczem.

Jedyną metodą odzyskiwania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikatowego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie twoje zaszyfrowane pliki.

Jakie masz gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera, a my odszyfrujemy go za darmo.

Możemy jednak odszyfrować bezpłatnie wyłącznie 1 plik. Nie może on zawierać cennych informacji.

Możesz uzyskać i obejrzeć wideo z podglądem narzędzia do odszyfrowania:

hxxps://files.danwin1210.me/uploads/01-2019/Decrypt%20Software%20Overview.avi

Cena za klucz prywatny i oprogramowanie do odszyfrowania wynosi 980 $.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin. Cena dla ciebie to 490 USD.

Pamiętaj, że nigdy nie odzyskasz danych bez dokonania płatności.

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu więcej niż 6 godzin, sprawdź swój folder "Spam" poczty e-mail.

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Aby otrzymać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:

[email protected]

Rezerwowy adres e-mail do kontaktu z nami:

[email protected]

Twoje osobiste ID:

-

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Rumba (rozszerzenie ".rumba"):

Files encrypted by Rumba

Aktualizacja, 22. stycznia 2019 roku - Ofiary poinformowały, że Rumba dostało się do ich komputerów za pomocą różnych narzędzi do łamania oprogramowania używanych do ominięcia aktywacji popularnych programów (takich jak Photoshop, Cubase i wielu innych), a także systemu operacyjnego Windows. Jest to dość powszechna technika dystrybucji malware - oszukują użytkowników, którzy wierzą, że te narzędzia umożliwią im bezpłatne korzystanie z oprogramowania chronionego prawami autorskimi. Jednak te narzędzia zwykle nie przynoszą żadnej realnej wartości, ale korzystanie z nich powoduje również infekcje systemowe (w tym przypadku infekcji ransomware Rumba). Ponadto należy pamiętać, że piractwo komputerowe jest złamaniem prawa cybernetycznego – mówiąc dosłownie, kradniesz od oficjalnych twórców oprogramowania. Nie wspominając, że proces ten jest bardzo ryzykowny i często prowadzi do infekcji komputerowych. Z tego powodu zalecamy, aby nigdy nie używać pirackiego oprogramowania.

Zrzut ekranu KMSPico - narzędzia do aktywacji systemu operacyjnego Windows, które służy do dystrybucji ransomware Rumba:

KMSpico distributing Rumba ransomware

Usuwanie ransomware Rumba:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Rumba: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Rumba. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Rumba. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Rumba).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Rumba.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Rumba są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Rumba możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Rumba

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Rumba:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14331-rumba-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Rumba kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Rumba na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Rumba dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.