Ransomware KEYPASS

Znany również jako: Wirus KEYPASS
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware KEYPASS

Czym jest KEYPASS?

KEYPASS to wirus ransomware wysokiego ryzyka, który potajemnie infiltruje system i szyfruje większość przechowywanych danych. Podejrzewamy, że to malware jest zaktualizowanym wariantem innego ransomware o nazwie STOP. Podczas szyfrowania KEYPASS dołącza do nazwy plików rozszerzenie ".KEYPASS" (np. nazwa "sample.jpg" jest zmieniana na "sample.jpg.KEYPASS"). Po zaszyfrowaniu dane natychmiast stają się bezużyteczne. Po udanym szyfrowaniu, KEYPASS generuje plik tekstowy ("!!!KEYPASS_DECRYPTION_INFO!!!.txt") i umieszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, wygenerowany plik tekstowy zawiera komunikat informujący ofiary o szyfrowaniu i że można odzyskać pliki wyłącznie za pomocą deszyfratora wraz z unikalnym kluczem. Niestety jest to prawda. Chociaż obecnie nie potwierdzono, czy KEYPASS używa szyfrowania symetrycznego czy asymetrycznego, możemy zapewnić, że każda z ofiar otrzyma unikalny klucz. Jak wspomniano wcześniej, odzyskanie danych bez klucza jest niemożliwe. Z tego powodu cyberprzestępcy celowo ukrywają klucze na zdalnym serwerze i żądają okupu - aby odzyskać pliki, ofiary muszą zapłacić 300 USD. Należy również zauważyć, że płatność musi zostać zrealizowana w ciągu 72 godzin od szyfrowania. W przeciwnym razie odzyskanie danych stanie się niemożliwe. Teraz, w porównaniu do innych ransomware, cena za odszyfrowywanie KEYPASS nie jest tak wysoka - w większości przypadków wysokość okupu waha się od 500 $ do 1 500 $. Jednak bez względu na to, jak niska lub wysoka jest cena, nie należy jej nigdy płacić. Wyniki badań pokazują, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Oznacza to, że płacenie zazwyczaj nie daje żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Dlatego zalecamy, aby ignorować wszelkie zachęty do kontaktowania się z tymi osobami, a zwłaszcza do zapłacenia okupu. Niestety nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania tego ransomware i odzyskania plików za darmo. Jest tylko jedna rzecz, którą możesz zrobić - przywrócić wszystko z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

KEYPASS decrypt instructions

KEYPASS jest praktycznie identyczne z dziesiątkami innych wirusów ransomware, takich jak Paradise, CryptoLite, Scarab, Excuses i wiele innych. Pomimo tego, że twórcy tych wirusów są innymi osobami, zachowanie wirusów jest nadal całkowicie identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. W większości przypadków wirusy ransomware mają tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj wykorzystanego algorytmu szyfrowania. Niestety, większość używa RSA, AES i/lub innych algorytmów generujących unikalne klucze. Tym samym, jeśli wirus nie jest w pełni rozwinięty lub ma pewne błędy/wady, manualne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Wirusy ransomware stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Należy jednak pamiętać, że te pliki muszą być przechowywane na serwerze zdalnym lub w odłączonym urządzeniu pamięci masowej. Jeśli nie, malware zaszyfruje je razem ze zwykłymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Programiści zazwyczaj dystrybuują KEYPASS za pomocą fałszywych narzędzi do aktywacji oprogramowania, takich jak KMSpico. Po otwarciu narzędzia te natychmiast wprowadzają KEYPASS do systemu. Warto jednak wspomnieć, że wirusy ransomware z wysokim prawdopodobieństwem są dystrybuowane poprzez wiadomości e-mail ze Spamem (zainfekowane załączniki), nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania (bezpłatne strony z hostingiem plików, witryny z freeware do pobierania, sieci peer-to-peer [P2P] i podobne), fałszywe narzędzia aktualizacji oprogramowania i trojany. E-maile ze Spamem są dołączane do złośliwych załączników (zwykle dokumentów MS Office), które po otwarciu pobierają i instalują ransomware. Zewnętrzne źródła pobierania prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, a tym samym nakłaniają użytkowników do samodzielnego pobrania i zainstalowania wirusów. Fałszywe programy aktualizujące infekują system, wykorzystując błędy/wady oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualnych aktualizacji. Trojany po prostu otwierają „tylne drzwi" dla innego malware w celu infiltracji systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus KEYPASS
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus KEYPASS, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy powinien wiedzieć, że brak wiedzy i nieostrożne zachowanie są głównymi przyczynami infekcji komputerowych - ostrożność jest kluczem do jego bezpieczeństwa. Dlatego należy uważnie śledzić przeglądanie Internetu i pobieranie/instalowanie oprogramowania. Zdecydowanie zalecamy dwa razy pomyśleć przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Nie należy nigdy otwierać nieistotnych plików, jak i tych otrzymanych z podejrzanych adresów e-mail. Poza tym użytkownicy powinni pobierać oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często dołączają nieuczciwe aplikacje, dlatego nie należy z nich korzystać. Ważne jest również, aby zainstalowane oprogramowanie było zawsze aktualne. Jednak powinno to zostać osiągnięte za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych tylko przez oficjalnych programistów. Ponadto, posiadanie zainstalowanego i uruchomionego oprogramowania antywirusowego/antyspyware jest najważniejsze. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany KEYPASS, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware KEYPASS ("!!!KEYPASS_DECRYPTION_INFO!!!.txt"):

Uwaga!

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: .KEYPASS

Jedyną metodą odzyskiwania plików jest zakup oprogramowania do odszyfrowywania i unikalnego klucza prywatnego.

Po zakupie uruchomisz oprogramowanie deszyfrujące, wpiszesz swój unikalny klucz prywatny i odszyfrujesz wszystkie swoje dane.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Musisz skontaktować się z nami poprzez e-mail [email protected], wysłać nam swój osobisty identyfikator i czekać na dalsze instrukcje.

Dla pewności, że możemy odszyfrować twoje pliki - możesz wysłać nam 1-3 niezbyt duże zaszyfrowane pliki, a my odeślemy ci je w oryginalnej formie BEZPŁATNIE.

Cena za odszyfrowanie to 300 USD.

Ta cena obowiązuje, jeśli skontaktujesz się z nami przez pierwsze 72 godziny.

Adres e-mail do skontaktowania się z nami:

[email protected]

Zapisz adres e-mail, aby się z nami skontaktować:

[email protected]

Twój osobisty identyfikator: -

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez KEYPASS (rozszerzenie ".KEYPASS"):

Files encrypted by KEYPASS

Usuwanie ransomware KEYPASS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus KEYPASS: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus KEYPASS. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Video showing how to start Windows 8 in "Safe Mode with Networking":

Windows 10 users: Click the Windows logo and select the Power icon. In the opened menu click "Restart" while holding "Shift" button on your keyboard. In the "choose an option" window click on the "Troubleshoot", next select "Advanced options". In the advanced options menu select "Startup Settings" and click on the "Restart" button. In the following window you should click the "F5" button on your keyboard. This will restart your operating system in safe mode with networking.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem KEYPASS. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC wirusem ransomware KEYPASS).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki KEYPASS.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty KEYPASS są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez KEYPASS możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne here.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak KEYPASS.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware KEYPASS:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13320-keypass-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus KEYPASS kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus KEYPASS na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus KEYPASS dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.