Jak usunąć ransomware Adhubllka z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Adhubllka
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Adhubllka ransomware removal instructions

What is Adhubllka?

Adhubllka to tytuł złośliwego programu, sklasyfikowanego jako ransomware. Systemy zainfekowane tym malware mają zaszyfrowane dane i otrzymują żądania okupu za odpowiednie narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Jego odkrycie przypisuje się S!Ri. Podczas szyfrowania Adhubllka zmienia nazwy plików, dodając do nich rozszerzenie ".ADHUBLLKA". Na przykład plik pierwotnie zatytułowany "1.jpg" po szyfrowaniu będzie wyglądał jak "1.jpg.ADHUBLLKA" - itd. Dotyczy to wszystkich zainfekowanych plików. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy "read_me.txt" zawierający notatkę z żądaniem okupu.

Plik tekstowy informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane i zapewnia je, że można je odzyskać. Zainfekowane pliki (np. dokumenty, zdjęcia, bazy danych itp.) zostały zaszyfrowane przy użyciu najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza. Wiadomość mówi, że jedynym sposobem na ich odzyskanie jest zakup narzędzi/oprogramowania i klucza do odszyfrowania (generowanych indywidualnie dla każdej ofiary) od cyberprzestępców odpowiedzialnych za ransomware Adhubllka. Cena tych narzędzi nie jest wspomniana, jednak podobno dostępna jest 50% zniżka, jeśli użytkownicy nawiążą kontakt z twórcami malware w ciągu pierwszych 72 godzin. Aby otrzymać dalsze instrukcje, ofiary muszą skontaktować się z przestępcami za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Notatka ostrzega również użytkowników, że próba odszyfrowania ich plików za pomocą oprogramowania innych firm spowoduje, że będą one niemożliwe do odszyfrowania tj. uszkodzi je nie do naprawienia. Prawdą jest, że w większości przypadków ataków ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji osób odpowiedzialnych. Może to być możliwe, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma poważne błędy (wady). Niezależnie od tego zdecydowanie odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań Nie należy im ufać, ponieważ nie ma gwarancji, że dotrzymają końca umowy. Często pomimo płacenia - użytkownicy nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. Dlatego ich dane nie tylko pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe, ale również ponoszą znaczne straty finansowe. Usunięcie Adhubllka z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu. Niestety usunięcie go nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed atakiem i była przechowywana w innym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Adhubllka decrypt instructions (read_me.txt)

Ransomware zostało zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Sivo, Horsedeal, Oled, Adair to kilka przykładów złośliwego oprogramowania należącego do tej klasy. Pomiędzy nimi są dwie główne różnice - zastosowany przez nich algorytm kryptograficzny (symmetric or asymmetric) i wysokość okupu. Wymagane płatności zwykle wahają się między trzycyfrowymi a czterocyfrowymi kwotami (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby zapewnić integralność danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach. Najlepiej przechowywać wiele kopii zapasowych w kilku oddzielnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle infekcje wysokiego ryzyka (ransomware i innego malware) pochodzą od złośliwych plików wysyłanych podczas kampanii spamowych, trojanów, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych źródeł pobierania. „Kampania spamowa" to termin używany do określenia zwodniczych wiadomości e-mail wysyłanych na masową skalę. Wiadomości te są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „priorytetowe" lub w inny sposób pilne. Mają dołączone zainfekowane pliki (lub zawierają linki prowadzące do takich plików). Formaty tych plików są różne (np. pliki archiwalne i wykonywalne, dokumenty PDF i dokumenty Microsoft Office, JavaScript itp.). Kiedy pliki te zostaną otwarte - rozpoczyna się proces infekcji. Trojany są rodzajem malware o różnych złośliwych zdolnościach, które może obejmować zdolność do wywoływania infekcji łańcuchowych. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizatory infekują systemy, wykorzystując słabości nieaktualnych programów i/lub po prostu instalując złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierające - mogą oferować złośliwe oprogramowanie, zamaskowane jako zwykłe programy i/lub dołączone do takich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Adhubllka
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .ADHUBLLKA
Wiadomość z żądaniem okupu read_me.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:[email protected]), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.DeathRansom.B), Kaspersky (Trojan.Win32.Zudochka.dva), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Adhubllka, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Podejrzane i/lub nieistotne wiadomości e-mail nie powinny być otwierane. Nie należy otwierać żadnych załączników (lub linków) znalezionych w podejrzanej poczcie, ponieważ stanowią potencjalne źródło infekcji. Wszystkie pobrania powinny odbywać się oficjalnymi i zweryfikowanymi kanałami. To samo dotyczy aktywacji i aktualizacji oprogramowania, które powinny być wykonywane wyłącznie za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizacje stron trzecich są odradzane, ze względu na wysokie ryzyko instalacji malware. Dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika niezbędne jest zainstalowanie niezawodnego pakietu antywirusowego/antyspyware. Programy te muszą być na bieżąco aktualizowane i używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Adhubllka, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Adhubllka (rozszerzenie "read_me.txt"):

WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane przy użyciu najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakupienie narzędzia do odszyfrowania i unikalnego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki.

Nie próbuj używać narzędzi do odszyfrowania innych firm, ponieważ zniszczą one twoje pliki.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami przez pierwsze 72 godziny.

Aby uzyskać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Adhubllka (rozszerzenie ".ADHUBLLKA"):

Files encrypted by Adhubllka ransomware (.ADHUBLLKA extension)

Usuwanie ransomware Adhubllka:

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Windows 8 users: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Adhubllka. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Adhubllka).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprpgramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Adhubllka.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Adhubllka są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Adhubllka możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Adhubllka.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Adhubllka:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16797-adhubllka-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Adhubllka kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Adhubllka na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Adhubllka dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.