FacebookTwitterLinkedIn

Oszustwo The Roboto Condensed Font Was Not Found

Znany również jako: "The "Roboto Condensed" font was not found" (wirus)
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa "The 'Roboto Condensed' font was not found"

Czym jest "The 'Roboto Condensed' font was not found"?

Podobny do The ArialText Font Was Not Found i The HoeflerText Font Wasn't Found, "The 'Roboto Condensed' font was not found"? to fałszywy komunikat o błędzie wyświetlany przez złośliwą stronę internetową. Ten fałszywy pop-up został po raz pierwszy odkryte przez badacza bezpieczeństwa MalwareBreakdown. Badania pokazują, że użytkownicy często odwiedzają tę stronę nieumyślnie - są na nią przekierowywani przez potencjalnie niechciane programy (PUP), które przeniknęły do systemów bez zgody użytkownika. Oprócz powodowania przekierowań, PUP generują niechciane reklamy online i ciągle śledzą aktywność przeglądania, gromadząc różne informacje o systemie użytkownika.

The 'Roboto Condensed' font was not found scam

Komunikat o błędzie informuje, że w systemie brakuje czcionki o nazwie "Roboto Condensed", uniemożliwiającej otwarcie strony. Aby rozwiązać problem, użytkownicy muszą podobno zaktualizować pakiet czcionek. Zamiast instalowania czcionki, ten błąd infiltruje system szeregiem szyfrujących trojanów, a także z wirusami Nymaim i Ursnif. W rzeczywistości błąd "The 'Roboto Condensed' font was not found" jest oszustwem. Dlatego też powinien zostać zignorowany. Cyberprzestępcy generują przychody poprzez dystrybuowanie tego malware. Dystrybucja malware jest dość niezwykłym zachowaniem wobec fałszywych błędów. Najczęściej fałszywie twierdzą, że system jest zainfekowany lub uszkodzony, i zachęcać ofiary do kontaktu z "pomocą techniczną". Cyberprzestępcy żądają opłaty w zamian za wskazówki w rozwiązaniu problemu. PUP często generują reklamy po-up, kuponowe, banerowe i inne podobne. Używają też "warstwy wirtualnej" - narzędzia, które umożliwia umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej stronie. W związku z tym wyświetlane reklamy często zakrywają podstawowe treści, znacznie utrudniając przeglądanie. Ponadto te reklamy przekierowują się na złośliwe strony lub nawet uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują malware - dzięki temu nawet przypadkowe kliknięcia mogą powodować infekcje adware lub malware wysokiego ryzyka. Wiele PUPów gromadzi informacje, które mogą być danymi osobowymi. Deweloperzy PUP udostępniają zebrane dane (adresy IP, odwiedzone strony, wyświetlane strony, wyszukiwane hasła, aktywność myszy/klawiatury itp.) stronom trzecim, które wykorzystują ich dane osobowe do generowania przychodów. Dlatego też obecność w systemie aplikacji śledzącej dane może prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa"The "Roboto Condensed" font was not found" (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Istnieje kilkadziesiąt złośliwych stron zawierających fałszywe błędy podobne do "The 'Roboto Condensed' font was not found", w tym Google Chrome Warning Alert, Ransomware Detected i Suspicious Incoming Network Connections. To tylko niektóre przykłady wielu. Wszystkie twierdzą, że system jest zainfekowany, brakuje plików lub jest uszkodzony w inny sposób, jednak błędy te są przeznaczone wyłącznie do dystrybucji malware lub wyłudzania pieniędzy od nieświadomych ofiar. PUP są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Poprzez oferowanie "użytecznych funkcji" starają się sprawiać wrażenie bycia uzasadnionymi. Programy te nie dostarczają jednak znacznej wartości dla zwykłych użytkowników. Po prostu powodują niechciane przekierowania (promując w ten sposób różne strony), dostarczają niechciane reklamy (za pośrednictwem modelu reklamy "Pay Per Click") i zapisują różne dane (które są sprzedawane stronom trzecim). Większość promowanych stron internetowych to fałszywe wyszukiwarki internetowe, które generują dziesiątki niechcianych reklam. Ponadto PUP promują podejrzane strony, generując wyniki wyszukiwania nieistotne dla użytkownika. Dlatego fałszywe wyszukiwarki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa przeglądarki.

