FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware Scrypt (.scrypt) - opcje usuwania i deszyfrowania

Znany również jako: Scrypt virus
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim rodzajem złośliwego oprogramowania jest Scrypt?

Podczas badania nowych zgłoszeń plików na platformę VirusTotal, nasz zespół badawczy odkrył Scrypt ransomware. Jego celem jest szyfrowanie plików i żądanie zapłaty za ich odszyfrowanie.

W naszym systemie testowym to oprogramowanie ransomware szyfrowało pliki i dołączało do ich nazw rozszerzenie ".scrypt". Na przykład plik o początkowej nazwie "1.jpg" wyglądał jak "1.jpg.scrypt", "2.png" jak "2.png.scrypt" itd.

Po zakończeniu procesu szyfrowania upuszczono wiadomość z żądaniem okupu zatytułowaną "readme.txt". W notatce tej brakowało krytycznych informacji, co sugeruje, że ta iteracja Scrypt jest nadal w fazie rozwoju.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Scrypt:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware Scrypt (rozszerzenie .scrypt)

Przegląd notatek o okupie

Nota o okupie informuje ofiarę, że jej dane zostały zaszyfrowane przez ransomware Scrypt. Podkreśla, że tylko atakujący mogą odszyfrować zablokowane pliki. Wiadomość nakazuje przekazanie cyberprzestępcom 500 dolarów w kryptowalucie Bitcoin.

Jeśli ofiara nie zapłaci w ciągu tygodnia, okup wzrośnie do 5000 USD. A jeśli ofiara odmówi spełnienia żądania, jej prywatne informacje (np. adres IP, geolokalizacja, nazwa użytkownika, e-maile, Discord, hasła itp.) zostaną sprzedane w ciemnej sieci.

W wiadomości brakuje jednak adresu kryptowaluty, na którą ofiara ma przelać okup. Nie zawiera również adresu e-mail (ani innych informacji kontaktowych) - w związku z tym ofiara nie może zainicjować komunikacji z atakującymi zgodnie z instrukcjami, ani nie może uzyskać szczegółów niezbędnych do dokonania płatności.

Jest wysoce prawdopodobne, że ten błąd zostanie naprawiony w przyszłych wydaniach Scrypt. Brakujące informacje mogły być spowodowane błędem lub to oprogramowanie ransomware mogło zostać wydane wyłącznie do celów testowych.

Przegląd oprogramowania ransomware Scrypt

Przeanalizowaliśmy i zbadaliśmy tysiące infekcji ransomware, a to doświadczenie pozwala nam wnioskować, że odszyfrowanie rzadko jest możliwe bez ingerencji atakujących. Zapłata nie gwarantuje jednak odzyskania plików, ponieważ przestępcy często nie wysyłają narzędzi deszyfrujących pomimo spełnienia ich żądań. Dlatego zdecydowanie odradzamy płacenie, a tym samym wspieranie tej działalności przestępczej.

Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Scrypt ransomware - należy go wyeliminować z systemu operacyjnego. Niestety, usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie ich z kopii zapasowej (jeśli została wcześniej utworzona i jest przechowywana w innym miejscu).

Ogólną radą dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa danych jest przechowywanie kopii zapasowych w wielu różnych lokalizacjach, takich jak odłączone urządzenia pamięci masowej, zdalne serwery i inne.

Przykłady oprogramowania ransomware

Vehu, Paaa, Vepi, EnigmaWave, oraz Qeza to tylko niektóre z naszych najnowszych artykułów na temat oprogramowania ransomware. Złośliwe oprogramowanie w tej klasyfikacji jest przeznaczone do szyfrowania plików i żądania okupu za ich odszyfrowanie.

Programy te mają jednak dwie zasadnicze różnice - wykorzystywane przez nie algorytmy kryptograficzne (symetryczny lub asymetryczny) i wielkość okupu. Kwoty mogą się znacznie różnić w zależności od zamierzonych ofiar (tj. użytkowników domowych lub dużych podmiotów).

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe oprogramowanie są najczęściej rozprzestrzeniane w oparciu o phishing i taktyki inżynierii społecznej. Złośliwe programy są zazwyczaj ukryte lub dołączone (spakowane razem) ze zwykłą zawartością.

Zainfekowanymi plikami mogą być archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), dokumenty (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), JavaScript itd. Po otwarciu złośliwy plik inicjuje proces pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania.

Złośliwe oprogramowanie (w tym ransomware) jest rozpowszechniane głównie za pośrednictwem programów ładujących/backdoorów typu trojany, pobieranie drive-by (ukradkowe/zwodnicze), podejrzane kanały pobierania (np, freeware i strony internetowe osób trzecich, sieci udostępniania Peer-to-Peer itp.), oszustwa internetowe, złośliwe załączniki/linki w wiadomościach spamowych (np, ), złośliwe reklamy, pirackie programy/media, nielegalna aktywacja oprogramowania ("cracking") oraz fałszywe aktualizacje.

Co więcej, niektóre złośliwe programy mogą samodzielnie rozprzestrzeniać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, pamięci flash USB itp.).

