FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware Rorschach - opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Ransomware BabLock
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Rorschach?

Rorschach (znany również jako BabLock) to ransomware, które szyfruje pliki. Celem atakujących są małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstwa przemysłowe. Wraz z szyfrowaniem danych Rorschach dodaje również losowy ciąg znaków i dwucyfrową liczbę (z zakresu od 00 do 98) na końcu nazw plików.

Ponadto zostawia notatkę z żądaniem okupu („_r_e_a_d_m_e.txt") i zmienia tapetę pulpitu. Przykład tego, jak Rorschach zmienia nazwy plików: zmienia „1.jpg" na „1.jpg.slpqne.37", „2.png" na „2.png.slpqne.39" itd. Dołączony ciąg losowych znaków może się różnić w zależności od wariantu ransomware.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez to ransomware:

Pliki zaszyfrowane przez ransomware Rorschach (z losowym ciągiem znaków i dwucyfrową liczbą jako rozszerzeniem)

Przegląd notatki z żądaniem okupu Rorschach

Notatka z żądaniem okupu informuje ofiary, że ich systemy zostały zhakowane, dane zaszyfrowane, a kopie zapasowe usunięte. Wspomina również, że hakerzy pobrali poufne informacje. Następnie notatka radzi ofiarom, aby nie kontaktowały się z policją, FBI ani innymi organami przed zakończeniem umowy.

Zniechęca to również ofiary do kontaktowania się z firmami odzyskiwania danych, ponieważ są one uważane za pośredników, którzy oszukają je z pieniędzy. Ponadto notatka ostrzega ofiary, aby nie próbowały samodzielnie odszyfrowywać plików ani zmieniać rozszerzenia pliku.

Podaje ofiarom adres e-mail, na który mogą kontaktować się z cyberprzestępcami i wysyłać kilka plików do testowego odszyfrowania. Notatka kończy się groźbą, że jeśli okup nie zostanie zapłacony, cyberprzestępcy ponownie zaatakują firmę i usuną wszystkie dane z jej sieci.

Więcej informacji o ransomware Rorschach

Wygląda na to, że ransomware Rorschach ma autonomiczne funkcje, które rozsyłają się automatycznie po uruchomieniu na kontrolerze domeny (DC) i czyszczą dzienniki zdarzeń. Jest również bardzo elastyczne, z opcjonalnymi argumentami, które pozwalają mu dostosować się do potrzeb operatora. Posiada również unikalne funkcje, takie jak korzystanie z bezpośrednich wywołań systemowych.

Po uruchomieniu na kontrolerze domeny Windows (DC), ransomware tworzy zasady grupy, co prowadzi do rozsyłania się na inne urządzenia w domenie. Funkcjonalność ta była w przeszłości kojarzona z ransomware LockBit 2.0.

Chociaż Rorschach jest używane wyłącznie do szyfrowania środowiska, zawiera niezwykłą technikę unikania mechanizmów obronnych. Wykonuje bezpośrednie wywołania systemowe za pomocą instrukcji „syscall".

Oprócz zakodowanej na stałe konfiguracji, ransomware ma kilka wbudowanych opcji, które prawdopodobnie mają na celu wygodę operatorów. Jednak te opcje są ukryte, zasłonięte i można uzyskać do nich dostęp tylko poprzez inżynierię wsteczną ransomware.

Ransomware Rorschach wykorzystuje szybki i wysoce skuteczny hybrydowy schemat szyfrowania, który łączy algorytmy curve25519 i eSTREAM cipher hc-128 do szyfrowania plików. W przeciwieństwie do innych programów ransomware, proces ten szyfruje tylko określoną część oryginalnej zawartości pliku, a nie cały plik.

Należy zauważyć, że Rorschach atakuje zarówno systemy operacyjne Windows, jak i Linux. Linuksowe warianty Rorschacha wykazują podobieństwa do wykrytego ransomware Babuk.

Ogólne informacje o ransomware

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje pliki i żąda zapłaty w zamian za narzędzie odszyfrowujące. Okup jest zwykle wymagany w kryptowalucie, takiej jak Bitcoin, aby utrudnić śledzenie.

Opcje odzyskiwania po atakach ransomware mogą się różnić w zależności od konkretnego wariantu ransomware i poziomu szkód, jakie wyrządziło. W niektórych przypadkach ofiary mogą odzyskać swoje pliki za pomocą kopii zapasowych lub narzędzi odszyfrowujących opracowanych przez badaczy bezpieczeństwa lub firmy antywirusowe.

Jeśli jednak ransomware używa silnego szyfrowania, a klucz odszyfrowujący jest niedostępny, odzyskanie może być niemożliwe bez zapłacenia okupu. Ważne jest, aby pamiętać, że płacenie okupu nie jest zalecane, ponieważ nie ma gwarancji, że narzędzie odszyfrowujące zostanie dostarczone.

Przykładami różnych wariantów ransomware są BlackByteNT, WiKoN i Charmant.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Wiadomo, że cyberprzestępcy rozpowszechniają Rorschach, wykorzystując luki w usługach zewnętrznych używanych przez ofiary. Przykładem sposobu, w jaki atakujący uzyskują wstępny dostęp do systemów ofiar, jest wykorzystanie luki w zabezpieczeniach umożliwiającej zdalne wykonanie kodu (RCE) znalezionej w oprogramowaniu pocztowym o nazwie Zimbra Collaboration.