Jak zainstalowano na moim komputerze potencjalnie niechciane programy?

Większość programów typu PUP jest dystrybuowana za pomocą zwodniczej metody marketingowej zwanej "sprzedażą wiązaną" - podstępnej instalacji programów innych firm przy użyciu zwykłego oprogramowania/aplikacji. Deweloperzy wiedzą, że użytkownicy często pomijają etapy pobierania/instalowania, a tym samym ukrywają dołączone programy w "Niestandardowych" lub "Zaawansowanych" ustawieniach. Jak wspomniano powyżej, cyberprzestępcy dystrybuują PUP również za pośrednictwem niechcianych reklam. Dlatego pomijając kroki pobierania/instalowania i klikając różne reklamy, użytkownicy często narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszenie swojej prywatności.

Jak uniknąć zainstalowania potencjalnie niechcianych aplikacji?

Instalacji dołączonych PUP można zapobiec, wykonując dwa proste kroki: 1) dokładnie analizuj poszczególne kroki pobierania/instalowania (zwłaszcza „Własne"/"Zaawansowane" ustawienia) i odrzuć oferty pobrania/zainstalowania dodatkowego oprogramowania; 2) nigdy nie klikaj żadnych reklam. Cyberprzestępcy poważnie podchodzą do tej kwestii i traktują sprawę i dokładają wszelkich starań, aby niechciane reklamy wyglądały jak uzasadnione - trudno jest określić, niektórym reklamom można ufać. Dlatego nie podejmuj żadnego ryzyka. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Tekst nie jest wyświetlany w błędzie "The 'Roboto Condensed' font was not found":

Strona, którą próbujesz załadować, jest wyświetlana niepoprawnie, ponieważ używa czcionki "Roboto Condensed". Aby naprawić ten błąd i wyświetlić tekst, musisz zaktualizować "Chrome/Mozilla Font Pack"

Producent: Google INc. All Rights Reserved./Mozilla Corporation.
Obecna wersja: Chrome Font Pack 54.0.2785.89/Mozilla Font Pack 53.0.2785.89
Najnowsza wersja: Chrome Font Pack 60.0.3112.90/Mozilla Font Pack 60.3112.90

Drugi pop-up "The 'Roboto Condensed' font was not found":

Second The 'Roboto Condensed' font was not found pop-up

Oprócz dystrybuowania ransomware (na przykład Ykcol), to oszustwo rozpowszechnia również infekcje adware, jak na przykład - NotToTrack, WebOptimum, Search Awesome, dotdo, s5mark, OnlineApp, Interstat i wiele innych:

roboto font scam spreading adware

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie wirusa "The 'Roboto Condensed' font was not found":

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem "The 'Roboto Condensed' font was not found". Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware "The 'Roboto Condensed' font was not found").

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby usunąć wszystkie pozostałości wirusa "The 'Roboto Condensed' font was not found".

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera przy uzyciu Trybu awaryjnego z obsługą sieci (lub przy użyciu Wiersza Polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóry wirusy wyłączają Tryb awaryjny, sprawiając tym samym, że usunięcie jest skomplikowane. W tym kroku wymagany jest dostęp do innego komputera. Po usunięciu wirusa "The 'Roboto Condensed' font was not found" z twojego PC, uruchom ponownie swój komputer oraz przeskanuj go uzasadnionym oprogramowaniem antyspyware w celu usunięcia wszelkich możliwych pozostałości tej infekcji.

Inne narzędzia znane z usuwania tego oszustwa:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/11637-the-roboto-condensed-font-was-not-found-scam

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
The Roboto Condensed font was not found (wirus) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania "The "Roboto Condensed" font was not found" (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.