Wirus POP-UP Osascript Wants To Control Safari (Mac)

Znany również jako: Wirus "Osascript wants to control Safari"
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Osascript wants to control Safari" z Mac?

Czym jest "Osascript wants to control Safari"?

"Osascript wants to control Safari" to fałszywa wiadomość pop-up systemu operacyjnego, używana do oszukiwania użytkowników MacOS, aby zezwolili „osascript" na kontrolę przeglądarki internetowej Safari. Jest wiele aplikacji typu adware, które powodują takie pop-upy. Zauważ, że wielu użytkowników napotyka ten oszustwo i nie należy mu ufać.

Osascript wants to control Safari scam

Według tego fałszywego komunikatu systemu MacOS, zezwolenie na kontrolę przeglądarki Safari zapewni dostęp do przechowywanych w niej danych i dokumentów, umożliwiając w ten sposób wykonywanie różnych działań za pośrednictwem aplikacji. Te fałszywe okna pop-up są zwykle generowane przez instalatory adware lub aplikacje adware. Często proszą one o pozwolenie na dostęp do przeglądarek, aby można było wprowadzać zmiany w ustawieniach, powodując w ten sposób niechciane przekierowania do potencjalnie złośliwych i zwodniczych witryn. Aby uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem przeglądania lub prywatności, zignoruj ​​pop-up "Osascript wants to control Safari" i nie pozwól mu przejąć kontroli nad przeglądarką Safari. Jeśli pojawiło się to okno pop-up, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że komputer jest zainfekowany adware. Dlatego natychmiast sprawdź listę zainstalowanych aplikacji (i rozszerzeń przeglądarki) oraz wyeliminuj wszystkie podejrzane wpisy.

Programy adware są sklasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), które generują natrętne reklamy, takie jak kuponowe, banerowe, pop-upy, ankietowe itd. Ponadto reklamy te są zazwyczaj wyświetlane za pomocą narzędzi, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie i zakrywają główne treści. W związku z tym utrudniają przeglądanie sieci. Ponadto klikanie reklam dostarczanych przez adware często prowadzi do przekierowań do nierzetelnych lub zwodniczych witryn. Niektóre reklamy uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują inne niechciane aplikacje, a nawet malware wysokiego ryzyka. Dlatego ich kliknięcie może prowadzić do różnych infekcji systemu. Potencjalnie niechciane aplikacje tego typu często zapisują dane związane z przeglądaniem. Aplikacje te zbierają adresy IP, zapytania wyszukiwania, lokalizacje geograficzne, adresy URL odwiedzanych witryn i inne dane dotyczące zwyczajów przeglądania użytkowników podczas korzystania z przeglądarki internetowej, której dotyczy problem. Ponadto programiści PUA udostępniają zebrane dane stronom trzecim (które mogą być również cyberprzestępcami), które nadużywają ich do generowania przychodów.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus "Osascript wants to control Safari"
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Osascript wants to control Safari, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner.

Jest wiele fałszywych systemowych okien pop-up, z których niektóre zachęcają użytkowników do podawania nazw użytkownika i haseł. Zazwyczaj są one uruchamiane przez instalatory adware lub inne nieuczciwe konfiguratory pobierania/instalacji. PUA są promowane przez programistów jako „użyteczne narzędzia", ale większość generuje przychody dla ich programistów, powodując przekierowania, zbierając dane i generując natrętne reklamy. Niewiele z tych aplikacji przynosi obiecane funkcjonalności lub inne wartości.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Niektóre PUA można pobrać z oficjalnych witryn, ale większość osób instaluje je razem z oprogramowaniem innych firm (lub za pośrednictwem natrętnych reklam). Zasadniczo użytkownicy instalują je nieumyślnie - często dzieje się tak, gdy twórcy oprogramowania łączą PUA z innym oprogramowaniem. Podsumowując, „sprzedaż wiązana" to zwodnicza metoda marketingowa wykorzystywana w celu nakłonienia użytkowników do zainstalowania różnych niechcianych aplikacji wraz ze zwykłym oprogramowaniem. Deweloperzy osiągają to, ukrywając PUA we „Własnych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach/opcjach procesu pobierania lub instalacji. Dlatego informacje o obecności PUA w ustawieniach nie są poprawnie prezentowane. Ponadto wielu użytkowników często pomija kroki pobierania/instalacji bez sprawdzania ustawień, co pozwala na instalację tych aplikacji.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby uniemożliwić instalację niechcianych aplikacji, pobieraj oprogramowanie za pomocą oficjalnych/wiarygodnych zaufania źródeł i bezpośrednich linków. Unikaj instalowania oprogramowania, programów pobierania lub innych nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania. Nie pomijaj kroków pobierania/instalacji bez uprzedniego sprawdzenia wszystkich opcji lub ustawień. Usuń zaznaczenie wszystkich dołączonych (dodatkowo) aplikacji/oprogramowania i dopiero wtedy zakończ instalację/pobieranie. Pamiętaj, że większość reklam może wydawać się uzasadniona, ale wiele z nich przekierowuje na podejrzane lub niewiarygodne strony internetowe (takie jak z randkami dla dorosłych, hazardem, pornografią itd.). Jeśli napotkasz te przekierowania, sprawdź listę rozszerzeń, dodatków i wtyczek zainstalowanych w przeglądarce oraz programy na komputerze. Jeśli są na niej nieznane lub niechciane wpisy, usuń je natychmiast. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst wyświetlany w fałszywym oknie pop-up systemu:

"osascript" chce dostępu do kontroli "Safari". Umożliwienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w „Safari" oraz do wykonywania działań w aplikacji.

Inny wariant okna pop-up "osascript", które prosi o dostęp do przeglądarki Google Chrome:

Osascript wants to control Google Chrome

Tekst prezentowany w tym oknie pop-up:

"osascript" chce dostępu do kontroli "Google Chrome". Umożliwienie kontroli zapewni dostęp do dokumentów i danych w „Google Chrome" oraz do wykonywania działań w aplikacji.

Zrzut ekranu instalatora adware, który wyświetla to fałszywe systemowe okno pop-up:

adware installer displaying fake Osascript wants to control Safari system pop-up

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Osascript wants to control Safari: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Osascript wants to control Safari. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć pop-upy "osascript" przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z wirus "osascript wants to control safari":

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki wirus "osascript wants to control safari" z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z wirus "osascript wants to control safari" z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "osascript wants to control safari" z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z wirus "osascript wants to control safari" z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Osascript wants to control Safari kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus "Osascript wants to control Safari" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Osascript wants to control Safari dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Combo Cleaner.