Innym sposobem, w jaki użytkownicy nieumyślnie infekują swoje komputery ransomware, są e-maile phishingowe zawierające złośliwe linki lub załączniki. Gdy użytkownicy klikają te linki lub pobierają i otwierają te załączniki, ransomware jest pobierane i uruchamiane na ich komputerach.

Inną metodą jest malvertising, który obejmuje złośliwe reklamy przekierowujące użytkowników do stron internetowych hostujących ransomware. Pobieranie i instalowanie oprogramowania z niezaufanych źródeł może również prowadzić do infekcji ransomware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Ransomware BabLock
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików Losowy ciąg znaków i liczba dwucyfrowa
Wiadomość z żądaniem okupu _r_e_a_d_m_e.txt
Dostępne narzędzie do odszyfrowania? Nie
Kwota okupu 50 000 $ - 1 000 000 $
Kontakt z cyberprzestępcami dcqyvp1@onionmail.org, dcqyvp@onionmail.org, dyhdsak1@onionmail.org, dyhdsak@onionmail.org, jzmc2t@onionmail.org, jzmc2t@tutanota.com, ngoueeb1@onionmail.org, ngoueeb@onionmail.org, vvbured1@onionmail.org, vvbured@onionmail.org, wvpater1@onionmail.org, wvpater@onionmail.org
Nazwy wykrycia Avast (Win64:RansomX-gen [Ransom]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Lazy.228670), Emsisoft (Gen:Variant.Lazy.228670 (B)), Kaspersky (UDS:Trojan.Win64.DllHijack.a), Microsoft (Trojan:Win32/Casdet!rfn), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpcie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) za odblokowanie plików.
Dodatkowe informacje Rorschach celuje w firmy
Metody dystrybucji Luki w oprogramowaniu usług zewnętrznych, zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Wraz z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Aby uniknąć ransomware, ważne jest, aby zainstalowane oprogramowanie i system operacyjny były aktualne z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa. Zalecane jest również korzystanie z renomowanego oprogramowania antywirusowego i jego regularna aktualizacja. Użytkownicy powinni zachować ostrożność podczas otwierania załączników lub klikania linków otrzymanych z nieznanych lub podejrzanych adresów e-mail.

Ponadto zaleca się powstrzymanie się od klikania linków i reklam na podejrzanych stronach internetowych. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Rorschach, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Rorschach ("_r_e_a_d_m_e.txt"):

Plik tekstowy ransomware Rorschach (_r_e_a_d_m_e.txt)

Tekst w tej notatce z żądaniem okupu:

Decryption ID: -

Hi, since you are reading this it means you have been hacked.
In addition to encrypting all your systems, deleting backups, we also downloaded your confidential information.
Here's what you shouldn't do:
1) Contact the police, fbi or other authorities before the end of our deal.
2) Contact the recovery company so that they would conduct dialogues with us. (This can slow down the recovery, and put our communication to naught). Don't go to recovery companies, they are essentially just middlemen who will make money of you and cheat you.We are well aware of cases where recovery companies tell you that the ransom price is 5 million dollars, but in fact they secretly negotiate with us for 1 million dollars, so they earn 4 million dollars from you. If you approached us directly without intermediaries you would pay 5 times less, that is 1 million dollars.
3) Do not try to decrypt the files yourself, as well as do not change the file extension yourself !!! This can lead to the impossibility of their decryption.

Here's what you should do right after reading it:
1) If you are an ordinary employee, send our message to the CEO of the company, as well as to the IT department.
2) If you are a CEO, or a specialist in the IT department, or another person who has weight in the company, you should contact us within 24 hours by email.

If you do not pay the ransom, we will attack your company again in the future.In a few weeks, we will simply repeat our attack and delete all your data from your networks, WHICH WILL LEAD TO THEIR UNAVAILABILITY!

As a guarantee that we can decrypt the files, we suggest that you send several files for free decryption.
Mails to contact us(Write the decryption ID in the title of your message):
1)wvpater@onionmail.org
2)wvpater1@onionmail.org

Zrzut ekranu tapetu pulpitu Rorschach:

Tapeta ransomware Rorschach

Tekst na tej tapecie:

All your files are encrypted!
for more information see
_r_e_a_d_m_e.txt
that is located in every encrypted folder.

Usuwanie ransomware Rorschach:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak mój komputer został zhakowany i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Użytkownicy mogą nieświadomie infekować swoje komputery malware i ransomware za pomocą różnych metod. Obejmuje to otwieranie złośliwych linków i plików w e-mailach, klikanie złośliwych reklam, używanie nieaktualnego oprogramowania i pobieranie oprogramowania z niezweryfikowanych źródeł.

Jak otworzyć pliki zaszyfrowane przez Rorschach?

Twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu infekcji ransomware. Musisz je odszyfrować, aby użyć ich ponownie.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi odszyfrowujących dla ransomware Rorschach?

W przypadku ataku ransomware należy sprawdzić stronę internetową projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie oferujemy usług odszyfrowania plików zaszyfrowanych przez ransomware. W większości przypadków odszyfrowanie jest możliwe tylko przy interwencji cyberprzestępców ransomware, chyba że ransomware ma wady. Dlatego jeśli osoba trzecia oferuje płatną usługę odszyfrowywania, jest oszustem lub pośrednikiem.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware Rorschach?

Combo Cleaner może przeskanować komputer i usunąć wszelkie aktywne infekcje ransomware. Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie antywirusowe nie może odszyfrować zaszyfrowanych plików.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Ransomware BabLock kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Ransomware BabLock na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.