FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować ransomware PwndLocker?

Znany również jako: Wirus PwndLocker
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware PwndLocker

Czym jest PwndLocker?

Badania pokazują, że cyberprzestępcy stojący za ransomware PwndLocker atakują sieci biznesowe i samorządy lokalne. PwndLocker szyfruje pliki za pomocą algorytmu szyfrowania RSA-2048 i tworzy notatkę z żądaniem okupu, plik tekstowy o nazwie "H0w_T0_Rec0very_Files.txt" który można znaleźć w folderach zawierających zaszyfrowane dane. Jak większość programów tego typu, zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając określone rozszerzenie. W czasie badań dołączono rozszerzenia ".key" i ".pwnd". Oznacza to, że w osobnych przypadkach PwndLocker dołącza różne rozszerzenia. Na przykład w jednym przypadku zmieniłby nazwę pliku "1.jpg" na "1.jpg.key". W innym zmieniłby nazwę tego pliku na "1.jpg.pwnd" itd. Wiadomo, że to ransomware nie szyfruje wszystkich plików, pozostawia je niezaszyfrowane z pewnymi rozszerzeniami. Pomija również pliki znajdujące się w niektórych folderach.

Badania pokazują, że to ransomware może wykonywać część szyfrowania, próbując wyłączyć różne usługi Windows. Na przykład A Acronis, Backup Exec, Exchange, Internet Information Server, MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle, Veeam, Zoolz. Ponadto próbuje usunąć kopie Shadow Volume i zakończyć działanie rozwiązań AV (np. Kaspersky, McAfee, Malwarebytes, Sophos). Badania pokazują, że PwndLocker atakuje również procesy Microsoft Excel, Word i Mozilla Firefox. Następnie szyfruje pliki i tworzy notatki z żądaniem okupu. Jak wyjaśniono w pliku tekstowym "H0w_T0_Rec0very_Files.txt" i stronie Tor, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem tego pliku, cyberprzestępcy stojący za PwndLocker są jedynymi, którzy mogą zapewnić ofiarom narzędzie (klucz) do odszyfrowania. Stwierdzono, że jego cena zależy od wielkości sieci, liczby pracowników i rocznych przychodów. Instrukcje dotyczące zakupu są dostępne na stronie internetowej Tor lub można je uzyskać, kontaktując się z cyberprzestępcami za pośrednictwem adresu e-mail help0f0ry0u@protonmail.com. Wspomniano, że ofiary, które skontaktują się z programistami PwndLocker w ciągu dwóch dni, będą mogły taniej kupić klucz do odszyfrowania. Klucz do odszyfrowania będzie przechowywany przez 1 miesiąc, a jego cena zostanie podwojona dwa tygodnie po szyfrowaniu. Ponadto ofiary są informowane, że niektóre z ich poufnych informacji zostaną udostępnione w sieciach społecznościowych i mediach publicznych, jeśli nie zapłacą okupu w ciągu kilku dni. Ofiary mogą poznać cenę klucza do odszyfrowania na stronie płatności Tor. W naszym przykładzie cena odszyfrowania wynosi 60 Bitcoinów. Często cyberprzestępcy stojący za programami typu ransomware są jedynymi, którzy dysponują narzędziami do odszyfrowania plików zaszyfrowanych przez ich ransomware. Niemniej jednak ofiary, które je płacą, często zostają oszukane. Innymi słowy, nie otrzymują narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania, nawet jeśli za nie płacą. Niestety w większości przypadków pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary odinstalują ransomware z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie go wyłącznie zapobiega dalszemu szyfrowaniu. Zwykle ofiary ataku ransomware mogą odzyskać pliki bezpłatnie wyłącznie poprzez przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

PwndLocker decrypt instructions (H0w_T0_Rec0very_Files.txt)

