FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć ransomware CryLock z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus CryLock
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware CryLock

Czym jest CryLock?

Odkryty przez Albert Zsigovits, CryLock to złośliwy program, który jest nowym wariantem ransomware Cryakl. To malware zostało zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania nazwy wszystkich plików, których dotyczy problem, są zmieniane zgodnie z następującym wzorem: adres e-mail programisty; unikalny identyfikator ofiary oraz rozszerzenie składające się z trzech losowych znaków. Rozszerzenie jest losowe dla każdego pliku. Na przykład pliki pierwotnie nazwane odpowiednio "1.jpg", "2.jpg" i "3.jpg" byłyby podobne do "1.jpg[grand@horsef***er.org][512064768-1578909375].ycs", "2.jpg[grand@horsef***er.org][512064768-1578909375].wkm" i "3.jpg[grand@horsef***er.org][512064768-1578909375].muc". Po zakończeniu tego procesu ransomware CryLock wyświetla okienko pop-up zawierające wiadomość z żądaniem okupu.

Komunikat w okienku pop-up informuje, że wszystkie dane zostały zaszyfrowane, w tym pliki takie jak dokumenty, bazy danych, kopie zapasowe itd. Zgodnie z komunikatem jedynym sposobem ich odzyskania jest zakup unikalnego klucza odszyfrowującego (generowanego indywidualnie dla każdej ofiary). Koszt klucza nie został podany, jednak stwierdza się, że będzie zależał od tego, jak szybko użytkownicy nawiążą kontakt z cyberprzestępcami odpowiedzialnymi za infekcję. Dodatkowo to okno ma dwa liczniki czasu, które reprezentują czas pozostały do ​​wzrostu okupu i niemożności odszyfrowania danych. Komunikację należy zainicjować za pośrednictwem poczty elektronicznej, a ofiary są instruowane, aby korzystały z niezawodnych klientów poczty e-mail (np. Gmail, ProtonMail, AOL itp.). Adres e-mail przestępców jest najwyraźniej tymczasowy i po 2-4 tygodniach zostanie zablokowany. Wiadomości wysyłane przez użytkowników muszą zawierać ich zewnętrzne adresy IP i unikalne identyfikatory (znajdujące się w wiadomościach oraz nazwach zaatakowanych plików). Mogą również zawierać do trzech zaszyfrowanych plików, jeśli ofiary zechcą bezpłatnie przetestować odszyfrowanie. Całkowity rozmiar tych plików testowych nie może przekraczać 5 MB (nie zarchiwizowanych) i nie mogą one zawierać cennych informacji (np. baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.). Komunikat ostrzega użytkowników, że próba odszyfrowania plików za pomocą oprogramowania innej firmy może spowodować trwałą utratę danych. Niestety, w większości przypadków infekcji ransomware odzyskanie plików jest niemożliwe bez zaangażowania osób za nie odpowiedzialnych, chyba że malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma błędy/wady. W każdym przypadku zdecydowanie odradza się kontaktowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Pomimo zapłacenia ofiary często nie otrzymują żadnego z obiecanych narzędzi/kluczy odszyfrowujących. Dlatego ich pliki pozostają uszkodzone nie do naprawienia, a także poniosą oni znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez CryLock, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zaszyfrowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie plików z kopii zapasowej, pod warunkiem, że została ona utworzona przed infekcją i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

CryLock decrypt instructions (pop-up)

Picocode, Adhubllka i Sivo to kilka przykładów innych infekcji ransomware. Malware objęte tą klasyfikacją szyfruje dane zainfekowanych systemów i żąda zapłaty za odpowiednie narzędzia odszyfrowujące. Między tymi infekcjami istnieją dwie główne różnice: zastosowany algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Ta ostatnia waha się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, kupony przedpłacone itp.), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby chronić pliki przed atakami polegającymi na szyfrowaniu danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci (najlepiej w wielu lokalizacjach).

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe oprogramowanie jest rozsyłane głównie za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania, fałszywych aktualizatorów i niewiarygodnych źródeł pobierania. Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy oszukańczych e-maili. Te wiadomości są zwykle zamaskowane jako „oficjalne", „ważne" lub „pilne". Mają załączone zainfekowane pliki (lub zawierają linki prowadzące do nich). Załączniki te są dostępne w różnych formatach (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.). Po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalowanie złośliwego oprogramowania). Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowane produkty, narzędzia do łamania zabezpieczeń mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Fałszywe programy aktualizujące powodują infekcje, wykorzystując luki nieaktualnych programów i/lub po prostu instalując malware zamiast aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania, takie jak nieoficjalne i bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz inne zewnętrzne programy do pobierania, prezentują malware jako normalne produkty lub są do takich dołączone.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CryLock
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku [adres_e-mail_cyberprzestępców][ID_ofiary].[3_losowe_litery]
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami grand@horsef***er.org i horsef***er@tuta.io, tomascry@protonmail.com, markcry@pm.me, bigbosscry@pm.me
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.REntS.Gen.1), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.EQ), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojnay kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nie otwieraj podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail. Żadne załączniki (lub linki) obecne w podejrzanej poczcie nie mogą być nigdy otwierane ze względu na zagrożenie potencjalnymi infekcjami malware. Wszystkie pliki do pobrania powinny pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Aktywację i aktualizację programu należy przeprowadzać przy użyciu funkcji/narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizacje stron trzecich niosą ze sobą wysokie ryzyko. Miej zainstalowane i na bieżąco aktualizowane renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie powinno być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CryLock, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w wiadomości z żądaniem okupu ransomware CryLock:

