FacebookTwitterLinkedIn

Wirus ransomware LockerGoga (.locked) - opcje usuwania i odszyfrowania

Znany również jako: Wirus LockerGoga
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest malware LockerGoga?

Wykryty przez Cyber Security, LockerGoga to złośliwy program sklasyfikowany jako ransomware. Cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali tę infekcję komputerową, używają jej do szyfrowania danych przechowywanych na komputerach i szantażowania użytkowników, żądając zapłaty okupu w zamian za narzędzia do odszyfrowania. LockerGoga dodaje „.locked!?" lub rozszerzenie „.locked" do każdego zaszyfrowanego pliku.

Przykładowo, „1.jpg" staje się „1.jpg.locked!?" lub „1.jpg.locked". Generuje również plik „README-NOW.txt", który zawiera wiadomość z żądaniem okupu.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez LockerGoga (rozszerzenie „.locked", może być również „.locked!?"):

Pliki zaszyfrowane przez LockerGoga

Przegląd notatki z żądaniem okupu

W pliku „README-NOW.txt" programiści LockerGoga stwierdzają, że wykorzystali istotną lukę w zabezpieczeniach systemu i zaszyfrowali wszystkie dane za pomocą algorytmów szyfrowania RSA-4096 i AES-256. Wyjaśniają, że odszyfrowanie bez określonego narzędzia odszyfrowującego jest niemożliwe.

Ponadto ostrzegają, że wszelkie próby odszyfrowania danych za pomocą innych narzędzi (takich jak Photorec, RannohDecryptor itp.) spowodują trwałą utratę danych. Zachęcają ofiary, aby nie restartowały/wyłączały swoich komputerów ani nie przenosiły/zmieniały nazw zaszyfrowanych plików.

Jako „dowód", że można im zaufać i że mają narzędzie zdolne do odszyfrowania, zapraszają ofiary do wysłania dwóch lub trzech plików do bezpłatnego odszyfrowania. Należy to zrobić wysyłając pliki na adres e-mail cottleAkela@protonmail.com lub qyavauZehyco1994@o2.pl. Adresy te są również wykorzystywane do otrzymywania informacji dotyczących kosztów narzędzia odszyfrowującego i innych szczegółów dotyczących płatności.

Twierdzą, że koszt narzędzia zależy od tego, jak szybko się z nimi skontaktują. Niezależnie od ceny, okup należy zapłacić w kryptowalucie (Bitcoins). Deweloperzy LockerGoga obiecują wysłać ofiarom narzędzie odszyfrowujące, gdy tylko otrzymają zapłatę okupu (przelew).

Odszyfrowanie bez użycia określonego klucza/narzędzia odszyfrowującego (podobno będącego w posiadaniu programisty LockerGoga) jest niemożliwe. Większość cyberprzestępców korzysta z kryptografii, które generują unikalne klucze odszyfrowujące i przechowują je na zdalnych serwerach, do których mają dostęp tylko oni.

Co więcej, nie ma narzędzi zdolnych do bezpłatnego odszyfrowania szyfrowania LockerGoga (przynajmniej nie w momencie pisania tego artykułu).

Dlatego osoby z komputerami zainfekowanymi przez LockerGoga są zachęcane do kontaktu z twórcami. Mimo to nie należy płać żadnego okupu — twórcy ransomware często ignorują ofiary po otrzymaniu płatności. Jeśli masz utworzoną kopię zapasową danych, użyj jej do przywrócenia wszystkich plików – to najlepsza opcja.

Podobieństwa z innym ransomware

LockerGoga jest identyczny z innym programem typu ransomware o nazwie CottleAkela, Istnieje jednak wiele innych podobnych przykładów, takich jak Gorgon, GEFEST 3.0 itd. Większość infekcji komputerowych tego typu ma dwa główne czynniki wspólne: są wykorzystywane do szyfrowania danych i próby szantażowania osób (żądania okupu).

Wspólne zmienne to koszt narzędzia odszyfrowującego i algorytm szyfrowania używany do szyfrowania. Niestety, cyberprzestępcy używają zwykle szyfrowania, które używa unikalnych kluczy do szyfrowania plików, więc niemożliwe jest ich odszyfrowanie bez użycia specjalnego narzędzia odszyfrowującego.

Aby uniknąć utraty danych/finansów, zalecamy regularne tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie wiadomo, w jaki sposób programiści LockerGoga dystrybuują tę infekcję komputerową, jednak istnieje kilka typowych sposobów, jak np. e-mailowe kampanie spamowe, trojany, niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, fałszywe aktualizacje oprogramowania i pirackie narzędzia do łamania zabezpieczeń oprogramowania. Wykorzystują kampanie spamowe, wysyłając wiele e-maili zawierających złośliwy załącznik.