Rezm, Sorena i Kiss to kilka przykładów innych programów ransomware. Zwykle programy tego typu blokują dostęp do plików, szyfrując je oraz tworząc i/lub wyświetlając notatkę (lub notatki) z żądaniem okupu. W większości przypadków dwie główne zmienne to cena narzędzia (i/lub klucza) za odszyfrowanie oraz algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny), którego ransomware używa do szyfrowania plików. Niestety, bardzo często zdarza się, że nie można odszyfrować plików bez narzędzi, które mają tylko twórcy określonego ransomware. Zwykle odzyskanie danych bez nich jest możliwe tylko wtedy, gdy ransomware zawiera błędy, wady i/lub gdy ofiary mają kopię zapasową danych. Dlatego ważne jest, aby mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci, takim jak chmura.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie wiadomo, w jaki sposób cyberprzestępcy dystrybuują ransomware PwndLocker. Często zdarza się, że malware jest dystrybuowane za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych/e-maili, niewiarygodnych kanałów pobierania plików i oprogramowania, narzędzi do łamania oprogramowania lub fałszywych programów aktualizujących. Dość często trojany są zaprojektowane do instalowania innych tego rodzaju programów (malware). Innymi słowy, powodują infekcje łańcuchowe. Jednak trojany infekują systemy operacyjne tylko wtedy, gdy są już zainstalowane. Ponadto cyberprzestępcy często próbują rozsyłać złośliwe oprogramowanie, wysyłając e-maile zawierające złośliwe pliki. Na przykład Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne (takie jak .exe), pliki archiwów, takie jak RAR, ZIP i JavaScript. Wysyłają takie wiadomości e-mail w celu nakłonienia odbiorców do otwarcia załącznika (lub pliku pobranego za pośrednictwem dołączonego linku do witryny). Po otwarciu pliki te instalują malware. Sieci typu peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule, bezpłatne witryny z hostingiem plików, zewnętrzne programy do pobierania plików, strony z freeware do pobrania, nieoficjalne strony internetowe itp. są często wykorzystywane do hostowania, rozpowszechniania złośliwych plików. Zazwyczaj są zamaskowane jako nieszkodliwe i legalne. Po pobraniu i otwarciu/wykonaniu pliki te instalują malware. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) to programy używane przez osoby, które chcą bezpłatnie aktywować licencjonowane oprogramowanie. Niemniej jednak dość często narzędzia te są przeznaczone do infekowania komputerów malware wysokiego ryzyka. Innymi słowy. Zamiast omijać aktywację, instalują złośliwy program. Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji powodują szkody poprzez instalowanie malware zamiast aktualizowania zainstalowanego oprogramowania lub wykorzystywanie błędów, wad niektórych nieaktualnych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus PwndLocker
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzi blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .key, .pwnd
Wiadomości z żądaniem okupu H0w_T0_Rec0very_Files.txt i witryna Tor.
Kwota okupu Zależy od wielkości sieci, liczby pracowników, rocznego przychodu i tego jak szybko ofiary skontaktują się z cyberprzestępcami.
Adres portfela Bitcoin 1CdKmGKqeYqQ2R36wbj5PMSpKxMtN7L5ty
Kontakt z cyberprzestępcami help0f0ry0u@protonmail.com
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Evo-gen [Susp]), BitDefender (Trojan.Peed.Gen), Emsisoft (Trojan.Peed.Gen (B)), Microsoft (Trojan:Win32/Wacatac.D!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Informacje dodatkowe To ransomware próbuje zatrzymać różne usługi i procesy zanim zaszyfruje pliki. Zostawia pliki z konkretnymi rozszerzeniami niezaszyfrowane i pomija pewne foldery/lokalizacje.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Odradzamy otwieranie plików i linków zawartych w e-mailach bez upewnienia się, że można je bezpiecznie otworzyć. Jeśli wiadomość została otrzymana z podejrzanego, nieznanego adresu, jest nieistotna i zawiera załącznik (i/lub link do strony internetowej), nie należy jej ufać. Każde oprogramowanie należy pobierać z oficjalnych witryn i poprzez bezpośrednie linki. Nie należy ufać innym narzędziom, kanałom (takim jak sieci peer-to-peer, zewnętrznym programom pobierania, nieoficjalnym stronom itp.). Często są one wykorzystywane do rozsyłania szkodliwych plików, programów. Zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. To samo dotyczy jego aktywacji. Poza tym aktywacja licencjonowanego oprogramowania za pomocą różnych narzędzi stron trzecich jest nielegalna. Ważne jest również regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą sprawdzonego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Oprogramowanie tego typu należy zawsze na bieżąco aktualizować, a wykryte zagrożenia należy jak najszybciej usuwać. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PwndLocker, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner , aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware PwndLocker ("H0w_T0_Rec0very_Files.txt"):

Twoja sieć została przeniknięta i zaszyfrowana silnym algorytmem

Kopie zapasowe zostały usunięte lub zaszyfrowane

Nikt nie może pomóc ci w odzyskaniu sieci poza nami

Nie udostępniaj tego linku ani e-maila. W przeciwnym razie będziemy musieli usunąć klucze do odszyfrowania

Aby odzyskać pliki, musisz uiścić opłatę za odszyfrowanie w BTC.

