FacebookTwitterLinkedIn

Nie dzwoń na numery podane przez oszustwo „Your Windows OS Is Damaged"

Znany również jako: Pop-up „Your Windows OS Is Damaged"
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Your Windows OS Is Damaged"?

Nasz zespół badawczy odkrył stronę promującą oszustwo „Your Windows OS Is Damaged" podczas sprawdzania witryn internetowych korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych. Jest to oszustwo związane z pomocą techniczną przedstawiane jako ostrzeżenie systemu Windows, twierdzące, że system operacyjny odwiedzającego został uszkodzony z powodu infekcji wirusowych.

Należy podkreślić, że wszystkie te twierdzenia są fałszywe, a dzwoniąc pod podane numery użytkownicy nawiązują kontakt z oszustami i potencjalnie dają się nabrać na ich oszustwo.

Oszustwo Your Windows OS Is Damaged

Przegląd oszustwa „Your Windows OS Is Damaged"

Kiedy sprawdziliśmy „Your Windows OS Is Damaged", składało się ono z wielu okienek pop-up udających skanowanie systemu Microsoft Defender (opisywanego w oszustwie pod jego poprzednią nazwą „Windows Defender") i ostrzeżeń systemu Windows.

Oszustwa związane z pomocą techniczną mają na celu nakłonienie użytkowników do zadzwonienia na fałszywe infolinie w celu usunięcia nieistniejących zagrożeń/problemów, a „Your Windows OS Is Damaged" nie jest wyjątkiem. Zwykle w tych oszustwach ofiary są zachęcane do umożliwienia oszustom zdalnego dostępu do ich urządzeń (często za pomocą oprogramowania takiego jak TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk etc.).

Postęp oszustwa po ustanowieniu zdalnego dostępu może się różnić. Przykładowo cyberprzestępcy pod pozorem „specjalistów technicznych" lub „wsparcia" legalnego oprogramowania/usług udają, że usuwają wirusy, uruchamiają skanowanie systemu, instalują narzędzia bezpieczeństwa itp.

Oszuści mogą powodować wiele różnych szkód na urządzeniach, z którymi się łączą, takich jak wyłączanie/usuwanie oryginalnych programów bezpieczeństwa, instalowanie fałszywych antywirusów, kradzież poufnych danych, wprowadzanie rzeczywistego malware do systemu operacyjnego (trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych etc.) itd.

Celem przestępców jest wiele różnych informacji: dane osobowe, dane logowania do konta, numery kart kredytowych itd. Dane można wydobyć, oszukując użytkowników, aby ujawnili je przez telefon, wpisali je w miejscu, w którym są rzekomo niewidoczne (np. w aplikacji Notatnik urządzenia itp.), wprowadzili je do witryn/plików phishingowych lub mogą zostać wydobyte przez złośliwe oprogramowanie.

Co więcej, „usługi" oszustów mają zwykle wygórowane ceny. Do przesyłania pieniędzy używane są trudne lub niemożliwe do wyśledzenia metody, na przykład waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, karty podarunkowe, kupony przedpłacone itp.) lub ukryte w niewinnie wyglądających paczkach i wysłane. Wybierając te metody, oszuści zapewniają sobie, że nie będą prześladowani, a ofiary nie będą mogły odzyskać swoich pieniędzy. Co więcej, skutecznie oszukane ofiary często są wielokrotnie atakowane.

Podsumowując, ofiary oszustwa związanego z pomocą techniczną, takiego jak „Your Windows OS Is Damaged", mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, znacznych strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli nie możesz wyjść z oszukańczej witryny, zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań Windows. Pamiętaj, że poprzednia sesja przeglądania nie może zostać przywrócona po otwarciu przeglądarki, ponieważ spowodowałoby to również ponowne otwarcie zwodniczej strony.

Jeśli już pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia, musisz je najpierw odłączyć od internetu. Następnie usuń oprogramowanie zdalnego dostępu, którego używali przestępcy, ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody na ponowne połączenie. Na koniec użyj programu antywirusowego, aby uruchomić pełne skanowanie systemu i usunąć wszystkie wykryte zagrożenia.

Dodatkowo, jeśli uważasz, że dane logowania do twojego konta są zagrożone – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli inne twoje prywatne dane zostały ujawnione (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up „Your Windows OS Is Damaged"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie System operacyjny jest uszkodzony przez wirusy.
Przebranie Microsoft/Windows
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +65-3129-0662
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw wsparcia technicznego

Przeanalizowaliśmy tysiące oszustw internetowych, a "1978 Act Of Protection Of Children", "Your Windows Got Corrupted Due To Virus" i "Pirated Windows Software detected in this Computer" to tylko kilka przykładów oszustw związanych z pomocą techniczną.

