FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware GandCrab 5.0.9

Znany również jako: Wirus GandCrab 5.0.9
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GandCrab 5.0.9

Czym jest GandCrab 5.0.9?

GandCrab 5.0.9 to infekcja ransomware wysokiego ryzyka o nazwie GandCrab. Ten wariant został odkryty przez GandCrab. Ten wariant został odkryty przez Marcelo Rivero. Podobnie jak większość wirusów tego typu, ma on na celu szyfrowanie danych, aby pliki użytkowników stały się bezużyteczne. Zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dołączając do jego identyfikator ofiary jako rozszerzenie pliku (np. ".wwzaf"). Na przykład, zmienia "1.jpg" na "1.jpg.wwzaf" itd. GandCrab 5.0.9 generuje również wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym o nazwie "WWZAF-DECRYPT.txt", Jego nazwa zależy od ID ofiary (tak samo jak dołączone rozszerzenie). Plik tekstowy jest umieszczany w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane pliki. GandCrab 5.0.9 zmienia również tapetę pulpitu.

Po uruchomieniu ransomware GandCrab 5.0.9 pojawia się okno pop-up z komunikatem "We will become back very soon;)". Nie mówi to wiele. Główne informacje są przedstawione w pliku "WWZAF-DECRYPT.txt" (lub innym wygenerowanym pliku notatnika z żądaniem okupu). Według programistów GandCrab 5.0.9, wszystkie dane użytkownika (takie jak zdjęcia, różne dokumenty, bazy danych) zostały zaszyfrowane/zablokowane, a jedynym sposobem ich odzyskania (odszyfrowania/odblokowania) jest zakup prywatnego (unikalnego) klucza odszyfrowywania. Innymi słowy, aby zapłacenie okupu. W tym przypadku ofiary GandCrab 5.0.9 są zobowiązane do pobrania przeglądarki Tor i otwarcia prezentowanego linku z jej pomocą, a następnie postępowanie zgodnie z dalszymi instrukcjami. Ofiary ransomware są proszone, aby nie próbować modyfikować zaszyfrowanych plików. Nie wiadomo, jakiego algorytmu szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego) użyli cyberprzestępcy do zaszyfrowania plików przy użyciu tego wirusa ransomware. Tak czy inaczej, większość cyberprzestępców używa algorytmów generujących unikalne klucze. Przechowują je na zdalnych serwerach, które są kontrolowane wyłącznie przez nich. Ponadto, nie ma żadnego narzędzia zdolnego do złamania szyfrowania GandCrab 5.0.9 bezpłatnie, przynajmniej nie w tym momencie. Należy pamiętać, że cyberprzestępcom nie można ufać, często ignorują swoje ofiary, nawet jeśli kupiły narzędzie deszyfrowania/klucz (zapłacili okup). Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest użycie istniejącej kopii zapasowej i odtworzenie z niej plików.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

GandCrab 5.0.9 decrypt instructions

StevenSeagal, CmdRansomware i Risk - to tylko kilka przykładów innych wirusów tego typu. Istnieje również wiele innych. Z reguły twórcy oprogramowania ransomware używają tych infekcji z dwóch powodów: do zaszyfrowania danych i żądania okupu. Zazwyczaj jedynymi różnicami między wirusami tego typu są wykorzystany algorytm szyfrowania i wysokość okupu (cena narzędzia/klucza deszyfrującego). W większości przypadków bezpłatne odszyfrowanie (bez ingerencji cyberprzestępców) jest niemożliwe, o ile ransomware nie znajduje się w stanie rozwoju i ma kilka nieusuniętych błędów lub wad. Niemniej jednak, aby uniknąć utraty danych, zalecamy regularne wykonywanie kopii zapasowych i przechowywanie ich na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie wiadomo, w jaki sposób programiści GandCrab 5.0.9 dystrybuują tę infekcję, ale istnieje kilka najczęściej wykorzystywanych sposobów. Cyberprzestępcy często wykorzystują e-mailowe kampanie spamowe, trojany, różne niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania i fałszywe aktualizacje oprogramowania. Korzystają z e-mailowych kampanii spamowych, wysyłając wiele e-maili zawierających zainfekowany załącznik. Prezentowany załącznik może być dokumentem Microsoft Office, plikiem wykonywalnym (.exe), plikiem archiwum (takim jak RAR), plikiem PDF itd. Komputery są infekowane, gdy te zainfekowane załączniki zostaną otworzone/udzielone zostanie pozwolenie na wykonanie szkodliwych działań. Różne strony z bezpłatnym hostingiem plików, freeware do pobrania, sieci peer-to-peer (P2P) i inne niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania mogą być używane do prezentowania zainfekowanych plików jako uzasadnionych. W takich przypadkach ludzie są skazani na samodzielne pobieranie i instalowanie wirusów. Trojany są infekcjami przeznaczonymi do dystrybucji innych wirusów. Posiadanie zainstalowanego trojana naraża komputer na różne dodatkowe instalacje innych wirusów. Fałszywe programy do aktualizacji oprogramowania powodują uszkodzenia przez pobieranie wirusów zamiast aktualizacji lub przez wykorzystanie błędów lub wad niektórych zainstalowanych i nieaktualnych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus GandCrab 5.0.9
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus GandCrab 5.0.9, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec zainfekowaniu komputerów wirusami ransomware (lub innymi), zdecydowanie zalecamy staranne przeglądanie Internetu, instalowanie, pobieranie i aktualizowanie oprogramowania. Nie otwieraj załączników prezentowanych w wiadomościach e-mail otrzymywanych z nieznanych/niewiarygodnych, podejrzanych adresów. Jeśli uważasz, że otrzymany e-mail jest nieistotny, po prostu go zignoruj. Aktualizuj swoje oprogramowanie (lub sam system operacyjny), używając wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Unikaj pobierania oprogramowania za pomocą nierzetelnych, nieoficjalnych witryn lub programów do pobierania innych firm. Bardzo często zewnętrzne konfiguratory pobierania/instalacji zawierają fałszywe aplikacje, które mogą powodować infekcje komputerowe. Zawsze dobrze jest mieć zainstalowane renomowane oprogramowanie antyspyware i/lub antywirusowe. Programy te często wykrywają i eliminują różne wirusy, zanim będą mogły w jakikolwiek sposób wyrządzić szkody lub zaszkodzić komputerom. Jeśli Ttój komputer jest już zainfekowany GandCrab 5.0.9, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym "(victim's_ID)-DECRYPT.txt":