Cena zależy od wielkości sieci, liczby pracowników i rocznych przychodów.

Pobierz przeglądarkę TOR: hxxps://www.torproject.org/download/

Zaloguj się ax3spapdymip4jpy.onion przy użyciu swojego identyfikatora -

lub skontaktuj się z naszym wsparciem przez e-mail help0f0ry0u@protonmail.com

W środku otrzymasz instrukcje.

Skontaktuj się z nami w ciągu 2 dni po zauważeniu szyfrowania, aby uzyskać dobrą zniżkę.

Klucz do odszyfrowania będzie przechowywany przez 1 miesiąc.

Za dwa tygodnie cena wzrośnie o 100%.

Zebraliśmy również twoje wrażliwe dane.

Udostępnimy je na wypadek odmowy zapłaty

Nie zmieniaj nazw ani nie przenoś zaszyfrowanych plików

Odszyfrowanie przy użyciu oprogramowania innych firm jest niemożliwe.

Próby samodzielnego odszyfrowania plików spowodują utratę danych.

Wygląd witryny Tor (GIF):

pwndlocker ransomware appearance of the tor website

Tekst na witrynie Tor:

Witaj, jesteś ofiarą ransomware.

Twoje pliki zostały zaszyfrowane przy użyciu algorytmu RSA2048.

Ten algorytm jest jednym z najsilniejszych. Nie można odszyfrować plików bez znanego klucza.

Jak rozumiesz, sytuacja jest bardzo ważna. Możesz odzyskać wszystkie pliki, postępując zgodnie z instrukcjami w pliku h0w_t0_rec0very_files.txt.

Możesz odszyfrować 1-2 pliki za darmo jako dowód pracy.

Wiemy, że ten komputer jest dla ciebie bardzo cenny.

Dlatego podamy odpowiednią cenę za odzyskanie.

NIE próbuj zmieniać plików samodzielnie. NIE używaj oprogramowania firm trzecich do odzyskania danych ani rozwiązań antywirusowych - działania te mogą pociągać za sobą uszkodzenie klucza prywatnego, a w rezultacie utratę wszystkich danych.

Wszystkie wrażliwe dane zostały pobrane na zdalne serwery. Jeśli nie zapłacisz w ciągu kilku dni, wszystkie wrażliwe pliki zostaną opublikowane w sieciach społecznościowych i mediach publicznych.

Aby odblokować pliki, zapłać.

Jeśli chcesz skorzystać z odszyfrowania testowego, skontaktuj się z pomocą techniczną.

Informacje o płatności
60 BTC

NIE ZAPŁACONO

Wyślij 60 BTC (w JEDNEJ płatności) na:
nie uwzględniaj opłaty transakcyjnej w tej kwocie
1CdKmGKqeYqQ2R36wbj5PMSpKxMtN7L5ty
Dostępne raz na 12 godzin

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez PwndLocker (rozszerzenie ".key"):

Files encrypted by PwndLocker ransomware (.key extension)

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez PwndLocker (rozszerzenie ".pwnd"):

Files encrypted by PwndLocker ransomware (.pwnd extension)

Lista rozszerzeń plików, które atakuje PwndLocker:

.bac, .bak, .bat, .bkf, .chm, .cmd, .dll, .dsk, .exe, .hlf, .ico, .inf, .ini, .lng, .lnk, .msi, .set, .sys, .ttf, .vhd, .wbc, .win.

Lista lokalizacji (folderów), które PwndLocker pomija podczas szyfrowania plików:

Adobe, All Users, Common Files, DVD Maker, Internet Explorer, Kaspersky Lab, Kaspersky Lab, Setup Files, MSBuild, Microsoft, Microsoft.NET, Microsoft_Corporation, Mozilla Firefox, Packages, PerfLogs, Recycle Bin, System Volume Information, Temp, Uninstall Information, Windows, Windows Defender, Windows Mail, Windows Media Player, Windows NT, Windows Photo Viewer, Windows Portable Devices, Windows Sidebar, WindowsApps, WindowsPowerShell

Usuwanie ransomware PwndLocker:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus PwndLocker kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus PwndLocker na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.