Price is raised! Your files have been encrypted... Price is raised!Your files will be lost after

What happened?
All your documents, databases, backups and other important files have been encrypted due to a security problem with your PC. The only way to recover files is to purchase a unique private decryption key. If you want to recover files, write to us by e-mail: grand@horsef***er.org with the following details:
External IP
You unique ID [512064768-1578909375] [copy]
The price depends on how fast you write to us, on timers you can see how many time do you have before price increasing. After payment we will send you the tool that will decrypt all your files. In case of no answer in 24 hours write us to this e-mail: horsef***er@tuta.io [copy]

Any guarantees?
Before paying you can send us up to 3 files for free decryption. The total size of files must be less than 5Mb (non archived), and files should not contain valuable information. (databases, backups, large excel sheets, etc.)

Attention!

Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.
Use trusted email clients (gmail.com, protonmail.com, aol.com, etc.) for communication; sometimes your letters do not reach us from corporate letters.
Communication with us lasts 2-4 weeks, then we block mail for communication
Your ID [512064768-1578909375] [copy] Write to grand@horsef***er.org [copy]

Wygląd okna pop-up ransomware CryLock (GIF):

CryLock ransomware pop-up gif

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez CryLock (rozszerzenie "[adres_e-mail_cyberprzestępców][ID_ofiary].[3_losowe_litery]"):

Files encrypted by CryLock ransomware ([cyber_criminals_email_address][victim_ID].[3_random_letters] extension)

Inny wariant okna pop-up ransomware CryLock:

Updated CryLock ransomware pop-up window

Text presented within this pop-up:

Payment will be raised after 1 day 23:34:57
Your files have been encrypted...

0001100010111011000

Your files will be lost after 4 days 23:34:57

What happened?
All your documents, databases, backups and other important files have been encrypted due to a security problem with your PC. The only way to recover files is to purchase a unique private decryption key. If you want to recover files, write to us by e-mail: tomascry@protonmail.com with the following details:
External IP
You unique ID [-] [copy]
The price depends on how fast you write to us, on timers you can see how many time do you have before price increasing. After payment we will send you the tool that will decrypt all your files. In case of no answer in 24 hours write us to this e-mail: markcry@pm.me [copy]

Any guarantees?
Before paying you can send us up to 3 files for free decryption. The total size of files must be less than 5Mb (non archived), and files should not contain valuable information. (databases, backups, large excel sheets, etc.)

Attention!

Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.
Decryption of your files with the help of third parties may cause increased price (they add their fee to our) or you can become a victim of a scam.
Use trusted email clients (gmail.com, protonmail.com, aol.com, etc.) for communication; sometimes your letters do not reach us from corporate letters.
Communication with us lasts 2-4 weeks, then we block mail for communication
Your ID [-] [copy] Write to tomascry@protonmail.com [copy]

Aktualizacja 6. kwietnia 2020 roku - Przestępcy wypuścili niedawno kolejny wariant ransomware CryLock, do którego dołączane jest inne rozszerzenie pliku ("[reddragon3335799@protonmail.ch][sel3].[ID_ofiary]") i który prezentuje nieco inną wiadomość z żądaniem okupu.

Zrzut ekranu okna pop-up ("how_to_decrypt.hta"):

Pop-up window displayed by CryLock ransomware

Prezentowany w nim tekst:

Payment will be raised after
1 day 23:39:15
Your files have been encrypted...
0111100111101011001
Your files will be lost after
4 days 23:39:15
Decrypt files? Write to this mails: reddragon3335799@protonmail.ch or reddragon3335799@tutanota.com. Telegram @assist_decoder.
You unique ID [59436244-F9E4D68F] [copy]
Your ID [59436244-F9E4D68F] [copy]
Write to reddragon3335799@protonmail.ch [copy]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant CryLock:

Files encrypted by CryLock ransomware

Aktualizacja 8. kwietnia 2020 roku - Oszuści wydali kolejny wariant najnowszego ransomware CryLock. Zamiast dołączać rozszerzenie "[reddragon3335799@protonmail.ch][sel3].[ID_ofiary]" teraz załączają "[reddragon3335799@protonmail.ch][sel4].[ID_ofiary]" (zauważ "sel4" zamiast "sel3"). Cała reszta jest kompletnie taka sama.

