Ransomware Aurora

Znany również jako: Aurora (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Aurora

Czym jest Aurora?

Niedawno odkryty przez MalwareHunterTeam, Aurora jest wirusem typu ransomware, który potajemnie infiltruje systemy i szyfruje większość przechowywanych plików. W tym celu Aurora wykorzystuje algorytm szyfrowania RSA-2048 - symetrycznego. Podczas tego procesu, złośliwy plik dołącza do nazwy plików rozszerzenie ".Aurora" (np. "sample.jpg" jest zmieniana na "sample.jpg.Aurora"). Zaszyfrowane dane stają się bezużyteczne. Po pomyślnym zaszyfrowaniu danych, Aurora tworzy plik tekstowy ("HOW_TO_DECRYPT_YOUR_FILES.txt" lub "!-GET_MY_FILES-!.txt") i umieszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, nowy plik zawiera tekst, który informuje użytkowników o szyfrowaniu. Jeśli ofiary chcą odzyskać swoje dane, muszą skontaktować się z programistami Aurora za pośrednictwem podanego adresu e-mail i kupić klucz odszyfrowujący. Jak wspomniano powyżej, Aurora wykorzystuje algorytm RSA-2048. Dlatego dla każdej ofiary generowany jest klucz publiczny (szyfrowania) i prywatny (odszyfrowywania). Odzyskanie plików bez klucza prywatnego jest niemożliwe. Twórcy Aurory przechowują wszystkie klucze na serwerze zdalnym i żądają okupu za ich wydanie. Każda ofiara musi zapłacić 100 $ (używając kryptowaluty) w zamian za swój klucz. W porównaniu z innymi wirusami ransomware, koszt ten jest niski (zazwyczaj cena waha się od 500 $ do 1500 $, a w niektórych przypadkach zwiększa się do wielu tysięcy dolarów). Pomimo tych żądań, nie płać za nic. Badania pokazują, że cyberprzestępcy (twórcy ransomware) często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Dlatego płacenie zwykle nie przynosi żadnego pozytywnego wyniku, a ofiary są oszukiwane. Ponadto będziesz wspierać złośliwe firmy cyberprzestępców. Dlatego nigdy nie próbuj kontaktować się z nimi, a z pewnością nie płać okupu. Niestety, nie ma żadnych narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania RSA-2048 i odzyskania plików za darmo. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w zamian za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Aurora decrypt instructions

Internet jest pełen wirusów typu ransomware podobnych do Aurory. Embrace, JosepCrypt i CryptoConsole to tylko niektóre przykłady z wielu. Pamiętaj, że chociaż wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, mają identyczne zachowanie - szyfrują dane i żądają okupu. Jedyne duże różnice to wysokość okupu i wykorzystany algorytm szyfrowania. Niestety większość algorytmów wykorzystuje takie algorytmy, jak RSA, AES i inne, które generują unikalne klucze deszyfrujące. Dlatego też, chyba że wirus nie jest w pełni rozwinięty lub ma pewne błędy/wady (na przykład klucz jest zakodowany na stałe, przechowywany lokalnie itp.), manualne odzyskanie danych bez udziału programistów (kontakt z nimi nie jest zalecany) jest niemożliwe. Ransomware jest jednym z głównych powodów, dla których powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych, jednak przechowywać je na odłączonym urządzeniu pamięci masowej (np. na zewnętrznym dysku twardym, dysku flash itp.) bądź na zdalnym serwerze (np. w chmurze). W przeciwnym razie kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane z regularnymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Wirusy typu ransomware są dystrybuowane na różne sposoby, jednak najpopularniejszymi z nich są 1) wiadomości e-mail ze spamem; 2) zewnętrzne źródła pobierania oprogramowania; 3) sieci peer-to-peer [P2P]; 4) fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania; 5) trojany. E-maile ze spamem są wysyłane ze złośliwymi załącznikami (np. plikami JavaScript, dokumentami MS Office itp.), które po otwarciu uruchamiają skrypty zaprojektowane do pobierania i instalowania malware. Nieoficjalne źródła pobierania (witryny z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z freeware do pobrania itp.) i sieci P2P (eMule, torrenty itp.) prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, co zachęca użytkowników do pobrania i zainstalowania wirusów. Fałszywe programy aktualizujące infekują system, wykorzystując błędy/luki nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując wirusy, a nie aktualizacje. Trojany są prawdopodobnie najprostsze ze wszystkich - po prostu otwierają "tylne drzwi" dla malware, takiego jak Aurora, w celu infiltracji systemu.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego, aby zapobiec infiltracji PUP, zachowaj szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu. Jeśli otrzymane załączniki do wiadomości e-mail wydają się nieistotne lub zostały wysłane z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, nie otwieraj żadnego pliku i natychmiast usuń wiadomość e-mail. Ponadto pobieraj swoje programy wyłącznie z oficjalnych źródeł (bezpośrednich linków do pobierania), a nie z zewnętrznych programów pobierania/instalacji. Narzędzia te służą do dystrybuowania nieuczciwych aplikacji (lub nawet malware), dlatego nigdy nie powinny być używane. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Na bieżąco aktualizuj zainstalowane oprogramowanie. W tym celu korzystaj z wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych tylko przez oficjalnego programistę. Konieczne jest również posiadanie zainstalowanego i uruchomionego legalnego pakietu antywirusowego/antyspyware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Aurora:

Ransomware Aurora

PRZYKRO NAM! Twoje pliki są zaszyfrowane.

Treść pliku jest zaszyfrowana za pomocą losowego klucza.

Losowy klucz jest zaszyfrowany kluczem publicznym RSA (2048-bitowym).

ZDECYDOWANIE NIE ZALECAMY używania żadnych "narzędzi deszyfrujących".

Mogą one uszkodzić twoje dane, przez co odzyskanie ich stanie się NIEMOŻLIWE.

Zalecamy również, aby nie kontaktować się z firmami zajmującymi się odzyskiwaniem danych.

One po prostu skontaktują się z nami, kupią klucz i sprzedadzą ci go po wyższej cenie.

Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zdobyć klucz prywatny RSA.

Aby uzyskać klucz prywatny, napisz na poniższy adres:

[email protected]

i podaj nam swój identyfikator. Twój identyfikator:

1260682360

Zapłać 100 $ na portfelu 172fqoLfYkMQXk6tmEqGH3y43gQwAzSSFJ

Jeśli ktoś inny zaoferuje ci odzyskanie plików, poproś go o testowe odszyfrowanie.

Tylko my możemy skutecznie odszyfrować twoje pliki; wiedząc, że może cię to ochronić przed oszustwami.

Otrzymasz instrukcje, co zrobić dalej.

Ransomware Aurora

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Aurora (rozszerzenie ".Aurora"):

Files encrypted by Aurora

Usuwanie ransomware Aurora:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Aurora (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Aurora (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Aurora. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Aurora).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Aurora.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Aurora są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Aurora możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Aurora.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Aurora:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12850-aurora-ransomware