Jak odinstalować ransomware Rogue?

Znany również jako: Wirus Rogue
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Rogue

Czym jest Rogue ransomware?

Ransomware Rogue zostało odkryte przez GrujaRS. Z reguły oprogramowanie tego typu szyfruje pliki (czyni je niedostępnymi), zmienia ich nazwy oraz tworzy i/lub wyświetla notatkę (lub wiele notatek) z żądaniem okupu. Rogue zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do nich rozszerzenie ".rogue" Na przykład zmienia nazwę "1.jpg" na "1.jpg.rogue", "2.jpg" na "2.jpg.rogue", itd. Ponadto zmienia tapetę pulpitu ofiary na notatkę z żądaniem okupu i tworzy kolejną notatkę oraz plik tekstowy o nazwie "READ_IT.txt".

Obie notatki z żądaniem okupu (plik „READ_IT.txt" i tapeta na pulpicie) zawierają cztery adresy stron internetowych. Adresy te otwierają strony, które zawierają instrukcje, jak zapłacić okup. Jak wyjaśniono w nich, ofiary muszą wysłać 0,05 Bitcoina na podany adres Bitcoin (portfel), kliknąć przycisk „Płatność", a następnie przycisk „Płatność otrzymana". Powinno to rozpocząć pobieranie narzędzia do odszyfrowania, które powinno odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ransomware Rogue. Jednak powszechne jest, że ofiary płacące cyberprzestępcom zostają oszukane. Nie otrzymują żadnego narzędzia do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. Dlatego twórcom ransomware nie należy ufać. Niestety, większość ransomware upewnia się, że ​​ofiary nie będą mogły odszyfrować zaszyfrowanych plików bez narzędzi, które można kupić tylko od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware. W większości przypadków jedynym sposobem odzyskania plików bez utraty pieniędzy i ryzykowania oszustwa jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Ponadto zaleca się jak najszybsze odinstalowanie ransomware z zainfekowanego komputera, ponieważ zapobiega to dalszemu szyfrowaniu. Chociaż zaszyfrowane pliki pozostają niedostępne nawet po ich odinstalowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Rogue decrypt instructions (wallpaper)

Istnieje wiele programów typu ransomware, które są podobne do Rogue. Kilka przykładów to Serpom, NEPHILIM i NEMTY REVENUE 3.1. W większości przypadków służą one do blokowania plików przez szyfrowanie ich i tworzenie (i/lub wyświetlanie) notatki lub wielu notatek z żądaniem okupu. Główne i najczęstsze różnice to cena narzędzia do odszyfrowania i/lub klucza oraz algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany przez ransomware do zaszyfrowania plików. Niestety cyberprzestępcy stojący za danym ransomware często są jedynymi, którzy mogą zapewnić narzędzia, które mogą odszyfrować pliki zaszyfrowane przez nie. Innymi słowy, niemożliwe jest bezpłatne odszyfrowanie plików, chyba że ransomware nie zostanie ukończone (zawiera błędy, wady itp.). Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Większość cyberprzestępców próbuje dystrybuować ransomware za pomocą kampanii spamowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych kanałów pobierania, nieoficjalnych narzędzi do aktywacji oprogramowania i trojanów. Bardzo często cyberprzestępcy próbują nakłonić użytkowników do zainstalowania malware, wysyłając e-maile zawierające złośliwe załączniki lub linki do witryn internetowych służące do pobierania złośliwych plików. Zazwyczaj dołączają złośliwy dokument Microsoft Office, plik archiwum (np. ZIP, RAR), dokument PDF, JavaScript lub plik wykonywalny (np. .Exe) i mają nadzieję, że odbiorcy go otworzą (wykonają). Nieoficjalne (fałszywe) narzędzia do aktualizacji infekują systemy, instalując złośliwe programy zamiast aktualizować zainstalowane lub wykorzystując błędy/wady nieaktualnych programów. Przykładami niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania są nieoficjalne strony, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony pobierania freeware i inne tego rodzaju kanały. Cyberprzestępcy często używają ich jako narzędzi do hostowania i przesyłania złośliwych plików. Zwykle są one zamaskowane jako zwykłe i legalne. Gdy użytkownicy pobierają i otwierają je, powodują instalację malware wysokiego ryzyka. Warto wspomnieć, że do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania można także używać zewnętrznych instalatorów. Narzędzia do łamania oprogramowania (nieoficjalne aktywatory) mają aktywować płatne oprogramowanie za darmo. Niemniej jednak zamiast tego często instalują malware. Trojany to programy, które można zaprojektować w celu dystrybucji innego złośliwego oprogramowania. Mówiąc wprost, jeśli złośliwy program tego typu jest zainstalowany w systemie operacyjnym, może zainstalować inne tego rodzaju oprogramowanie.

Posumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Rogue
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .rogue
Wiadomość z żądaniem okupu READ_IT.txt, tapeta pulpitu i witryna płatności
Kwota okupu 0.05 Bitcoin
Adres portfela BTC 3GSN4bjDXiBwUGHefE7vkcZA78hMcocXrb
Kontakt z cyberprzestępcami  [email protected]
Nazwy wykrycia AVG (FileRepMalware), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.REntS.Gen.1), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Filecoder.AK), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), PEłna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu compito italiano.doc (jego nazwa może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane inne trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Rogue, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie powinno się ufać nieistotnym e-mailom zawierającym załącznik (i/lub link do strony internetowej), otrzymanym z nieznanego i/lub podejrzanego adresu. Cyberprzestępcy, którzy próbują dystrybuować malware, często wysyłają takie wiadomości. Każde zainstalowane oprogramowanie musi zostać aktualizowane i aktywowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Żadnemu z zewnętrznych programów aktualizujących ani narzędzi aktywacyjnych nie należy ufać. Poza tym omijanie aktywacji licencjonowanego oprogramowania za pomocą różnych nieoficjalnych, „łamiących" oprogramowanie narzędzi jest nielegalne. Ponadto ważne jest, aby pobierać oprogramowanie z wiarygodnych, oficjalnych witryn i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Narzędzia, kanały, takie jak zewnętrzne narzędzia pobierania, instalatory, podejrzane strony i inne podobne źródła wymienione w poprzednim akapicie, mogą być używane do dystrybucji niechcianego, złośliwego oprogramowania. Na koniec zaleca się regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego. Wykryte zagrożenia należy jak najszybciej usunąć. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Rogue, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany na tapecie zmienionej przez ransomware Rogue:

RANSOMWARE ROGUE

Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane.

Jeśli rozumiesz całą wagę sytuacji, proponujemy przejście bezpośrednio na stronę osobistą, na której otrzymasz pełne instrukcje oraz gwarancje przywrócenia plików.

Poniżej znajduje się lista tymczasowych adresów, aby przejść na twoją osobistą stronę poniżej:

hxxp://dey574i76jyfd75itvu6r875.altervista.org/
hxxp://kugiutftyi67fhjoiu9897ty.altervista.org/
hxxp://fi7t67rfug8i6657476fo8yy.altervista.org/
hxxp://vctrrte5htfee65yfrtweyu7.altervista.org/

Zrzut pliku tekstowego Rogue ("READ_IT.txt"):

Rogue ransomware text file (READ_IT.txt)

Wiadomość w tej notatce:

Twoje osobiste pliki zostały zaszyfrowane

Wejdź na te strony internetowe

hxxp://dey574i76jyfd75itvu6r875.altervista.org/
hxxp://kugiutftyi67fhjoiu9897ty.altervista.org/
hxxp://fi7t67rfug8i6657476fo8yy.altervista.org/
hxxp://vctrrte5htfee65yfrtweyu7.altervista.org/

Wygląd stron płatności Rogue (wszystkie są całkowicie identyczne):

rogue payment website appearance in gif image

Tekst na tych wszystkich stronach:

Strona płatności ROGUE

INSTRUKCJE

Wyślij 0,05 BTC na adres

3GSN4bjDXiBwUGHefE7vkcZA78hMcocXrb

Idź do płatności

i kliknij Płatność otrzymana

w sprawie klucza skontaktuj się z [email protected]

Otrzymano zapłatę

INSTRUKCJE

Jeśli zapłaciłeś, kliknij płatność otrzymana, a Twój komputer automatycznie pobierze narzędzie do odszyfrowania

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Rogue (rozszerzenie ".rogue"):

Files encrypted by Rogue ransomware (.rogue extension)

Złośliwy proces Rogue uruchomiony w Menedżerze zadań jako "compito italiano.doc" (jego nazwa może się różnić):

rogue compito italiano malicious process in task manager

Usuwanie ransomware Rogue:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Rogue: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Rogue. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Rogue kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Rogue na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Rogue dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.