Jak usunąć ransomware MSPLT z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus MSPLT
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware MSPLT

Czym jest MSPLT?

Odkryta przez dnwls0719, MSPLT to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Systemy zainfekowane tym malware doświadczają szyfrowania danych i otrzymują żądania okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Gdy to ransomware szyfruje, nazwa wszystkich plików, których dotyczy problem, zmienia się zgodnie z następującym wzorem: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator przypisany do ofiar, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".MSPLT" Na przykład po zaszyfrowaniu plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].MSPLT" itd. Po zakończeniu tego procesu tworzona jest notatka z żądaniem okupu "FILES ENCRYPTED.txt" i wyświetlane jest okno pop-up.

Plik tekstowy - "FILES ENCRYPTED.txt" stwierdza, że ​​wszystkie dane ofiar zostały „zablokowane". Aby przywrócić je do pierwotnego stanu, użytkownicy muszą nawiązać kontakt z cyberprzestępcami odpowiedzialnymi za infekcję za pośrednictwem e-maila. Tekst wyświetlany w oknie pop-up jest bardziej szczegółową notatką z żądaniem okupu. Wyjaśnia, że ​​pliki zostały zaszyfrowane. Ponadto wiadomości ofiar powinny zawierać przypisany im identyfikator, a jeśli nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 12 godzin – powinny napisać na dodatkowy adres e-mail. Notatka kończy się ostrzeżeniami. Użytkownicy są ostrzegani, że korzystanie z zewnętrznych narzędzi do odszyfrowania może spowodować trwałą utratę danych. Niestety, w większości przypadków szyfrowania ransomware, bez ingerencji odpowiedzialnych za nie przestępców - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może się tak zdarzyć, jeśli malware ma poważne błędy (wady) i/lub wciąż jest w fazie rozwoju. Niezależnie od okoliczności odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Ponieważ często, pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. W związku z tym pliki pozostają zaszyfrowane, a użytkownicy ponoszą straty finansowe. Usunięcie ransomware MSPLT zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, jeśli jedna została utworzona przed atakiem i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

MSPLT decrypt instructions (pop-up)

Ransomware służy do szyfrowania plików i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. NMoreira (Boot), Bukyak, WANNACASH NCOV i Mikser to kilka przykładów programów w tej kategorii. Istnieją między nimi pewne różnice, z których główne to - algorytm kryptograficzny, którego używają do szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz kwoty okupu. Te ostatnie wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Cyberprzestępcy zwykle wymagają płatności w walutach cyfrowych (np. głównie w kryptowalutach), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu oddzielnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), nielegalnych aktualizacji i niewiarygodnych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy o szerokiej gamie złośliwych zdolności, która może obejmować pobieranie/instalację dodatkowego malware. Termin „kampania spamowa" opisuje operację na dużą skalę, podczas której wysyłane są tysiące oszukańczych/złośliwych e-maili. Te wiadomości są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „pilne", „ważne" i podobne. Te e-maile zawierają dołączone zakaźne pliki lub uwzględnione w nich linki do pobrania). Zakaźne pliki mogą znajdować się w różnych formatach (np. dokumenty Microsoft Office i PDF oraz archiwum to pliki wykonywalne, JavaScript itp.). Po ich otwarciu uruchamia się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzia „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, nadużywając słabości nieaktualnych produktów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować złośliwe programy, zamaskowane lub dołączone do zwykłych produktów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus MSPLT
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .MSPLT (do plików dodawane jest również unikalne ID i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus MSPLT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych e-maili, zwłaszcza ich załączników lub zawartych w nich linków - może to spowodować infekcję wysokiego ryzyka. Wszystkie pobrania plików powinny być realizowane wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Zaleca się zawsze aktywować i aktualizować produkty za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nie zaleca się używania nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania) i aktualizatorów stron trzecich, ponieważ często rozsyłają niebezpieczne programy. Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, niezbędne jest zainstalowanie i regularne aktualizowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. To oprogramowanie służy do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany MSPLT, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware MSPLT:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: e-mail [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego MSPLT ("FILES ENCRYPTED.txt"):

MSPLT ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected].com lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez MSPLT (rozszerzenie ".MSPLT"):

Files encrypted by MSPLT ransomware (.MSPLT extension)

Usuwanie ransomware MSPLT:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus MSPLT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus MSPLT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem MSPLT. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware MSPLT).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki MSPLT.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty MSPLT są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez MSPLT możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak MSPLT.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware MSPLT:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17484-msplt-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus MSPLT kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus MSPLT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus MSPLT dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.