Ransomware Wcry

Znany również jako: Wcry (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Wcry

Czym jest Wcry?

Wcry to wirus typu ransomware wykryty przez badacza bezpieczeństwa S!Ri. Po infiltracji, Wcry szyfruje pliki używając szyfrowania AES-128. Podczas szyfrowania to ransomware dołącza do nazwy plików rozszerzenie ".Wcry" (na przykład "sample.jpg" zostaje zmieniona na "sample.jpg.Wcry"). Po udanym szyfrowaniu, Wcry otwiera okno pop-up z żądaniem okupu.

Wiadomość informuje, że pliki są zaszyfrowane i mogą być odzyskane tylko przy użyciu unikalnego klucza. AES to algorytm szyfrowania symetrycznego, dlatego podczas szyfrowania generowany jest unikalny klucz. Ten klucz jest używany do szyfrowania i deszyfrowania plików, a odzyskanie plików bez niego jest niemożliwe. Niestety, klucz jest przechowywany na zdalnym serwerze sterowanym przez twórców Wcry. Ofiary są zachęcane do zapłacenia okupu w kwocie .1 Bitcoina (w przybliżeniu 100 USD). Należy go przesłać w określonym przedziale czasowym (określonym w oknie pop-up). W przeciwnym razie kwota okupu podwoi się. Pomimo tych wymagań, cyberprzestępcom nigdy nie powinno się ufać. Badania pokazują, że ci ludzie często ignorują ofiary po zapłaceniu okupu. Dlatego, jeśli zapłacisz, prawdopodobnie zostaniesz oszukany. Nigdy nie próbuj kontaktować się z tymi ludźmi ani płacić okupu. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do odzyskania plików zaszyfrowanych przez Wcry. Ten problem można rozwiązać tylko poprzez przywrócenie plików/systemu z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu okna pop-up zachęcającego użytkowników do zapłaty okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Wcry decrypt instructions

Istnieją dziesiątki wirusów typu ransomware podobnych do Wcry. Przykłady obejmują Serpent, Digisom, JobCrypter, Zyka i wiele innych. Podobnie jak w przypadku Wcry, wirusy te szyfrują pliki i żądają okupu. Jedynymi istotnymi różnicami są wysokość okupu i koszt deszyfrowania. Metody dystrybucji są również identyczne. Cyberprzestępcy dystrybuują ransomware poprzez używanie trojanów, fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania, sieci peer-to-peer (P2P) (torrentów, eMule itd.), źródeł pobrań oprogramowania innych firm (stron z freeware do pobrania plików, stron z bezpłatnym hostingiem plików itp.) i wiadomości Spam (złośliwych załączników). Dlatego też na bieżąco aktualizuj zainstalowane aplikacje i używaj legalnego pakietu antywirusowego/antyspyware. Ponadto nigdy nie pobieraj oprogramowania z nieoficjalnych źródeł ani nie otwieraj plików otrzymanych z podejrzanych e-maili. Niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie często powodują infekcje komputerowe. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Wcry (rozszerzenie ".Wcry"):

Files encrypted by Wcry

Wiadomość z żądaniem okup prezentowana w oknie pop-up Wcry:

Twoje pliki zostały bezpiecznie zaszyfrowane!

Większość twoich plików jest zaszyfrowana silnymi szyframi AES-128.

Aby odszyfrować pliki musisz uzyskać klucze prywatne i jest to jedyny możliwy sposób.

Aby otrzymać klucze należy zapłacić w Bitcoinach.

Koszt podwoi się po określonym czasie.

1. Wyślij 0.1 BTC na adres 1G7bggAjH8pJaUfUoC9kRAcSCoev6djwFZ Będziesz w stanie pobrać klucz prywatny w ciągu 12 godzin.

2. Jak ODSZYFROWAĆ twoje pliki

1) Kliknij "Rozpocznij odszyfrowywanie".

2) Najpierw powinieneś wysłać żądanie pobrania z adresem swojego portfela Bitcoin. (Ważne: musisz znać dokładny adres portfela, z którego ma zostać wysłana płatność).

3) Idź spać

4) Po ok. 5-6 godzinach będziesz miał klucz i będziesz mógł odszyfrować swoje pliki. Udało się!

5) To wszystko.

3. O firmie Bitcoin

1) Więcej informacji na temat Bitcoinów można znaleźć na stronie hxxps://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

2) Oto nasze rekomendacje dotyczące zakupu Bitcoinów: -

Każda próba skorumpowania lub usunięcia tego oprogramowania spowoduje natychmiastowe usunięcie kluczy prywatnych przez serwer.

Aktualizacja 11. kwietnia 2017 - Cyberprzestępcy zaktualizowali interfejs użytkownika tego ransomware. Oto jak wygląda teraz:

wcry ransomware updated variant

Tekst prezentowany w zaktualizowanym wariancie ransomware Wcry:

Ups, twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Co się stało z moim komputerem?

Twoje ważne pliki są zaszyfrowane. Wiele dokumentów, zdjęć, filmów, baz danych i innych plików nie jest już dostępnych, ponieważ zostały zaszyfrowane. Być może szukasz sposobu na odzyskanie plików, ale nie marnuj czasu. Nikt nie może odzyskać plików bez naszej usługi odszyfrowywania.

Czy mogę odzyskać moje pliki?

Pewnie. Gwarantujemy, że możesz odzyskać wszystkie swoje pliki bezpiecznie i łatwo (ale nie masz wystarczająco dużo czasu). Możesz próbować odszyfrować niektóre pliki za darmo. Spróbuj teraz klikając Deszyfruj. Jeśli chcesz odszyfrować wszystkie pliki, musisz zapłacić. Masz tylko 3 dni na dokonanie płatności. Następnie cena się podwoi. Ponadto, jeśli nie zapłacisz w ciągu 7 dni, nigdy nie będziesz w stanie odzyskać swoich plików.

Jak mam zapłacić?

Płatność jest akceptowana tylko w Bitcoinach. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij O Bitcoinach. Sprawdź bieżącą cenę Bitcoin i kup trochę Bitcoinów. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij przycisk Jak kupić bitcoiny. Wyślij odpowiednią kwotę na adres podany w tym oknie. Po dokonaniu płatności poczekaj 2 godziny i kliknij przycisk Sprawdź płatność. Po sprawdzeniu płatności będziesz mógł natychmiast odszyfrować swoje pliki.

Kontakt

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, wyślij wiadomość, klikając opcję Skontaktuj się z nami.

Zdecydowanie zalecamy, aby nie usuwać tego oprogramowania i na jakiś czas wyłączyć program antywirusowy dopóki nie zapłacisz, a płatność nie zostanie przetworzona. Jeśli program antywirusowy zostanie zaktualizowany i automatycznie usunie to oprogramowanie, nie będziesz mógł odzyskać plików, nawet jeśli zapłacisz!

Usuwanie ransomware Wcry:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wcry (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wcry (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows 10 i wybierz ikonę Power. W otwartym menu kliknij „Restart" jednocześnie przytrzymując przycisk „Shift" a swojej klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". W następującym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5 na swojej klawiaturze. To spowoduje ponowne uruchomienie twojego systemu operacyjnego w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem WCRY. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Wcry).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki ransomware WCRY.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty ransomware są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez WCRY możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania nieuczciwych programów, takich jak WCRY.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania infekcji ransomware Wcry:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/10942-wcry-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wcry (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wcry (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wcry (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.