Podsumowanie zagrożeń:
Nazwa Scrypt virus
Typ zagrożenia Ransomware, wirus kryptograficzny, blokada plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .scrypt
Wiadomość z żądaniem okupu readme.txt
Kwota okupu 500 USD lub 5000 USD w kryptowalucie Bitcoin
Darmowy deszyfrator dostępny? Nie
Nazwy wykrywania Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), Combo Cleaner (Generic.Ransom.HydraCrypt.4214D422), ESET-NOD32 (Wariant MSIL/Filecoder.Chaos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.Win32.Generic), Microsoft (Ransom:MSIL/FileCoder.YG!MTB), Pełna lista wykryć (VirusTotal).
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie wyświetlany jest komunikat z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) za odblokowanie plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony internetowe z torrentami, złośliwe reklamy.
Uszkodzenie Wszystkie pliki są szyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Wraz z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany wykradające hasła i złośliwe oprogramowanie.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Oszukańcze i złośliwe treści online zazwyczaj wyglądają na autentyczne i nieszkodliwe - dlatego zalecamy ostrożność podczas przeglądania. Do przychodzących wiadomości e-mail i innych wiadomości należy podchodzić ostrożnie. Nie wolno otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieprawdziwych wiadomościach, ponieważ mogą one być szkodliwe/zaraźliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu funkcji/narzędzi dostarczanych przez legalnych deweloperów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne ("cracki") i aktualizatory innych firm mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Musimy podkreślić, że posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego jest niezbędne dla bezpieczeństwa urządzenia i użytkownika. Programy zabezpieczające muszą być używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Scrypt, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Zrzut ekranu pliku tekstowego ransomware Scrypt ("readme.txt"):

Scrypt ransomware okup (readme.txt)

Tekst przedstawiony w tej wiadomości:

Hello,
Congrats you have been hit by the Scrypt Ransomware so lets talk about recovering your files. First off don't even waste your time with free decrypters.
Scrypt Ransomware uses 256 aes bit encryption which means its impossible to bruteforce or attempt to recover your files. So here are the steps to recovering
your files. First off let me prefix this by saying reporting this malware or leaving a bad review on the product will instantly disqualify you from recovering
your files, so if you wish to see your files in any shape or form I reccomend you keep quiet and follow these steps:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1. Download BitPay: hxxps://bitpay.com/ This can also be downloaded from the microsoft store.
2. Purchase $500 in bitcoin using the buy crypto option
3. Send that $500 in bitcoin to this addr: {_BITCOIN_ADDR}
4. After you have sent the money send an email to {_EMAIL} saying that you have paid and please include your user id.
5. Wait roughly 6 hours, I will send you your decrypter and key which can be used to decrypt all files encrypted by the ransomware.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
YOU HAVE ONE WEEK, AFTER ONE WEEK DECRYPTING YOUR FILES WILL BECOME $5000
REPORTING THIS FILE TO ANYONE WILL RESULT IN A FULL LOSS OF FILES
FAILING TO PAY WILL RESULT IN YOUR PERSONAL DETAILS SUCH AS:
- IP
- Address
- Username
- Emails and passwords
- Discord Account
BEEN SOLD ON THE DARKWEB

Zrzut ekranu tapety pulpitu Scrypt:

Scrypt ransomware tapeta

Tekst prezentowany na tej tapecie:

You have been hit by Scrypt Ransomware

check the readme.txt on your desktop for more info

Usuwanie ransomware Scrypt:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak zhakowano mój komputer i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Często zdarza się, że ofiary same otwierają pliki wykonywalne ransomware, ponieważ pliki te są zwykle prezentowane jako zwykła zawartość. Ten i inne rodzaje złośliwego oprogramowania są rozpowszechniane głównie za pośrednictwem trojanów, pobierania drive-by, oszustw internetowych, spamu, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. witryn z freeware i darmowymi hostingami plików, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalnych narzędzi do aktywacji programów ("cracków"), pirackiego oprogramowania/mediów i fałszywych aktualizacji.

Jak otworzyć pliki ".scrypt"?

Dalsze korzystanie z plików wymaga odszyfrowania. Innymi słowy, zaszyfrowane pliki nie mogą być otwierane/używane, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Gdzie powinienem szukać darmowych narzędzi deszyfrujących dla ransomware Scrypt?

Jeśli doświadczyłeś infekcji ransomware, zalecamy sprawdzenie strony internetowej projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę zapłacić ci dużo pieniędzy, czy możesz odszyfrować dla mnie pliki?

Nie oferujemy usług deszyfrowania. Należy wspomnieć, że poza przypadkami związanymi z poważnie wadliwym oprogramowaniem ransomware, przywrócenie zaszyfrowanych danych jest niemożliwe bez ingerencji atakujących. Dlatego strony trzecie oferujące płatne deszyfrowanie są często oszustwami lub mają na celu pośredniczenie między ofiarami a przestępcami.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć Scrypt ransomware?

Tak, Combo Cleaner może skanować systemy i eliminować aktywne infekcje ransomware. Należy podkreślić, że chociaż korzystanie z oprogramowania antywirusowego jest pierwszym krokiem w odzyskiwaniu ransomware - programy zabezpieczające nie mogą odszyfrować plików.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Scrypt virus kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Scrypt virus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.