---= GANDCRAB V5.0.9 =---

***************************************************************************************************POD ŻADNYM POZOREM NIE USUWAJ TEGO PLIKU AŻ ODZYSKASZ WSZYSTKIE SWOJE DANE***********

***** NIEPOWODZENIE W ZROBIENIU TEGO SPOWODUJE KORUPCJĘ TWOJEGO SYSTEMU, JEŚLI MASZ BŁĘDY SZYFROWANIA *****

Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .WWZAF

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego. Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Serwer z kluczem znajduje się w zamkniętej sieci TOR. Możesz tam dotrzeć w następujący sposób:

----------------------------------------------------------------------------------------

| 0. Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/

| 1. Zainstaluj przeglądarkę Tor
| 2. Otwórz przeglądarkę Tor
| 3. Otwórz link w przeglądarce TOR: hxxp://gandcrabmfe6mnef.onion/da9ad04e1e857d00
| 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

----------------------------------------------------------------------------------------

Na naszej stronie zobaczysz instrukcje dotyczące płatności i otrzymasz możliwość odszyfrowania 1 pliku za darmo.

UWAGA!

W CELU ZAPOBIEGNIĘCIA ZNISZCZENIU DANYCH:

* NIE MODYFIKUJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW
* NIE ZMIENIAJ PONIŻSZYCH DANYCH

---POCZĄTEK KLUCZA GANDCRAB---
-
---KONIEC KLUCZA GANDCRAB---

---POCZĄTEK DANYCH PC---
-
---KONIEC DANYCH PC---

Zrzut ekranu tapety pulpit GandCrab 5.0.9:

screenshot of a GandCrab 5.0.9 ransom note

Tekst prezentowany na tapecie pulpitu ransomware GandCrab 5.0.9:

ZASZYFROWANE PRZEZ GANDCRAB 5.0.9

TWOJE PLIKI SĄ ODPOWIEDNIO ZABEZPIECZONE PRZEZ NASZE OPROGRAMOWANIE. ABY JE ODZYSKAĆ NALEŻY KUPIĆ DESZYFRATOR

W dalszych krokach przeczytaj WWZAF-DECRYPT.txt, który jest zlokalizowany w każdym zaszyfrowanym folderze

Zrzut ekranu strony ransomware GandCrab 5.0.9:

GandCrab 5.0.9 ransomware website

Tekst prezentowany na tej stronie:

Jeśli płatność nie zostanie dokonana do 3/8/2018, godz. 10:45:13, koszt za odszyfrowanie plików zostanie podwojony

Odliczanie do podwójnej ceny: czas się skończył. Cena podwoiła się!

O co chodzi?

Twój komputer został zainfekowany ransomware GandCrab.

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane i nie można ich samodzielnie odszyfrować.

Aby odszyfrować pliki, musisz kupić deszyfrator GandCrab

Cena wynosi - 800 USD

Co mogę zrobić, aby odzyskać moje pliki?

Powinieneś kupić nasze oprogramowanie deszyfrator GandCrab. Przeskanuje ono twój komputer, udział sieciowy, wszystkie podłączone urządzenia, sprawdzi zaszyfrowane pliki i odszyfruje je. Aktualna cena: 800 USD. Akceptujemy kryptowalutę DASH i Bitcoin

Jakie gwarancje możesz mi dać?

Aby mieć pewność, że mamy działający deszyfrator, możesz za darmo odszyfrować jeden plik.

Plik ten musi jednak być obrazem, ponieważ obrazy zwykle nie są cenne.

Nie mam Bitcoin (BTC) ani DASH (DSH). Jak mogę dokonać płatności?

To łatwe. Lista najpopularniejszych usług wymiany:

BuyBitcoin
CoinMonitor.io
LocalBitcoins
CoinMama
Changelly.com
PAYEER
CEX.IO

Pełna lista usług wymiany Bitcoin tutaj, a dla DASH tutaj.

Utwórz konto

Obciąż saldo za pomocą karty kredytowej lub systemu PayPal

Kup żądaną ilość monet (Bitcoin lub DASH)

Dokonaj wypłaty na nasz adres

Zrzut plików zaszyfrowanych przez GandCrab 5.0.9 (rozszerzenie ".wwzaf"):

screenshot of files encrypted by GandCrab 5.0.9

Zrzut ekranu okna pop-up ransomware GandCrab 5.0.9:

GandCrab5 pop-up displayed once the ransomware is executed

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware GandCrab 5.0.9:

Wkrótce wrócimy! ;)

Usuwanie ransomware GandCrab 5.0.9:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus GandCrab 5.0.9: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus GandCrab 5.0.9. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus GandCrab 5.0.9 kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus GandCrab 5.0.9 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus GandCrab 5.0.9 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.