Załącznikiem może być dokument Microsoft Office, plik wykonywalny (.exe), plik archiwum (taki jak RAR, ZIP), dokumenty PDF itd. Wiadomość e-mail może również zawierać link do strony internetowej, który prowadzi do takiego pliku. Komputery zostają zainfekowane, gdy te złośliwe załączniki zostaną otwarte. Otwierając je, osoby dają pozwolenie na pobranie/zainstalowanie określonego malware.

Strony z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z freeware do pobrania, sieci peer-to-peer (P2P) i inne niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania służą do przedstawiania złośliwych plików jako legalnych. Korzystając z tych narzędzi, osoby są nakłaniane do pobrania i zainstalowania infekcji komputerowych. Trojany to złośliwe programy, które rozsyłają inne infekcje komputerowe.

Posiadanie zainstalowanego trojana naraża systemy na ryzyko dodatkowych pobrań/instalacji innych zagrożeń. Fałszywe aktualizacje oprogramowania powodują szkody, pobierając wirusy zamiast aktualizacji lub wykorzystując błędy/wady zainstalowanego i nieaktualnego oprogramowania. Pirackie narzędzia aktualizacji oprogramowania działają w podobny sposób.

Narzędzia te są zwykle zaprojektowane w celu ominięcia aktywacji oprogramowania lub systemów operacyjnych, jednak cyberprzestępcy używają ich również do infekowania komputerów. Korzystanie z tych narzędzi wiąże się z ryzykiem instalacji złośliwych programów, a nie ominięcia zabezpieczeń jakiegokolwiek oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus LockerGoga
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików locked
Wiadomość z żądaniem okupu README-NOW.txt
Dostępne bezpłatne narzędzie do odszyfrowania? Nie
Kontakt z cyberprzestępcami cottleAkela@protonmail.com, qyavauZehyco1994@o2.pl
Nazwy wykrycia Avast (Win32:DangerousSig [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.50466675), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.LockerGoga.D), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.LockerGoga.b), Microsoft (Ransom:MacOS/Filecoder), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy proszą o zapłacenie okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak ochronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec infekcjom komputera przez infekcje typu ransomware (lub inne) wysokiego ryzyka, zachowaj ostrożność podczas przeglądania internetu, ostrożnie instaluj, pobieraj i aktualizuj oprogramowanie. Nie otwieraj załączników zawartych w e-mailach otrzymanych z nieznanych/niewiarygodnych lub podejrzanych adresów. Jeśli podejrzewasz, że otrzymana wiadomość jest nieistotna, najlepszą opcją jest jej zignorowanie.

Ponadto, regularnie aktualizuj zainstalowane oprogramowanie (lub sam system operacyjny) korzystając z wbudowanych funkcji lub narzędzi zapewnionych przez oficjalnych programistów. Unikaj pobierania oprogramowania za pomocą niewiarygodnych, nieoficjalnych witryn internetowych, programów do pobierania stron trzecich lub innych narzędzi tego rodzaju.

Konfiguratory pobierania lub instalacji stron trzecich mogą zawierać nieuczciwe aplikacje, które mogą powodować infekcje komputerowe (lub inne problemy). Nie używaj pirackich narzędzi do aktywacji oprogramowania, ponieważ korzystanie z nich jest przestępstwem cybernetycznym. Dodatkowo, narażają one komputery na różne infekcje.

Miej zainstalowane renomowane oprogramowanie antyszpiegowskie/antywirusowe. Narzędzia te często wykrywają i usuwają różne zagrożenia (infekcje), zanim w jakikolwiek sposób zaszkodzą komputerom. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany LockerGoga, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie zhakowanych danych:

Instrukcje odszyfrowania LockerGoga (README-NOW.txt)

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware LockerGoga ("README-NOW.txt"):

Greetings!

There was a significant flaw in the security system of your company.
You should be thankful that the flaw was exploited by serious people and not some rookies.
They would have damaged all of your data by mistake or for fun.

Your files are encrypted with the strongest military algorithms RSA4096 and AES-256.
Without our special decoder it is impossible to restore the data.
Attempts to restore your data with third party software as Photorec, RannohDecryptor etc.
will lead to irreversible destruction of your data.

To confirm our honest intentions.
Send us 2-3 different random files and you will get them decrypted.
It can be from different computers on your network to be sure that our decoder decrypts everything.
Sample files we unlock for free (files should not be related to any kind of backups).

