Jak usunąć ransomware Paymen45 z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Paymen45
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Paymen45

Czym jest Paymen45?

Paymen45 to malware, które należy do rodziny ransomware Everbe. To złośliwe oprogramowanie szyfruje dane i żąda okupu za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania do nazwy wszystkich plików dodawane jest rozszerzenie ".g8R4rqWIp9". Na przykład plik taki jak "1.jpg" po szyfrowaniu miałby nazwę "1.jpg.g8R4rqWIp9". Po zakończeniu tego procesu w zainfekowanych folderach umieszczana jest notatka z żądaniem okupu - "readme.txt".

Wiadomość z żądaniem okupu („readme.txt") stwierdza, że ​​wszystkie dane ofiar zostały zaszyfrowane. Aby je odszyfrować, użytkownikom mówi się, że muszą zapłacić nieokreślony okup. Ta płatność musi być dokonana w kryptowalucie Bitcoin. Aby dowiedzieć się jak płacić, ofiary muszą nawiązać kontakt z cyberprzestępcami stojącymi za ransomware Paymen45. Są poinstruowani, aby pobrać przeglądarkę Tor i otworzyć podaną stronę internetową. W przypadku problemów z tą metodą komunikacji notatka zawiera również adres e-mail. Oprócz szyfrowania danych niektóre pliki zostały wyekstrahowane (np. pliki serwera, bazy danych, pliki PDF i inne dokumenty itp.). Jeśli użytkownicy nie spełnią żądań okupu, są informowani, że nie tylko ich dane zostaną trwale utracone, ale także skradzione pliki zostaną opublikowane w Internecie. Oprócz narzędzi do odszyfrowania i usunięcia wyekstrahowanych danych przestępcy obiecują dostarczyć instrukcje, jak uniknąć takich infekcji w przyszłości. Wiadomość kończy się ostrzeżeniem informującym, że użycie oprogramowania do odszyfrowania innej firmy i/lub uruchomienie programu antywirusowego spowoduje, że zainfekowane pliki nie będą mogły zostać odszyfrowane. Strona internetowa otwarta w przeglądarce Tor na krótko powtarza niektóre informacje zawarte w notatce z żądaniem okupu. Ta strona zawiera czat, za pośrednictwem którego użytkownicy mają się kontaktować z cyberprzestępcami. Dodatkowo zawiera różne linki na temat zakupu Bitcoinów i źródeł ich zakupu. Niestety w wielu przypadkach ataków ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji osób odpowiedzialnych za nie. Może się tak zdarzyć, jeśli złośliwy program zawiera błędy (wady) i/lub wciąż jest w fazie rozwoju. W każdym razie zdecydowanie odradza się spełnianie żądań okupu. Często, pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. W związku z tym ich dane pozostaną zaszyfrowane i poniosą oni straty finansowe. Usunięcie Paymen45 z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Paymen45 decrypt instructions (readme.txt)

