Ransomware PLANETARY

Znany również jako: PLANETARY (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware PLANETARY

Czym jest PLANETARY?

Po raz pierwszy wykryty przez analityka bezpieczeństwa malware, Lawrence Abrams, PLANETARY jest zaktualizowanym wariantem innego ransomware wysokiego ryzyka, o nazwie HC7. Cechą tego malware jest to, że przestępcy dystrybuują go ręcznie. Zdalnie przejmują sieci komputerowe i instalują malware na wszystkich podłączonych komputerach. Natychmiast po infiltracji PLANETARY szyfruje większość zapisanych plików i dodaje do nazwy każdego zaszyfrowanego pliku rozszerzenie ".PLANETARY". Na przykład nazwa "sample.jpg" jest zmieniana na "sample.jpg.PLANETARY". Od tego momentu korzystanie z plików staje się niemożliwe. Po udanym szyfrowaniu, PLANETARY umieszcza na pulpicie plik tekstowy ("RECOVER.txt").

Nowy plik tekstowy zawiera krótką wiadomość informującą ofiary o szyfrowaniu i żądającą okupu. Obecnie nie jest potwierdzone, czy PLANETARY wykorzystuje szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne. W każdym przypadku odszyfrowanie wymaga klucza generowanego unikalnie dla każdej ofiary (potencjalnie dla każdej maszyny podłączonej do sieci). Ponadto cyberprzestępcy ukrywają te klucze na zdalnym serwerze, co pozwala im żądać okupu za ich udostępnienie. Aby przywrócić dane, ofiary muszą zapłacić 700 USD za jeden/kilka komputerów lub 5 000 USD za całą sieć. Zauważ też, że programiści PLANETARY akceptują płatności w kryptowalutach Bitcoin, Monero i Ethereum. Napotkaliśmy setki wirusów typu ransomware, z których większość wymaga Bitcoinów, a w niektórych przypadkach Moneros. PLANETARY jako pierwszy przyjmuje płatności w kryptowalucie Ethereum. Ze względu na popularność i rosnące koszty, nie jest zaskakujące, że cyberprzestępcy zaczęli używać tej kryptowaluty. Mimo to należy pamiętać, że cyberprzestępcom nigdy nie można ufać. Większość programistów ransomware ignoruje ofiary po dokonaniu przez nie płatności. Płacenie zazwyczaj nie daje żadnych pozytywnych rezultatów, a użytkownicy są oszukiwani. Ponadto, płatności będą wspierać złośliwe biznesy cyberprzestępców. Z tych powodów wszystkie prośby o skontaktowanie się z tymi osobami lub zapłacenie okupu należy zignorować. Niestety, w chwili pisania artykułu nie było narzędzi zdolnych do odzyskania plików zainfekowanych przez PLANETARY, a jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

PLANETARY decrypt instructions

PLANETARY jest praktycznie identyczne z Krypton, Leon, SERVER, TripleM i dziesiątkami innych wirusów typu ransomware. Chociaż wszystkie są opracowywane przez różnych cyberprzestępców, ich zachowanie jest identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Większość ma tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj wykorzystanego algorytmu szyfrowania. Wirusy typu ransomware zwykle używają algorytmów (na przykład RSA, AES itp.), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego, o ile klucz nie jest zakodowany, przechowywany lokalnie lub ransomware ma inne podobne wady, ręczne odzyskanie plików jest niemożliwe. PLANETARY i inne wirusy typu ransomware stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Jednak bardzo ważne jest przechowywanie plików kopii zapasowych na zdalnym serwerze (na przykład w chmurze) lub w odłączonej pamięci zewnętrznej. Jeśli nie, kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane razem z innymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Chociaż PLANETARY jest dystrybuowane ręcznie, inni przestępcy rozpowszechniają oprogramowanie ransomware wykorzystując fałszywe narzędzia aktualizacji oprogramowania, wiadomości Spam, źródła pobierania oprogramowania stron trzecich i trojany. Fałszywe aktualizatory wykorzystują błędy/wady nieaktualnego oprogramowania, aby zainfekować system, podczas gdy wiadomości Spamowe często zawierają złośliwe załączniki (np. pliki JavaScript, dokumenty MS Office itd.), które po otwarciu pobierają i instalują malware. Nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania (sieci peer-to-peer [P2P], strony z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików itd.) przedstawiają złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W związku z tym użytkownicy są często oszukiwani do pobrania i zainstalowania malware. Trojany są najprostsze - po prostu otwierają "tylne drzwi", aby malware mogło przeniknąć do systemu. Ostatecznie głównymi przyczynami infekcji komputerowych są nieostrożne zachowania i brak wiedzy.

Jak ochronić się przez infekcjami ransomware?

Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu. Usuń wiadomości e-mail otrzymane z podejrzanych adresów i nigdy nie otwieraj wiadomości z podejrzanych adresów. Na bieżąco aktualizuj zaktualizowane aplikacje, ponieważ przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji. Zaleca się korzystanie z wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnych programistów. Korzystanie z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware również jest najważniejsze.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware PLANETARY ("RECOVER.txt"):

WSZYSTKIE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE.
ABY JE ODZYSKAĆ, MUSISZ WYSŁAĆ EKWIWALENT 700 USD ZA KAŻDY KOMPUTER LUB 5 000 USD DLA CAŁEJ SIECI
PŁATNOŚCI SĄ AKCEPTOWANE PRZEZ BITCOIN, MONERO I ETHEREUM
ADRES BTC: [bitcoin_address]
ADRES MONERO (XMR): [monero_address]
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, ABY UZYSKAĆ INFORMACJE DOTYCZĄCE PŁATNOŚCI W ETHEREUM
PRZED WYSŁANIEM PŁATNOŚCI WYŚLIJ EMAIL NA [email protected]
 
WRAZ ZE SWOIM ID: [base64_encoded_computer_name]
DOŁĄCZ ZASZYFROWANĄ PRÓBKĘ PLIKU, ABY UZYSKAĆ POTWIERDZENIE ODSZYFROWANIA

NIE WYŁĄCZAJ KOMPUTERA, CHYBA ŻE SIĘ ZATRZYMA

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez PLANETARY (rozszerzenie ".PLANETARY"):

Files encrypted by PLANETARY

Usuwanie ransomware PLANETARY:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie PLANETARY (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się PLANETARY (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem PLANETARY. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware PLANETARY).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki PLANETARY.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty PLANETARY są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy pomocy dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez PLANETARY możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dotępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak PLANETARY.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware PLANETARY:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12121-planetary-ransomware