Aktualizacja 27. kwietnia 2020 roku - Oszuści wydali ostatnio jszcze jedną aktualizację ransomware CryLock. Pozostawiany plik "how_to_decrypt.hta" zostawia teraz zupełnie inną notatkę, a zmienione rozszerzenie ("[jericoni@pm.me].[ID_ofiary]") również jest inne.

Zrzut ekranu zaktualizowanego okna pop-up ransomware CryLock ("how_to_decrypt.hta"):

2020-04-27 CryLock ransomware pop-up window (how_to_decrypt.hta)

Prezentowany w nim tekst:

ENCRYPTED
What happened?
 All your documents, databases, backups, and other critical files were encrypted.
Our software used the AES cryptographic algorithm (you can find related information in Wikipedia).


It happened because of security problems on your server, and you cannot use any of these files anymore. The only way to recover your data is to buy a decryption key from us.


To do this, please send your unique ID to the contacts below.
E-mail:jericoni@pm.me copy Unique ID:[-]copy
Right after payment, we will send you a specific decoding software that will decrypt all of your files. If you have not received the response within 24 hours, please contact us by e-mail crylock@danwin1210.me.During a short period, you can buy a decryption key with a
50% discount
2 days 23:54:14
The price depends on how soon you will contact us.All your files will be deleted permanently in:4 days     23:54:14 Attention!
! Do not try to recover files yourself. this process can damage your data and recovery will become impossible.
! Do not waste time trying to find the solution on the Internet. The longer you wait, the higher will become the decryption key price.
! Do not contact any intermediaries. They will buy the key from us and sell it to you at a higher price.
What guarantees do you have?
 
Before payment, we can decrypt three files for free. The total file size should be less than 5MB (before archiving), and the files should not contain any important information (databases, backups, large tables, etc.)

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant ransomware CryLock (rozszerzenie "[jericoni@pm.me].[ID_ofiary]"):

2020-04-27 CryLock ransomware encrypted files

Aktualizacja 17. lipca 2020 roku - Oszuści wydali ostatnio zaktualizowany wariant ransomware CryLock, który dodaje inne rozszerzenie pliku "[bigbosscry@pm.me][1].[-]". Jednak okno pop-up nieznacznie różni się od ostatniego.

Zrzut ekranu okna pop-up ("how_to_decrypt.hta"):

Updated CryLock ransomware ransom note (2020-07-17)

Prezentowany w nim tekst:

ENCRYPTED0010000110000011111101110001111001000100
What
 
happened?
 All your documents, databases, backups, and other critical files were encrypted.
Our software used the AES cryptographic algorithm (you can find related information in Wikipedia).


It happened because of security problems on your server, and you cannot use any of these files anymore. The only way to recover your data is to buy a decryption key from us.


To do this, please send your unique ID to the contacts below.
E-mail:bigbosscry@pm.me copy Unique ID:[-] copy
Right after payment, we will send you a specific decoding software that will decrypt all of your files. If you have not received the response within 24 hours, please contact us by e-mail crylock@usa.com.During a short period, you can buy a decryption key with a
50% discount
4 days 23:25:02
The price depends on how soon you will contact us.All your files will be deleted permanently in:6 days     23:25:02Attention!
! Do not try to recover files yourself. this process can damage your data and recovery will become impossible.
! Do not waste time trying to find the solution on the Internet. The longer you wait, the higher will become the decryption key price.
! Do not contact any intermediaries. They will buy the key from us and sell it to you at a higher price.
What guarantees do you have?
 
Before payment, we can decrypt three files for free. The total file size should be less than 5MB (before archiving), and the files should not contain any important information (databases, backups, large tables, etc.)

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant ransomware CryLock (rozszerzenie "[bigbosscry@pm.me][1].[-]"):

Files encrypted by the updated CryLock ransomware (2020-07-17)

Przykłady plików zaszyfrowanych przez inne warianty ransomware CryLock:

Przykład 1 (rozszerzenie "[omegawatch@protonmail.com[ferauto].[ID_ofiary]"):

CryLock ransomware encrypted files ([omegawatch@protonmail.com[ferauto].[victim_ID] extension)

Przykład 2 (rozszerzenie "[darkmask@mailfence.com[fervis].[ID_ofiary]"):

CryLock ransomware encrypted files ([darkmask@mailfence.com[fervis].[victim_ID] extension)

Usuwanie ransomware CryLock:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CryLock kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CryLock na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.