Ransomware służy do szyfrowania danych i żądania okupu za ich odszyfrowanie. Mpal, xHIlEgqxx, Geminis, Pigzqbqnvbu to tylko kilka przykładów złośliwych programów w tej kategorii. Najważniejsze różnice między nimi obejmują: stosowany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość żądanej płatności. Te ostatnie różnią się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Zwykle stosuje się waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach (najlepiej w wielu różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie poprzez kampanie spamowe, trojany, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania), nielegalne aktualizacje i niewiarygodne źródła pobierania. Termin „kampania spamowa" oznacza operację na dużą skalę, podczas której wysyłane są tysiące oszukańczych/zwodniczych e-maili. Te wiadomości zawierają dołączone do nich zakaźne pliki lub połączone w nich linki. Zakaźne pliki mogą być w różnych formatach (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.), a kiedy są uruchamiane, wykonywane lub w inny sposób otwierane - rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Trojany to złośliwe programy, których niektóre typy mogą powodować infekcje łańcuchowe. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, nadużywając wad nieaktualnych produktów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie, a nie obiecane aktualizacje. Niewiarygodne kanały pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierania mogą oferować złośliwe oprogramowanie, ukryte lub dołączone razem ze zwykłymi produktami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Paymen45
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .g8R4rqWIp9
Wiadomość z żądaniem okupu readme.txt
Kontakt z cyberprzestępcami Chat w witrynie sieci Tori [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKDZ.66838), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.NSF), Kaspersky (Trojan.Win32.Crypt.akig), Pełna lista wykrycia(VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpcie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłąty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Paymen45, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie odradza się otwieranie podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza zawartych w nich wszelkich załączników lub linków - ze względu na ryzyko potencjalnych infekcji systemu. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Ponadto wszystkie produkty należy aktywować i aktualizować za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez prawdziwych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizacje stron trzecich są odradzane, ponieważ są często wykorzystywane do rozpowszechniania malware. Aby chronić integralność urządzenia, niezwykle ważne jest zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto takie oprogramowanie musi być aktualizowane, używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Paymen45, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Paymen45 ("readme.txt"):

Drogi Użytkowniku! Twój komputer jest zaszyfrowany! Żądamy okupu!

Usługa odszyfrowania jest płatna!!!! PŁATNOŚĆ W BITCOIN!!!

Aby odszyfrować komputer, musisz pobrać przeglądarkę TOR ze strony hxxps://www.torproject.org/download/

Zainstaluj i odwiedź naszą stronę internetową, aby podjąć dalsze działania hxxp://paymen45oxzpnouz.onion/b241d8d739

Zapasowa metoda komunikacji:

[email protected]

Dodatkowo, do naszej pamięci w chmurze zostały przesłane z twoich serwerów pliki, dokumenty, bazy danych SQL, PDF

Po naszym uzgodnieniu otrzymasz program do odszyfrowania i cenne porady.

Nie próbuj użyć oprogramowania firm trzecich. Rozwiązania antywirusowe spowodują utratę danych.

Miej pewność, że znajdziemy wspólny język. Przywrócimy wszystkie dane i podpowiemy ci, jak skonfigurować ochronę twojego serwera.

Wygląd witryny Paymen45 (GIF):

Paymen45 ransomware website gif

Tekst prezentowany na tej witrynie:

Co się stało

Twoja sieć lokalna została zaatakowana przez specjalną grupę hakerów

 

Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane

Aby odszyfrować swoje pliki, musisz skontaktować się z nami za pośrednictwem czatu. Żądamy okupu!

Możesz to zrobić już teraz. Użyj poniższego czatu. Pamiętaj jednak, że nie masz dużo czasu

Skontaktuj się z pomocą techniczną
-
Twoje imię lub nazwa firmy
Twój e-mail

 

Informacje
Kup Bitcoiny za pomocą konta bankowego lub przelewu bankowego
Coinmama, Korbit, Coinfloor, Coinfinity, BitPanda, BTCDirect, Paymium, Bity, CoinCorner, HappyCoins, Coinbase

* Nie używaj Coinbase jeśli jesteś w USA, Bitfinex, Poloniex

Kup Bitcoiny za pomocą karty kredytowej/debetowej
CEX.io, CoinMama, Huobi, Bittylicious, BitPanda, CoinCafe, Coinhouse, Safello

Kup Bitcoiny za pomocą gotówki lub depozytu gotówki
LocalBitcoins, BitQuick, Wall of Coins, LibertyX, Bitit, Coin ATM Radar

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Paymen45 (rozszerzenie ".g8R4rqWIp9"):

Files encrypted by Paymen45 ransomware (.g8R4rqWIp9 extension)

Usuwanie ransomware Paymen45:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Paymen45: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Paymen45. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Paymen45. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Paymen45).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Paymen45.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Paymen45 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Paymen45 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Paymen45.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Paymen45:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17725-paymen45-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Paymen45 kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Paymen45 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Paymen45 dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.