FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować Avaddon z komputera?

Znany również jako: Wirus Avaddon
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Avaddon

Czym jest Avaddon?

Avaddon szyfruje pliki za pomocą algorytmu szyfrowania AES i używając klucza AES za pomocą algorytmu RSA. Zmienia także tapetę pulpitu i nazwy wszystkich plików, dodając do nich rozszerzenie ".avdn". Na przykład zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.avdn", "2.jpg" na "2.jpg.avdn" itd. Instrukcje dotyczące dostępu do strony internetowej, z których ofiary powinny skorzystać, aby zapłacić okup, znajdują się w pliku "[random_numbers]-readme.html". Avaddon upuszcza ten plik do każdego folderu zawierającego zaszyfrowane pliki. To ransomware zostało odkryte przez GrujaRS.

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu (plik HTML), Avaddon szyfruje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki oraz nie jest możliwe ich odszyfrowanie bez oprogramowania o nazwie „Avaddon General Decryptor". Ofiary mogą kupić to narzędzie do odszyfrowania, postępując zgodnie z instrukcjami, które znajdują się na stronie Tor. Ta strona internetowa Tor zawiera informacje, takie jak cena wspomnianego narzędzia do odszyfrowania, czas, przez który ofiary muszą je kupić, aż cena podwoi się, oraz inne szczegóły. Twierdzi się, że oprogramowanie do odszyfrowania kosztuje 0,05346968 Bitcoin i należy je kupić, przesyłając tę ​​kwotę BTC na podany adres (portfel BTC). Chociaż jeśli ofiary nie kupią go w ciągu 7 dni i 12 godzin, jego cena zostanie podwojona. Ofiary powinny rzekomo otrzymać Avaddon General Decryptor po dokonaniu transakcji (po potwierdzeniu płatności). Chociaż zdecydowanie zaleca się, aby nie płacić okupu tym cyberprzestępcom, bardzo prawdopodobne jest, że nie wyślą narzędzia do odszyfrowania nawet po spełnieniu wszystkich ich żądań. Niestety, nie ma żadnych bezpłatnych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez to ransomware (tylko ich twórcy mają odpowiednie narzędzie do odszyfrowania). W takich przypadkach ofiary mogą uniknąć utraty danych, przywracając pliki z kopii zapasowej. Można także zapobiec dalszemu szyfrowaniu (szyfrowaniu niezaszyfrowanych plików) poprzez odinstalowanie ransomware z twojego komputera. Chociaż pliki zaszyfrowane dane pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli malware nie jest już zainstalowane w systemie operacyjnym.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Avaddon decrypt instructions (readme.html)

Podsumowując, w większości przypadków takie złośliwe oprogramowanie, jak Avaddon, jest zaprojektowane do szyfrowania plików ofiary, aby nie mogły ich odszyfrować bez określonego oprogramowania i/lub klucza do odszyfrowania. Zapewniają również instrukcje, jak je kupić. Kilka przykładów innego ransomware to Kkll, Professeur i PGP. Zwykle głównymi różnicami są wysokość okupu i algorytm szyfrowania wykorzystywany przez ransomware do szyfrowania danych. Ponadto bardzo często cyberprzestępcy stojący za ransomware jako jedyni dysponują narzędziami do odszyfrowania plików, które zostały zaszyfrowane. Możliwe jest odszyfrowanie danych bez ich narzędzi tylko wtedy, gdy ransomware nie jest ukończone (zawiera pewne błędy, wady). Ponieważ nie zdarza się to często, zaleca się, aby zawsze wykonać kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle użytkownicy infekują komputery malware (w tym ransomware) za pośrednictwem kampanii spamowych, nieoficjalnych aktywatorów i aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych kanałów pobierania plików i oprogramowania oraz trojanów. Cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe jako narzędzia do rozsyłania malware, wysyłając e-maile ze złośliwymi załącznikami lub linkami do stron internetowych, które służą do pobierania szkodliwych plików. Próbują nakłonić użytkowników do wykonania złośliwego pliku, maskując swoje e-maile jako ważne, oficjalne i/lub legalne na inne sposoby. Gdy odbiorcy otwierają złośliwy plik, powodują instalację malware. Przykładami plików, które cyberprzestępcy dołączają do swoich wiadomości e-mail, są złośliwe dokumenty Microsoft Office, pliki wykonywalne (takie jak .exe), pliki JavaScript, dokumenty PDF, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR). Ponadto dość często użytkownicy infekują komputery, gdy używają różnych nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych innych firm do aktywacji licencjonowanego oprogramowania. Takie narzędzia powinny ominąć aktywację za darmo, chociaż dość często po prostu instalują malware. To samo dotyczy zewnętrznych aktualizatorów - zamiast aktualizować oprogramowanie, instalują złośliwe oprogramowanie. Mogą to również powodować wykorzystując błędy i wady zainstalowanego oprogramowania, które jest nieaktualne. Ponadto malware może być dystrybuowane również przez niewiarygodne kanały pobierania. Na przykład zewnętrzne programy pobierania, nieoficjalne strony internetowe, sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, bezpłatne strony hostujące pliki itp. Systemy zostają zainfekowane, gdy użytkownicy otwierają/wykonują złośliwe pliki, które zostały pobrane przez takie pliki kanały. Warto wspomnieć, że takie pliki często są maskowane jako zwykłe i legalne. Trojany to złośliwe programy, które można zaprojektować w celu rozsyłania malware powodującego infekcje łańcuchowe. Mogą jednak zainstalować dodatkowe malware tylko wtedy, gdy są już zainstalowane na komputerze użytkownika.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Avaddon
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .avdn
Wiadomość z żądaniem okupu readme.html (z losowymi liczbami w swojej nazwie) i witryna Tor
Kwota okupu 0.05346968 w Bitcoin
Adres portfela BTC 3JtU8efLk6c176nnntDYCTyBg9biuSdKiE
Nazwy wykrycia Avast (JS:Downloader-FYY [Trj]), BitDefender (Exploit.HTML.BitsAdmin.Gen), ESET-NOD32 (PowerShell/TrojanDownloader.Agent.DV), Kaspersky (HEUR:Trojan-Downloader.Script.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu 237502353.exe (jego nazwa może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświelana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Każde oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych oraz bezpośrednich linków. Zewnętrzne programy do pobierania, instalatory i inne kanały wymienione w poprzednim akapicie mogą i są często wykorzystywane do rozsyłania malware. Zainstalowane oprogramowanie musi zostać zaktualizowane i aktywowane (w razie potrzeby) za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych (dostarczonych) przez jego twórców. Nie należy nigdy używać nieoficjalnych narzędzi do aktualizacji i aktywacji stron trzecich. Poza tym aktywacja programów licencjonowanych za pomocą różnych narzędzi „łamania" oprogramowania (aktywatorów stron trzecich) jest nielegalna. Ważne jest również, aby nie otwierać załączników ani linków w nieistotnych wiadomościach e-mail otrzymywanych z podejrzanych, nieznanych adresów. Treść wiadomości e-mail należy otwierać tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do jej bezpieczeństwa. Ponadto zaleca się regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Takie oprogramowanie powinno być zawsze aktualne. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Avaddon, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Wygląd pliku "[random_numbers]-readme.html" (GIF):

