FacebookTwitterLinkedIn

Usuń aplikacje, które generują pop-upy Install.app wants access to control

Znany również jako: Wirus "Install.app wants access to control"
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć alikacje, które wyświetlają pop-upy "Install.app wants access to control" z Mac?

Czym jest "Install.app wants access to control"?

"Install.app wants access to control" to linia z fałszywego powiadomienia systemowego, które pojawia się w systemach operacyjnych MacOS, na których są zainstalowane pewne potencjalnie niechciane aplikacje (PUA). Install.app to PUA, która nie powinna mieć możliwości kontrolowania Safari (Safari.app) ani żadnej innej aplikacji, wykonywania działań w jej obrębie i/lub uzyskiwania dostępu do dokumentów i innych danych w nich zawartych.

Install.app wants access to control scam

Takie fałszywe systemowe okna pop-up pojawiają się często z powodu niektórych programów typu adware lub innych PUA zainstalowanych w systemie operacyjnym. Badania pokazują, że ta konkretna niechciana aplikacja (Install.app) jest instalowana za pomocą fałszywego programu Adobe Flash Player. Po zainstalowaniu wyświetla okienka pop-up z prośbą o pozwolenie na sterowanie takimi aplikacjami, jak Google Chrome.app, Safari.app i System Events.app. Jest bardzo prawdopodobne, że może poprosić o zgodę na kontrolowanie również innych aplikacji. Install.app prosi o pozwolenie na dostęp do dokumentów w tych aplikacjach i wykonywanie w nich różnych czynności. Udzielenie tej PUA uprawnień do kontrolowania różnych aplikacji i dostępu do ich danych może powodować zmiany w ich ustawieniach, przekierowywanie na różne podejrzane, a nawet złośliwe witryny, problemy związane z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania i inne. Użytkownicy, którzy napotkają te lub podobne okienka pop-up, powinni jak najszybciej usunąć wszelkie adware inne PUA, które są zainstalowane w ich systemie operacyjnym (i przeglądarce).

Jest bardzo prawdopodobne, że takie fałszywe systemowe okienka pop-up pojawią się z powodu zainstalowanego adware. Oprogramowanie tego typu jest zwykle zaprojektowane tak, aby wyświetlać również różne reklamy. Niektóre przykłady reklam wyświetlanych przez aplikacje typu adware to kuponowe, banerowe, ankietowe i pop-up. Użytkownicy, którzy klikają te reklamy, trafiają na różne podejrzane i niewiarygodne witryny lub pozwalają im wykonywać skrypty powodujące pobieranie i instalację niechcianych aplikacji. Adware można również zaprojektować do zbierania różnych informacji. Na przykład adresów odwiedzanych witryn, wprowadzonych zapytań, adresów IP, geolokalizacji i innych danych przeglądania. Niektóre aplikacje typu adware atakują również poufne dane osobowe. Często twórcy adware sprzedają zebrane informacje stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które niewłaściwie wykorzystują je do generowania przychodów w inny sposób.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus "Install.app wants access to control"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia (Adobe Flash Player.dmg) Avast (MacOS:Bundlore-EA [Adw]), AVG (MacOS:Bundlore-EA [Adw]), DrWeb (Adware.Mac.Bundlore.775), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Bnodlero.ah), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

"Osascript wants to control Safari" to przykład niemal identycznego okienka pop-up, które pojawia się również z powodu zainstalowanych PUA. Jak wspomnieliśmy na początku, linia "Install.app wants access to control" pojawia się z powodu potencjalnie niechcianej jednej lub większej liczby potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA), które są instalowane za pomocą fałszywego instalatora Adobe Flash Player. Jednak dość często aplikacje tego typu są instalowane również na inne sposoby.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Dość często programiści dystrybuują PUA, dołączając je do różnych konfiguratorów pobierania i/lub instalacji innego oprogramowania. W większości przypadków oferty pobrania i/lub zainstalowania potencjalnie niechcianych aplikacji są uwzględnione w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych ustawieniach. Niemniej jednak nie wszyscy użytkownicy sprawdzają te ustawienia, a często pozostawiają je niezmienione. Pozostawienie domyślnych ustawień często pozwala na pobranie i/lub zainstalowanie dołączonych PUA wraz z innym, celowo pobranym i/lub zainstalowanym oprogramowaniem. Ponadto PUA można zainstalować za pomocą zwodniczych reklam zaprojektowanych do uruchamiania określonych skryptów. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy ludzie klikną te reklamy.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Programy i pliki nie powinny być pobierane za pośrednictwem nieoficjalnych witryn internetowych, sieci peer-to-peer (np. klientów torrent, eMule,) programów pobierania stron trzecich i innych podobnych kanałów, ani instalowane za pośrednictwem zewnętrznych instalatorów. Jedynym bezpiecznym sposobem na pobranie oprogramowania jest skorzystanie z oficjalnych witryn internetowych i bezpośrednich linków. Często zdarza się, że konfiguratory pobierania i instalacji zawierają takie ustawienia, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane" itp. Ustawienia te często wspominają oferty pobrania i/lub zainstalowania dodatkowego, niechcianego oprogramowania. Dlatego takie ustawienia należy zawsze sprawdzać, a oferty pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji należy odrzucić. Reklamy wyświetlane na podejrzanych stronach nie powinny być klikane. Dość często otwierają różne podejrzane witryny internetowe lub powodują niechciane pobierania i instalacje. Jeśli w twojej przeglądarce są zainstalowane nieznane, podejrzane i/lub niechciane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki, należy je jak najszybciej odinstalować. Należy również usunąć oprogramowanie tego rodzaju zainstalowane w twoim systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst w oknie pop-up:

„Install.app" chce mieć dostęp do kontroli „Safari.app".
Zapewnienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w „Safari.app" i do wykonywania działań w obrębie tej aplikacji.

Nie wyrażaj zgody OK

Przykład innego pop-up:

install app wants access to control scam pop-up example

Tekst w tym oknie pop-up:

„Install.app" chce mieć dostęp do kontroli „System Events.app".

Zapewnienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w „System Events.app" i do wykonywania działań w obrębie tej aplikacji.

Nie wyrażaj zgody OK

Jeszcze jeden przykład:

install app wants access to control scam pop-up example

Tekst w tym oknie pop-up:

„Install.app" chce mieć dostęp do kontroli „Google Chrome.app".

Zapewnienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w „Google Chrome.app" i do wykonywania działań w obrębie tej aplikacji.

Nie wyrażaj zgody OK

Przykład zwodniczej witryny internetowej, której celem jest promowanie fałszywego instalatora Adobe Flash Player (GIF):

example of a scam website used to promote fake flash player installers

Zrzut ekranu fałszywego instalatora Adobe Flash Player:

fake adobe flash player installer

Kolejny zrzut ekranu fałszywego instalatora Adobe Flash Player:

fake adobe flash player installer

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć zakończyć pop-upy „Install.app Wants Access To Control" przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus "install.app wants access to control":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus "install.app wants access to control" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus "install.app wants access to control" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "install.app wants access to control" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "install.app wants access to control" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Install.app wants access to control kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus "Install.app wants access to control" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.