Zwodnicze treści mogą zawierać różne twierdzenia i wykorzystywać różne przebrania. Jednak niezależnie od tego, co obiecują, ich jedynym celem jest generowanie przychodów kosztem ofiar. Ze względu na to, jak rozpowszechnione są oszustwa w internecie, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Oszukańcze witryny internetowe są często odwiedzane za pośrednictwem stron korzystających z nieuczciwych sieci reklamowych. Te pierwsze można to wymusić przy pierwszym dostępie lub podczas interakcji z hostowaną treścią (np. kliknięciu przycisków, linków, pól wprowadzania tekstu itp.). Ponadto oszustwa internetowe są promowane przez natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki.

Błędna pisownia adresu URL witryny może również spowodować przekierowanie na zwodniczą stronę internetową. Adware promuje te treści, wyświetlając reklamy promujące oszustwa lub wymuszające otwieranie witryn, które je hostują.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Odradzamy korzystanie ze stron internetowych, które oferują pirackie treści lub inne podejrzane usługi (np. torrenty, nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie itp.), ponieważ strony te zwykle zarabiają na nieuczciwych sieciach reklamowych. Ważne jest, aby zwracać uwagę na adresy URL witryn i zachować ostrożność podczas ich odwiedzania.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki, nie zezwalaj na ich wyświetlanie przez podejrzane strony internetowe (tj. nie klikaj „Zezwól", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego należy zignorować lub odrzucić prośby o wyświetlanie powiadomień przez takie strony (tj. wybrać „Blokuj", „Blokuj powiadomienia" itp.).

Ważne jest, aby pobierać produkty wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych źródeł i ostrożnie podchodzić do instalacji. Zdecydowanie zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online wydają się zwykle uzasadnione i nieszkodliwe.

Dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika najważniejsze jest zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w oknie pop-up „Your Windows OS Is Damaged":

System Warning


Your Windows OS is damaged


Note: Your current version of Windows security infected with Viruses and other malicious applications. Viruses must be removed in:


Important: Please click UPDATE button to install the latest version and protect your data.


Microsoft Helpline: +65-3129-0662 (Toll-Free)

Wygląd oszustwa pop-up „Your Windows OS Is Damaged" (GIF):

Wygląd oszustwa Your Windows OS Is Damaged (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwa pop-up to zwodnicze wiadomości zaprojektowane w celu zachęcenia/zastraszenia użytkowników do wykonania określonych działań, np. zadzwonienia pod fałszywe linie wsparcia, umożliwienia cyberprzestępcom zdalnego dostępu do urządzeń, przelania pieniędzy, ujawnienia wrażliwych informacji, pobrania/instalacji oprogramowania itp.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Oszustwa pop-up mają na celu generowanie przychodów. Cyberprzestępcy mogą czerpać zyski, uzyskując fundusze poprzez oszustwo, sprzedaż lub wykorzystywanie prywatnych danych, promowanie oprogramowania/usług/produktów, dystrybucję malware itd.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Fałszywe okienka pop-up są promowane na nieuczciwych stronach internetowych. Witryny te są najczęściej odwiedzane przez przekierowania spowodowane przez strony korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, inatrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Nie mogę opuścić oszukańczej strony. Jak ją zamknąć?

Jeśli nie możesz zamknąć oszukańczej witryny, użyj Menedżera zadań, aby zakończyć proces przeglądarki. Należy jednak pamiętać, że przywrócenie poprzedniej sesji przeglądania spowoduje ponowne otwarcie zwodniczej strony.

Pozwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co mam zrobić?

Jeśli zezwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia, odłącz je od internetu. Następnie musisz odinstalować oprogramowanie zdalnego dostępu, którego używali oszuści (np. TeamViewer, AnyDesk, UltraViewer itp.). Na koniec użyj programu antywirusowego, aby wykonać pełne skanowanie systemu i usunąć wszystkie wykryte zagrożenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo pop-up. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich kont, które mogą być narażone i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne informacje (np. dane osobowe, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up i rozpowszechnianym przez nie malware?

Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie skanować odwiedzane strony internetowe i wykrywać złośliwe (w tym te, które promują oszustwa). Ponadto może blokować dostęp do takich stron. Combo Cleaner może również wykrywać i usuwać większość znanych infekcji malware. Ponieważ jednak zaawansowane złośliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemach, kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up „Your Windows OS Is Damaged kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up „Your Windows OS Is Damaged" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.