avvadon readme.html file in gif image

Tekst w tym pliku HTML:

Twoja sieć została zainfekowana przez Avaddon

 

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane i nie możesz ich odszyfrować samodzielnie. Ale nie martw się, pomożemy przywrócić wszystkie twoje pliki!

 

Jedynym sposobem na przywrócenie plików jest zakup naszego specjalnego oprogramowania - Avaddon General Decryptor. Tylko my możemy dać ci to oprogramowanie i tylko my możemy przywrócić twoje pliki!

Możesz uzyskać więcej informacji na naszej stronie, która znajduje się w ukrytej sieci Tor.

 

Jak dostać się na naszą stronę

Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/

Zainstaluj przeglądarkę Tor

Otwórz link w przeglądarce Tor - avaddonbotrxmuyl.onion

Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

 

Twój identyfikator:
-

NIE SPRÓBUJ SIĘ ODZYSKAĆ PLIKÓW!

NIE ZMIENIAJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW!

W PRZECIWNYM RAZIE MOŻESZ UTRACIĆ WSZYSTKIE SWOJE PLIKI NA ZAWSZE!

Wygląd witryny Tor Avaddon (GIF):

avvadon tor website

Tekst na tej witrynie:

Marka

Twoja sieć została zainfekowana przez Avaddon

Nie martw się. Pomożemy ci odzyskać wszystkie twoje pliki!

Avaddon General Decryptor kosztuje 500 USD * 7:11:58:31

 

*Jeśli nie zapłacisz, zanim skończy się czas, cena zostanie podwojona!

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane!

Aby przywrócić wszystkie pliki, musisz kupić nasze specjalne oprogramowanie - Avaddon General Decryptor!

Możesz to zrobić już teraz. Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej. Pamiętaj jednak, że nie masz dużo czasu!

500 USD
≈ 0,05346968 BTC
3JtU8efLk6c176nnntDYCTyBg9biuSdKiE

 

NIEZAPŁACONE

1. Kup kryptowalutę Bitcoin. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak to zrobić.

2. Wyślij 0.05346968 BTC na adres: 3JtU8efLk6c176nnntDYCTyBg9biuSdKiE (w JEDNEJ płatności ta kwota nie obejmuje opłaty transakcyjnej)

3. Transakcja zostanie potwierdzona po otrzymaniu 6 potwierdzeń

4. Po potwierdzeniu płatności możesz pobrać Avaddon General Decryptor.

 

Uwaga!

Zachowaj ostrożność i sprawdź wizualnie adres po skopiowaniu i wklejeniu (ponieważ na twoim komputerze jest prawdopodobnie malware, które szpieguje i zmienia adres w schowku)

 

Jak kupić Bitcoin

- Kup Bitcoin z konta bankowego lub przelewem bankowym
Coinmama, Bitpanda, Coinfloor, Kraken, Coinfinity, BTC Direct, Change Invest, Coinbase, EXMO, CEX.IO, Bitfinex, Bitstamp, Gemini, Lykke, BTCBIT

- Kup Bitcoin poprzez PayPal
Etoro, Local Bitcoins

- Kup Bitcoin za pomocą karty kredytowej/debetowej
Changelly, Bitpanda, Bitstamp, Coinbase, EXMO, CEX.IO, Lykke, BTCBIT, Change now

- Kup Bitcoin za gotówkę lub depozytem gotówkowym
Local Bitcoins, Bitquick, Libertyx, Bit it, Bitcoin ATMs, Bitcoin ATM Radar

Zrzut ekranu tapety pulpitu Avaddon:

Avaddon ransomware wallpaper ()

Zrzut ekranu złośliwego procesu Avaddon uruchomionego w Menedżerze Zadań jako "237502353.exe" (jego nazwa może się różnić):

avvadon 237502353.exe malicious process in task manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Avaddon (rozszerzenie ".avdn"):

Files encrypted by Avaddon ransomware (.avdn extension)

Usuwanie ransomware Avaddon:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Avaddon kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Avaddon na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.