We exclusively have decryption software for your situation

DO NOT RESET OR SHUTDOWN - files may be damaged.
DO NOT RENAME the encrypted files.
DO NOT MOVE the encrypted files.
This may lead to the impossibility of recovery of the certain files.

To get information on the price of the decoder contact us at:
CottleAkela@protonmail.com; QyavauZehyco1994@o2.pl

DharmaParrack@protonmail.com; wyattpettigrew8922555@mail.com
The payment has to be made in Bitcoins.
The final price depends on how fast you contact us.
As soon as we receive the payment you will get the decryption tool and
instructions on how to improve your systems security

Aktualizacja 27. marca 2019 - W ciągu ostatnich dwóch miesięcy programiści LockerGoga zaatakowali cztery duże firmy we Francji, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Na liście docelowych firm znajdują się Altran (firma doradztwa inżynieryjnego we Francji), Norsk Hydro (firma produkująca aluminium w Norwegii), Hexion i Momentive (obie w branży produkcji chemicznej w Stanach Zjednoczonych).

Atak spowodował wiele szkód dla każdej firmy. Przykładowo, firma Norsk Hydro została zmuszona do zamknięcia całej światowej sieci. Firma musiała przestawić się wyłącznie na korzystanie z tabletów i telefonów komórkowych, a pracownicy musieli wykonywać większość operacji ręcznie.

Oprócz szyfrowania danych, LockerGoga wyłączyło karty sieciowe i zmieniło hasła do wszystkich kont, uniemożliwiając tym samym pracownikom dostęp do ich stacji roboczych. Celem było spowolnienie odzyskiwania, ponieważ inżynierowie muszą dbać o każdy komputer osobno, zamiast przesyłać kopie zapasowe danych z serwera w chmurze.

Warto zauważyć, że Norsk Hydro jest największym producentem aluminium na świecie. Dlatego atak dotknął nie tylko samą firmę, ale także klientów, ponieważ z powodu przerw i problemów spowodowanych przez LockerGoga cena aluminium wzrosła. Jakby tego było mało, zamówienia klientów Norsk Hydro nie były dostępne z powodu utraty danych.

Kurs akcji spółki również nieznacznie spadł. Podczas gdy zwykły użytkownik domowy może nie ucierpieć z powodu ataku ransomware (użytkownicy zwykle tracą tylko dane osobowe, takie jak zdjęcia, pliki audio/wideo itp.), duże firmy zaatakowane przez infekcje typu ransomware mogą ostatecznie stracić miliony dolarów.

Ransomware hydro lockergoga

Możesz śledzić wiadomości dotyczące tego cyberataku TUTAJ.

Aktualizacja 19. września 2022 - Bitdefender wydał niedawno narzędzie odszyfrowujące, które może przywrócić dane zaszyfrowane przez ransomware LockerGoga. Możesz je pobrać z witryny Bitdefender.

Zrzut ekranu narzędzia do odszyfrowania Bitdefender dla ransomware LockerGoga:

Deszyfrator LockerGoga od Bitdefender

Usuwanie ransomware LockerGoga:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak sposób zhakowano mój komputer i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?

Ransomware jest dystrybuowane na różne sposoby. We wszystkich przypadkach cyberprzestępcy dążą do nakłonienia niczego niepodejrzewających użytkowników do samodzielnego pobrania i uruchomienia ransomware. Zwykle użytkownicy infekują komputery za pomocą złośliwych linków lub plików otrzymanych pocztą e-mail, poprzez pobrania drive-by, za pomocą fałszywych instalatorów pirackiego oprogramowania, plików pobranych z niewiarygodnych źródeł itp.

Jak otworzyć pliki „.locked"?

Nie można otworzyć tych plików. Zaszyfrowane pliki muszą zostać odszyfrowane przed ich otwarciem/użyciem.

Gdzie należy szukać bezpłatnych narzędzi do odszyfrowania ransomware LockerGoga?

W przypadku ataku ransomware należy sprawdzić stronę projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).

Mogę wam zapłacić dużo pieniędzy. Czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?

Nie świadczymy usługi odszyfrowania. Tylko atakujący mogą odszyfrować pliki (chyba że ransomware ma błędy/wady). Osobom trzecim nigdy nie należy płacić za odszyfrowanie danych. Zwykle są oszustami lub działają jako pośrednicy.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware LockerGoga?

Combo Cleaner przeskanuje twój komputer i usunie ransomware. Po usunięciu ransomware nie będzie już w stanie wyrządzić większych szkód (zaszyfrować więcej plików). Jednak pliki pozostaną zaszyfrowane (oprogramowanie antywirusowe nie może odszyfrować plików).

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus LockerGoga kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus LockerGoga na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.